Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
По по по, немало етничко чистење, туку народот сам си бегал. Немало навредување и омаловажување, бачето и рептилијанцуте само се спомнати. Што е следно? Немало масовни убиства од нацистите, туку сами луѓето си оделе во гасни комори, немало убиства во јасеновац, чеканите случајно паѓале на главите на Србите. Но што да се очекува од човек кој на аватар носи симбол на сојузници на Хитлер.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.368
Не ми сметаат од сега, едноставно не ги почитувам, општеството нема апсолутно никаква корист од овие џаболебари.
Тажен е твој свет. Те жалам искрено.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Ќути, ама барем не слави и не им се радува на нацисти. :unsure:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.087
Тажен е твој свет. Те жалам искрено.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Многу ми значи ова, еве одма ми стана подобро ;)
Ти како љубител на нацистичката кауза се снаоѓаш по Германијата?
Автоматски споено мислење:

Ќути, ама барем не слави и не им се радува на нацисти. :unsure:
Некако излегува дека ги има повеќе од тоа што мислиме и низ нашата држава, испаѓа дека и со мерак ги имаат земано бугарските фашистички пасоши, а не од мака.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830

It’s quite revealing that an array of NATO intel types, from analysts to retired Generals, are suspicious of General Armageddon’s move: they see it as an elaborate trap, or as a French military analyst put it, “a massive deception operation”. Classic Sun Tzu. That has been duly incorporated as the official Ukrainian narrative.

So, to quote Twin Peaks, that American pop culture subversive classic, “the owls are not what they seem”. If that’s the case, General Armageddon would be looking to severely overstretch Ukrainian supply lines; seduce them into exposure; and then engage in a massive turkey shoot.

So it’s either Sun Tzu; or a deal is in the wings, coinciding with the G20 next week in Bali.

The art of the deal
Well, some sort of deal seems to have been struck between Jake Sullivan and Patrushev.

No one really knows the details, even those with access to flamboyant 5th Column informants in Kiev. But yes – the deal seems to include Kherson. Russia would keep Donbass but not advance towards Kharkov and Odessa. And NATO expansion would be definitely frozen. A minimalist deal.

That would explain why Patrushev was able to board a plane to Tehran simultaneous to the announcement of the Kherson Retreat, and take care, quite relaxed, of very important strategic partnership business with Ali Shamkhani, Secretary of Iran’s Supreme National Security Council.

The deal may have also been the inbuilt “secret” in Maria Zakharova’s announcement that “we’re ready for negotiations”.

The Russians will leave the Dnieper riverbank in a managed military retreat. That would not be possible without managed military-to-military negotiations.

These back channel negotiations have been going on for weeks. The messenger is Saudi Arabia. The US aim, in the short term, would be towards a sort of Minsk 3 accord – with Istanbul/Riyadh attached.

No one is paying the slightest attention to coke clown Zelensky. Sullivan went to Kiev to present a fait accompli – of sorts.

The Dnieper will be – in thesis – the settled and negotiated frontline.

Kiev would have to swallow a frozen line of contact in Zaporizhye, Donetsk and Lugansk – with Kiev receiving electricity from Zaporozhye, hence cease shelling its infrastructure.

The US would come up with a loan of $50 billion plus part of the confiscated – i.e. stolen – Russian assets to “rebuild” Ukraine. Kiev would receive modern air defense systems.




Некако излегува дека ги има повеќе од тоа што мислиме и низ нашата држава, испаѓа дека и со мерак ги имаат земано бугарските фашистички пасоши, а не од мака.
Сѐ што е „модерно“, слатко им е.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.326
Поени од реакции
2.363
Колку милиони донеле во економијата?
Ма какви бре денар немаат донесено. Една стока ухлебена Гане Тодоровски, еден Вапцаров, придонес во GDP? Нула (0). Од друга страна еден велик претприемач од твој калибар има полно право да уринира на уметници поети писатели. Се знае бато, ако не ми носиш парка, те мочам.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
да, немала ниту еден фашист, зошто еве не го носиш роунделот на модерната авијација на Романија? Зошто баш тој? Ти си брат, као да кажам длабоко занесен изгледа по тие нео нацизми. Па и мене ќе ме обвинува тука за глупости, мрш таму скриј се.
Повторно навреди. Да те имав нешто навредено ајде некако, ама вака по која причина?
Има една црта во карактерот на русофили а тоа е дека не можат да перцепираат спротиставени аргументи и факти, тоа ги разјарува и веднаш започнуваат со вреѓање и етикетирање.
Неколку личности од моја поблиска и поширока фамилија, пример брат на баба ми имаат загинато во борба против фашизмот. За тоа време некои си тргувале по бакалници и меани со окупаторот и не им фалела длака на глава. Минаха години.

Значи мора да сфатите, спротиставеност при аргументирање не се решава со навреди, мора да го направите тој цивилизациски исчекор еднаш, време е.

Романија смени неколку рондели од 1916-2022 но овој е некако естетски најуспешен, секако тоа е субјективно мислење. Тоа што Романија била на погрешната страна на историјата е факт и јас не го спорам тоа, бидејќи е за секаква осуда, но треба да се знае дека моите сонародници платиле дебела цена за сојузништвото со Наци Немачка, пред се Сталинград и Крим, Плоешти, Питешти па и Букурешт.
Причините зошто Романија влегува во оската се јасни но тоа е друга тема.
Но пилотите кои го бранеле својот народ од буквално стотици тешки бомбардери кои харале над небото на Романија се херои. Принцот Константин Кантакузин постигнал 69 воздушни победи на пример.

А што требало да прават, да не го бранат својот си народ од запаливи бомби?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Еуфорија левел наци Европа 1941-1942. Боже сачувај, исто и Бугарите не беа фашисти и сојузници на Хитлер, сам се потпиша документот. Релативизирање злостори до бескрај.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
По по по, немало етничко чистење, туку народот сам си бегал. Немало навредување и омаловажување, бачето и рептилијанцуте само се спомнати. Што е следно? Немало масовни убиства од нацистите, туку сами луѓето си оделе во гасни комори, немало убиства во јасеновац, чеканите случајно паѓале на главите на Србите. Но што да се очекува од човек кој на аватар носи симбол на сојузници на Хитлер.
Културно е да се цитира а не одоколу да се инсинуира.
Знае некој тука дека во денешна Хрватска има 200К+ срби кои имаат сега ЕУ "путовници"? Како тоа правеле етничко чистење а им промакнале стотици илјади на домашен терен?
За потсетување, Србија изврши агресија над Хрватска со цел да заграби што повеќе територија и да ја уништи Хрватска како држава. Така настанаа две држави, Република Српска и република Српска Крајина кои постоеа 91-95. Исто како што Русите направија Доњецк и Луганск псевдо држави.
Русите не измислија топла вода, сето тоа го правеа србите во 90-ти.
Значи Србија изврши агресија врз независна и суверена држава, направи стравични злочини од типот во некое село се собрале четници и терале синот да ја ебе мајка си под закана дека ако не ја онади анално ќе ги заколат и синот и мајката а ако синот ја изебе мајка си тогаш ќе ги пуштат на раат.

@TheTrooper дај објасни во кратки црти за етничкото чистење во Хрватска и евентуални паралели со состојбата во Украина денес.

Што има врска Јасеновац и умоболниот и садистички режим на Павелиќ со Олуја?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.782
Поени од реакции
39.043
Повторно навреди. Да те имав нешто навредено ајде некако, ама вака по која причина?
Има една црта во карактерот на русофили а тоа е дека не можат да перцепираат спротиставени аргументи и факти, тоа ги разјарува и веднаш започнуваат со вреѓање и етикетирање.
Неколку личности од моја поблиска и поширока фамилија, пример брат на баба ми имаат загинато во борба против фашизмот. За тоа време некои си тргувале по бакалници и меани со окупаторот и не им фалела длака на глава. Минаха години.

Значи мора да сфатите, спротиставеност при аргументирање не се решава со навреди, мора да го направите тој цивилизациски исчекор еднаш, време е.

Романија смени неколку рондели од 1916-2022 но овој е некако естетски најуспешен, секако тоа е субјективно мислење. Тоа што Романија била на погрешната страна на историјата е факт и јас не го спорам тоа, бидејќи е за секаква осуда, но треба да се знае дека моите сонародници платиле дебела цена за сојузништвото со Наци Немачка, пред се Сталинград и Крим, Плоешти, Питешти па и Букурешт.
Причините зошто Романија влегува во оската се јасни но тоа е друга тема.
Но пилотите кои го бранеле својот народ од буквално стотици тешки бомбардери кои харале над небото на Романија се херои. Принцот Константин Кантакузин постигнал 69 воздушни победи на пример.

А што требало да прават, да не го бранат својот си народ од запаливи бомби?
Па срамота а тоа овие работи што ги оправдуваш како етнички чистења, нацизам и слично ако твоја фамилија загинале во таа борба. Брука си брат. Не знам што да додадам. Иначе Романија ништо не бранела, само ги обавувала задачите на Хитлер у таа војна. А можела да одбере да не го прави тоа како пољаците и другите народи околу нив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Премногу му промакнало на Визентал, се повампирил нацизмот во сите сфери. Украинците (делот од нив што владее и војува) барем имаат гз јавно да го кажат тоа, не како некои скриени птички, да релативизираат наци колаборатори.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.731
Поени од реакции
9.842
Еуфорија левел наци Европа 1941-1942. Боже сачувај, исто и Бугарите не беа фашисти и сојузници на Хитлер, сам се потпиша документот. Релативизирање злостори до бескрај.

 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
Па срамота а тоа овие работи што ги оправдуваш како етнички чистења, нацизам и слично ако твоја фамилија загинале во таа борба. Брука си брат. Не знам што да додадам. Иначе Романија ништо не бранела, само ги обавувала задачите на Хитлер у таа војна. А можела да одбере да не го прави тоа како пољаците и другите народи околу нив.
Кој тоа оправдува нацизам? дај да видиме пример, вака со набедување не чини. Сега јас да речам Рон е неонацист а тоа нема врска со реалноста. Нацизмот и фашизмот се едни од најдеструктивните идеологии и економски модели кои светот имал несреќа да ги запознае.
Романија била верен британски и француски сојузник 1916-1940, била дел од малата Антанта со Југославија и Чехословачка баш со цел да се има сојузник против експанзија на Немачка, а зошто и како завршија крај Сталинград е тема за која треба многу пишување, можеме тоа на темата на WW2 да не одиме овде оф-топик.

И тоа како бранеле. Знаеш ли ти што значат 300 Ланкастери ноќе и 300 Б-24 Либератор денски над Плоешти или Букурешт? Знаеш дека често сојузниците намерно убивале цивилно население во Романија со идеја дека на тој начин ќе се сроза моралот на населението? Не е све така црно и бело.
Романските пилоти биле врвни мајстори и асови. Кантакузин и Сербанеску имаат повеќе победи него било кој ас кај сојузниците, Петл, Кожедуб, Покришкин, Џонстон, Клостерман.

Ако една Финска ги слави своите асови авијатичари и пешадинци снајперисти, што ти кажува тоа? Дека Финците се нацисти?

Повторно апелирам да се престане со вреѓање и ад хоминем.
Бачето иначе цело време постираше за кукловодите, ламинатите, еуросодомитите и што све не, редно е да каже кој ги влече конците во оваа војна, кој знае знае :angel:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Романија, Нацистички колаборатор 41-44 тоа е фактот. Рамо до рамо на источен фронт со нацистите. Учествувале во најголемиот геноцид во историјата на човештвото во прво лице, на страната на злото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom