Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
E za ova si vo pravo, posebno za ekipata koja svrsuva od radost za ajde ke recam navodnata superiornost na SAD i EU. Da ve potsetam deka tie a ne Rusija , Kina, Indija itn itn ne ponizija kako narod i drzava do nivo do koe ne veruvam deka bilo koj narod i drzava go ima doziveano vo 21 vek.
Taka da definitivno imas materijal za magistarska, i toa trgni gi nastrana siptаranata, bugarofilite i ostanati malcinstva i etnicki grupi.
Тоа што нас ни го направиле не значи дека треба да си одсечен у реалност. На крајот на денот ти како навиваш нема влијание врз играта. Важи и во фудбал, важи и тука.

Настрана за нас, жал ми е и за Русите кој ќе бидат понижени, етнички исчистени и капак на се обележани како злосторници. Иако во најмала рака вината е двострана. За тоа треба вечно да го колнат мастермајндот кој мислеше дека Русија може да ја добие војната. Паметен политичар треба да си ги знае можностите и да си ги бира битките.
Како што Србите си ја платија неспособноста на Слобо, така и Русите ќе ја платат генијалноста на Путин.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Тоа што нас ни го направиле не значи дека треба да си одсечен у реалност. На крајот на денот ти како навиваш нема влијание врз играта. Важи и во фудбал, важи и тука.

Настрана за нас, жал ми е и за Русите кој ќе бидат понижени, етнички исчистени и капак на се обележани како злосторници. Иако во најмала рака вината е двострана. За тоа треба вечно да го колнат мастермајндот кој мислеше дека Русија може да ја добие војната. Паметен политичар треба да си ги знае можностите и да си ги бира битките.
Како што Србите си ја платија неспособноста на Слобо, така и Русите ќе ја платат генијалноста на Путин.
Prvo voopsto ne navivav, a drugo od moja gledna tocka se si e taman. Od moja gledna tocka posto od start naglasiv deka ne se zamaram za infrastuktutlra i za tamu nekoj nebitni ukrainci, rusi ili bilo koj, ova ispadna kako kec na desetka.
Normalno ako nekoj gleda od denes za utre, ke izvleci pogresni zaklucoci. Jas ne gledam taka tuku gledam nanazad deceniii i vo idnina decenii.
Spored mene se si e bas kako sto treba pa makar i do Moskva stignale ili do Odesa, nebitno.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.653
Поени од реакции
36.318
Шон-Пен-и-Володимир-Зеленски.jpg

(Sean Penn) Шон Пен, од двата Оскара што ги добил едниот му го подарил на Зеленски со совет да го продаде златото доколку не му недостасува пари за оружје, колку треба да му сечи на тоа тиквата да се жртвува својот труд и добиената награда за еден воен полтрон и марионета? искрено го мислев за сериозен и еден од најдобрите глумци, ама скроз сега ме разочара да дојде до тоа дереџе да снима документарен филм за „специјалните операции“ во Украина, чекај бе човече нека слегнат работите има време ќе снимиш филм, ама многу лошо ќе биде кога ќе се осветстиш, па ќе видиш дека си на погрешна страна како ќе се чувствуваш тогаш!“
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Сакам оваа авантура да ја завршам кај Палчо на подкаст или кај Родина. Заедно со Ронката да изгазиме у геополитика. Дарче на антидепресиви и обид за самоубиство ќе заврши за 2-3 години.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Тоа што нас ни го направиле не значи дека треба да си одсечен у реалност. На крајот на денот ти како навиваш нема влијание врз играта. Важи и во фудбал, важи и тука.

Настрана за нас, жал ми е и за Русите кој ќе бидат понижени, етнички исчистени и капак на се обележани како злосторници. Иако во најмала рака вината е двострана. За тоа треба вечно да го колнат мастермајндот кој мислеше дека Русија може да ја добие војната. Паметен политичар треба да си ги знае можностите и да си ги бира битките.
Како што Србите си ја платија неспособноста на Слобо, така и Русите ќе ја платат генијалноста на Путин.
Понижени од кого? Од збунети народи кои не знаат дали се маж или жена?
Етнички ќе постојат, и веројатно само тие ќе останат на долг рок од Словените (православните). Тие што фатија работа со САД веќе не постојат како народи, ние бевме дел од еден таков.
Војната не е ни во почетна фаза, опасното е што може да стане големата кога ќе почнат да банкротираат европските колонијалисти, и да кинисаат граѓански војни внатре во нив.
Русија има една задача во наредните година дена, да си седи каде што е, сериско производство на ракети и дронови, и тероризирање до дрт. За тоа време европските економии ќе одат јабана, и ќе си паѓаат влади како крушки, а кога ќе сфатат дека и тоа не ги оправа ќе се фатат за гуша.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Тоа ќе видиме, не постои лидер кој го сакале сите, ниту пак што го мразеле сите. И ова што е Русија во моментов е по негова заслуга, наследи тотално распаднат систем, заглавен со уредување од пред 80 години и го издигна во сериозна држава.

Мислам дека војната ќе си трае уште доста време, а во најмала рака е успешна за: уништување на цел крипто маркет (повеќе од трилион долари), уништување на европската економија, деиндустријализација на Германија, колапс на Англиската економија, буст на оној што навистина може да ја уништи САД (Кина + Индија).
Индија после толку време прв пат е во положба да им покажува среден прст на Англичаните, истата одби се што беше советувана од САД и си купи ефтин гас.

Не знам што точно гледаш во војната, ама деталите викаат дека англосаксонците никој повеќе не ги шљиви, нешто што пред 15-20 години беше незамисливо.
Моментот кога ќе почнат да не им се плашат, ќе биде моментот на слободен пад на таа империја.

Инаку во Русија просечниот граѓанин пак си ги ужива бенефитите на нормалниот живот, ама во Украина живеат полошо од улични џукели. Ако сакаат можат да ги држат со такво темпо уште неколку години, и тоа само со тероризирање со дронови/ракети и ништење на инфраструктурата, да ги вратат 100 години назад. За таа калта рачунај изгинаа илјадници, а имаа полош стандард од ние во Македонија (барем по кажување на колегите што ги имав од таму).
Ова не може да е подалеку од реалноста. Просечниот Руски граѓанин е далеку од нормален живот, имаат сигурно едно 100 000 мртви или повредени сонародници. Имаат мобилизација, значи тие луѓе не работат и учествуваат во економијата. Еден куп иселени и тн. И знаеш што, ќе им станува уште полошо.
Само со надчовечки напори и жртви може да извадат некоја позитива, да го задржат тоа што го освоија. Инаку следуваат внатрешни проблеми, колони на бегалци и етничко чистење од Малорусија.

Имаш право, Украинците имаат лош стандард, изрушени се, изгубија исто така многу луѓе.
Меѓутоа имаат можност да постават држава која ќе биде на Украинците лично и спремни се да се борат за тоа. Не е за секој народ идеалот од 500 евра плата и мир у куќа со албанците во фрекенштајн држава.
Земете ја за пример Хрватска. Се бореа со Србите, етнички ги исчистија со Олуја и денес кур не им чуе за ничиви интереси освен Хрватските. Ќе ми кажеш дека нивните жртви и борба биле залудни, зашто ден денес не зимаат Германски плати?

За западот смешно е да споредувам. Го решија својот досегашен најголем конкурент без да изгубат ниеден војник. Просечниот западњак трпи минимални штети од војнава. За 99% од луѓето е bissnies as usual. Имаме сите роднини пријатели таму, нема потреба од филмови. Може на раат да се спремаат за Кина сеа.
Автоматски споено мислење:

Prvo voopsto ne navivav, a drugo od moja gledna tocka se si e taman. Od moja gledna tocka posto od start naglasiv deka ne se zamaram za infrastuktutlra i za tamu nekoj nebitni ukrainci, rusi ili bilo koj, ova ispadna kako kec na desetka.
Normalno ako nekoj gleda od denes za utre, ke izvleci pogresni zaklucoci. Jas ne gledam taka tuku gledam nanazad deceniii i vo idnina decenii.
Spored mene se si e bas kako sto treba pa makar i do Moskva stignale ili do Odesa, nebitno.
Не те разбирам. Ако си против западот, оваа војна е се што не требаше да се случи.
Автоматски споено мислење:

Понижени од кого? Од збунети народи кои не знаат дали се маж или жена?
Етнички ќе постојат, и веројатно само тие ќе останат на долг рок од Словените (православните). Тие што фатија работа со САД веќе не постојат како народи, ние бевме дел од еден таков.
Војната не е ни во почетна фаза, опасното е што може да стане големата кога ќе почнат да банкротираат европските колонијалисти, и да кинисаат граѓански војни внатре во нив.
Русија има една задача во наредните година дена, да си седи каде што е, сериско производство на ракети и дронови, и тероризирање до дрт. За тоа време европските економии ќе одат јабана, и ќе си паѓаат влади како крушки, а кога ќе сфатат дека и тоа не ги оправа ќе се фатат за гуша.
Токму од нив е понижена, од збунети народи кој не знаат дали се маж или жена. Тоа е тоа подценување што моментално ги меле Русите.
И друго, Русија нема да го има луксузот да си седи кај што е уште година дена.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Ова не може да е подалеку од реалноста. Просечниот Руски граѓанин е далеку од нормален живот, имаат сигурно едно 100 000 мртви или повредени сонародници. Имаат мобилизација, значи тие луѓе не работат и учествуваат во економијата. Еден куп иселени и тн. И знаеш што, ќе им станува уште полошо.
Само со надчовечки напори и жртви може да извадат некоја позитива, да го задржат тоа што го освоија. Инаку следуваат внатрешни проблеми, колони на бегалци и етничко чистење од Малорусија.

Имаш право, Украинците имаат лош стандард, изрушени се, изгубија исто така многу луѓе.
Меѓутоа имаат можност да постават држава која ќе биде на Украинците лично и спремни се да се борат за тоа. Не е за секој народ идеалот од 500 евра плата и мир у куќа со албанците во фрекенштајн држава.
Земете ја за пример Хрватска. Се бореа со Србите, етнички ги исчистија со Олуја и денес кур не им чуе за ничиви интереси освен Хрватските. Ќе ми кажеш дека нивните жртви и борба биле залудни, зашто ден денес не зимаат Германски плати?

За западот смешно е да споредувам. Го решија својот досегашен најголем конкурент без да изгубат ниеден војник. Просечниот западњак трпи минимални штети од војнава. За 99% од луѓето е bissnies as usual. Имаме сите роднини пријатели таму, нема потреба од филмови. Може на раат да се спремаат за Кина сеа.
Излез на Црно Море е 10 пати побитно од тие што ќе загинат.

Украинците не го имаат решено проблемот, не е ова Србија па да седи мирна, туку држава која нема да ги остави на мир и после децении војување.
Ако мислиш дека ќе се повлечат после изгубен град тогаш не гледам зошто би дискутирале.

Хрватите се во бетер гомна од нас, додека бев во Европа таму патував неколку пати во годината и имам апла блиски релации со нив. Откако влегоа во ЕУ државата им се испразни преку ноќ од способниот кадар, бидејќи се троа поголеми имаат уште нешто останато, али е и таму кубурење.
Проблемот на Србија, Македонија и Хрватска не е да се етнички чисти, туку тоа што ќе останат чисти како територии, тоа што вредеше си замина.

Истото ја чека и Украина, досега имаат отселени преку 10 милиони, спореди го тоа со 100 000 загинати/повредени од другата страна, за таков сооднос вреди да не им се мрднат од државата со години.

Ништо не решиле, инаку те лажат тие роднините дека не се осетило и таму. Кириите еве ги летнаа и тука, во маркетите цените се нагоре, а тие што живеат од плата не се мрднати со години. Горе-доле е истото и во САД, другар со кој израснав е таму веќе 8 години, и таму бизнисите се на тенок конец, секојдневно затвораат се повеќе и повеќе фирми.
Автоматски споено мислење:

Токму од нив е понижена, од збунети народи кој не знаат дали се маж или жена. Тоа е тоа подценување што моментално ги меле Русите.
И друго, Русија нема да го има луксузот да си седи кај што е уште година дена.
Поради што не би имала луксуз?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Никогаш не го сфатив исмевањево со бајден и лидерите на еу, да беа попаметни ќе ги глорифицираа како опасни и моќни лидеришта, вака joke’s on them, си изгубил од луѓе што редовно ги претставуваш како неспособни. Замисли ти си алфа мажиште јаваш коњ гол тепаш мечки бајден е дедо паѓа од точак и на крај истиов ти ја размонтира цела армија :icon_lol:
Бајден не е баш најдобар пример, зошто е политичар со успешна кариера која траела децении. Не е тој виновен што е остарен. Ама некои од европските лидери заслужуваат сериозно исмевање.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Колку се некој луѓе далеку од реалноста тоа е чудо едно.

Кинезите максимално ги дупат Русите и не верувам дека ќе му помогнат, затоа што ако ова на Путин му успее, следни ќе бидат Казахастан и останата боранија таму, кои сега се веќе под Кинеско влијание.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Бајден не е баш најдобар пример, зошто е политичар со успешна кариера која траела децении. Не е тој виновен што е остарен. Ама некои од европските лидери заслужуваат сериозно исмевање.
Поточно, не е крив што на 90 години требаше да ги вади од гомна.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Понижени од кого? Од збунети народи кои не знаат дали се маж или жена?
Како можеше бе да отидеш у азил негде кај што шеф може да ти биде трансџендер. Па ваков син македонски е права штета да се изгуби.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.385
Поени од реакции
12.093
@Menethil
Се сложувам за некои работи. Пред се тоа што оваа војна не требаше да сс случи. Јас бев последен што верував дека ќе се договорат САД и ко со Путин и ко. Ама тоа е. Јас сум и на таа карта да загуби Русија и Путин да замине со цел да се спречи уште поголема ескалација и нуклеарна војна меѓу Запад и Русија. Ама кој то гарантира дека после тоа дека нема да се јават Чеченци со независност или Татарите ? Мислам збориме за ај чек не смее прекројување на границите во ЕУ ама Русија можеме да ја распаднеме.


А да САД е број 1. И не смее да има полемики околу тоа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Излез на Црно Море е 10 пати побитно од тие што ќе загинат.

Украинците не го имаат решено проблемот, не е ова Србија па да седи мирна, туку држава која нема да ги остави на мир и после децении војување.
Ако мислиш дека ќе се повлечат после изгубен град тогаш не гледам зошто би дискутирале.

Хрватите се во бетер гомна од нас, додека бев во Европа таму патував неколку пати во годината и имам апла блиски релации со нив. Откако влегоа во ЕУ државата им се испразни преку ноќ од способниот кадар, бидејќи се троа поголеми имаат уште нешто останато, али е и таму кубурење.
Проблемот на Србија, Македонија и Хрватска не е да се етнички чисти, туку тоа што ќе останат чисти како територии, тоа што вредеше си замина.

Истото ја чека и Украина, досега имаат отселени преку 10 милиони, спореди го тоа со 100 000 загинати/повредени од другата страна, за таков сооднос вреди да не им се мрднат од државата со години.

Ништо не решиле, инаку те лажат тие роднините дека не се осетило и таму. Кириите еве ги летнаа и тука, во маркетите цените се нагоре, а тие што живеат од плата не се мрднати со години. Горе-доле е истото и во САД, другар со кој израснав е таму веќе 8 години, и таму бизнисите се на тенок конец, секојдневно затвораат се повеќе и повеќе фирми.
Автоматски споено мислење:


Поради што не би имала луксуз?
Хрватите бетер гомна од нас. Види, тука више терате инает.
Ислувањето не можеш да го спречиш, и тука и во Хрватска и во Украина.

Разликата е тоа што ќе остане за наредни генерации. Дали ќе биде унитарна држава како кај Хрватите или некоја смејурија ко нас. Е за тоа се борат.
Автоматски споено мислење:

Изминатите 10 години им пукаа шевови насегде, кулминираше со избор на кловнови на чело на неколку држави, бегање на други од зона на влијание. Ова што се деси во Украина беше повратак џедаја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom