Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    691
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Како тогаш го објаснуваш?
Според @Darko I е поради инает?? Инает срешту кого? НАТО?
Бугар ај гитла кај твоите ментори од НАТО.
Велеа дека Руската армија е втора воена сила, во тоа се сложувам и јас, ама втора воена сила во Украина. :kezec:
Епа со оглед на тоа што претрпеја невидени санкции во човековата историја и притоа успеаја да постигнат успеси на военото поле при 100 % вмешано НАТО, тогаш не е ни втора ама прва армија во цел свет!
:kuracc: :vozbud::kuracc:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.479
Поени од реакции
81.929
Како тогаш го објаснуваш?
Според @Darko I е поради инает?? Инает срешту кого? НАТО?
Како ти личи тебе денес Македонија?
Дали ти личи земја на место?
Оноа дали е суверена како Бугарија и другите, или и шкрипи суверенитетот?
Има проблеми големи или не баш големи?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.925
Поени од реакции
31.887
Нешто интересно, сигурно слушнавте за огромниот аквариум што се распука во Берлин... Епа по се изгледа дека причина било барањето на градот да се намали греењето во хотелот.

Коментар од друго место на нетот:

I am directly involved in the legal cleanup of this and can provide a little more detail as to what actually happened (Tyler, reach out to me you have my email if you'd like to verify my identity here).

The city of Berlin required the hotel reduce the ambient temperature of the hotel lobby to save on energy due to sanctions. Its been abnormally cold in Berlin the past few nights dipping down to -11°C last night and -12°C the night before that. The water is heated to a constant temperature above 30°C for many of the fish species that lived in the tank.

As the nights got colder and colder, the lower ambient temperature of the air surrounding the tank likely started causing deformations and hairline cracks in the bottom of the tank where the pressure is the greatest. Last night at -11° caused the ambient temperature to drop too low given the reduced heating in the lobby and is what it looks like caused the "sudden unintentional disassembly"/catastrophic failure of the tank.

Everyone is already lawyering up including the city, the HVAC manufacturer, tank manufacturer, HVAC installer, building engineer, hotel - the litigation is going to be fun to watch and work on.

What isn't covered in the news is damage. The tank in 2003 cost €13 million. Today its orders of magnitude more expensive to replace, some of the fish were quite exotic and are expensive losses in and of themselves. Then you have the damage to the hotel lobby and façade, electrical components of the building in the three-story basement are also effected and large amounts of water went into the parking garage where many vehicles are parked not only from the hotel and offices but from an attached apartment complex to the hotel.


Losses are tens of millions. All because the city made the hotel turn down the heat. I imagine someone will be blaming Putin before too long.





 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.509
Поени од реакции
47.697
Во меѓувреме Таче со дојава дека и ние сме нападнати во војнава:
„Ова што се случува во Европа е најголемиот воен конфликт по Втората светска војна. Се води војна на помалку од 1.000 километри од нашата држава“, изјави Ковачевски.
Гејмчејнџерите во облик на ќебиња и олупини од возила и техника, со кои видно ја појачавме Украина, се покажаа премногу за русите и во небрано и паника прибегнаа кон вакви методи.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
857
Поени од реакции
1.318
Епа со оглед на тоа што претрпеја невидени санкции во човековата историја и притоа успеаја да постигнат успеси на военото поле при 100 % вмешано НАТО, тогаш не е ни втора ама прва армија во цел свет!
После сето ова брукање ти ја стави Русија прва армија во светот? За 2 месеци имаш точно една година од циркусот во кој што влезе Путин и Русија. После година дена за број еден армија имаш претстава што доби Русија од ова циркузијада? Во топ 10 не треба да ја ставаш, не па број 1
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Русите имаат ракети за уште 2-3 вакви удари.

После тоа најверојатно планираат да стасаат Иранските.

Произведуваат 40 ракети месечно.
Koj proizveduva 40 raketi mesechno, prosek 1.3 dnevno. Rusite ili Irancite.
Kako i da e, NATO mozhe da ja pushti Litvanija i ednash za sekogash da go reshat problamot so Rusija.
Автоматски споено мислење:

Гејмчејнџерите во облик на ќебиња и олупини од возила и техника, со кои видно ја појачавме Украина, се покажаа премногу за русите и во небрано и паника прибегнаа кон вакви методи.
И другата страна, каде што ние припаѓаме, страна на демократскиот свет, членка на НАТО, страна што е составена од држави членки на ЕУ или ќе станат членки на ЕУ“, додава Ковачевски. :pos:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
После сето ова брукање ти ја стави Русија прва армија во светот? За 2 месеци имаш точно една година од циркусот во кој што влезе Путин и Русија. После година дена за број еден армија имаш претстава што доби Русија од ова циркузијада? Во топ 10 не треба да ја ставаш, не па број 1
Кое брукање жити сè? Ако некој се избрука најмногу во војнава, тоа е НАТО, а не Русија. Од петни жили НАТО се обиде да ја уништи Русија со сите можни алатки, но не успеаја. Ја изгубија нивната доминација во цел свет, пое*аа многу нивни пари за црната дупка наречена Украина и ниту ја поразија Русија, ниту постигнаа нерешен исход. Во следните месеци, Украина ќе биде поразена, а НАТО ќе биде избркано од Украина.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
857
Поени од реакции
1.318
Кое брукање жити сè? Ако некој се избрука најмногу во војнава, тоа е НАТО, а не Русија. Од петни жили НАТО се обиде да ја уништи Русија со сите можни алатки, но не успеаја. Ја изгубија нивната доминација во цел свет, пое*аа многу нивни пари за црната дупка наречена Украина и ниту ја поразија Русија, ниту постигнаа нерешен исход. Во следните месеци, Украина ќе биде поразена, а НАТО ќе биде избркано од Украина.
После скоро цела година уште за идно време зборуваме :)

Инаку само што не го избркале НАТО, секој момент се очекува :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.396
Поени од реакции
21.959
Нешто интересно, сигурно слушнавте за огромниот аквариум што се распука во Берлин... Епа по се изгледа дека причина било барањето на градот да се намали греењето во хотелот.

Коментар од друго место на нетот:

I am directly involved in the legal cleanup of this and can provide a little more detail as to what actually happened (Tyler, reach out to me you have my email if you'd like to verify my identity here).

The city of Berlin required the hotel reduce the ambient temperature of the hotel lobby to save on energy due to sanctions. Its been abnormally cold in Berlin the past few nights dipping down to -11°C last night and -12°C the night before that. The water is heated to a constant temperature above 30°C for many of the fish species that lived in the tank.

As the nights got colder and colder, the lower ambient temperature of the air surrounding the tank likely started causing deformations and hairline cracks in the bottom of the tank where the pressure is the greatest. Last night at -11° caused the ambient temperature to drop too low given the reduced heating in the lobby and is what it looks like caused the "sudden unintentional disassembly"/catastrophic failure of the tank.

Everyone is already lawyering up including the city, the HVAC manufacturer, tank manufacturer, HVAC installer, building engineer, hotel - the litigation is going to be fun to watch and work on.

What isn't covered in the news is damage. The tank in 2003 cost €13 million. Today its orders of magnitude more expensive to replace, some of the fish were quite exotic and are expensive losses in and of themselves. Then you have the damage to the hotel lobby and façade, electrical components of the building in the three-story basement are also effected and large amounts of water went into the parking garage where many vehicles are parked not only from the hotel and offices but from an attached apartment complex to the hotel.


Losses are tens of millions. All because the city made the hotel turn down the heat. I imagine someone will be blaming Putin before too long.





Добро штом хаусмајсторот вика деќа било ради слабо греење, мора така да е.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.308
Ја мислам дека руски шпиун го има пукнато.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.925
Поени од реакции
31.887
Ја мислам дека руски шпиун го има пукнато.
Tие истите што „поставуваат бомби“ во училиштата каде учат нашите деца... Терористи едни!! :cautious:
Автоматски споено мислење:

Добро штом хаусмајсторот вика деќа било ради слабо греење, мора така да е.
Која друг варијабла била различна во другите хх години - кога аквариумот не се дезинтегрирал?
Или да не го нашле веќе пасошот на Путин меѓу кутрите мртви тропски риби?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Сеа тенеќе сигурно има состанок во некое биртииче каде пребројуваат и расправаат уште колку ракети и имаат останато на русија.
Броењето на ракети не е веќе интересно. Знаеш што е интересно за броење сега?

12.000 загинати руски војници кај Бахмут само од 1 декември досега.

Да биде уште потрагично Украинците ги избркаа од градот на исток. Русите држат дел од југот т.е. дел од Опитне и Иванград.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Броењето на ракети не е веќе интересно. Знаеш што е интересно за броење сега?

12.000 загинати руски војници кај Бахмут само од 1 декември досега.

Да биде уште потрагично Украинците ги избркаа од градот на исток. Русите држат дел од југот т.е. дел од Опитне и Иванград.
Ооо абдал, какви 12 000 загинати. Па толку можат во цела војна да имаат. А инаку кога сме кај Бахмут, се знае кој има најмногу загинати војници и кој по секоја цена сака да го задржи, додека се фрлаат илјадници неискусни војници за негова одбрана. Бахмут е мелница за украинско месо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom