Енергетска криза во Европа

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.180
Поени од реакции
21.302
Он има кажано дека работел во енергетска компанија на раководно место,
и после немој да се чудеш што се најебаната страна во целата работа,
а и има кажано дека се си има и ништо не му треба и дека го заболе колку се цените на било што, едноставно човек скаран со реалноста.
Tomce prasaj go carot dali vo Germanija od 1.1. ke ima kapak na cenata na strujata i gasot. Gledam skarani ste so realnosta.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Нафтата веројатно вака ќе биде додека американецот не реши да ги полни резервите, пред некој месец проценките беа дека ќе имаат лесна нафта до март, сега веројатно тој рок е и пократок, го зголемија во октомври за изборите, имаат голема количина на тешка нафта ама на никој не му треба тоа, ќе биде интересно на 4 и 5 декември, ОПЕК+ ќе имаат состанок, а потоа нели цената на нафтата ќе ја ограничуваат па ќе биде интерсно.
Автоматски споено мислење:

Tomce prasaj go carot dali vo Germanija od 1.1. ke ima kapak na cenata na strujata i gasot. Gledam skarani ste so realnosta.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Ти се правиш мутав на реалноста дека Европа пропаѓа, гледаш дека Макаронката ќе ги убедувал компаниите да не бегале, сега да се разбереме далеку од тоа дека ќе се случи катастрофа, ама оној лагоден живот ќе биде минато, патем и државата ќе помага со парите на народот, значи пак народот ќе ја плати цената, парите не паѓат од небо.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.150
Он има кажано дека работел во енергетска компанија на раководно место,
и после немој да се чудеш што се најебаната страна во целата работа,
а и има кажано дека се си има и ништо не му треба и дека го заболе колку се цените на било што, едноставно човек скаран со реалноста.
Се сомневам во наведеното. Патем ме боли мене уво што работел.
Дури ни самите шваби не се со ваква реторика.

Шолц денеска изјави дека ќе им треба дополнителни 200 билиони евра за да спасуваат работни места. Од каде пари? Уште ќе се задолжуваат? Со инфлцијата шо прајме после?

Ублажуваат последици, а никој стратешки не сака со причините да се соочи. А стратешки за Германија е јасно. Ефтини енергенси.
А заеби то експертиза кога на едно едноставно прашање избегнува да одговори.
Не треба да збори за декунг на електричната енергија. Нему ми треба декунг на мозокот. Прокуван му е :icon_lol:
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.180
Поени од реакции
21.302
Се сомневам во наведеното. Патем ме боли мене уво што работел.
Дури ни самите шваби не се со ваква реторика.

Шолц денеска изјави дека ќе им треба дополнителни 200 билиони евра за да спасуваат работни места. Од каде пари? Уште ќе се задолжуваат? Со инфлцијата шо прајме после?

Ублажуваат последици, а никој стратешки не сака со причините да се соочи. А стратешки за Германија е јасно. Ефтини енергенси.
А заеби то експертиза кога на едно едноставно прашање избегнува да одговори.
Не треба да збори за декунг на електричната енергија. Нему ми треба декунг на мозокот. Прокуван му е :icon_lol:
200 билиони? Аман бе.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Ете најнови вести, Турција го рокнала Ал Омар нафтеното поле во Сирија, 100 илјади бесплатни барели помалку за Америка.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.150

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Имаа над 1000 дистрибутери не може паушално да се каже. Туку како што кажав, нафтата скоро упола од 120 до моментално под 80. 4% беа само денес на долу. Ми одговара, греам со нафта и не користам гас. На струјата има капак 40 центи на квч плус државата на корисници на гас во декември ќе им ја плати сметката. Има полоши судбини.
Od kade drzavata pari? Ima firma nesto, uvoz izvoz?
Jas ne sum ekonomski potkovan no kolku sto mi imaat kazano budjetot od danoci, akcizi se polni, ili so drugi zborovi od tebe, taka da toa drzavata ke plakjala ili pokrivala soznam, nekoj vekje platil za toa ili doprva ke plati preku danoci, akcizi ...
Baba na dedo ne dava povekje za djabe, ne pak drzavata.
P.s nerelevantno so situacijata no vakvi muabeti najcesto slusam od drzavni sluzbenici, posebno na tie na koi platata ne im zavisi od srabotenoto.
Niti se zamaraat da si ja izvadat, niti gi interesira koj im ja plakja i od kade strujata, greenjeto, internetot, kirijata ako ja ima ili plata i pridonesi.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.180
Поени од реакции
21.302

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.864

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.180
Поени од реакции
21.302
Кажав еднаш со инфлацијата и историско ниско ниво невработеност државата има рекорден прилив на даноци. Тие сега се враќаат делумно како пакет мерки помош.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.733
Аха, а што ќе се деси со „историски ниското ниво на невработеност“ кога ќе доврши почнатиот процес на деиндустријализација? Кога ќе се испозатвори индустријата?
Што кога ќе се истрошат парите?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.180
Поени од реакции
21.302
Аха, а што ќе се деси со „историски ниското ниво на невработеност“ кога ќе доврши почнатиот процес на деиндустријализација? Кога ќе се испозатвори индустријата?
Што кога ќе се истрошат парите?
Ima i istorisko nivo na otvoreni rabotni mesta. Mnogu mu ja dumas.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.733
Не се замараш со тоа накаде одат работите и како ќе биде утре... So far so good, a?
Има еден виц што често го кажувам во вакви прилики, се работи за самоубиец кој скокнал од стокатница и на секој спрат надоле си кажувал сам на себе „So far so good“. :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom