Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.932
Поени од реакции
9.176
Едноставно, спротивно од пораз е победа, а година дена русите се далеку од победа.
Со други зборови, никој нема илузии дека Украина ќе се самоослободи 100%, треба само да не се предаде и да не изгуби. Ако Украина не изгуби, Русија не победила, ако Русија не победи, донеси си сам заклучок.

За западот е ова прокси војна, ако Украина изгуби, западот ќе си најде нова војна не им се секирај. За Русија ова не е прокси, за нив е Се или Ништо. Ако Русија не победи последиците се катастрофални, ако победи, Украина е колатерална, Западот ќе си најде друго пиунче. Кучињата ќе си лаат, карванот ќе си врви.
Не е ова прокси војна, тука си ги помешал лончињата. Ова е директен напад на Русија, го постирав пред некој саат, погледни го.
Не сум сигурен дека ти е јасно за што станува збор овде, многу ги упростуваш работите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.065
Поени од реакции
41.351
Па што да не
Зашто Џон би лажел некојси тенеќе од Македонија
па и да е вистина, голема работа. Они секој ден туркаат оружје па нивните камиони и возови никој не ги снима.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Kako da e ispadna deka russive se gola voda.Neorganizirani bez nikakva taktika. Kadriovci ,Wagneri ...i pak utka.Ke go umrat prerano kepecon (onoj sto ja soprel zadna dominacia) Koj ke gleda posle tinkerbell and rainbows niz ulicite na Moskva.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.932
Поени од реакции
9.176
Kako da e ispadna deka russive se gola voda.Neorganizirani bez nikakva taktika. Kadriovci ,Wagneri ...i pak utka.Ke go umrat prerano kepecon (onoj sto ja soprel zadna dominacia) Koj ke gleda posle tinkerbell and rainbows niz ulicite na Moskva.
Све си знаеш, алал нека ти е.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.129
Поени од реакции
3.345
Оваа имењачката Кореа ќе излезе најголем производител на муниција во светот, ние мислеме немале што да јадат они си имале проект ракета за секоја дете.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.284
Поени од реакции
5.044
Едноставно, спротивно од пораз е победа, а година дена русите се далеку од победа.
Со други зборови, никој нема илузии дека Украина ќе се самоослободи 100%, треба само да не се предаде и да не изгуби. Ако Украина не изгуби, Русија не победила, ако Русија не победи, донеси си сам заклучок.

За западот е ова прокси војна, ако Украина изгуби, западот ќе си најде нова војна не им се секирај. За Русија ова не е прокси, за нив е Се или Ништо. Ако Русија не победи последиците се катастрофални, ако победи, Украина е колатерална, Западот ќе си најде друго пиунче. Кучињата ќе си лаат, карванот ќе си врви.
Ако Русите се далеку од победа тогаш истите Руси се уште подалеку од пораз.
Но да се говори за победа или пораз на едните или другите прво треба да се дефинира што за едните е победа, а.... да речеме за РФ?
Што според тебе би било победа за Русија?

Или уште појасно, Украина повеќе не постои. Делови од таа Украина се веќе составен дел на РФ, тоа е готова работа.
Или ако би спекулирале, РФ е победник во било кој случај ако Украина во било која форма или територијално организирана нема да претставува безбедносна закана за РФ. Денес остатокот од Украина не претставува безбедносна закана за Русија.

За западнта империја ова војна е на се или ништо.
Мислиш дека РФ откако ќе ја демилитаризира и денафицира Украина ќе застане и нема да бара од ОТАН да се повлече на границите од 1997 според договорите? Светот денес е од било кога порано мултиполарен, силата на западната империја е во опаѓање, еве земи го само примерот со средбата на Си и земјите кои гравитираат кон КСА (арапскиот свет) и одлуката да се врши трансакции во национални валути, овој состанок бил подготвуван цели осум години.
Случувањата во Украина не смеат да се гледат издвоено од процесите кои се случуваат во светот.Ако се гледат издвоено нема правилно да се анализираат и се носат погрешни заклучоци. Процесот како дедоларизација е започнат таму некаде во 2014 барем јас тогаш ги пренесов тие инфо на овој форум, процесот се води внимателно за да не дојде до крах на светскиот економски систем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.782
„ЕУ мора да нè вклучи повеќе. Не претендирам да добиеме исто фондови како нашите соседи кои повеќе не се Балкан. Но, нешто мора да добиеме. Северна Македонија мора да добие. Постојано зборуваме за Србија затоа што е во тренд, но Северна Македонија е под голем ризик да западне во длабок национализам што може да предизвика многу неволји. Според моите информации, популарноста на Русија и Путин таму е многу повисока од ЕУ“, порача Рама.

.........................
Moжете да ми го испушите еднаш. Тоа. Друго не ми можете ништо.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.932
Поени од реакции
9.176
Оваа имењачката Кореа ќе излезе најголем производител на муниција во светот, ние мислеме немале што да јадат они си имале проект ракета за секоја дете.
Они можат Сеул да го срамнат за неколку саати, да не остане камен на камен и да ги потрујат јужно кореанците за еден ден, све им е на домет.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.798
Поени од реакции
5.461
Они можат Сеул да го срамнат за неколку саати, да не остане камен на камен и да ги потрујат јужно кореанците за еден ден, све им е на домет.
Да можеа досега 80 пати ќе го имаа направено тоа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.932
Поени од реакции
9.176
Да можеа досега 80 пати ќе го имаа направено тоа.
Таа закана е и за Јапан, а до душа им одговара на јенките ситуацијата. Они ги бранат а овие ринтаат и донираат по 1000 милијарди долари годишно.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.798
Поени од реакции
5.461
Таа закана е и за Јапан, а до душа им одговара на јенките ситуацијата. Они ги бранат а овие ринтаат и донираат по 1000 милијарди долари годишно.
Cash rules everything around us...Жално, но вистинито....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom