Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
Не разбирам германски, дали таму пишува за постоење на австријска националност или за австриска држава?
Додека си на преведувањато преведи ми ги и името на државата Österreich. Мене ми кажаа дека тоа значело Источно кралство, Öster reich. Практично според тебе, овие се Источнокралствовци и тоа не ти е чудно како за име на... Народ?

Сериозно, постојат историски записи и пописи. Не зборуваме за дамнешна историја од пред среден век, туку за до пред неколку децении. Тек од после втора светска војна во пописите ставаат графа Австријци и се попишуваат така - за да се дистанцираат од сликарот Адолф.


Ili ako zboruvaat germanski za vas se e Germanci.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
Kako sosedi i meshani narodi imaat slicnosti,se pocituvaat imaaat pomeshani kulturi ama ne se isti i pred se Germanija kako Drzhava postoi edno 100 Godini.
Pred toa bile poedinacni kralstva od germanski narodi.

Avstrijcite se Meshavina od Sloveni, Ungarci i Rimjani i sekako mal del od Germanski narodi.

Ama kako drzhava nikogash ne bile Germanci.
Bile edno 60 godini pod kralstvoto Bayern okupirani ama toa ne dava pravo da recish deka se germanci.
A Pokrainata Kärnten e priznata kako zasebna drzhava ushte vo 10 Vek a se protegala na Pola segashna Asutrija.

Isto ti bilo toa sekade, od Makedonija, Srbija pa se do Turcija i Francija .
Со секоја почит, Австриците до 1945та беа Германци. Па Австриците преку Хабсбург често го имаа Германскиот цар.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
Не разбирам германски, дали таму пишува за постоење на австријска националност или за австриска држава?
Додека си на преведувањато преведи ми ги и името на државата Österreich. Мене ми кажаа дека тоа значело Источно кралство, Öster reich. Практично според тебе, овие се Источнокралствовци и тоа не ти е чудно како за име на... Народ?

Сериозно, постојат историски записи и пописи. Не зборуваме за дамнешна историја од пред среден век, туку за до пред неколку децении. Тек од после втора светска војна во пописите ставаат графа Австријци и се попишуваат така - за да се дистанцираат од сликарот Адолф.



Österreich vo etnicka forma e od 10Vek potocno od 1. November 996 godina
Na angliski extra za tebe
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
Österreich vo etnicka forma e od 10Vek
Na angliski extra za tebe
Каде гледаш дека овде пишуваат за националност Öster-reich/Источно-кралствовци?

Навистина не ми е јасно како ја тераш тезава... Ајде вака. Германците од Швајцарија, по националност се Германци или Швајцарци?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
Каде гледаш дека овде пишуваат за националност Öster-reich/Источно-кралствовци?

Навистина не ми е јасно како ја тераш тезава... Ајде вака. Германците од Швајцарија, по националност се Германци или Швајцарци?
Dali ti znajs shto znaci zborot Nationalitet ?

Ili aj ce ti pomognam!
Drrzhavjanstvo!
Znaci vo Avstrija imalo drzhavjani od 10 Veg zatoa shto od Togash postoela Avstrija kako drzhava so toa ime!




P.S. Da ne ja tupime Temava e za Ukraina.
Za Avstrija mozhi da se otvori posebna tema.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
Немој жити се. Ако ја знаеш Германската историја таа од секогаш до денес имала Германски држави. Австрија не се разликувала од Прусија, Баден, Виртемберг и други.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
Немој жити се. Ако ја знаеш Германската историја таа од секогаш до денес имала Германски држави. Австрија не се разликувала од Прусија, Баден, Виртемберг и други.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Ete ti linkovi pa citaj.
https://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_Deutschlands nastanata 10/11 Vek

https://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_Österreichs#Altsteinzeit Avstrija nastanata 10 Vek
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
I shto ne ti e jasno?
Kaj vide da pishuva deka Avstrija se germanci???
Kolku si naiven, ednostavno neverojatno!

i da se vratam na pocetokov od pishuvanjevo,
Tatko mu na Hitler se izjasnuval za Avstriec ( Ili ne si znael toj shto e ???) i rabotel kako carinik za Avstrija!
Mislam deka e dovolno za da kazhish deka i Hitler bil Avstriec!
Ili?


Roden e vo ovaa kujca i do pred nekoja godina vo nea zhiveea Cigani.
(Kakva ironija) 1920x1080.jpg
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
I shto ne ti e jasno?
Kaj vide da pishuva deka Avstrija se germanci???
Kolku si naiven, ednostavno neverojatno!

i da se vratam na pocetokov od pishuvanjevo,
Tatko mu na Hitler se izjasnuval za Avstriec ( Ili ne si znael toj shto e ???) i rabotel kako carinik za Avstrija!
Mislam deka e dovolno za da kazhish deka i Hitler bil Avstriec!
Ili?
Постоела Австриска држава и за таа работел. Се сметал за Германец, како 90% од Австриците тогаш. Зошто имале Германски кралови и царови од Австрија? Искрено не знам како залета во таква заблуда.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.639
Поени од реакции
7.266
Постоела Австриска држава и за таа работел. Се сметал за Германец, како 90% од Австриците тогаш. Зошто имале Германски кралови и царови од Австрија? Искрено не знам како залета во таква заблуда.
Aj bujrum ce pojdime do Braunau i ce se rasprashame po okolnite mesta pa neka ti kazhat samite shto se custvuvaat!

I prekini da meshash Macki i Kvacki!
I makedonija bila 500 Godini pod turcija pa nikogash ne si se narekol Turcin !
Taka i toa so tvoite Germanski Kralevi.
I ushte ednash, Ete ti linkovi i citaj ne mora da go tupime ovde za neshto shto e oficijalno napishano i priznato.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Eeeee драги мои проруски ебиветровци, неполна година од 24 февруари кога Путин ја прогласи Украина за непостоечка држава и прогласи специјална операција.

Сега морало со Украина да се преговара за да заврши ВОЈНАТА. :D

Чек чек нека помини уште една година ќе го моли Зеленски за каков таков договор.

Putin says Russia wants end to war in Ukraine
:facepalm: Tolkuvanja od Reuters...Putin se preplashi od posetata na Zelenski vo New York :)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.103
Aj bujrum ce pojdime do Braunau i ce se rasprashame po okolnite mesta pa neka ti kazhat samite shto se custvuvaat!

I prekini da meshash Macki i Kvacki!
I makedonija bila 500 Godini pod turcija pa nikogash ne si se narekol Turcin !
Taka i toa so tvoite Germanski Kralevi.
I ushte ednash, Ete ti linkovi i citaj ne mora da go tupime ovde za neshto shto e oficijalno napishano i priznato.
Отвори тема за ова ако сакаш.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom