Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Украина 2014та неможеше да се справи со ДНР и ЛНР кои беа помагани од Русија во опрема. а и не ретко и војници. 2014та година кога губеа од ДНР/ЛНР раководени од Гиркин, Закараченко, Гиви и каде после катастрофата во Иловаск веќе беа дезиорентирана армија. Ама они ќе го врателе Крим, но меѓународната заедница притискала за да нема војна инаку овие ќе го врателе и ќе имало војна. Океј.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.163
Поени од реакции
41.503
Така е бе рон4е, да дадеме нешо од нашава територија на Бугарија ако не, чисто да го пратиме трендот?
Македонија никогаш не припаѓала на Бугарија, тоа е разликата. Освен за време на втора светска кога ја окупирале.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.241
Поени од реакции
26.953
Со оглед на бројките, не им оди лошо да ти кажам. Можеа и боље ама ги заебаа на старт “нивните”.
Есапот на крај се гледа. Ситуацијата што ќе ги снајде на крај ќе биде бајаги полоша него таа што ја снајде Србија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.241
Поени од реакции
26.953
Тие војници во Мариоупл ја завршија една од најбитните работи во војната досега и практично ги овозможија сите победи на Украинците досега.

Знам дека не разбираш, но ќе разбериш наскоро.
Што тресеш бе тенеке, во Мариопол беа оставени Азов на цедило. Симбол на предавството во Украина.
Автоматски споено мислење:

Веќе е дадено, пред век и повеќе... Не си во тек очигледно.
Не ги интересира куртоните историја. Живеат ко циганите, од денес за утре.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
Каков дисконект со реалноста е ова... :facepalm:

With 50% Of Energy Facilities Destroyed, Ukraine Urges West For $1BN In Winter Help
teaser image
Demands Russian forces withdraw by Christmas...


Ukraine now says that it has lost half of its energy system amid recent stepped-up Russian aerial attacks, which have continued to include suicide drones, some of which are believed supplied by Iran. President Volodymyr Zelensky communicated this in a Monday phone call with President Joe Biden, briefing the US leader on "the consequences of the Russian missile terror, as a result of which about 50% of the Ukrainian energy infrastructure was destroyed."

In the mid-afternoon on Tuesday (local time), air raid alerts have reportedly been issued all across Ukraine, with sirens blaring in the capital after Zelensky warned that the next major wave of Russian airstrikes are imminent.

The past month has witnessed some of the largest missile barrages targeting energy infrastructure to date, which has left whole cities, including Odesa and a number of cities in the south without power amid frigid temperatures.

Also on Monday Zelensky gave a virtual address before G7 leaders, wherein he urged more arms including "modern tanks" and "rocket artillery and more long-range missiles" while acknowledging his military is running low in the face of the more superior-armed Russian forces. He asked G7 nations for "about 2 billion cubic meters" of additional gas to help the population get through winter.

Among the more interesting things he said was that Moscow must withdraw all forces by Christmas. "The occupier must leave. It will certainly happen. I see no reason why Russia should not do it now – at Christmas." Vowing the the counteroffensive will not stop even as the ground freezes, he appealed for Russia to avoid "further confrontation with the world."
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Македонија никогаш не припаѓала на Бугарија, тоа е разликата. Освен за време на втора светска кога ја окупирале.
Стварно?

Вакви ликови како вас знаеш колку ги има по интернет, еден тон. И сите имаат мапи, некои се расфрлаат пример со мапи од санстефанска бугарија од 1878ма и викаат дека територијата што ја има Македонија им припаѓа историски на нив.

Баш онака како што ти и другарчињата мавтате со мапи од крим под руско.
Гледаш колку сте глупи?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.163
Поени од реакции
41.503
Стварно?

Вакви ликови како вас знаеш колку ги има по интернет, еден тон. И сите имаат мапи, некои се расфрлаат пример со мапи од санстефанска бугарија од 1878ма и викаат дека територијата што ја има Македонија им припаѓа историски на нив.

Баш онака како што ти и другарчињата мавтате со мапи од крим под руско.
Гледаш колку сте глупи?
па еве дај сега и србите нека им се лутат на русите што јужниот дел од Србија бил дел од тој сан стефански договор. Тоа е бугарска фантазија. Крим под Русија бил со векови. Еве поточно од кога.

 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.784
Поени од реакции
8.463
Тие војници во Мариоупл ја завршија една од најбитните работи во војната досега и практично ги овозможија сите победи на Украинците досега.

Знам дека не разбираш, но ќе разбериш наскоро.
Украинските победи се неважни зошто на ниту еден начин не го променија соодносот на силите. Украинците моментално се заглавени во статична војна каде што нивните ресурси ( и тие на нивните сојузници) се далеку понеодржливи одколку тие на нивниот противник.

Скоро сите дискутираат како војнава мора да заврши во следните 1-3 месеци. А што ако трае уште 1-3 години? Кој ќе храни 20+ милиони Украинци и војска од едно 1.5 - 2 милиони со години? И ова е додека сеуште се трошат резерви, кога ќе почне да треба да се распишуваат тендери за нова опрема и муниција тогаш финансиската ситуација нагло ќе се влоши.

Во секој случај Украинците зависат од тоа дали нивните сојузници ќе можат да предизвикаат внатрешен колапс во Русија, они на бојното поле се што можат да направат е да држат и да купуваат време.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Изгледа се такмичите кој поголема глупост да напише.
Добиле добар дил 2014та да ја задржат државноста без Крим. Да не имаш дупка во главата?:icon_lol:
Која државност ќе ја имаат со игубени 2/3 од вкупната територија?

Крим најпрво беше отцепен по пат на окупација од страна на Русите, и сето тоа се преќуте од меѓународната заедница со еден тон притисок врз украинците со цел да се задоволи апетитот на една Русија која ја губеше Украина од нејзината зона на влијанија и да не се впушти европа во војна.

И покрај тоа што им беше доделена територија сето тоа испадна малку за Русите, па се одлучија да идат на Донбас и тоа на ист начин, со окупација и трупање војска под кретенски мотиви (нацисти, фашисти, лаборатории, вируси) кои палат само кај најглупите фаци на интернет.

Ама наместо да добијат нови територии и ресурси, добија нова железна завеса, со невидени санкции и изолација, изгубен пазар, изгубен балтик, проширено нато.
Jas ne te razbiram...Od koga e Krim 2/3 od teritorijata na Ukraina ?
Malku da se zapoznaesh so istorijata na Krim ne e na odmet. Kolku vojni se vodea za i okolu Krim i kako beshe dodelen na Ukraina za vrema na SSSR. Znachi trebashe Rusija da go ostavi NATO da se nasadi na Krim i se ke beshe OK, neli?
Nikoj ne i dodeli teritorija na Rusija, Krim so referendum pristapi kon RF, a tvojot Kolektiven Zapad ne go priznava Krim za del od RF.
A ova za zheleznata zavesa se prashuvam koj dobi zhelezna zavesa RF ili EU. Tie nevideni sankcii ne postignaa nishto...Izguben pazar? Rusija vo momentot pravi rastur so prodavanje na energensi, a NATO demek se proshiri, Svedska i Finska :facepalm: .
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.717
Поени од реакции
36.687
Што тресеш бе тенеке, во Мариопол беа оставени Азов на цедило. Симбол на предавството во Украина.
А Русите што ги ослободија командантите на Азов од Мариупол? На што е симбол тоа?
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
па еве дај сега и србите нека им се лутат на русите што јужниот дел од Србија бил дел од тој сан стефански договор. Тоа е бугарска фантазија. Крим под Русија бил со векови. Еве поточно од кога.

И сеа ако се слагаш дека некогаш такви биле границите на бугарија, би ги подржал да не окупираат и да си ги повратат териториите? Денес имаше дебати по бугарските телевизии и се муабетеше дека територијава им била отцрпена а народот испран од југославија за нив да ги мрази.

Ако не тоа, еве 5 века под турско бевме, сигурно Ердоган има право на нашава територија нели?

Вашата екипа што подржува тероризам и сепаратизам е нешто најапсурно што постои денес, посебно од тоа што се претставувате како македонци во целава приказна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom