Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Абе миљонската укро-нато-цистичка војска уште не го окупирала Крим?

Москва не е ослободена од Путлер?

Русија уште е цела?

Владивосток стои?

Ај сега у зима увек биле најслаби тука русите. Ионака се покажа ко најслаба армија, голи, боси, без опрема, оружје, муниција, без чипови, ракети, тенкови, без авиони и воздушна доминација, никаква организација а и немаат луѓе па идат со 200к на миљон.

Реално, потфрлаат малку натоцистите, досеа очекувано беше да се до централна Русија стигнати, а они уште со Херсон се мучат. И тоа со најнови оружја, со опрема, со пари колку сакаат со све наспроти голи и боси каменковци.

До нова година ако опстои Русија и ако не е окупирана од нато, ќе го сметам за вселенски неуспех на нацистичката алијанса.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Русија нема да се повлече од Украина
Што зборуваш бе на памет. Не ли прочита што ќе се деси. Макс 2 недели Крим паѓа, 2 месеца Руска федерација адидас.

еве гледај ако не веруваш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Што зборуваш бе на памет. Не ли прочита што ќе се деси. Макс 2 недели Крим паѓа, 2 месеца Руска федерација адидас.

еве гледај ако не веруваш
Каков јутјуб, какви видеа, јас верувам само што ќе кажат @teneke , и другарчињата.

Памeтам Русија ќе банкротираше во Мај, па Рубљата ќе пропаднеше во Јуни, па готово беше се во Јули ама фатија одморите и се одложи, сега каде и да е доаѓа католички Божиќ па ќе се пролонгира уште малку, па после ќе дојде другиот, па ќе догура Велигден и тн.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Каков јутјуб, какви видеа, јас верувам само што ќе кажат @teneke , и другарчињата.

Памeтам Русија ќе банкротираше во Мај, па Рубљата ќе пропаднеше во Јуни, па готово беше се во Јули ама фатија одморите и се одложи, сега каде и да е доаѓа католички Божиќ па ќе се пролонгира уште малку, па после ќе дојде другиот, па ќе догура Велигден и тн.
Не не, не разбираш, овие се уствари изворите на @teneke Убаво изгледај го видеото и чекај да пропадне Русија.Ти текиња кога збореше дека им снемува ракети на Русите и ние кога го исмејававме ?

Епа уствари еве Едмонд ја откри целата вистина. Не бил грешка тенеке, ние сме биле во тешка заблуда. Уствари да ти имало недостаток на паметна муниција. И Русиве замисли работеле све на среќа, пушти ракетата, па кај падне падне.


Руси на руски канал се жалат на недостаток на наводувана муниција, нешто што овде се зборува којзнае од кога ама форумските дворски шутови се правеа на будали. Имено на видеото се гледа руски Су35 што е еден од најмодерните авиони во арсеналот руски како лета ниско и фрла Фаб250ка како да е авион од 1942 година а не 2022 :icon_lol: Русинот во постот кој и да е одлично забележува дека ваквото користење на авијација е безпотребно изложување на скапи машини и уште по скап персонал на манпадс и буквално се што може да пука по летилица. Кој разбира малце авијација знае колку ретардирано понашање е ова :icon_lol:
А тоа банкнотирањето во Мај, пропаста на Рубљата. Тоа е намерно така, слично како и тоа што намерно не го завземаат Керсон. Тоа намерно ги оддржуваат во живот рубљата и финансискиот систем, пошто е тоа трн во здрава нога за Русија, да се оддржува све тоа во живот(уствари затоа им плаќаат у Рубљи, за да им наштетат), па за да можат после полесно да ги уништат... појако да ги треснат од земја. Све е тоа мој Лестер убаво испланирано. Тенеке Едмонд и компанија покушаваат да ни ги отворат очите, а ние слепци.

Мене јасно ми стана во моментот кога почнаа да напаѓаат со Т62 и истовремено кога се свичнаа на воена економија. Одма прогледав.
Автоматски споено мислење:

Изгледа почнаа да си легнуваат порано. Заладува навечер, не се седи на комп до касно.
Незнам тоа, јас во Брисел во Моленбек живеам, кај нас не се плаќа струја, ко у Арачиново се осеќам.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Има многу лицемерие во западниот свет, да - но не верувам дека би прегазиле сè што збореле и правеле изминативе 8 месеци.
Друже, буквално во опис и попис на работно место им е тоа. Па ти како македонец од Македонија најдобро треба да го знаеш тоа, си го осетил и го осеќаш на своја кожа 30+ години....што повеќе ти треба како доказ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Не не, не разбираш, овие се уствари изворите на @teneke Убаво изгледај го видеото и чекај да пропадне Русија.Ти текиња кога збореше дека им снемува ракети на Русите и ние кога го исмејававме ?

Епа уствари еве Едмонд ја откри целата вистина. Не бил грешка тенеке, ние сме биле во тешка заблуда. Уствари да ти имало недостаток на паметна муниција. И Русиве замисли работеле све на среќа, пушти ракетата, па кај падне падне.



А тоа банкнотирањето во Мај, пропаста на Рубљата. Тоа е намерно така, слично како и тоа што намерно не го завземаат Керсон. Тоа намерно ги оддржуваат во живот рубљата и финансискиот систем, пошто е тоа трн во здрава нога за Русија, да се оддржува све тоа во живот, па за да можат после полесно да ги уништат. Све е тоа мој Лестер убаво испланирано. Тенеке Едмонд и компанија покушаваат да ни ги отворат очите, а ние слепци.

Мене јасно ми стана во моментот кога почнаа да напаѓаат со Т62 и истовремено кога се свичнаа на воена економија. Одма прогледав.
Не разбирам комплексни стратегии јас, гледам само кој остана без струја, а кој седи по шорцеви по дома.

Исто гледам дека за дрончиња од 20 бона, Украинците горат ракети кои коштаат по 1-5 милиони, а последно кога проверив разбирав математика и пари.

Друго што гледам е дека тие непрецизните ракети од С300 системот пак паѓаат на Украинска територија, и дури такви непрецизни тепаат луѓе таму, не гледам ниту една да залета во Москва, или пак во САД.

И последно што знам е дека Славјанка кажа оти Русија паѓа, и како најстручна во државата и верувам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Ау ау куртонска офанзива, истото мислење од дежурниот идеолог копи пасте :icon_lol:
Не бе, јас веќе се соочив со клетата судбина дека Русија веќе изгуби. Кренав раце. Еве признавам дека сум бил во заблуда цело време и дека од сега па натаму ќе верувам тоа што ќе го кажете ти и тенеќе. Само ми е многу жал што уште еднаш не ја видов Русија, така цела додека беше. Распадната.... не е тоа тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Јас уште мислам дека нападите врз Шојгу се напади врз Путин, а Пригозин веќе не бира зборови.

 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Епа уствари еве Едмонд ја откри целата вистина. Не бил грешка тенеке, ние сме биле во тешка заблуда. Уствари да ти имало недостаток на паметна муниција. И Русиве замисли работеле све на среќа, пушти ракетата, па кај падне падне.
абе добро ти кај да е и на очите сопствени ќе престанеш да им веруваш, тоа е од копиум пиење на екс со денови со години. Ете види во видеото сам ќе видиш су35 ки каде фрлаат фабови ко да се во 1943 година, ама на кого му кажувам ти ни фаб знаеш што е ни су 35ка некни ни раскажуваше овде миг 29 кога го турнал стелтот на американците :icon_lol:

А тоа банкнотирањето во Мај, пропаста на Рубљата.
Исто како котлите ваши во април и мај кога нашироко овде ни објаснувавте длабоки битки и како цела украинска армија во котел ќе биде затворена на источен фронт, па после кога готов беше моралот од украинците и украинскиот фронт пред распаѓање беше кај севернодонецк ради видеата со незадоволни украинци, па септември веќе европа готова беше еве ноември дојде уште чекаме крајов да дојде :icon_lol: Секој месец минимум еднаш ја менуваш лентата па уште ќе се правиш паметен овде та ти та поданициве твои :icon_lol:

Мене јасно ми стана во моментот кога почнаа да напаѓаат со Т62 и истовремено кога се свичнаа на воена економија. Одма прогледав.
ништо тебе не ти е јасно, во москва да ја видиш армијата на украина путин кај што го бесат на плоштад ќе си смислиш некоја приказна како тоа е уствари мастер план на фсб да ги изигра украинците да наместат порадикален од путин на власт и тој да ги врати назад во украина :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Не разбирам комплексни стратегии јас, гледам само кој остана без струја, а кој седи по шорцеви по дома.

Исто гледам дека за дрончиња од 20 бона, Украинците горат ракети кои коштаат по 1-5 милиони, а последно кога проверив разбирав математика и пари.

Друго што гледам е дека тие непрецизните ракети од С300 системот пак паѓаат на Украинска територија, и дури такви непрецизни тепаат луѓе таму, не гледам ниту една да залета во Москва, или пак во САД.

И последно што знам е дека Славјанка кажа оти Русија паѓа, и како најстручна во државата и верувам.
Све е тоа пресметано, тоа на пример со струјата, не сум сигурен и треба да го прашам тенеке, ама мислам дека и тоа е трн у здрава нога на Русите. Тие Советските централи се и така застарени и требаат нови. Ќе ги демонтираат одкако ќе се распадне Русија и ќе ги пренесат сите во Украина. А во меѓувреме, не е дека нема струја, тоа е само за да ти така си мислиш, ги гасат светилките, струја си има во позадина.

И што дрончињата, тие не се Руски, не се рачуна тоа. Да беа Руски ајде де, ама чим не се Руски, цела штета што ја нанесоа воопшто не се зема во предвид кога ќе се прават резултатите од војната. Иначе и со нив во пресметката Русија губеше, а камо ли кога ќе се извадат. И башка ти не разбираш виша математика. Како тоа само така да се рачунало. Па знаеш ли дека 20 бона за Русија се исто ко 20 миљони за САД или не го знаеше тоа до сега. Така да и 4 ракети да трошат за еден дрон, пак се Русите во загуба. И тоа без ра рачунаме што влегоа во воена економија. Ако го рачунаме и тоа тогаш цифрата се зголемува за дупло.

И зошто да лета ракета во Москва? На умрен човек се троши ли куршум, готова е Русија, не ли ти е јасно тоа до сега од тоа што го зборат Едмонд и Тенеке. До нова година и толку.

И батали ја Славјанка, она не кажуе све, не ги кажуе деталите што ни ги пренесуе тенеке.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Нашиот дежурен идеолог е појак од вашиот. :icon_mrgr:
Cope more :icon_lol:
реков јас почна офанзивата :icon_lol:
ти ако се сеќавам добро тврдеше пролетоска дека цела украина ќе се освојува, уште стоиш на тој став или и ти ја смени лентата? :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom