Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.631
Не е потребно никакво индоктринирање. Сите знаат што плата се прави на запад. :motorce:
Не пишував за платите на Запад, туку за „евро-атлантските вредности„, а меѓу тие „вредности„ е и потполната дезориентација на новиве генерации, кои, според статистиките, уште од средношколска возраст веќе не знаат на кој пол (машки или женски) му припаѓаат, па во тој вакуум од „незнаење„ влетуваат вакви „опрани„ умови и сугерираат постоење на трет, четврт или 128-ми пол...

Пошто западните вредности (кои ли беа тие?...) се одамна потрошени и изабени, Западот не може да ни понуди ништо ново, уште помалку добро, освен нивната безумна идеологија за непостоење на полова определеност кај луѓето.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.631
Аууу Мила да ти станала независен експерт. Изгледа ги спичкала парите, секнале грантовите па сега назад на питачење.

Просто е неверојатно како едни и исти ликови, како членови на разно-разни „невладини„, постојано се вртат на исти или слични места, од кои заработуваат „леб без мотика„, а штом ги стајш на некоја раководно-одговорна функција, се усеруваат, иако нивните ментори за обуките им имаат поарчено добри суми од пари.
Автоматски споено мислење:


... денес Албанците се најревносни за Европеизација на земјата; само Македонците се тие кои гаат ресентимани од минатото, само тие се глупираат, сплеткарат, маваат сопки, само за да ги запрат Европските интеграции. И после ќе се чудиме зошто тие луѓе понекогаш немаат доверба во нас...

Некој да ме потсети на начините на кои Албанците ја Европеизираат „севернава„ биртија?

Кои се тие (начини), како да ги препознаам?...:unsure:

Претпоставувам дека нивното непрекинато врескање за влез во ОТАН и ЕУ не е доволно за наше Европеизирање...
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.313
Поени од реакции
8.851
Некој да ме потсети на начините на кои Албанците ја Европеизираат „севернава„ биртија?

Кои се тие (начини), како да ги препознаам?...:unsure:

Претпоставувам дека нивното непрекинато врескање за влез во ОТАН и ЕУ не е доволно за наше Европеизирање...
Eden samo treba od tie od evropa da gi poseti tie opstinite sto gi vladeat albancite , i severnava tvorevina ke dobie ban od EU za vek i vekova,
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.472
Поени од реакции
22.073
-Тоа доволно говори за нивниот политички морал, ние денеска се собравме да ја донесеме нашата конечна одлука во однос на новонастанатите околности. Како што јавноста знае, во јануари 2022 година, Северна Македонија беше пред Хамлетовиот предизвик на својот пат кон Европската Унија. Всушност, нејзиниот пат го подразбираше и патот на Албанија. Во тоа време, кога ситуацијата беше ваква, ние ја донесовме најхрабрата одлука, која нè прави горди и денес и која верувам дека ја ценат не само нашите структури и гласачи, како и нашите граѓани, туку и нашите сограѓани Албанци и западни сојузници. Со создавање на мнозинството кое не постоело тогаш, ние во јануари 2022 година овозможивме стабилизација на владата и државата, додека во јули 2022 година и официјално беа отворени преговорите за Европската унија и со тоа заврши тридецениската транзиција во нашите земји, рече Гаши, на прес-конференција по седницата на Централното собрание.

--

На јаки дроги е Гаши.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.472
Поени од реакции
22.073
Abe eve ima mbogumina so Zapadna plata shto ne im e rozovo.

1500 plata
800 stan,
150 mesecno za kola odiguruvanje
Struja, voda, kanal i ostalo 200

Ishrana, alishta i se ostalo ne ni racubam
Pa kade se pari da ostajsh neshto na dtrana za ednash godishni da si pojdish vo MK da se vidish so familija.........
.

Pa sea ti vidi ,
Naravno druga rabota ako si kvalifikuvan ,
i dvajcata vraboteni.
Znaci beca porasnati ili bez deca.

Ne e se taka rozovo kako shto mislat vo MK, lele 1500 € mesecno.
Кој човек со 1500 плата живее во стан што чини 800 Евра? Дај те молам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.246
Ne si razbral, shto napishav.

Aj sea ti kazhi kolku koshta stan od 70m² kaj tebe vo okolinata.
i kazhi kolku zarabotuvaat McDonals, Gebaudereiniger ili Kasapi i slicno vo NORMALNO rabotno vreme.

Zatoa tie so 1500€ zhiveat kako vo Getho. Ama si vikaat Decava barem ne se vo dupkana Makedonska....
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.472
Поени од реакции
22.073
Da PROSECNA!!! A zemaat samo tie shto se perdashat v Devetka sekoj den po 3-4 pati.

Prosecna Plata za viskoko kvalifikuvan Technicar okolu 3800€ BRUTTO
od niv izvadi 47% i drugoto e tvoe!
I USHTE ednash BRUTTO plata!

A Makedoncinava so bugarski pasoshi zavrshuvaat vo McDonalds, nekoja klanica, Cistacka Firma ili slicno.
Po nekoj shto znae ubavo jezik ce se snajdi ama groto se tuka okolu 1500-1800 mesecno.
München stan od 60m² tu idi okolu 1400€ za na periferija 1000ce i plus ti treba mesecna ili godishna Karta za Voz, UBAn ili Bus.


Прегледај го приврзокот 367037
Абе тоа е индивидуално. Зависи каде си. И како тоа 47% кога максимално 42% е можно? Со таква бруто плата како што ја опиша си можеби на 30% што одат за данок и придонеси.
Автоматски споено мислење:

Ne si razbral, shto napishav.

Aj sea ti kazhi kolku koshta stan od 70m² kaj tebe vo okolinata.
i kazhi kolku zarabotuvaat McDonals, Gebaudereiniger ili Kasapi i slicno vo NORMALNO rabotno vreme.

Zatoa tie so 1500€ zhiveat kako vo Getho. Ama si vikaat Decava barem ne se vo dupkana Makedonska....
Вака нешто од реалниот живот.

1500 е минималец. Една особа. Ретко се тие што сами живеат во трособен стан. Ако се брачен пар можеби ама и тука влагаат две плати ете 3.000. Одма друга математика. Плус си чул нели за Wohngeld значи државата на такви случаеви дава пари за станот оти се со ниска плата. Мекдоналдс е 12ЕУР а чистачи не се испод 15ЕУР. Не сите живеат во Минхен или Франкфурт. Искрено ги жалам нив. Туку се прашувам како живеат луѓето ако тоа поред тебе е нормален случај што го опиша? Со малце труд комотно можеш да стигнеш до работа со 3000ЕУР бруто плата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.246
Абе тоа е индивидуално. Зависи каде си. И како тоа 47% кога максимално 42% е можно? Со таква бруто плата како што ја опиша си можеби на 30% што одат за данок и придонеси.
Автоматски споено мислење:



Вака нешто од реалниот живот.

1500 е минималец. Една особа. Ретко се тие што сами живеат во трособен стан. Ако се брачен пар можеби ама и тука влагаат две плати ете 3.000. Одма друга математика. Плус си чул нели за Wohngeld значи државата на такви случаеви дава пари за станот оти се со ниска плата. Мекдоналдс е 12ЕУР а чистачи не се испод 15ЕУР. Не сите живеат во Минхен или Франкфурт. Искрено ги жалам нив. Туку се прашувам како живеат луѓето ако тоа поред тебе е нормален случај што го опиша? Со малце труд комотно можеш да стигнеш до работа со 3000ЕУР бруто плата.
Abe daj ne trskaj gluposti be.
Da bracen par sose deca. op odma 3000 evrici.
Superrrrr
A decata v gradinka upppps 1000 letna.
Ako tebe ti e sreden zhivotot i ne si videl maka prashaj gi okolu kako vrvat.

I mene mi e lesno da se kurcam ama ne go pravam.
Probuvam da im objasnam na ludjevo deka ne e Germanija toa shto slushaat po kafani so dojdeni na odmor nashi lujge i shto sakaat da se pokazhat Gospoda.


Eve ima deca shto se sami mi pishuvaat 1800€ so 12 saati dnevno rabota 6 dena vo nedelata zemaat.
Stan go delat so dvajca po 500€
Mir nikogash, bez kola bez nishto. Kako vo logor.
Zhenite ne mozhat da gi zemat od razno razni pricini , ......


I da ima nashi deca, shto zhiveat kako carevi, poznavam prilepcancina rabotat vo Wien mesecno po 5000€ plata Netto . Ama toa se drug kalibar deca.
Magister studii, Angliski perfekt, Germanski 99%, mozok na kvadrat....
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.472
Поени од реакции
22.073
Abe daj ne trskaj gluposti be.
Da bracen par sose deca. op odma 3000 evrici.
Superrrrr
A decata v gradinka upppps 1000 letna.
Ako tebe ti e sreden zhivotot i ne si videl maka prashaj gi okolu kako vrvat.

I mene mi e lesno da se kurcam ama ne go pravam.
Probuvam da im objasnam na ludjevo deka ne e Germanija toa shto slushaat po kafani so dojdeni na odmor nashi lujge i shto sakaat da se pokazhat Gospoda.


Eve ima deca shto se sami mi pishuvaat 1800€ so 12 saati dnevno rabota 6 dena vo nedelata zemaat.
Stan go delat so dvajca po 500€
Mir nikogash, bez kola bez nishto. Kako vo logor.
Zhenite ne mozhat da gi zemat od razno razni pricini , ......


I da ima nashi deca, shto zhiveat kako carevi, poznavam prilepcancina rabotat vo Wien mesecno po 5000€ plata Netto . Ama toa se drug kalibar deca.
Magister studii, Angliski perfekt, Germanski 99%, mozok na kvadrat....
Брачен пар без деца на минималец мислев кај виде деца. Иначе за секое дете по 250ЕУР плус други олеснувања. Не викам дека е лесно на минималец ама твоите примери се надвор од реалноста, ти кажав за станот. Пар со две деца не ни мора да работи, све платено сосе градинка. на старт си на 2500ЕУР помош од државата. Социјално, станот и парно платено, за децата ништо не плаќаш.

Иначе на почеток минималец и да делиш стан ќе издржиш пола година и ќе смениш и работа и стан. Кој вика дека цел живот треба така да остане? Овде кај мене последните години стотици луѓе има дојдено, од доктори до луѓе без професија. Никој не се пожалил. Ситуацијава е многу подобрено од пред неколку години. Лично еден познавам што се врати. Ама тоа повеќе го стегна носталгија а толку многу се жалеше. Јебига. Како и да вртиш, во најголем дел од случаевите за 2-3 година макс си со далеку подобар стандард него во Македонија.

А тоа лесно нема никаде, луѓе во крајот на 40тите години почнале од нула овде ама за брзо се средија.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
954
Поени од реакции
3.705
Пар со две деца не ни мора да работи, све платено сосе градинка. на старт си на 2500ЕУР помош од државата. Социјално, станот и парно платено, за децата ништо не плаќаш.
Како ја пресмета сумата од 2500€ месечно од државата?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.472
Поени од реакции
22.073
Како ја пресмета сумата од 2500€ месечно од државата?
Двајца возрасни: 1000ЕУР
Две деца: 500ЕУР
стан 70-80 квадрати: 700ЕУР
Вода, парно: 200 ЕУР

Плус минус зависит од околностите.

Плус: Ослободени од плаќање за градинка. Други олеснувања околу децата. Право да пазарат во ефтини продавници (Tafel).
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.246
Двајца возрасни: 1000ЕУР
Две деца: 500ЕУР
стан 70-80 квадрати: 700ЕУР
Вода, парно: 200 ЕУР

Плус минус зависит од околностите.

Плус: Ослободени од плаќање за градинка. Други олеснувања околу децата. Право да пазарат во ефтини продавници (Tafel).
Abe daj ne treskaj gluposti be.
Taka ti ce dojdish od ebama Makedonija i bujrum Germanecot tebe 2500 na masa.

Ti izgleda si odamna isklucen od realnosta.

Da beshe taka do sega cela bugarija i romanija ce bea preseleni.

A ne si se prashal za da gi dobies tie 2500 koj uslovi mora da gi ispolnis.

I kako shto kazhav vejce 5 pati ama ti citash samo pola textovi. Lekari i strucnjaci se druga rabota.
Zboruvam za najcestiti shto idaat, so sredna shkola i bez poznavanje na germanski.

Rabotat po 10-12 saati na den.
I na krajot od mesecot 1800€.
Eve ima ludje od forumov shto mi pishale po privatni poraki, valjda nekoj ce pishi i ovde.
Jas ne sakam da gi imenuvam ( privatna rabota) .
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.472
Поени од реакции
22.073
Abe daj ne treskaj gluposti be.
Taka ti ce dojdish od ebama Makedonija i bujrum Germanecot tebe 2500 na masa.

Ti izgleda si odamna isklucen od realnosta.

Da beshe taka do sega cela bugarija i romanija ce bea preseleni.

A ne si se prashal za da gi dobies tie 2500 koj uslovi mora da gi ispolnis.

I kako shto kazhav vejce 5 pati ama ti citash samo pola textovi. Lekari i strucnjaci se druga rabota.
Zboruvam za najcestiti shto idaat, so sredna shkola i bez poznavanje na germanski.

Rabotat po 10-12 saati na den.
I na krajot od mesecot 1800€.
Eve ima ludje od forumov shto mi pishale po privatni poraki, valjda nekoj ce pishi i ovde.
Jas ne sakam da gi imenuvam ( privatna rabota) .
Ти сериозно живееш во Германија? Па цела Бугарија и Романија се дојдени веќе цела Ѓупштана, алоо! Можеби кај тебе во Брауншвајг или Бремен не се. Едино 6 месеци треба да имаш работено мислам па ти се отвара вратата за социјалниот систем. Мојот пример и реален. Кои услови се иначе?

Како може некој да работи за 10ЕУР кога минималец е 12ЕУР?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom