Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
па еве кажи што е другата опција? Русија си играше играчки со гасот уште многу пред војнава и ги дигна цените. Они било кога и да сакаат можат пак тоа да го направат. Но еве не го прават од некоја причина.
Најдобрата опција на Путин за правење на пари во моментов е да почни да произведува крема за сончање, затоа што има недостаток на истата во Европа зимава.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
И што ако имаат толкава размена?

Што ќе му прават на јуаните ако Кинезите не ги сакаат назад?

М?
Како може да не ги сакаат парите назад бе? Не заебавај и ти сеа, ко малине деца си.

Кој не сака пара кажи ми ? Ако им порачаат роба од Хуавеи на пример, што знам. Еве за 5Г мрежата да им ја напраат у вредност од пар милијарди. Овие ќе речат Хуавеи, фала нејќеме пари? Нејќеме Јуани, пошто нашите радници у Кина ги плаќаме со Денари :cool:

Плус ако откупува Русија, национален долг, државни обврзници од Кина во Јуани. Нема сакам нејќам, секоја година си има отплата камата, и во зависност на кој временски рок се обврзниците 5/10/20 години автоматски се исплаќаат истите.

Така да намали со копиумот брале :)
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Јадат трици дека Европа не се смрзнала, дека се ослободила од Русија. А во суштина го дудлаат на нивниот газда за поскап ЛНГ и потоа им го дудлаат на Азерите, Ирачаните, Катарците итн.
Ама и Русија не остана без пари. Целиот гас ќе оди отсега па натаму во Азија. А таму секогаш ќе биде поголема побарувачката за гас и нафта отколку од Европа. :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc: :kuracc:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.814
Поени од реакции
40.983
Најдобрата опција на Путин за правење на пари во моментов е да почни да произведува крема за сончање, затоа што има недостаток на истата во Европа зимава.
треба да си му благодарен на Путин што зимава не ти се смрзнаа ташачињата :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Како може да не ги сакаат парите назад бе? Не заебавај и ти сеа, ко малине деца си.

Кој не сака пара кажи ми ? Ако им порачаат роба од Хуавеи на пример, што знам. Еве за 5Г мрежата да им ја напраат у вредност од пар милијарди. Овие ќе речат Хуавеи, фала нејќеме пари? Нејќеме Јуани, пошто нашите радници у Кина ги плаќаме со Денари :cool:

Плус ако откупува Русија, национален долг, државни обврзници од Кина во Јуани. Нема сакам нејќам, секоја година си има отплата камата, и во зависност на кој временски рок се обврзниците 5/10/20 години автоматски се исплаќаат истите.

Така да намали со копиумот брале :)
Можи бе да си во право Мите, а можи и не :D

Јас кажав тоа што ми изгледаше можно, затоа што се приметува ладниот однос меѓу Путин и Си. Иначе и јас не сум сигурен дека е така меѓу Русија и Кина.

Впрочем во секој момент може Си да смени став и да застани цврсто да ја помага Русија. Санкциите кои Бајден ги наметна врз Кина оваа есен се многу јаки и заебани за високотехнолошкиот развој на Кина. Можи Си да се изнервира.

Но, засега е така како што е. Кина ги почитува санкциите на Западот кон Русија.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Можи бе да си во право Мите, а можи и не :D

Јас кажав тоа што ми изгледаше можно, затоа што се приметува ладниот однос меѓу Путин и Си. Иначе и јас не сум сигурен дека е така меѓу Русија и Кина.

Впрочем во секој момент може Си да смени став и да застани цврсто да ја помага Русија. Санкциите кои Бајден ги наметна врз Кина оваа есен се многу јаки и заебани за високотехнолошкиот развој на Кина. Можи Си да се изнервира.

Но, засега е така како што е. Кина ги почитува санкциите на Западот кон Русија.
Кина никогаш нема да се сврте против Русија. Инаку таа е ,,следна на ред".
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.814
Поени од реакции
40.983
тенеќе не разбира ништо, како детенце некое се пали на вести само. Како тоа со Германија што не увезува никаков гас од Русија. Сигурно тој гас од Абисинија го увезуваат швабите.:icon_lol:

Али знаат колку low IQ се нивните поддржувачи од редовите на зелените и либтардите, што секоја вест ќе ја примат со ширум отворени ануси.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Можи бе да си во право Мите, а можи и не :D

Јас кажав тоа што ми изгледаше можно, затоа што се приметува ладниот однос меѓу Путин и Си. Иначе и јас не сум сигурен дека е така меѓу Русија и Кина.

Впрочем во секој момент може Си да смени став и да застани цврсто да ја помага Русија. Санкциите кои Бајден ги наметна врз Кина оваа есен се многу јаки и заебани за високотехнолошкиот развој на Кина. Можи Си да се изнервира.

Но, засега е така како што е. Кина ги почитува санкциите на Западот кон Русија.
Хахах интересен си. Пак за ова ќе кажам ко малине деца збориш "Можи Си да се изнервира".
Да бе бате таке е ова, ќе стане некое сабајле Си, не му донеле поштата од Али експрес и така нервозен ќе повлече некоја стратешка национална одлука од џеб.
Немаат кинезите национална стратегија за унапред 20 години иначе.. така од ден за ден, кој како ќе се изнервира или расположи, такви одлуки ќе носи... стварно детски муабети.

А за тоа како Кина се однесува према Русија за време на војнава и како се ја поддржува, пред некој месец имав убав пост за тоа образложено :) има мнооогу ствари што можеби и се знаат, а сигурно и повеќе што не се знаат во позадина кои што и те како ги помага Русија економски, воено, социјално (еве пример сите брендови европски и амерички забранети во Русија доаѓаат "на црно" од Кина, е сеа има забегани што сакаат Ајфони или Најки, Ролс Ројс да возат, ете ти ги од Кина) . Воено скоро 100% сум сигурен дека муниција од различни калибри, преку граница им носат колку ќе порачаат, чипови за ракетите/авионите/тенковите и сл.
Економски ете ти, кога "никој не им ја сака" нафтата/јагленот овие за една година им купуваат дупло поише од лани. Нели е тоа помош ? Да ќе рече некој ама ја купуваат за свој ќар, ама сепак е помош. Што ако им речат ко Јапан, нејќеме бе. Чувајте си ја...

Имаше и др "ситници" како тие кинеските дронови DJI како им leakнале Кинезите софтвер да ги гледаат од каде ги летаат украинците и остали ствари што пак ќе кажам, некои се знаат у јавност, некои не.

Тоа по мене е осетна директна поддршка, незнам за тебе :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
тенеќе не разбира ништо, како детенце некое се пали на вести само. Како тоа со Германија што не увезува никаков гас од Русија. Сигурно тој гас од Абисинија го увезуваат швабите.:icon_lol:

Али знаат колку low IQ се нивните поддржувачи од редовите на зелените и либтардите, што секоја вест ќе ја примат со ширум отворени ануси.
Тоа ти е, кога не поврзуваш 2 со 2, па сега бараш теории на заговор зошто е цената на гасот толку ниска.

Последиците, последиците се битни, од тоа влечам заклучоци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.814
Поени од реакции
40.983
Тоа ти е, кога не поврзуваш 2 со 2, па сега бараш теории за заговор зошто е цената на гасот толку ниска.

Последиците, последиците се битни, од тоа влечам заклучоци.
тенеќе, верувај тогаш дека го заебале Путин. Нез што да ти кажам. Ја убаво викам, го ширите тоа шупакот на секоја вест против Русија како да нема утре, без разлика колку е глупава. Еве и Германија увезува 0% руски гас моментално, што би рекол Игорче, има смисла може да се изведе.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.320
Поени од реакции
3.297
Teneke daj nekoj apdejt za Ruskite raketi uste kolku imaat na raspolaganje, da ne vlegoa vekje vo minus ili se imaat na pisanka zadolzeno vo Iran i Severna Koreja.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.814
Поени од реакции
40.983
@teneke Соледар уште бил под украинска контрола според реномираниот AFP. Ти се кладам дека веруваш во ова :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom