Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Има земји во Европа кои се противат на давање на подобро оружје на Украина. Тоа го кажа Бајден при посетата на Зеленски на САД.

Францускиот министер за одбрана денеска, баш при нападиве, е во Киев. Така да Украинците плачат за да добијат подобро оружје.

Главна цел им е Леопард 2 од Германија и Ф16 од САД.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Све нека им дадат, комплетна демилитаризација на европа да има. Иначе, тенеќе мисли дека леопардот каде што гази и ф-16 кај што лета трева не расте веќе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Што е тоа што Леопард 2 и Ф-16 ќе подобрат во Украинската армија?
За Ф16 еден Украински пилот го читав вчера рече дека има многу добри ракети и бомби кои може да се користат со голема прецизност.

Леопард 2 не знам искрено, освен фактот што е многу добар тенк. Претпоставувам го бараат за офанзива, затоа што нема офанзива без оклопни возила, барем на начинот како што војуваат Украинците.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
За Ф16 еден Украински пилот го читав вчера рече дека има многу добри ракети и бомби кои може да се користат со голема прецизност.

Леопард 2 не знам искрено, освен фактот што е многу добар тенк. Претпоставувам го бараат за офанзива, затоа што нема офанзива без оклопни возила, барем на начинот како што војуваат Украинците.
Тебе ако те пратат да леташ може ќе погаѓа нешто ф16, или може на даљинско да ги управуваш, по 10 комада одеднаш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Тебе ако те пратат да леташ може ќе погаѓа нешто ф16, или може на даљинско да ги управуваш, по 10 комада одеднаш.
Абе јас ако бев, Путин немаше ни да се осмели да нападни ... :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Сијка Пиштолова од руски телеграм групи дознава дека Русите си турнале су-27 денеска кај Енгелс базата во паниката што им ја направија Украинците со напад со дронови.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.179
Поени од реакции
4.821
За Ф16 еден Украински пилот го читав вчера рече дека има многу добри ракети и бомби кои може да се користат со голема прецизност.

Леопард 2 не знам искрено, освен фактот што е многу добар тенк. Претпоставувам го бараат за офанзива, затоа што нема офанзива без оклопни возила, барем на начинот како што војуваат Украинците.
Можеби, се согласувам, не велам не. Најверојатно Украина нема такви бомби и ракети.
Но, во 2 наврати колку што знам, можеби и повеќе, Русија им собори воени авиони на Украина од 100км+ растојание. Единственото користење на авијација од Украинците (богами и на Русите) е на не повеќе од 100 метри од земја лет. Како Ф-16ката или били кој друг авион ќе се справи со тоа, и оттука прашањето, што ќе им смени Ф-16ката на Украинците?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Како кинисале со плачењето и ќе ги добијат, ама со Полски пилоти и ракетите ќе паѓаат на Украинска страна.
Интересно се одвиваат работите во последно време, не би се изненадил ако на крај ја поделат помеѓу: Полска, Белорусија и Русија.
Ова ви e главен муабет со пољаците, ама нема никакви изгледи за тоа.

Немој да мислиш дека Украинците го прват ова на своја рака. Галамат за да ја убедат западната популација полесно да го прифати тоа. Инаку според мене дур нема Руско напредување нема да добијат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Што е тоа што Леопард 2 и Ф-16 ќе подобрат во Украинската армија?
Повеќе ресурси, не би морале да зависат од ѓубрето во земји ко нас. Највеќе би сменило ако им дадат longe range ракети за химарсот.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Ова ви e главен муабет со пољаците, ама нема никакви изгледи за тоа.

Немој да мислиш дека Украинците го прват ова на своја рака. Галамат за да ја убедат западната популација полесно да го прифати тоа. Инаку според мене дур нема Руско напредување нема да добијат.
Zapadot e daleku od sve da im imat dadeno naa Ukraincite. Davaat onolku kolku sto e potrebno za da ne napreduva Rusija. Pokraj toa mozebi i pokorisna e drugata pomos sto ja dobivaat, informacii. Deka ne e sve do oruzjeto se gleda na ruska strana. Inace moj pecatok e deka na zapadnata populacija ne i treba ubeduvanje odnosno stanuvaat se ponezainteresirani okolu konfliktot. Isto taka obicniot covek ne znae da proceni koe oruzje treba da se dade i koe ne.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Zapadot e daleku od sve da im imat dadeno naa Ukraincite. Davaat onolku kolku sto e potrebno za da ne napreduva Rusija. Pokraj toa mozebi i pokorisna e drugata pomos sto ja dobivaat, informacii. Deka ne e sve do oruzjeto se gleda na ruska strana. Inace moj pecatok e deka na zapadnata populacija ne i treba ubeduvanje odnosno stanuvaat se ponezainteresirani okolu konfliktot. Isto taka obicniot covek ne znae da proceni koe oruzje treba da se dade i koe ne.
Па да идеата е да ги држат заинтересирани :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom