Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.762
Да, нашето ;)
Си се запрашал колку пари имаме изгубено и како држава, и како поединци откако почна војната?
Taквите од НВО-ата не ја чуствуваат државава како своја па не ги занима ни загубите. С(т)рански пари лапаат за петтоколонаштво, и само чекаат прилика да си отидат да бидат измеќари на запад. Да ги бивало за некакв поштена работа одамна ќе се отселеле, ама не ги бива. За предавства ги бива... Слава Украјини! Први за Украина додека Македонија тоне, беда.



Па се додека има купувачи на белото робје, оружјето, алкохолот, цигарите и дрогата некој ќе ги шверца. Дали тоа биле Шипци, Украинци, Руси, Италијанци, Американци, Латиноси е тотално небитно, пазарот мора да биде снабден, кој е подобар тој ќе обавува бизнис.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888

Убиени 5 цивили во гранатирање од страна на руската фашистичко-терористичка држва врз Херсон.
Фашистите продолжуваат со воени злосторства таму каде што е најслабо,врз цивилите и цивилната инфраструктура,во моменти кога се немоќни на фронтот и гинат како свињи кај Бахмут и Харковскиот регион.
Беда и очај.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Нема зошто ние да страдаме како држава кога САД или Русија или Кина ќе нападнат некого. Нема потреба да им воведуваме санкции или било како да си го расипуваме комодитетот. До сега беше така.

Сега ова нема некоја рационална логика.
Ние како држава, може не пратиш политика, сме земја која некои 30+ години води прозападна политика и во моментов сме земја членка на нато и кандидат за влез во ЕУ. Сите инврстиции ни се од запад, сите позајмици, сета логистика, воена подршка.

Русија е непознат ентитет, вонземјанин.

Истиов ентитет започна војна на европско тло со тоа што окупираше соседна држава со која што сме во ист регион, и со тоа цела европа влезе во безбедносна криза, па не постои никаков друг рационален одговор освен да ги штитиме нашите интереси како прозападна држава земја членка на нато од источниот агресор.

Ама ти може не си тука па мислиш по пишењата на русофилите тука дека кремљ- мајчица россија ни е некаков трговски партнер.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.762
Ние како држава, може не пратиш политика, сме земја која некои 30+ години води прозападна политика и во моментов сме земја членка на нато и кандидат членка за влез во ЕУ.
Oва е факт (нешто што ретко ти се случува да кажеш), но кажи и дали тој факт е произлезен по демократски принципи и со волја/одлука на народот, на гласачите? Кој референдум се изгласа за Македонија да влезе во НАТО?

Во превод, целата таа „прозападна“ политика е наметната врз нас. Притоа никаков бенефит не гледаме, а сите штети ги добиваме. И ова исто е факт, ај па да продолжиш вака со факти наместо со пропаганда.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.810
Поени од реакции
4.593
Taквите од НВО-ата не ја чуствуваат државава како своја па не ги занима ни загубите. С(т)рански пари лапаат за петтоколонаштво, и само чекаат прилика да си отидат да бидат измеќари на запад. Да ги бивало за некакв поштена работа одамна ќе се отселеле, ама не ги бива. За предавства ги бива... Слава Украјини! Први за Украина додека Македонија тоне, беда.
Национализмот нели умрел што сеа падавичарите овде дека тонела Македонија. Какви се овие спорадични изблици на национално чувство, ај те молам прибери се.

А кај да се отселиме? Кај фашистичкиот запад? Уште чекаме агенција за вработување за Русија и Белорусија да отворите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.627
Поени од реакции
40.663
не знам за вас но мене ботовиве не ме занимаат многу, темава ја отварам само трчи лажи тенеќе да го читам, многу ми е забавен :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.762
Да, ама проблем е тоа... Сѐ се ботови, тролови, или корисни идиоти. Со такви не се муабети. Нема со кој од другата страна да продискутираш, да слушнеш валидни причини за да разбереш зошто некој нормален би размислувал така како што размислуваат.

Во меѓувреме преку барата:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.627
Поени од реакции
40.663
Да, ама проблем е тоа... Сѐ се ботови, тролови, или корисни идиоти. Со такви не се муабети. Нема со кој од другата страна да продискутираш, да слушнеш валидни причини за да разбереш зошто некој нормален би размислувал така како што размислуваат.

Во меѓувреме преку барата:
брат, со оглед на тоа што ја разјебаа државава начисто последниве 5-6 години и направија ние македонците да се осеќаме како граѓани од втор ред у своја држава, илјада ботови да има што ќе штанцаат постови неуморно, нема да му го сменат мислењето на народот.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.810
Поени од реакции
4.593
Кои валидни аргументи ги барате кога на ништо не верувате. Не бил у Бакхмут, у Буча не биле русите…
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.007
Поени од реакции
36.034
Ова за национализмот ќе те оставам да се објасниш со десното крило на форумов, а богами и со од скоро пребегнатите кај крајната левица, иначе за тој муабет од твоја сум. Рушвет земја е, не е капиталистичка. А можеше да биде ваљда, со војнава за отиде у курац и тоа.
Секаде работите функционираат со рушвет, тоа е човечка особина.
Автоматски споено мислење:

Колку, де кажи да видиме баш ме интересира, сигурно многу.

Чудни се русофилите наши, ем кукаат пари нема, ем се чукаат у гради како војнава морала да се деси. Крајот не ви се знае.
Автоматски споено мислење:


Кога и да отвориш на твитер се пише за нови жртви цивили од бомбардирања на русите, еве во моментов во Херсон се потврдени 5 мртви.

Ама жален тој со екипата, ги додирнал пожар негде на сибир. :(
Војната мораше да се случи затоа што САД ги пикна во ќош, требаше да биде и порано, со короната купија минимум 1 година.

Прашај ја Славјанка колку имаат дадено на НАТО, види ја инфлацијата и направи си математика.
Грубо со истата плата што си ја земал лани живееш минимум 15% посиромашно, а за МКД мислам дека е многу поголем процентот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.762
15% е неверојатно оптистичко гледање... Повеќето поважни работи, намирници, потрепштини се покачени 50-100%.
Автоматски споено мислење:

Inflation, Recession, & Declining US Hegemony

teaser image

In the distant future, we might look back on 2022 and 2023 as pivotal years for both currencies and global alliances. They will likely mark the end of western supremacy and the emergence of a new, Asian economic domination...


In the distant future, we might look back on 2022 and 2023 as pivotal years. So far, we have seen the conflict between America and the two Asian hegemons emerge into the open, leading to a self-inflicted energy crisis on the western alliance. The forty-year trend of declining interest rates has ended, replaced by a new rising trend the full consequences and duration of which are as yet unknown.

The western alliance enters the New Year with increasing fears of recession. Monetary policy makers face an acute dilemma: do they prioritise inflation of prices by raising interest rates, or do they lean towards yet more monetary stimulation to ensure that financial markets stabilise, their economies do not suffer recession, and government finances are not driven into crisis?

This is the conundrum that will play out in 2023 for the US, UK, EU, Japan, and others in the alliance camp. But economic conditions are starkly different in continental Asia. China is showing the early stages of making an economic comeback. Russia’s economy has not been badly damaged by sanctions, as the western media would have us believe. All members of Asian trade organisations are enjoying the benefits of cheap oil and gas while the western alliance turns its back on fossil fuels.

The message sent to Saudi Arabia, the Gulf Cooperation Council, and even to OPEC+ is that their future markets are with the Asian hegemons. Predictably, they are all gravitating into this camp. They are abandoning the American-led sphere of influence.

2023 will see the consequences of Saudi Arabia ending the petrodollar. Energy exporters are feeling their way towards new commercial arrangements in a bid to replace yesterday’s dollar. There’s talk of a new Asian trade settlement currency. But we can expect oil exports to be offset by inward investment, particularly between Saudi Arabia, the GCC, and China. The most obvious surplus emerging in 2023 is of internationally held dollars, whose use-value is set to drop away leaving it as an empty shell. It amounts to a perfect storm for the dollar, and all those who sail with it.


Those of us who live long enough to look back on these years are likely to find them to have been pivotal for both currencies and global alliances. They will likely mark the end of western supremacy and the emergence of a new, Asian economic domination.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
не знам за вас но мене ботовиве не ме занимаат многу, темава ја отварам само трчи лажи тенеќе да го читам, многу ми е забавен :D
Па еден токму нема меѓу нив.
Види само што новости оставаат.


Штом еден нормален човек се сити што изгореле старци во старечки дом , брате ебана ти е психата. Него само спасот му е на фронт да се пушти.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Војната мораше да се случи затоа што САД ги пикна во ќош, требаше да биде и порано, со короната купија минимум 1 година.
Ова како муабетот со силувачот пред судијата коа вика дека жртвата го провоцирала, у сукња била.
Жалните, морале, нејќеле они ама морале.

Нејќејки вака 2014та крим им го украдоа и си го припоија, тоа не беше ништо помина ајде така за мир у куча.
Сеа земање на Донбас е потребно за мир у куча. Какви легенди. :icon_lol:

После ова што е големиот план на рускиот рајх? Финска, Полска, Литванија?

Прашај ја Славјанка колку имаат дадено на НАТО, види ја инфлацијата и направи си математика.

Грубо со истата плата што си ја земал лани живееш минимум 15% посиромашно, а за МКД мислам дека е многу поголем процентот.
Има инфлација од 12 до 15% океј, и? Земја на увоз сме, немаме производство и економијата ни е 80% обрат од директни странски инвестиции од западот. Австрија, Англија, Грција, Германија. Толку.

Славјанка да сум ја прашал, мајко мила, демек многу се истрошивме од воениот буџет и арсенал? :icon_lol::icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.007
Поени од реакции
36.034
Ова како муабетот со силувачот пред судијата коа вика дека жртвата го провоцирала, у сукња била.
Жалните, морале, нејќеле они ама морале.

Нејќејки вака 2014та крим им го украдоа и си го припоија, тоа не беше ништо помина ајде така за мир у куча.
Сеа земање на Донбас е потребно за мир у куча. Какви легенди. :icon_lol:

После ова што е големиот план на рускиот рајх? Финска, Полска, Литванија?


Има инфлација од 12 до 15% океј, и? Земја на увоз сме, немаме производство и економијата ни е 80% обрат од директни странски инвестиции од западот. Австрија, Англија, Грција, Германија. Толку.

Славјанка да сум ја прашал, мајко мила, демек многу се истрошивме од воениот буџет и арсенал? :icon_lol::icon_lol:
За почеток не знам ни зошто се расправам со тебе, од немукает не сум те турил во игнорирани, али ќе ја исправам грешката ;)

Второ, не отиде Русија во Мексико да се прави паметна, туку САД во Украина. Шо мајка бараат НАТО да инсталираат ракетни системи во било која земја од каде имаат домет до Русија? Тие форсираат колонијализам и воена експанзија, не Русија.

Не гледам тие од Крим да се бунат да ги вратат во Украина, ако биле украдени ќе дигаа бунт.

Оптимистички е тоа 15%, тука во Австралија верувам дека е стигната до 15% иако скоро се имаме домашно производство и не сме афектирани со енергенси. Македонија ако споредиме со пред 2-3 години може да сте и над 50%.

Да, прашајте си да ви даде отчет, ете ја праќа опрема, а секој ден собираме донации за лекување на луѓе наоколу. Многу големи хуманисти се покажуваме за држава во која се умира и при рутински операции, и социјалните мрежи имаат повеќе постови за донации отколку слики од туристички дестинации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom