Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Мх мх руси ја ослободуваат планетава од руска техника :icon_lol: али добро е се научија после година дена ратување како се правело, додуша фушарски малце сами ќе се испотепаа ама ајде кој работи греши
Каква надеж, за што упорни?
надеж за подобро утре :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Добар ветар в грб ќе им биде ова како сакате вртете
Автоматски споено мислење:

Па и времево ги сака дури
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Друже чисто процедурално... знаеш ли каде најмногу емигрираат Хрватите, Србите, Македонците...?
Таму каде што им требаат робови ;)
Автоматски споено мислење:

Како можеше бе да отидеш у азил негде кај што шеф може да ти биде трансџендер. Па ваков син македонски е права штета да се изгуби.
Не паметам дека сум станал трансџендер :D
Автоматски споено мислење:

САД не го прогласија Авганистан за 52 држава, не потпишуваа декрети во Конгресот за да го примат како интегрален дел од нив, за после месец дена да го напуштат.

Тука лежи геополитичката катастрофа што и се деси на Русија. Не е толку повлекувањето или начинот на кој се прави. Туку проблемот е во несериозното и аматерско политичко однесување и неможност да одбранат територија која според Рускиот Устав се смета за дел од Русија.
Јас не гледам дека најавиле целосно повлекување од Украина. Инаку се согласувам дека се несериозни, прво влегоа со малку војска, второ внимаваат каде ракетираат/бомбардираат, и трето досега требаше да ја вратат во камена доба со употреба на се што постои од оружје.
Енергетската инфраструктура по мене е задоцнета, водоводите требаше да бидат отсечени уште во првата недела, а исходот ќе беше или цела капитулација на Украина, или Трета Светска Војна. Е сега дали имаат некој друг интерес, ќе покаже времето.
Автоматски споено мислење:

Моментално руските воени цели се нејасни, би рекол непостоечки. Кога почна војната, Руската воена цел беше “денацификација, демилитаризација на Украина”. После два месеци кога се виде дека таа работа не ја бива, Руската воена цел се префрли во “втора фаза: ослободување на Донбас”. Сега за да се влезе во втора фаза обично се подразбира комплетирање на првата фаза, ама ај ете флексибилно да размислуваме. Повеќе би рекол ова дека е бекап цел во случај иницијалната да не е остварена.

Офанзивната моќ пресуши веднаш после заземањето на Лисичанск и Северодонетск. Брзо стана очигледно дека немаат сила за Славјанск, Краматорск и Бахмут и за цел Донбас. После ова во наредните два месеци Русите се пасивизираа и ја оставија Украина целосно да се организира и припреми за напад.

Сега Русите не знам со кои цели се. Претпоставувам сега се во фаза, да се спаси што може да се спаси до мировен договор.
Ако ја гледаш војната како примарна цел за територија може да ја анализираме од овој аспект.
Ако ја анализираш како алатка за: рушење на економии, создавање на нови партнерства, рушење на влади тогаш се на одлична насока.
Мислам дека сме многу далеку од мировен договор, небитни се дневните случувања, битни се глобалните трендови.
Руската цел за зимава е да продолжи со деструкција на енергетската инфраструктура во Украина, и да ја осиромашува ЕУ. Моментот кога просечните Французи, Германци и Англичани ќе дојдат да не можат да го закрпат месецот, ќе биде првиот чекор на конечен распад на Украина.

Платите на просечен инженер на запад се паднати драстично, еве ти подоле примери за во Англија, на некои позиции новите огласи се и по 30% пониски од тоа што беа пред 2 години, а цените на живот се отидени речиси толку нагоре, може да си замислиш како живеат.
За многу скоро истите нема да можат ни да рентаат квалитетен кадар ни од надвор. За дел од ИТ позициите во Македонија се заработува скоро исто, или повеќе од тоа што се огласени. Рачунај на 40к таму, после давачки остануваат околу 30к годишно (2500 месечно, на кирии од 1500-2500 :D). Ако читаш ботови по темава, може да продаваме приказни дека западот не е афектиран, реалноста е дека се во гомна до над гуша.
1668221848597.png
1668221674924.png
1668221933760.png

1668221807960.png
Автоматски споено мислење:

Земање во обзир на мислењето од „новинарскиот Стеф Шеф“ е уште поголема глупост од неговите ставови.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Веќе во минус е влезен.
Затоа сега Русите ќе поттурнат малце и ќе порасне пак доларот.
Автоматски споено мислење:

Таму каде што им требаат робови ;)
Автоматски споено мислење:


Не паметам дека сум станал трансџендер :D
Автоматски споено мислење:


Јас не гледам дека најавиле целосно повлекување од Украина. Инаку се согласувам дека се несериозни, прво влегоа со малку војска, второ внимаваат каде ракетираат/бомбардираат, и трето досега требаше да ја вратат во камена доба со употреба на се што постои од оружје.
Енергетската инфраструктура по мене е задоцнета, водоводите требаше да бидат отсечени уште во првата недела, а исходот ќе беше или цела капитулација на Украина, или Трета Светска Војна. Е сега дали имаат некој друг интерес, ќе покаже времето.
Автоматски споено мислење:


Ако ја гледаш војната како примарна цел за територија може да ја анализираме од овој аспект.
Ако ја анализираш како алатка за: рушење на економии, создавање на нови партнерства, рушење на влади тогаш се на одлична насока.
Мислам дека сме многу далеку од мировен договор, небитни се дневните случувања, битни се глобалните трендови.
Руската цел за зимава е да продолжи со деструкција на енергетската инфраструктура во Украина, и да ја осиромашува ЕУ. Моментот кога просечните Французи, Германци и Англичани ќе дојдат да не можат да го закрпат месецот, ќе биде првиот чекор на конечен распад на Украина.

Платите на просечен инженер на запад се паднати драстично, еве ти подоле примери за во Англија, на некои позиции новите огласи се и по 30% пониски од тоа што беа пред 2 години, а цените на живот се отидени речиси толку нагоре, може да си замислиш како живеат.
За многу скоро истите нема да можат ни да рентаат квалитетен кадар ни од надвор. За дел од ИТ позициите во Македонија се заработува скоро исто, или повеќе од тоа што се огласени. Рачунај на 40к таму, после давачки остануваат околу 30к годишно (2500 месечно, на кирии од 1500-2500 :D). Ако читаш ботови по темава, може да продаваме приказни дека западот не е афектиран, реалноста е дека се во гомна до над гуша.
Прегледај го приврзокот 353034
Прегледај го приврзокот 353032
Прегледај го приврзокот 353035

Прегледај го приврзокот 353033
Башка meta отпуштија вчера 11К вработени. Цените уште ќе паѓаат. Кога ќе размислиш малце, тоа е добро за нас робовладетелите, не?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Затоа сега Русите ќе поттурнат малце и ќе порасне пак доларот.
Автоматски споено мислење:


Башка meta отпуштија вчера 11К вработени. Цените уште ќе паѓаат. Кога ќе размислиш малце, тоа е добро за нас робовладетелите, не?
Не е афектирано само ИТ туку се, и низ цел свет, ќе видиш што ќе се случува со пазарите на недвижности, и економиите ако ова продолжи уште некое време.
Секојдневно гледам постови по linkedin каде луѓе бараат било каква работа за да го прогураат месецот.
Инаку не ми е мило, без разлика што би се зголемил изборот на пазарот што технички ми одговара, сепак на крај од денот
дел од луѓето што ќе бидат отпуштени ми се колеги/соработници/пријатели.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не е афектирано само ИТ туку се, и низ цел свет, ќе видиш што ќе се случува со пазарите на недвижности, и економиите ако ова продолжи уште некое време.
Секојдневно гледам постови по linkedin каде луѓе бараат било каква работа за да го прогураат месецот.
Инаку не ми е мило, без разлика што би се зголемил изборот на пазарот што технички ми одговара, сепак на крај од денот
дел од луѓето што ќе бидат отпуштени ми се колеги/соработници/пријатели.

Аууу ова имало епски размери бе, само втора половина на Октомври 52К отпуштања на IT инжинери во САД
Имаш огромна листа на најавена отпуштања тука...

Незнам само што ќе му праиме на кадарот тука. Ова ќе биде потоп налик на Железара/МЗТ од девеесетите. Штанцај машинци и оп пропаѓа индустријата.

Уште неможам да се соземам, за да можам да процесирам што би значело ова за нас...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Аууу ова имало епски размери бе, само втора половина на Октомври 52К отпуштања на IT инжинери во САД
Имаш огромна листа на најавена отпуштања тука...

Незнам само што ќе му праиме на кадарот тука. Ова ќе биде потоп налик на Железара/МЗТ од девеесетите. Штанцај машинци и оп пропаѓа индустријата.

Уште неможам да се соземам, за да можам да процесирам што би значело ова за нас...
Да не тераме „оф-топик“ (иако ова е дел од војната) ќе те цитирам во друга тема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.336
Поени од реакции
31.202
Oddaleku se gleda, zbor da nema tuka. I nie taka na vremeto precekuvavme pa mozi od tamu vlecis nekoe iskustvo, spomeni sto ti preraskazuvale dedovci babi. Bitno gi razbiras rabotite, tuka da sme nacisto.
Za tie sto ete ne znaat, a ocigledno Klinton znae, ete vaka izgleda koga narod te saka
Прегледај го приврзокот 352933
Ova Skopje e inaku, za tie sto ne znaat, Klinton ti pretpostavucam zapoznaen si, taka da ova ne vazi za tebe.
Прегледај го приврзокот 352934
Bitola
Прегледај го приврзокот 352935
Ohrid.
Pa toa kakva euforija vladee, se pee, se igra, cvekjinja, pijacki. Soncogled i semki neznam dali delele ali bilo veselo vo sekoj slucaj. Koga saka narod, saka pa toa ti e :toe: .
P.s @Едмонд Дантес izvini za Prilep ne najdov kaj so ste slavele. Izgleda vie gi nejkevte ;)
Eве што ти е радост (иако и ова бледнее во споредба со радувањето овде за украинските победи):
Автоматски споено мислење:

И пошто Кореја (северна) се спомна дека ја „спасувале“ Русија, им продавале оружје и гранати/муниција. Сепак обратно било, јужна не северна, Кореја продава оружје и гранати на Америте за да им даваат на Украинците. Како што редовно бива овде, едни се приказните а друга е реалноста:


 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.336
Поени од реакции
31.202
Ти ако ја пратиш војната ќе знаеше дека тие (Амнести) тогаш друга песна пееја. Сега изгледа им го смениле и хорот и песната (иако на линкот кажуваат дека треба да се истражи, не дека е истражени и дека кривецот е најден).
Очекувано... Тебе не ти е чудно што со недели Украинците одбиваа да дозволат увид од ОН/итн? Или им требаше време да покријат трагови?

Насловот што кажува?
Ukraine: Apparent war crimes by Russian forces in Bucha must be investigated
Да ти преведам, Украина вели дека наводните воени злосторства на руските сили во Буча треба да бидат истражени.
Акцентот е на „наводните“ и на „Украина вели“. Препрочитај ја реченицата уште еднаш. НАВОДНИ. ДА СЕ ИСТРАЖАТ

Но ајде уште пар моменти од убиствата во Буча:
- Русите два дена претходно се повлекуваат, Украинците влагаат со фанфари, телевизии, градоначалникот на Буча пред камери дава изјави за новинари, итн, никаде ништо се спомнува за масакрирани/убиени цивили
- Украинците после два дена од ослободувањето на Буча ги „нашле“ убиените луѓе, на улица

Ова беа информациите кои дојдоа од самите Украинци тогаш и таму. До сега какви приказни напишале за ти да ми линкаш, тоа не знам. Јас војната ја пратам, и случувањата како што се случуваат... Не сум падобранец на дискусија како некои.


@Klinton ти друже редовно вака избегнуваш да се соочиш. Други пушташ да се тепаат за тебе, глумиш амер а? :unsure:
Чесно те прашав, дај чесно одговори: Каков интерес има Русија да прави вакви гомнарии ако веќе целата војна споро и внимателно ја води за да минимизира цивилни жртви? Можеби не се согласуваш дека Русија не војува со „карпет бомбинг“ или како што западните медиуми љубат да кажат „Shock And Awe“.

Снимки како оваа од Багдад (кој Америте го бомбардираат) има ли такви снимки за од Киев? Или само со наведувачки ракети и дронови прецизно се гаѓаат воени цели и инфраструктура?
Досега можеа цела Украина да ја срамнат со земја на овој или оној начин. Зошто не го прават тоа ни сега? Или и ти ќе спориш дека едноставно не можат? Не ги бива и тоа е тоа.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
надежта последна умира :icon_lol: али вие сте упорни момци тоа ме бендисува кај вас
Надеж викаш...абе преку 300000 војска со преку 5000 оклопни возила ќе ги нападне украинците штом смрзне земјата за некои две три недели. Не се палете како млади мајмуни, испогинаа украинците како пилци и уште толку ќе гинат.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Поголеми пицајзли нема од такви створења.
Субмисивност е у прашање, стокхолмски синдром од кој страда западот, па и добар дел и од Русија да речеме. Перфидно медиумски инсталиран преку филмска пропаганда највеќе под капа на некои неолиберални филозофии.
Не е стварта у створењата колку што е тоа болест на колективно ниво, а они само го даунлодираат тоа у одредени ситуации, зависи од импутот на информации и состојбата у која се наоѓаат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.336
Поени од реакции
31.202
Има добра анализа на yt за ова што го зборуваш. За идеолошките убедувања на Русија и рускиот врв.

Koга ќе се заситиш од јутјуб видеа, некогаш ако се осетиш спремен да преминеш на читање еве ти материјал на таа тематика: https://scholar.princeton.edu/sites/default/files/mgilens/files/gilens_and_page_2014_-testing_theories_of_american_politics.doc.pdf

За нестрпливите и тие што немаат време за читање, еве ја тезата која ја докажуваат во оваа peer reviewed студија: САД се олигархија.
Или како што велат на Business Insider:

The U.S. government does not represent the interests of the majority of the country's citizens, but is instead ruled by those of the rich and powerful, a new study from Princeton and Northwestern universities has concluded. The report, "Testing Theories of American Politics: Elites, Interest Groups, and Average Citizens" (PDF), used extensive policy data collected between 1981 and 2002 to empirically determine the state of the U.S. political system.

After sifting through nearly 1,800 U.S. policies enacted in that period and comparing them to the expressed preferences of average Americans (50th percentile of income), affluent Americans (90th percentile), and large special interests groups, researchers concluded that the U.S. is dominated by its economic elite.

The peer-reviewed study, which will be taught at these universities in September, says: "The central point that emerges from our research is that economic elites and organized groups representing business interests have substantial independent impacts on US government policy, while mass-based interest groups and average citizens have little or no independent influence."


Посебно внимание да се обрати на болдираниот и подвлечениот дел:
Економските елити имаат големо влијание, додека граѓаните и здруженијата имаат мало или никакво влијание, врз политиките на државата.


За споредбата меѓу Русија и САД, влијанието на олигархијата и елитите врз нивните уредувања, еве еден факт: Во Русија со закон е забрането лобирање, во САД лобирањето е најлегална работа на свет. Па сега ти види што можеш да заклучиш во која од двете држави олигархијата има поголемо влијание врз државните политики.

Ова задњи пут кога пробав да го дискутирам со @Bafra дечкото имаше meltdown (до ден денес ме прозива со капитализам/комунизам досетки, како што и сам знаеш - една таква си му лајкнал пред некој ден). Не дека сега очекувам објективност, но си реков ајде да се обидам. :unsure:

Овде сме офттопик, го постирав истово на темата: https://forum.kajgana.com/threads/Политички-случувања-во-САД-Генерална-дискусија.77915/post-9720444
Таму цитирај(те) ме, ако се решите да дискутирате.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Украинциве очигледно имаат развиено сериозен фетиш за нацистички симболи. На почеток беше хаха-хихи, сеа испаѓа цели бригади се влезени во Наци филм.




9EEBFAED-6B5B-4F5E-97C8-E0FE5C155439.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom