Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 април 2022
Мислења
282
Поени од реакции
1.276
Зошто е знамето на Сервис Кру на запад во 91, 6 години пред да се оформите?
Сервис Кру како претходница на ФА се формирани иста година како и Комити ако не се лажам
 
Член од
12 март 2022
Мислења
124
Поени од реакции
921
не ни очекував да се сложите. се уште ми е смешно присуството само на БИТНИ утакмици. неразбирливо за мене е да навијаш само на битни утакмици, зашо битни се сите на кој игра твојот клуб. пак ќе кажав вие си знаете, битни/небитни утакмици постојат за фанови, навијачи идат за клубот коа е и у гомна и на врв. вас фамата ви се напраи на ракомет пошо бевте два пати најбољи у европа. у годините коа доминираше металург мизерувавте и на ракомет и имавте некое квази ривалство со пирати. фа не ви биле до колена, ама затоа пирати ви се :)
поздрав навијачи на битни утакмици
За тебе/ вас и не ме чуди што не ви е разбирливо, и не знам зашто ви се придава толку внимание а сте тотално небитни со другар ти Интегрален стручњакот во сите области.

Малце поедноставно да ти објаснам за да разберете што значи да навиваш организирано на повеќе од 1 клуб.
Како Комбат имаше период да идеме организирано на ФК, РК, ЖРК, КК под мотото навивачи на СД Вардар, ама едноставно некогаш и да сакаш не можеш да стигнеш секаде па моравме да приоритизираме зашто често се поклопуваа термините.
Дополнително да мобилизираш луѓе, спремиш корео и слично е голем терет за повеќе од 1 утакмица во неделата за да може секаде да биде на највисоко ниво, и едноставно пресековме да ставиме фокус само за тоа што ни е матично, со тоа што не се исклучува можноста ако има потреба да дадеме поддршка на било кој начин (не само организирано навивање) во некој клучен момент за да помогнеме на било кој клуб од СД Вардар, како што често сме присутни поединци од Комбат на утакмици на КК Вардар, а последно минатата година знаат како си поминаа платениците од Шверцери -“Eagles” што навиваат за КК Чаир како доказ за тоа што го зборам.

Ќе ги земам пример Гробари како најтазе пример, зашто беа присутни на утакмицата со Пелистер во БГ и проверете колку вкупно утакмици имаат присуство на ракомет минатата година.
Пошто Гробари се фанови, а вие 30 врапчиња на трибина сте јаки навивачи и експерти во навивање.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
Зошто е знамето на Сервис Кру на запад во 91, 6 години пред да се оформите?
Брат убаво е све, сакаш да пишеш да се пуштиш во дијалог, да објасниш. Но земи малце рачепкај историја на групите за да бидеш уште повеќе поткован.
Сервис Кру и Пирамида во 97ма година се спојуваат во една група наречена Фемили Аеродром.
Инаку претходно они се оформени 87ма во почетоците на сите групи во МКД.
 
Член од
26 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
44
Комити не се бламирајте цело постоење вие на грб на една политичка партија, финансисрани, поддржувани. Вашите воџи од најрано постоење сега ви се на раководни функции по државни инстутции, профитери прави вие сте нашле да зборите, скријте се таму.
 
Член од
26 март 2022
Мислења
517
Поени од реакции
4.678

Attachments

Член од
26 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
44
Јас не сум човек кој само збори. Повели, знамето Пирамида на Запад.
Тогашните скопски групи навивале заедно. Низ фотографии можеш да ги сретнеш комити со цпб во кавадарци ако не се лажам, коки од цпб на трибина на мзт против реал мадрид, цпб и тогашните пирамида и сервис кру на запад итн тоа не значи дека произлегле од запад сите туку си давале поддршка едни на други.
 
Член од
26 март 2022
Мислења
517
Поени од реакции
4.678
Тогашните скопски групи навивале заедно. Низ фотографии можеш да ги сретнеш комити со цпб во кавадарци ако не се лажам, коки од цпб на трибина на мзт против реал мадрид, цпб и тогашните пирамида и сервис кру на запад итн тоа не значи дека произлегле од запад сите туку си давале поддршка едни на други.
Кој збори со тебе брат?

Што во реченицата на Интегрален "Пирамида не ни биле на запад" не ти јасно?!

Не вика он дека се произлегле од запад, оди чекор понатаму, вика дека воопшто не ни оделе. Е, па грешка во чекор брат..

Нормално, сега ќе биде "Поединци оделе, не е баш вака, имало дечки бла бла"

Кај мене е секогаш се со аргументи.
 
Член од
26 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
44
Кој збори со тебе брат?

Што во реченицата на Интегрален "Пирамида не ни биле на запад" не ти јасно?!

Не вика он дека се произлегле од запад, оди чекор понатаму, вика дека воопшто не ни оделе. Е, па грешка во чекор брат..

Нормално, сега ќе биде "Поединци оделе, не е баш вака, имало дечки бла бла"

Кај мене е секогаш се со аргументи.
Воџите на комити 2011-12 да не ги именувам идеа на секое гостовање на фа заедно со нив и што е проблемот тука ? Фа кога беше во бум на секоја утакмица имаше комити, пирати...
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548
Јас не сум човек кој само збори. Повели, знамето Пирамида на Запад.
во 90тите целата сцена била кркамбар. да ти покажам клипови кај што комити навиваат за кк работнички против орка заедно со тогашни членови на сервис кру? кај што членови на цпб се у први редови на мзт-реал? навијачите се спајале на ниво скопје против провинција и истите луѓе иделе и на вардар, и на мзт и на работнички. од тој кркмбар потекнува и кано, затоа и е навијачки диносаурус и мислењата у темава му се тешка трагикомедија.
а, токму поради оваа ваша ароганција ‘сите сте за вардар само не признавате’ се ствара анимозитет кон вас. мене тоа највеќе ме иритира, знаејќи дека нит јас, ниту било кој од моето опрукужување со кој сум бил на трибина биле некогаш за вардар.
а тема на муабет идењето на рк вардар само го искоментирав пошо е смешно, од толку фама за рк, пред пет месеци се појавувате у охрид колку да се каже и сте измочани од чкембари кои исто така се мизерни и без некоја одредена траекторија, останати у 90тите како гореспоменатиот диносаурус. после тоа сеха 1/4 финале (ова ми е од резултати инфо, нит го знам системот у сеха, нит некад сум глеал, нит ме интересирало), али 1/4 финале у истата лига кај што сеа најавувате навијање мене ми звучи ко битна утакмица.
прифатете го ко грешка непојавувањето и свиткајте опаш, не ко припадници на whataboutism да браните ставови со контра прашања кои не заслужуваат одговор.

дополнително, спомнувањето имиња на форумов на членови од било која нг е одраз на навијачка некултура, несоодветно за самопрогласените топ5 на балканот
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
Јас не сум човек кој само збори. Повели, знамето Пирамида на Запад.
Си има ударни знамиња Пирамида како што има Сервис Кру. Оваа крпа од метар ипол не вреди да се коментира. Ова е на ниво од тоа време кога се носеле дресови на странски екипи по натпревари. Не само што не збориш со аргументи, туку и познавањето ти е многу тенко за тоа време, разбирливо затоа што си нов навивач.
Објасни Инкогнито како стоеле работите во тоа време. Има слика од Командант К долго време воџа на ЦПБ како лупа на тапан во прв ред на трибина на ФА (тоа време Сервис Кру и Пирамида).
Ама да кажуваш гачки дека излегле тие групи од Запад скроз не држи вода. Не може нешто да искочи од Запад кога се иста година оформени со Комити и со застава ударна за МЗТ.
Ај толку на темава се збори 20 години, дајте нешто ново, а тие што се понови навивачи можат да ги вратат страните назад и да се едуцираат.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.827
Поени од реакции
13.637
@Инкогнито Original епа тоа е проблемот, нит го знаеш системот, нит некад си го гледал, а се информираш од резултати. Хронолошки утакмицата со Нексе е месец дена пред утакмицата со Пелистер. Системот го нема, сезоната беше прекината заради војната во Украина (којзнае колку чудно ти звучи ова пошто како што кажа сам немаш појма), па наместо да се доигра, измислија систем на елиминации. Секако тоа не е оправдување, меѓутоа не збори нешто што не знаеш и си нагаѓаш од ракав. Сите го прифаќаме ко грешка неопјавувањето, само ти се користиш со whataboutism, т.е. what about the game with nexe го користиш за да се исмејаваш. Свиткај си го ти опашот и не се мешај кај што не ти е место. Ти и Интегрален правите само проблем, за жал форумов е единствениот ултрас центар на интернет, и вие двајца правите вештачко ривалство меѓу комити и фа.
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
servis kru znameto bese i na jug, zboruvam za 90ti godini, sosema drug mentalitet i nacin na navivacko funkcioniranje vo toa vreme, bea i vo Kumanovo edna sabotna utakmica u bos vreme 11-12h i bas imase dobra tepacka so togasnite Kumani, postari navivaci na cz od toa vreme isto odea na Istok i navivaa protiv Partizan, imaa i zastava Kumanovo crno crvena...
 
Член од
26 март 2022
Мислења
517
Поени од реакции
4.678
Си има ударни знамиња Пирамида како што има Сервис Кру. Оваа крпа од метар ипол не вреди да се коментира. Ова е на ниво од тоа време кога се носеле дресови на странски екипи по натпревари. Не само што не збориш со аргументи, туку и познавањето ти е многу тенко за тоа време, разбирливо затоа што си нов навивач.
Објасни Инкогнито како стоеле работите во тоа време. Има слика од Командант К долго време воџа на ЦПБ како лупа на тапан во прв ред на трибина на ФА (тоа време Сервис Кру и Пирамида).
Ама да кажуваш гачки дека излегле тие групи од Запад скроз не држи вода. Не може нешто да искочи од Запад кога се иста година оформени со Комити и со застава ударна за МЗТ.
Ај толку на темава се збори 20 години, дајте нешто ново, а тие што се понови навивачи можат да ги вратат страните назад и да се едуцираат.

Дали вие двајца со цел памет, ми ја објаснуватр мак тифо сцената од 90тите?

Тоа "нов навивач" нема да го коментирам зошто е греота за коментирање...

Браво што направивте рекапитулација на мак тифо сцената, која толку пати е прераскажана, да веќе луѓе заспиваат дур ја читаат. Ама ете, нека биде дека е откровение ова што го пишавте. Дали некој некогаш спорел дека дел од Комити одел со ЦПБ? Дали некој спорел дека дел оделе со ФА?
Болни сте жими се:)))

Јас само со фотографија, ти појаснив дека Пирамида како група одела на запад. Што ти експлицитно го негираше. И како што и си помислив, испадна "Не бе ова некои поединци биле"..знам како размислуваш друже:) Ги знам сите аргументи кои како Гебелс сакавте да ги протнете, дур траеше вашето златно доба. Го правевте тоа, вештачки да прекинете врска на Аеродром со Вардар. А при што имавте во Н. Лисиче, Лисиче и останати делови комитски упоришта.

Продолжете со бајките за конзистентност, за "најдругарска" трибина ( Да ми извини Панче и останатите, греота што делеле со вакви како вас трибина), продолжете со бајките за "самофинансирање" (Да живее Ивица) и тн.

Али остај, јас сум нов навивач, не ги знам работите:)

И пази друг пат што ќе пишеш, да не биде пак "А бе ова е крпа бла бла". Како совет - Не го пуштајте муабетов во Мезе бар, дека Сервис и Пирамида не биле и не излегле од запад", да не биде со црвени образи накај дома да си одите. А пази што ќе пишеш зошто фолдерот е полн со докази:)

И не зборете за србоманство, зошто српските песни на Сервис Кру, јавно на вашиот официјален профил ги имате постирани, на српски! Немој да пишеш "Не ти верувам". Веќе еднаш се испече..

А Шверцерот кој од прославата за првата титула продолжи во Бардовци, нека не ти лајкува, за да не го вратиме пак таму. Таман се опораи малце.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548
@Инкогнито Original епа тоа е проблемот, нит го знаеш системот, нит некад си го гледал, а се информираш од резултати. Хронолошки утакмицата со Нексе е месец дена пред утакмицата со Пелистер. Системот го нема, сезоната беше прекината заради војната во Украина (којзнае колку чудно ти звучи ова пошто како што кажа сам немаш појма), па наместо да се доигра, измислија систем на елиминации. Секако тоа не е оправдување, меѓутоа не збори нешто што не знаеш и си нагаѓаш од ракав. Сите го прифаќаме ко грешка неопјавувањето, само ти се користиш со whataboutism, т.е. what about the game with nexe го користиш за да се исмејаваш. Свиткај си го ти опашот и не се мешај кај што не ти е место. Ти и Интегрален правите само проблем, за жал форумов е единствениот ултрас центар на интернет, и вие двајца правите вештачко ривалство меѓу комити и фа.
‘сите сте за вардар само не признавате’ прави вештачко ривалство со сите што не се за вардар ;)
башка, ја зборам овде у мое име, не како портпарол на некоја група па за да стварам ривалство.
секоја чест за сите дечки од сите групи што се трудат да внесат новитет и нешто да направат на подобро за сцената. ама не видов ниедна група да се удара у груди за топ5 на балкан и ароганција дека сите сме за нивниот клуб или дека од нивна трибина потекнуваме.
еве прокоментирајте ваше гледиште како комити навиваат за работнички против орка додека у исто време постои кк од сд вардар. дали тоа значи дека комити се излезени од таа трибина? нон сенс
 
Последно уредено:
Член од
26 март 2022
Мислења
517
Поени од реакции
4.678
‘сите сте за вардар само не признавате’ прави вештачко ривалство со сите што не се за вардар ;)
башка, ја зборам овде у мое име, не како портпарол на некоја група па за да стварам ривалство.
секоја чест за сите дечки од сите групи што се трудат да внесат новитет и нешто да направат на подобро за сцената. ама не видов ниедна група да се удара у груди за топ5 на балкан и ароганција дека сите сме за нивниот клуб или дека од нивна трибина потекнуваме.
еве прокоментирајте ваше гледиште како комити навиваат за работнички против орка додека у исто време постои кк од сд вардар. дали тоа значи дека комити се излезени од таа трибина? нон сенс
За разлика од вас, ЦПБ какви такви, држат до некои принципи и до вистината пред се. Бидејќи ви кажав да не се залетувате, (Еве Интегрален барем до сега не враќа, паметно)
Повели, ова е објаснување на групата ЦПБ, напишано лично од нив на нивниот официјален профил. После вакви апла киксови, не знам дали сте воопшто легитимни за правење муабет. Па основачот на ЦПБ е еден од првите луѓе на Запад, бог да го прости. Срам ми е и жал што го спомнувам воо оваа конотација, ама ете, луѓе како вас со погани усти и желни за внимание...

Пак ќе кажам, бадијала се трудите да создадете ривалство. Моментално и на другарска база, со активното членство на ФА смр во добри односи. На нив се им е јасно. А вие терајте си, до некој нов момент каде што ќе се испечете од "новиот навивач" :)

Mi11vall, не заборавај да ми лајкнеш:))
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom