Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.257
Поени од реакции
41.642
мене ми е јасно како го замислувате, како на игрине, тенкот има 100 сила рпг зема 20 значи треба 5 пати да го погодиш за да го уништиш, а џавелинот на пример зема 100 и треба еднаш.
Еди, ти ги сфаќаш како у игра работите. Тенковите имаат реактивен оклоп. И сигурно еден удар со РПГ нема да го онеспособи.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.227
е ај погоди го со еден удар. У Чеченија требало екипи од 4-7 екипи со РПГ-7 да кутнат еден тенк.
Точно, зависи од многу фактори но секој тенк има јаки и слаби точки на оклопот.

Дури и најдобриот тенк на светот М-1 Абрамс е уништуван со еден погодок во Јемен и Ирак (тенк на Ирачката армија).
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Еди, ти ги сфаќаш како у игра работите. Тенковите имаат реактивен оклоп. И сигурно еден удар со РПГ нема да го онеспособи.
штета што немаше тенков на видеово реактивен оклоп иначе ќе куртулеше :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Дури и најдобриот тенк на светот М-1 Абрамс е уништуван со еден погодок во Јемен и Ирак (тенк на Ирачката армија).
зошто ја мразиш Македонија?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.257
Поени од реакции
41.642
штета што немаше тенков на видеово реактивен оклоп иначе ќе куртулеше :icon_lol:
Ти не сфаќаш ништо, немора да значи дека секаде оклопот е иста дебелина. Местата што се обложени со реактивен оклоп се најзаштитени пошто се најочигледни места каде што противникот би удрил.

Тоа ја вклучува куполата, предниот дел и околу гасениците. Секој дел има реални бројки у милиметри колку јак удар би против различен тип на проектил.

И сега ти ако го удриш тенкот позади кај што е најслаб нормално дека ќе го онеспособиш. Пошто таму е најслаб.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ти не сфаќаш ништо, немора да значи дека секаде оклопот е иста дебелина. Местата што се обложени со реактивен оклоп се најзаштитени пошто се најочигледни места каде што противникот би удрил.
Тоа ја вклучува куполата, предниот дел и околу гасениците. Секој дел има реални бројки у милиметри колку јак удар би издржал
И сега ти ако го удриш тенкот позади кај што е најслаб нормално дека ќе го онеспособиш. Пошто таму е најслаб.
и captain obvious ова ти е доказот дека Т72 = Абрамс?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Е да бе НАТО.

Вие ако сте доследни на вашата идеологија, треба да го подржите Шкипри Етниќе проектот во нашево западно државиче.
Режим бутнавме за да седиме на иста маса со најмоќните и заедно да одлучуваме. Шкипри Етниќе умре со бутањето на режимод и донесување на демократијата и зачленување во НАТО. Затоа сега праќаме оружје во Украина да ја поразат Русија и да го бутнат Путлер. Територијална сигурност имаме и време е да ги донесеме фирмите што заглавија во меѓузона на граница. Уште ова и готово е, ќе работиш ти во Гугл или Фејсбук само да смениме пак устав.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.257
Поени од реакции
41.642
и captain obvious ова ти е доказот дека Т72 = Абрамс?
Еди, многу си глупав. Никаде не го споредив Абрамс со Т-72. Абрамс има многу добра заштита на куполата и бочните делови. Но исто така има места каде ако го погоди дури и обична АТГМ како во Саудиска Арабија може да го кутне. И тоа е исто и за Леопард 2.

Него вие споредувате РПГ-7 со модерни противтенковски ракети и тука се губите.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Него вие споредувате РПГ-7 со модерни противтенковски ракети и тука се губите.
модерните се ограничени и тешки за оперирање, немодерните не се и ги има во изобилство, во секој прозор и на секоја улица имаше десетици рпг да не зборуваме за иед и други средства кои ги користат арапите во урбана борба ти мене овде ми објаснуваш дека загубите беа само ради џавелините иначе русија 5 тенка ко американците ќе загубеше што е нереално и копиум, ќе се изненадиш колку оклоп појде по вода во украинската војна од средства што веќе беа во арсеналот на украинците. Руските тенкови никогаш не биле најдобри, нема ни да бидат најверојатно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.257
Поени од реакции
41.642
модерните се ограничени и тешки за оперирање, немодерните не се и ги има во изобилство, во секој прозор и на секоја улица имаше десетици рпг да не зборуваме за иед и други средства кои ги користат арапите во урбана борба ти мене овде ми објаснуваш дека загубите беа само ради џавелините иначе русија 5 тенка ко американците ќе загубеше што е нереално и копиум, ќе се изненадиш колку оклоп појде по вода во украинската војна од средства што веќе беа во арсеналот на украинците. Руските тенкови никогаш не биле најдобри, нема ни да бидат најверојатно.
кое РПГ користеле жити све, русите само NLAW и џавелини им запленуваа и тоа у бројки од стотици. Којзнае колку илјади вкупно им дадоа, сигурно на украинците у прв план им било РПГ-7 да користат покрај толку напредни анти-тенковски ракети.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
кое РПГ користеле жити све, русите само NLAW и џавелини им запленуваа и тоа у бројки од стотици. Којзнае колку илјади вкупно им дадоа, сигурно на украинците у прв план им било РПГ-7 да користат покрај толку напредни анти-тенковски ракети.

3 секунди ми требаа буквално
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.227
модерните се ограничени и тешки за оперирање, немодерните не се и ги има во изобилство, во секој прозор и на секоја улица имаше десетици рпг да не зборуваме за иед и други средства кои ги користат арапите во урбана борба ти мене овде ми објаснуваш дека загубите беа само ради џавелините иначе русија 5 тенка ко американците ќе загубеше што е нереално и копиум, ќе се изненадиш колку оклоп појде по вода во украинската војна од средства што веќе беа во арсеналот на украинците. Руските тенкови никогаш не биле најдобри, нема ни да бидат најверојатно.
Додуше да бидеме искрени Ирачаните немаа 8 години тренинг, опремување, логистика, разузнување, дронови и 24/7 сателитски надзор како помош од страна на најмоќниот и богат военополитички сојуз на светот.

Руските тенкови се горе-доле еднакви на сите западни тенкови од соодветната генерација со исклучок на М-1 Абрамс кој е даааалеку пред сите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.257
Поени од реакции
41.642
3 секунди ми требаа буквално
wow, едно видео си нашол.

Alongside US FGM-148 Javelin anti-tank missile systems, delivered as a precaution against increased hostilities, the Ukrainian forces reported that NLAWs produced far greater damage against Russian armoured vehicles than their standard Soviet-era equipment.[12] On 24 March 2022, the UK pledged to deliver a further 6,000 NLAWs and a senior Ukrainian military officer also claimed they were the "weapon of choice" for his troops, responsible for 30–40% of Russian tanks destroyed.[43]
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
wow, едно видео си нашол.
за три секунди толку а немам нешто изобилие време да ти правам компилации
нормално дека на западот ќе си сака хвалоспев малку за сета техника што се даде сепак треба да бидат мирни и дома луѓето
али да мислиш дека во украина не се претураат товари рпгина не знам што да ти речам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom