Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Тоа го прават сите големи сили.

Тоа го прави и Русија со нивните сателити (Белорусија итн), тоа го прави и САД.
Мораш значи или Белорусија или брко да го спомнеш. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.389
Поени од реакции
18.284
Зеленски стварно дал пишани гаранции на Русија.

1667420310087.png
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.836
Поени од реакции
5.502
Само што Русија Белорусија ја вооружи дури и со нуклеарки. А САД го демилитиризира источното крило на НАТО и сега треба да си купуваат оружје. Кој е тука сојузник? А кој потчинувач?
Хахаха...Мало морген, што би рекол еден нам добропознат лик...Русија ја користи Белорусија на чичо брк како авионска писта, и тенковски мост кон неуспешниот поход кон Киев. Чича брк беше спасен од судбината на Мубарак од страна на Путин, а сега треба да глуми верна пудлица како возврат за тоа (пред тоа му одеше контра на својот сегашен стопан). Никој луд не би му дал нуклеарки на бркот ни во сон, а камоли на јаве. Доколку има нуклеарки тие се Руски и под руска контрола, таму бркатиот нема да може ни да се приближи а камоли да си ги присвои.

Мораш значи или Белорусија или брко да го спомнеш. :)
Па мора да го испоштовам Лукашенко бе :) Никој не го есапи повеќе, па мора малце да му крениме рејтинг. :)


(хинт: како што рече ти и претходно, и негативна кампања е кампања :D)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Па мора да го испоштовам Лукашенко бе :) Никој не го есапи повеќе, па мора малце да му крениме рејтинг. :)
(хинт: како што рече ти и претходно, и негативна кампања е кампања :D)
Ништо, штета што се деси ова, иначе ќе те носев на шетња кај брко, да видеше лепота. Али тоа е тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.389
Поени од реакции
18.284
Море изгледа она потписот од Зеленски што го постирав бил фејк, па не кажавте @jamajka и @JaqenH'ghar како махери за препознавање на монтажа, дека не бил вистински.

Иначе за да ви биде појасно зошто ова со пишаните гаранции е урнебес за Путин, да ве потсетам дека Путин 24 февруари тврдеше дека ја започнал Специјалната операција, затоа што повеќе не верува во пишани гаранции од САД :pos:

А сега на сред војна, верува во пишани гаранции од Зеленски.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Море изгледа она потписот од Зеленски што го постирав бил фејк, па не кажавте @jamajka и @JaqenH'ghar како махери за препознавање на монтажа, дека не бил вистински.

Иначе за да ви биде појасно зошто ова со пишаните гаранции е урнебес за Путин, да ве потсетам дека Путин 24 февруари тврдеше дека ја започнал Специјалната операција, затоа што повеќе не верува во пишани гаранции од САД :pos:

А сега на сред војна, верува во пишани гаранции од Зеленски.

Пак бил лидерот на халуциногени, треба под итно да се врати на кокаинот.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.836
Поени од реакции
5.502
Ништо, штета што се деси ова, иначе ќе те носев на шетња кај брко, да видеше лепота. Али тоа е тоа.
Наместо стари комунистички големи градби, трактори и монументи на лукашенкобој, претпочитам Мајами, Бахами, Бора Бора, Азурен брег, Малдиви итн. Не ќе е лошо и во Будимпешта, но сепак море си е море :) Фала ти за понудата, но мислам дека ќе пропуштам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.389
Поени од реакции
18.284
Рано му текна, арно шо не тргнаа на Ле Манш :pos:

Putin calls for modernisation of Russian military weapons

Очигледно Путин си веруваше во лагите, оти во август го кажа ова...

Putin Brags New Weapons Are 'Decades' Ahead of Rest of the World's
"We are talking about high-precision weapons and robotics, combat systems based on new physical principles," Putin said. "Many of them are years, perhaps even decades ahead of their foreign counterparts, and significantly superior in terms of tactical and technical characteristics."

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.953
Поени од реакции
9.220
Брзо ќе се префрлиме на темава:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.389
Поени од реакции
18.284

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.953
Поени од реакции
9.220
Иран крена црвено знаме и на Салман му текна дека ниту Кина, ниту Русија стои зад него. Ќе продавале нафта во Јуани:pos:

Ме мрзи да читам, дај на кратко линков што го постира, што кажува.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.154
Поени од реакции
24.195
Ме мрзи да читам, дај на кратко линков што го постира, што кажува.
teneke ne cita sto postira osven naslovi pa si pravi filmovi posle :pos:

da citase ke videse deka

1. ksa ja smeta usa striktno samo za odbranben partner. rusija za energetski a kina za ekonomski... site 3 na isto nivo iako do vcera samo amerite im bea bitni.

2. ksa jasno im stava doznaenje na usa deka ako ne im odgovara moze da si odat. nebitni se poveke. razvivaat balisticki raketi so kineska tehnolgoija, razgovaraat so kina za nuklearna tehnologija i veke ima malo prisustvo na kineska vojska na nekoj mesta.

3. MbS ne mu krenal telefon na joe posle namaluvanjeto na produkcija na nafta. kina mu ponudila na MbS da gi kupi celi 5% od aramco sto trebase da bidat ponudeni na berzata ama zapadot ne pokazal interes. i da, nafta ke se prodava u juani.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.953
Поени од реакции
9.220
Неколку факти да констатираме....Русија е у војна со САД и Британија, оваа другава мочка вазалска како Германија и т.н. не ја рачунам.
Да им одеше добро и да нивните ороспии украинците напредуваат немаше да праќа америка војска, па еве и нови подтоци дека ќе влегува американска војска у Украина.
Од друга страна на енергетски план, САД си ги трошат резервите на нафта, Блиски Исток им е завршена приказна.
Европа и Британија ќе мрзнат зимава и без руски гас се никој и ништо.
Русите чекаат да фати зима и да почнат масивна офанзива, во која исходот е извесен.

САД ја изгуби хегемонската позиција и сакаат да го повлечат цел свет со нив, у меѓу време сигурно се спремале на ова сценарио со години, и тука им е стратешката предност. Можеби би продолжиле да "владеат" и после нуклеарната зима, прашањето од милион долари за нас обичната раја е зошто владејачката елита не продолжуваат да ебат малолетничи на своите јахти и целиот комфорт го заменуваат со ова апокалиптично сценарио.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom