Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.151
Поени од реакции
36.327
Многу ми се смешни и патетични балтичкиве држави. Океј бе дечко, ајде, Литванија колку брода ќе прати? 1 или 0? Само лаат ко џукели надевајќи се на други да им ги исполнуваат влажните сништа.

Ма ако треба и 10 палки за хокеј :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.183
Поени од реакции
32.280
Во ред шефе. Ќе те послушам. Најубаво да ме нема на темава подолго време. Забавувајте се вие со јамајка и Тенеќе. :kuracc:
Дел од советот не му е лош (делот каде што не се прави паметен). :)

Не им трзај на секоја провокација. Секако никогаш нема да престанат, едноставно бирам место и време (читај кога ќе се напеналат, а релативно често го прават тоа).
Автоматски споено мислење:

Еве како ослободуваат и денацифицираат светите руси:
среде бел ден се краде и граба и око не им трепнува
Мене па ми личат на Пољаци, Румуни, или евентуално Украинци. Шупрајме сега? Ќе зумираш да им ги видиме ознаките на униформите?

Може било кој да биде. Може и некави залихи да се во торбите. Најпосле каква врска има looting со војната? Овде ти реплицирам пошто онаму не му е местото.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.335
Поени од реакции
3.323
Зашто Сад е нивен сојузник а Русија е противник. Нормално дека ќе имаат други критериуми,за санкции и тн.
Луѓето во западните земји се минимално чепнати од војнава, додека во Русија животот им е свртен наопаки. Им гинат илјадници сограѓани, дел бегаат во странство, дел присилно мобилизирани.
Да го напишеше ова за Украина наместо Русија ај да те разберам ама вака..

А и дека луѓето во Западните земји се минимални чепнати :icon_lol: со 24% инфлација во Естонија, 22% Латвија и Литванија, Чешка, Унгарија и Холандија накај 20% итн да не ги набројувам другите. А тек иде интересното се трошат резервите на гас и нафта, на вештачки ѓубрива и житарици (храна)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
Да го напишеше ова за Украина наместо Русија ај да те разберам ама вака..

А и дека луѓето во Западните земји се минимални чепнати :icon_lol: со 24% инфлација во Естонија, 22% Латвија и Литванија, Чешка, Унгарија и Холандија накај 20% итн да не ги набројувам другите. А тек иде интересното се трошат резервите на гас и нафта, на вештачки ѓубрива и житарици (храна)
А кој дел од тоа не е точен за Русија?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.335
Поени од реакции
3.323
А кој дел од тоа не е точен за Русија?
За Русија е само делумно точно, но незначително привремено влошување во споредба со она на Украинците. Кај првите огромниот дел од оние што се борат се платени војници тоа им е работа, кај другиве мобилизираа се и сешто и им трпи економијата поради тоа. Првите си имаат ресурси, храна, нафта колку сакаш за себе а богами и за извоз додека вториве и струја а богами и луѓе ќе снемаат за брзо време. Да храна ќе произведат за себе ама извоз јок со непромислениве потези како овој последниот со нападите на Крим. Западот од друга страна и те како трпи, таму не се навикнати на поскромен живот и сите ќе сетат од сметки до храна

Додај тука и кој што добива од војната. Русија засега добива доминација на Црно Море, житници и еден куп суровини од Источна Украина, повеќе население под нивна контрола и можеби најважното нема во скоро време да никнат Американски-нато бази до самата Руска граница во тој дел
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
За Русија е само делумно точно, но незначително привремено влошување во споредба со она на Украинците. Кај првите огромниот дел од оние што се борат се платени војници тоа им е работа, кај другиве мобилизираа се и сешто и им трпи економијата поради тоа. Првите си имаат ресурси, храна, нафта колку сакаш за себе а богами и за извоз додека вториве и струја ќе снемаат за брзо време. Да храна ќе произведат за себе ама извоз јок со непромислениве потези како овој последниот со нападите на Крим. Западот од друга страна и те како трпи, таму не се навикнати на поскромен живот и сите ќе сетат од сметки до храна

Додај тука и кој што добива од војната. Русија засега добива доминација на Црно Море, житници и еден куп суровини од Источна Украина
Кој спомна нешто за Украинците, па со нив да споредуваме? Русија штотуку мобилизираше 300000 луѓе, тоа е повеќе од иницијалните контракт војници. И ќе мобилизира уште. Тотална војна. Знам за луѓе што оставија све живо и избегаа од Русија зашто добија покана.
Сеа прашај некој на запад што живее кој се неговите тешкотии..
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.121
Поени од реакции
3.330
Седеш у некој ров со месеци и над тебе лета авион, вадеш малихерата што ти ја дале од некој музеј од Крушево и го буташ авионот и оп си фаќаш пилотка.
1. ќе и правеш нешто лошо
2. какво лошо, ќе и правеш најубавото нешто


Поголема инспирација од ова да идеш у војна нема, ајде проукраинци аплицирајте додека има место во рововите, мош ќе ви падне од небо некоја русинка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Кој спомна нешто за Украинците, па со нив да споредуваме? Русија штотуку мобилизираше 300000 луѓе, тоа е повеќе од иницијалните контракт војници. И ќе мобилизира уште. Тотална војна. Знам за луѓе што оставија све живо и избегаа од Русија зашто добија покана.
Сеа прашај некој на запад што живее кој се неговите тешкотии..
Сегде има пацови.
Автоматски споено мислење:

Туку 10 дена до паѓањето на Крим, триеме раце.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Седеш у некој ров со месеци и над тебе лета авион, вадеш малихерата што ти ја дале од некој музеј од Крушево и го буташ авионот и оп си фаќаш пилотка.
1. ќе и правеш нешто лошо
2. какво лошо, ќе и правеш најубавото нешто


Поголема инспирација од ова да идеш у војна нема, ајде проукраинци аплицирајте додека има место во рововите, мош ќе ви падне од небо некоја русинка.
Ќе те излажат дунди да ојш во војна за после некое време да се најдиш под земја. Судбина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Ти би одел да војуваш?
Глупо прашање поставено најверојатно со мајндсет дека наведната глава сабја не ја сече. И башка глупо прашање поставено од аспект на поробена држава чија агенда е секаква освен Македонска.

Еве ќе ти одговорам многу експлицитно и конкретно на прашањето, за да не правиш салто мортале со прашање на кое очекуваш апстрактен одговор. Сум војувал кога требало.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.511
Поени од реакции
2.606
Глупо прашање поставено најверојатно со мајндсет дека наведната глава сабја не ја сече. И башка глупо прашање поставено од аспект на поробена држава чија агенда е секаква освен Македонска.

Еве ќе ти одговорам многу експлицитно и конкретно на прашањето, за да не правиш салто мортале со прашање на кое очекуваш апстрактен одговор. Сум војувал кога требало.
Не знам зошто виде иронија во прашањето, ме интересираше лично пошто ги нарекуваш пацови тие што не сакаат да гинат.
Fair enough, јас лично не би, а најмалку да гинам во туѓа држава за небаре туѓи интереси, како што гинат Руси во Украина, како што гинеа Американци а и нашинци во Ирак/Авганистан(за овие не сум сигурен дали мобилизираа или само платена војска тераше)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Не знам зошто виде иронија во прашањето, ме интересираше лично пошто ги нарекуваш пацови тие што не сакаат да гинат.
Fair enough, јас лично не би, а најмалку да гинам во туѓа држава за небаре туѓи интереси, како што гинат Руси во Украина, како што гинеа Американци а и нашинци во Ирак/Авганистан(за овие не сум сигурен дали мобилизираа или само платена војска тераше)
Еден хинт само. Во тип на војна, која е можна кај нас, многу полесно е да загинеш ако си со ставот „јас лично не би“ како јагне пред кланица, одколку да си организиран под оружје. Уште повеќе ако тоа што се дешава кај нас е дел од некој поголем конфликт.

Па генерално има разлика Ирак/Авганистан и Новорусија. Таму гинат за население кое е Руско и дефакто угнетено и моралната димензија е сосема поинаква. Да сум Русин би војувал. И повеќето Руси би војувале. И да има пацови и во Русија. Но не се како што западнaтa пропаганда сака да го претстави тоа дека бегаат главом без обзира. Ќе ти кажам еден пример. EPAM е фирма во САД која има околу 16К критични ресурси во Русија. Сите овие луѓе имаа отворена врата да заминат во Русија, било каде. Нивните Украински колеги заминаа кој низ западна Европа, кој лево десно, но сите останаа да работат за EPAM. Русите само 5% заминаа од Русија. Тоа што го слушате по западните медиуми се приказни за мали деца, тешка делузија и со состојбата на економијата во Русија и со состојбата на военото поле. Но нејсе, терајте си даље.

Туку батали глупости, вчера им ја уништија на Русите црноморската флота, 101st airborne е стационирана во Романија, спремна да нападне во наредниов период. Од другата страна се трупа Украинска војска во Запорожје. Значи планот е Украинците да нападнат од двете страни на Дњепар. А Американците да извршат десант врз Крим. 10 дена и почиња крајот на Русија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Русите кренале во воздух два моста на Красна реката.

Изгледа Укранците се спремаат да ја преминат реката.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.121
Поени од реакции
3.330
Русите кренале во воздух два моста на Красна реката.

Изгледа Укранците се спремаат да ја преминат реката.
Кај ти бе таа река, дај повеќе детали, извор и сл.
на мене Гугл ми дава дека е од Романија и иде у Унгарија, кога ли стасаа до таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom