Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.024
Па како кај нив војската, така и целата економија на Европа, а воедно и на пола свет.
Премногу долг мир, многу избор, и комфорт, како и да заврши војнава секоја држава треба да извлече поука и да си ги преиспита тие што се на чело.
За почеток каде им одат парите, кои им се енергетските планови, како планираат да се хранат во кризни времиња, и дали ориентацијата им е правилна.
Види Европа како дел од западниот свет води војна. А во војна се трпи одредена штета.
Сепак помеѓу изборот да имам 10-20 посто поскапување и 2 степени поладна соба, или да ме мобилзиираат со сила за во рововски битки.. Мислам е лесна одлука тука.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.965
Поени од реакции
26.646
Рибар напиша дека сам си поднесол оставка.

Супер е ова сега Путин си се изолира со две хиени околу себе и двајцата со своја војска. ;)
Готов е. Само останува уште твоја естимација да кажеш до кога му е рокот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Готов е. Само останува уште твоја естимација да кажеш до кога му е рокот.
Сосема сум сигурен дека ќе извадиш од г'з некој период што не сум го кажал, така да повели тролај :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.965
Поени од реакции
26.646
Сосема сум сигурен дека ќе извадиш од г'з некој период што не сум го кажал, така да повели тролај :pos:
Не бе све што ќе кажеш е закон. Еве кажи и ќе го запишеме тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Добро, моментот на нервен слом е тука некаде, а убо ве предупредив да не се нервирате во наредниов период :)

Спрема новите информации не се работи само за 2 брода туку за повеќе бродови, од кои барем 3 носат калибр ракети и се користеле за напади на Украина.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Добро, моментот на нервен слом е тука некаде :)

Спрема новите информации не се работи само за 2 брода туку за повеќе бродови, од кои барем 3 носат калибр ракети и се користеле за напади на Украина.
Не е потврдено ништо од ова. А и не се тие бродови пресудни да фрлаат Калибри. И Тупољеви истрелуваат Калибри.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.965
Поени од реакции
26.646
Добро, моментот на нервен слом е тука некаде, а убо ве предупредив да не се нервирате во наредниов период :)

Спрема новите информации не се работи само за 2 брода туку за повеќе бродови, од кои барем 3 носат калибр ракети и се користеле за напади на Украина.
И јас прочитав, цела флота ја ебале.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Особено најинтересни ми се ,,ебачиве" на форумот кој ете ме знаат дека сум студент и ми јадат трици дека јас со моите ставови како млад човек, ќе завршам како младите што умреле од корона. А кои се моите ставови? Украина е американска колонија со ограничени одлуки (за многу ситни детали од битки), дека Украина мислеше НАТО ќе и` помогне ама ја одјебаа. Потоа си мислеше дека светот (овој нормалниот, не НАТО, :kuracc: Запад и САД) ќе се откаже од стабилен, евтин гас, од руско пријателство без уцени. Епа господа, овие ставови и малите деца ги делат. Нема бегање од вистината, таа не умира, драги ,,ебачи".
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Неверојатно е ова со снимкиве од акцијата со дроновите, кутриов рибар рипна од бродче да се спаси.

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.380
Поени од реакции
4.518
Па и ти го почна тој муабет, почна ничим изазиван да ме критикуваш зошто сум одел на протест против промената на името.
Не почнав никаков муабет, туку се надоврзав на твојот став во постот 41700, каде стои твоја критика за нечие неделување во Македонија (веројатно мислиш на Македонците), кое предизвикално промена на името од државата.

Т.е. некој овде (народот или дел од него...) не се спротивставил на промената на името па затоа името е сменето.

А беше предодредено да биде сменето, без да биде прашан народот (Македонски) за неговото мислење.
Автоматски споено мислење:

Како гласаше Кина во ООН за Руската агресија?
Не знам точно, не следам вести на ТВ, но претпоставувам дека во најлош случај, Кинезите гласале како „воздржани„, што за Русија пак би било успех, а не уште една пречка...
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.187
Поени од реакции
32.281
Добро, моментот на нервен слом е тука некаде, а убо ве предупредив да не се нервирате во наредниов период :)

Спрема новите информации не се работи само за 2 брода туку за повеќе бродови, од кои барем 3 носат калибр ракети и се користеле за напади на Украина.
Сигурно ја немале и фабриката за производство на калибар проектили на бродот преселено?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom