Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 февруари 2020
Мислења
53
Поени од реакции
31
Srekjni praznici na site, bev vo ambasada mi dadoa drugo brojce 190**/2022.inaku i na staroto14**/2022 i sega stoi primena molba.
Автоматски споено мислење:

Srekjni praznici na site, bev vo ambasada mi dadoa drugo brojce 190**/2022.inaku i na staroto14**/2022 i sega stoi primena molba.
Sega se smeni obrazuvana prepiska na novoto brojce
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
56
Поени од реакции
87
Srekjni praznici na site, bev vo ambasada mi dadoa drugo brojce 190**/2022.inaku i na staroto14**/2022 i sega stoi primena molba.
Автоматски споено мислење:


Sega se smeni obrazuvana prepiska na novoto brojce
Dali pak dostavi dokumenti sto ti dadoa novo brojce
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
53
Поени од реакции
31
Dali pak dostavi dokumenti sto ti dadoa novo brojce
Mi javija da dostavam dokumenti, dostaviv vo avgust mi rekoa ke se prodolzi na istoto brojce. Pred nekolku nedeli mi javija da odam da si zemam novo brojce, eve denes e smebeto vo obrazuvana prepiska, a staroto brojce primena molba. Od edbo do drugo brojce 19000 prepiski razlika
 
Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
Imam neredovna prepiska ama okolu praznicite mi pomina rokot.Sobrav dokumenti dali moze da gi odnesam uste si stoi istiot statusa rokot za dostavuvanje mi e pominat.

Fala vi
 
Член од
11 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
2
Добар ден,каква е ситуција сега со бугарско државјанство.Јас сум од Србија али е мојата баба од Македонја.Што сите од документи требам?-Село на мојот прадедо е имало бугарско училиште и бугарску цркву (во 1905 година су сите били Бугари) и баба е роѓена во 1943 година и прадедо е имав бугарски пасош во втора светска војна. Баба,прадедо а прабаба су имали бугарска имена и презиме на ски али во изовди пишат (македонско/граѓанин на Македонија). Како да наѓем те документи и какво е стање со издавање о потврда на бугарско порекло (агенција за бугари во чужбина,македонско бугарско удружења итд).Благодарам на секој одговор и извините на мој не добар македонски јазик.
 
Член од
18 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
14
Hi guys, sorry for texting in English in Macedonian forum.
My daughter received a decree last month and I tried to book an appointment for taking Ukas.
But somehow I didn't receive the email that I need to click the link for confirming the scheduled time. And after that I should have received a new appointment confirmation email, print it and show it to the security at the Ukas receiving appointment.
Do you guys have any idea how I can get a new confirmation email for my scheduled booking?

When I try to make a new booking, the system warns me something like that: You had already made a booking for 2X/01/2023 13:30:00. To make a new booking, your scheduled booking should pass.
"
  • Вече сте резервирали дата и час 2X.01.2023 13:30:00 за резервиран прием! Можете да резервирате нова дата и час само ако сте пропуснали п'рвата резервација
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.493
Поени од реакции
4.650
Hi guys, sorry for texting in English in Macedonian forum.
My daughter received a decree last month and I tried to book an appointment for taking Ukas.
But somehow I didn't receive the email that I need to click the link for confirming the scheduled time. And after that I should have received a new appointment confirmation email, print it and show it to the security at the Ukas receiving appointment.
Do you guys have any idea how I can get a new confirmation email for my scheduled booking?

When I try to make a new booking, the system warns me something like that: You had already made a booking for 2X/01/2023 13:30:00. To make a new booking, your scheduled booking should pass.
"
  • Вече сте резервирали дата и час 2X.01.2023 13:30:00 за резервиран прием! Можете да резервирате нова дата и час само ако сте пропуснали п'рвата резервација
You can make new booking after the current reserved date is expired.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Добар ден,каква е ситуција сега со бугарско државјанство.Јас сум од Србија али е мојата баба од Македонја.Што сите од документи требам?-Село на мојот прадедо е имало бугарско училиште и бугарску цркву (во 1905 година су сите били Бугари) и баба е роѓена во 1943 година и прадедо е имав бугарски пасош во втора светска војна. Баба,прадедо а прабаба су имали бугарска имена и презиме на ски али во изовди пишат (македонско/граѓанин на Македонија). Како да наѓем те документи и какво е стање со издавање о потврда на бугарско порекло (агенција за бугари во чужбина,македонско бугарско удружења итд).Благодарам на секој одговор и извините на мој не добар македонски јазик.
Само ако имаш некој стар документ на бугарски кој потврдува дека си некој внук на предците ти и тоа дирекна линија дедо, баба прадедо, прабаба или бугарски пасош од мајка или татко, се поврзуваш со изводи и тоа е, со среќа
 
Член од
12 јануари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Добар ден, ме интересира дали вреди да почнам цела процедура со документ свидетелство од дедо ми од 194xгод. ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom