Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.751
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.554
Поени од реакции
5.807
Vekje intelektualec, klasicen komunist e. Inace ima i drugi so obratno mislenje. Kako sto rekov nema eden stav okolu Ukraina. Ima za i protiv, kako sekade. I na kraj ovaj e eden od 82 milioni, ne reprezentativen.
Викаш Германциве ќе стават “класичен комунист“ за професор на универзитет?
Автоматски споено мислење:

41% mislat deka se pruzuva soodvetna pomos
25% mislat deka treba povekje pomos
26% mislat deka premnogu pomos se dava
Од ова сваќам дека само 25% мислат дека треба уште воена помош да се дава.
Останатите 75% мислат дека или тоа што било досега е доволно или дека и тоа било премногу....
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Тоа е добро за русите, затоа што им ја намалува одговорноста пред некои универзални сили, да сум Путин ич кур нема да ми чуе да направам едно добро игралиште за голф од Германија.
Дали се свесни германците дека ја чепкаат мечката за пичка народски кажано?
Изгледа новата опрема добро ќе им дојде на украинците да си ја исчистат територијата од нацистичкиот/терористички руски шљам.

Додуша ова е незначителен процент од воените капацитети на САД и добар дел од земијте од западна Европа, ама барем е некаков старт.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.821
Викаш Германциве ќе стават “класичен комунист“ за професор на универзитет?
Автоматски споено мислење:


Од ова сваќам дека само 25% мислат дека треба уште воена помош да се дава.
Останатите 75% мислат дека или тоа што било досега е доволно или дека и тоа било премногу....
Да има комунисти професори мислам не разбирам оти ти е чудно. Иначе погрешно ја читаш анкетата. 50 се за тоа како делува Шолц, 50 не се - едните сакаат повеќе другите помалце.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.554
Поени од реакции
5.807
Ako po anketa samo 25% Germanci se izjasnile deka treba uste voena pomos, znaci li deka denesnata odluka e protiv voljata na mnozinstvo Germanci?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.324
Поени од реакции
11.948
Ako po anketa samo 25% Germanci se izjasnile deka treba uste voena pomos, znaci li deka denesnata odluka e protiv voljata na mnozinstvo Germanci?
Еве ти објаснето.

Мислиш некој народот го прашува??

Аман после Оланд и Меркел. Па и Трамп што викаше дека многу е вложено во Украина за се повлечат тука така мислиш некој народот го прашува?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.821
Ako po anketa samo 25% Germanci se izjasnile deka treba uste voena pomos, znaci li deka denesnata odluka e protiv voljata na mnozinstvo Germanci?
Ќе видиме во нова анкета што мислат.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.083
Поени од реакции
80.999
Мој впечаток, според она што го читам од Германија, е дека не е баш целата јавност игнорантна на поуките од Втора светска. Има делови од јавноста кои не сакаат мешање во руско-украинскиот конфликт, исклучиво врз база на тие поуки.
Секако, на власт се други луѓе, кои друго праат, но, дури и тие, барем малку имат задршка. Не им е сеедно.

САД и остатокот од Западот, цело време, играат прилично педерски кон Германија и на енергетски план, а особено сега, кога очигледно го занемаруваат влијанието на историскиот наратив и ја тераат Германија прва да им даде тенкови.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.717
Поени од реакции
8.751


Еве ти објаснето.

Мислиш некој народот го прашува??

Аман после Оланд и Меркел. Па и Трамп што викаше дека многу е вложено во Украина за се повлечат тука така мислиш некој народот го прашува?
Оваа мочла е министерка за надворешни??? :pos:
Ќе води војна со Русија....не бе, човештвото се ближи до exp date.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.324
Поени од реакции
11.948
Ја кажав сум против војнава да гинат Украинци и Руси. Факт е Русија напаѓа има опција да прекине.

Туку гледај се што пишуваш па после кажувај за други. Пробав со убо да ти кажам каков е контекстот ама си запнал нешто кичми пичми. Знам ти е криво си навиваш и знаеш дека со секоја пратка Руска победа е се подалеку. Ама пак ќе ти кажам, имаат слобода да ја прекинат инвазијата. Гледај го тоа како опција и не биди ти циничен да ги кривиш Украинците што ја бранат својата држава.

Ме расплаче.
Ми било криво :pos:

Па не е на татко ми Украина. Не ми е бившата Украинка па да биде криво.


Немам јас проблем со Украинците што си ја сакаат Украина и сваќаат дека се топовско месо во случајов за Ункл Сем.


Со секоја пратка победата била подалеку. Океј ме процени зошто ја критикувам Германија. Бидејќи имам панимперијалистички причини Русија да сс прошири до Суто Море.:pos:

Не дека ќе испогине уште една грмда народ, али што е то за Европа и Америка.


Реков јас .
И НАТО нека влезе на Украина нема да им помогне на Украинците.

И да заборавив, извини.
Германија нема кичма. Без кичма е во моментов :kuracc:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.781
Поени од реакции
26.346


Еве ти објаснето.

Мислиш некој народот го прашува??

Аман после Оланд и Меркел. Па и Трамп што викаше дека многу е вложено во Украина за се повлечат тука така мислиш некој народот го прашува?
Многу лесно типкава кажува дека се во војна со Русија. Мислиш кажува дека одат на пикник. Колку е само девалвирана западната политичка сцена, тоа е чудо едно. Идиократија на дело.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.324
Поени од реакции
11.948
Јасно им е тоа, затоа не им даваат премногу на Украинвите. Дел по дел, доволно да пливаат.
Автоматски споено мислење:


Сеа, сам кажа дека пред капитулација биле, што го мешаш Путин сега.

Да сме живи и здрави, за година две ќе се навратиме тогаш.

Значи не е Украина пред колапс, па последниве случувања не се очаен обид да се спасат на некој грејс период?


Стварно ти слеп си бил.
Автоматски споено мислење:

Оваа мочла е министерка за надворешни??? :pos:
Ќе води војна со Русија....не бе, човештвото се ближи до exp date.
Ако се толку спремни за војна нека испратат НАТО трупи на Украина и нека влезат на Руска територија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.083
Поени од реакции
80.999
Да ви ебам матер у пичка кенгурска. Глупи морони.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom