Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.940
Поени од реакции
9.200
“Horrible and miserable”
Andrew Milburn, a retired US Marine colonel and founder of the Mozart Group, a US-based NGO that helps train Ukrainian troops and evacuate civilians from the front lines, recently announced that described Bakhmut as some area in Germany destroyed by Allied bombing during World War 2. “It was just a horrible and miserable place,” Milburn described Bakhmut, according to the magazine. Newsweek December 7th.

Ukraine is said to keep its casualty figures secret, but its forces are said to be suffering heavy losses around Bakhmut. “They suffered extremely high casualties. The numbers you read in the media about casualties that are usually 70 percent or more are not exaggerated,” Milburn said....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769

Russia’s war on Ukraine has drained the EU’s weapon stockpiles and showed it lacks “critical” capabilities to protect against the threat on its border, the bloc’s foreign policy chief said Thursday.

“This war against Ukraine has been a brutal wake-up for many of us,” Josep Borrell told a defense conference in Brussels.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.940
Поени од реакции
9.200

Тhe West has tried to build bridges with Russia since the end of the Cold War but any trust that was established in recent years has been destroyed with Russia’s invasion of Ukraine, NATO Secretary-General Jens Stoltenberg said Monday.

“NATO strived for decades to develop a better, more constructive relationship with Russia,” he told CNBC’s Hadley Gamble in Brussels.

“After the end of the Cold War we established institutions [like the] NATO-Russia Council, when I was prime minister of Norway I remember that President Putin attended NATO summits ... so this was a different time when we worked for a better relationship. Russia has walked away from all of this,” he said....
:pos:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769

Тhe West has tried to build bridges with Russia since the end of the Cold War but any trust that was established in recent years has been destroyed with Russia’s invasion of Ukraine, NATO Secretary-General Jens Stoltenberg said Monday.

“NATO strived for decades to develop a better, more constructive relationship with Russia,” he told CNBC’s Hadley Gamble in Brussels.

“After the end of the Cold War we established institutions [like the] NATO-Russia Council, when I was prime minister of Norway I remember that President Putin attended NATO summits ... so this was a different time when we worked for a better relationship. Russia has walked away from all of this,” he said....
:pos:
Реалноста е дека овие не само што еднострана направија куп отстапки (расформирање на Варшавскиот Пакт, и дозволување за обединување на Германија, итн), туку дури и побараа членство во НАТО - ама на САД им се покорисни како страшило за контрола на ЕУ вазалите и не сакаат други петли да им се шетаат низ кокошарникот.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.940
Поени од реакции
9.200
Реалноста е дека овие не само што еднострана направија куп отстапки (расформирање на Варшавскиот Пакт, и дозволување за обединување на Германија, итн), туку дури и побараа членство во НАТО - ама на САД им се покорисни како страшило за контрола на ЕУ вазалите и не сакаат други петли да им се шетаат низ кокошарникот.
Русите негде 80ти го изедоа курот верувајки у една американска приказна односно блеф, за ова -> https://en.wikipedia.org/wiki/Strategic_Defense_Initiative
СССР се распадна, и русите се давеа у тиња додека американците уживаа у доминација над цел свет, играјќи на карта на нивните Охајо подморници, и градејќи штитови по цел свет. Се помочаа у меѓу време на сите договори за неширење на НАТО, ABM, START, INF и т.н.
Мислеа дека со Украина ќе ги натераат русите назад 1990, и ќе пропаднат финансиски арно ама ништо од тоа не испадна. Ги потценија русите, а у меѓу време русите извадија нови оружја со кои можат да парираат на можна војна. Одговорија асиетрично како што Путин зборуваше уште
После 2018 искочи со сите нови програми за оружја кои ќе го вратат балансот во светов. Оној момент кога рече дека западот сега ќе ги слуша, тоа е момент по кој Русија не се враќа назад веќе, туку гура напред.
Проблемот е што не можат да ја прифатат новата реалност јенките и ќе не одведат у тешки срања заради тешката инфантилност...страшна работа.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
После 2018 искочи со сите нови програми за оружја кои ќе го вратат балансот во светов. Оној момент кога рече дека западот сега ќе ги слуша, тоа е момент по кој Русија не се враќа назад веќе, туку гура напред.
Проблемот е што не можат да ја прифатат новата реалност јенките и ќе не одведат у тешки срања заради тешката инфантилност...страшна работа.
Инфантилноста е кај народот, популацијата. Олигарсите кои ја водат САД многу добро знаат што прават, ризично да ама калкулирано и профитабилно.

Не се само истрошените воени залихи во САД/НАТО/ЕУ, туку ете и активното вооружување на држави како Полска. Американскиот MIC трие раце, војната сега да заврши имаат работа што не можат да ја постигнат во следните децении.


Poland aims to create the largest land army in Europe, according to a report from French newspaper Le Figaro, with the paper’s analysis pointing out the colossal weapons contracts signed by Warsaw, including tanks, self-propelled guns, and missile launchers.

Poland is arming quickly and securing weapons at a frantic pace. Prior to contracts with South Korea, Warsaw ordered 250 American Abrams tanks to replace the old Soviet-era tanks it sent to Ukraine and other heavy equipment. The deal signed with the South Korean company Hyundai Rotem for the delivery of tanks will amount to four times the number of Leclerc tanks currently used by the French army.

Despite the increase in land forces, Poland still falls behind in the air and naval branches compared to France and Britain. However, Warsaw is modernizing these branches of the military as well by signing agreements to receive F-35 fighters and FA-50s, as well as three British frigates and two espionage ships made by the Swedish Saab company.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.940
Поени од реакции
9.200
Инфантилноста е кај народот, популацијата. Олигарсите кои ја водат САД многу добро знаат што прават, ризично да ама калкулирано и профитабилно.

Не се само истрошените воени залихи во САД/НАТО/ЕУ, туку ете и активното вооружување на држави како Полска. Американскиот MIC трие раце, војната сега да заврши имаат работа што не можат да ја постигнат во следните децении.

Тероризмот ќе се движи и у обратна насока, не мислат сигурно дека Путин ќе ги чешла. Ова на арно не оди, од авион се гледа.....на нос ќе им искочи цел ќар на MIC. Замисли ситуација, ракета паднала у Русија и на нејзе пишува USA....тоа е страшна работа што се случува.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Дечково малку популистички ама лесно за следење ги посочува информациите кои се достапни на сите поинформирани канали... Интересно за следење е презентирано, па затоа препорака за гледање/слушање:


@teneke ти мош' ќе се пронајдеш овде :D
Со оглед дека не пишувам во темата кај што си го пушите колку се јаки Русите, ќе ти одговорам тука.

Бахмут е новиот Мариоупл.

Се надевам знаеш што тоа значи за руската армија.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Со оглед дека не пишувам во темата кај што си го пушите колку се јаки Русите, ќе ти одговорам тука.

Бахмут е новиот Мариоупл.

Се надевам знаеш што тоа значи за руската армија.
Бахмут е новиот Лиман или новиот Северодоњецк за Украинците.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
украинците водат војна која неможат да ја добијат. Џабе е да тераш инат со суперсила. Они можеа да добијат добар дил во 2014та и да ја задржат својата државност без Крим. Но они одбраа да се тепаат со држава која поседува најголем нуклеарен арсенал. Американците ги тапшаат по рамо додека народот го губат на фронт, и што добија од тоа тапшање? Инфраструктура која никогаш нема да можат да ја репарираат и егзодус на сопствениот народ.
Изгледа се такмичите кој поголема глупост да напише.
Добиле добар дил 2014та да ја задржат државноста без Крим. Да не имаш дупка во главата?:icon_lol:
Која државност ќе ја имаат со игубени 2/3 од вкупната територија?

Крим најпрво беше отцепен по пат на окупација од страна на Русите, и сето тоа се преќуте од меѓународната заедница со еден тон притисок врз украинците со цел да се задоволи апетитот на една Русија која ја губеше Украина од нејзината зона на влијанија и да не се впушти европа во војна.

И покрај тоа што им беше доделена територија сето тоа испадна малку за Русите, па се одлучија да идат на Донбас и тоа на ист начин, со окупација и трупање војска под кретенски мотиви (нацисти, фашисти, лаборатории, вируси) кои палат само кај најглупите фаци на интернет.

Ама наместо да добијат нови територии и ресурси, добија нова железна завеса, со невидени санкции и изолација, изгубен пазар, изгубен балтик, проширено нато.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
Бахмут е новиот Мариоупл.

Се надевам знаеш што тоа значи за руската армија.
Дека ќе ги заробат живи илјадници од најспремните украински воени сили?
Не бе, тие не се во Бахмут а најголемиот дел ионака не се живи/активни веќе. :unsure:

Се гледа дека Украинците веќе некое време се спремаат за неизбежното. Рушење мостови, снемување засилувања за мелницата за месо, итн... Само ме интресира дали купуваа време за нешто конкретно, или едноставно на Америте не им чуе колку Украинци ќе загинат - се додека гине и понекој Рус.


Ама во право си, видеово е корисно и овде да се постави. Може ќе биде информативно за овдешнава публика.
Инаку ти очигледно не си го погледал, уште немаш појма за содржината внатре.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Дека ќе ги заробат живи илјадници од најспремните украински воени сили?
Не бе, тие не се во Бахмут а најголемиот дел ионака не се живи/активни веќе. :unsure:

Ама да, се гледа дека Украинците се спремаат за неизбежното. Рушење мостови, снемување засилувања за мелницата за месо, итн... Само ме интресира дали купуваа време за нешто конкретно, или едноставно Америте не им чуе колку Украинци ќе загинат - се додека гине и понекој Рус.


Ама во право си, видеово е корисно и овде да се постави. Може ќе биде информативно за овдешнава публика:
Тие војници во Мариоупл ја завршија една од најбитните работи во војната досега и практично ги овозможија сите победи на Украинците досега.

Знам дека не разбираш, но ќе разбериш наскоро.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.164
Поени од реакции
41.504
Изгледа се такмичите кој поголема глупост да напише.
Добиле добар дил 2014та да ја задржат државноста без Крим. Да не имаш дупка во главата?:icon_lol:
Која државност ќе ја имаат со игубени 2/3 од вкупната територија?

Крим најпрво беше отцепен по пат на окупација од страна на Русите, и сето тоа се преќуте од меѓународната заедница со еден тон притисок врз украинците со цел да се задоволи апетитот на една Русија која ја губеше Украина од нејзината зона на влијанија и да не се впушти европа во војна.

И покрај тоа што им беше доделена територија сето тоа испадна малку за Русите, па се одлучија да идат на Донбас и тоа на ист начин, со окупација и трупање војска под кретенски мотиви (нацисти, фашисти, лаборатории, вируси) кои палат само кај најглупите фаци на интернет.

Ама наместо да добијат нови територии и ресурси, добија нова железна завеса, со невидени санкции и изолација, изгубен пазар, изгубен балтик, проширено нато.
брат, ти очигледно ти фали IQ, Крим одсекогаш и припаѓал на Русија, сигурно после тоа шарено револуцииче не се спремале русите да се повлечат од крим каде што 99% се руси и цела црноморска флота да ја земат во Русија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
Знам дека не разбираш, но ќе разбериш наскоро.
Едвај чекам, право да ти кажам во исчекување сум! :unsure:
Автоматски споено мислење:

А термин/рок нешто? Знаеш кога?
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
брат, ти очигледно ти фали IQ, Крим одсекогаш и припаѓал на Русија, сигурно после тоа шарено револуцииче не се спремале русите да се повлечат од крим каде што 99% се руси и цела црноморска флота да ја земат во Русија.
Така е бе рон4е, да дадеме нешо од нашава територија на Бугарија ако не, чисто да го пратиме трендот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom