Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
Ako imam podolg prestoj vo eu ili shengen,da plakjam kazna na granica,dali toa bi bilo loso za pridobivanje bugarski pasosh (grazdanstvo)
Ti blagodaram odnapred...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.112
Поени од реакции
3.967
Ako imam podolg prestoj vo eu ili shengen,da plakjam kazna na granica,dali toa bi bilo loso za pridobivanje bugarski pasosh (grazdanstvo)
Ti blagodaram odnapred...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Дефинитивно да, може да те одбијат поради вакви прекршоци.
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Автоматски споено мислење:

И уште едно прашање. На еден мој познаник, негов родител ми кажа дека постоела процедура за забрзување на постапката, и пиша он молба у мое име зошто сакам да ми биде забрзана, дека имам фирма од 2016 таму и бла бла, и ги пратив пак документите од Баба/Пра-Баба(1907 родена), со заверка и превод на бугарски јазик. После 25 дена ми кажа дека молбата била уважена и дека со ваков скратен пат 3-4 преписки сум скратувал (незнам дали е точно немам појма). Е сеа, човекот кажа ке ми заврши работа безплатно дека сме блиски со син му, но мислам дека оваа ми мириса нешто.

Дали може некој од вас по искусен да провери само за што станува збор? Изгледа молбата е скенирана па пратена е тука и тој ја испринтал, но многу ми е блед печатот некако...
Колку што разбрав, на молбата пишува дека бараш државјанство по основ на натурализација, а ти викаш дека идеш преку родител.

Ако навистина идеш преку родител, молбата не е важечка бидејќи не е добро напишана.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zosto nema stembil so brojce pod koe e zaveden dokumentot vo nivnata arhiva? Mislam deka sekoj dokument sto e izlezen im e zaveden pod broj. Taka da ova mi e malku nekompletno.
Osven toa vo posledniot del ubavo pisuva deka ke bide razgledano od Sovetot po red na primeni molbi, ne gledam negde za zabrzuvanje na postapkata.
Многу ми е чудно и на мене… Инаку одам по пат на натурализација, преку Пра-Баба од 1907 некаде таа година. Нема никој од мојте родители Бугарски документи.

Ме занима дали е нормално Приета Молба да е од Октомври лани… Повеќе од 13-14 месеци.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
184
Поени од реакции
186
Многу ми е чудно и на мене… Инаку одам по пат на натурализација, преку Пра-Баба од 1907 некаде таа година. Нема никој од мојте родители Бугарски документи.

Ме занима дали е нормално Приета Молба да е од Октомври лани… Повеќе од 13-14 месеци.
Кај мене е од Ноември 2021 приета молба најверојатно заради немање стари документи. Сега испратив стари документи преку посредник па се надевам дека ќе почне процедура
 
Член од
23 април 2022
Мислења
12
Поени од реакции
6
Кај мене е од Ноември 2021 приета молба најверојатно заради немање стари документи. Сега испратив стари документи преку посредник па се надевам дека ќе почне процедура
Jas bev na intervju 16.06.2022, brojce zedov 20ti Noemvri i sum na zadolzitelna proverka.
 
Член од
23 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Кај мене е од Ноември 2021 приета молба најверојатно заради немање стари документи. Сега испратив стари документи преку посредник па се надевам дека ќе почне процедура
Да, ама многу ми е чудно што не пишува на бројчето ништо.
 
Член од
18 септември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ве молам ако може некој да сподели индормација како оди процедурата за обнова. Стариот пасош ми истече, треба да го обновам. Дали треба да одам во Софија или може и во бугарска амбасада во Скопје?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Здраво, дали има олеснување во постапката за државјанство ако лицето во меѓувреме добие лична карта со постојан престој во Бугарија и има извадено егн?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.112
Поени од реакции
3.967
Здраво, дали има олеснување во постапката за државјанство ако лицето во меѓувреме добие лична карта со постојан престој во Бугарија и има извадено егн?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Колку што знам немаат никаков удел овие ствари. Пак си е истата процедура и услови за добивање државјанство.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Ве молам ако може некој да сподели индормација како оди процедурата за обнова. Стариот пасош ми истече, треба да го обновам. Дали треба да одам во Софија или може и во бугарска амбасада во Скопје?
И јас сум со постојана лична карта во Бугарија, но не, немаш предност за добивање, имаш предност само веднаш да влезеш на интервју во софија штом собереш документи, но само доколку имаш постојана карта со егн
 
Член од
6 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Кај мене е од Ноември 2021 приета молба најверојатно заради немање стари документи. Сега испратив стари документи преку посредник па се надевам дека ќе почне процедура
Здраво,
Кажи ми кои стари документи ги достави до посредникот, бидејќи имам слична ситуација дома...(Авг.2021 приета молба, нема мрднато ништо од тогаш).
 
Член од
23 декември 2022
Мислења
10
Поени од реакции
15
Moze vo Bg ambasada,
Ве молам ако може некој да сподели индормација како оди процедурата за обнова. Стариот пасош ми истече, треба да го обновам. Дали треба да одам во Софија или може и во бугарска амбасада во Скопје?
Автоматски споено мислење:

Samo preku ambasada podolgo vreme se ceka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom