Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Континентот е на раб да прогласи воена економија во целост како резултат на ужасите што им се дешаваат на економски план.

Претпоставувам дека не ни знаеш што е тоа, сигурно си и ти некоја белгиска невеста како пола форумаши, иселен пред 20 години од државава.
Овој па неспособниов, искомплексиран е што со неговото школо може само овци да пасе на запад.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Континентот е на раб да прогласи воена економија во целост како резултат на ужасите што им се дешаваат на економски план.

Претпоставувам дека не ни знаеш што е тоа, сигурно си и ти некоја белгиска невеста како пола форумаши, иселен пред 20 години од државава.
пардон, канадска Screenshot_20221026-225854_Chrome.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Е па не сум од вчера. Ги штеловале русите дур можеле економските податоци, на крај мораше да излези на површина.

Администрацијата на Реган не можела ни да претпостави колку е лошо во СССР, затоа што и тие ги добивале податоците што биле штеловани за Претседателот на СССР.
Значи според ова што си го напишал изворот на информацијата дека СССР трошел 80% од својот буџет на Авганистан е самиот ти? Имаш прочитано некаде (ако имаш тогаш од каде?) или имаш чувство/мислење дека СССР толку трошел и ги лажирале бројките чиновниците за да не примети Горбачов?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Друже ти тотално си забегал со паметот, налик другиве русоложачи на темава... :popce:
Допрва ќе забегувате вие, ова што сега го гледаш уште не е реалната криза. Со тоа што ние губиме илјадници евра, им даваме шанса на лудациве да си тераат куртешак.
Јас имам кажано и претходно, мене ме интересира ова да прекине што поскоро оти вака губиме и трпиме сите, ме заболе за нивните територии и сплетки, во превод ич не ме боли уво кој ќе ја води таа територија. А се надевам дека ќе прекине запад да трупа оружје оти во ниту една комбинација не гледам дека би се откажала Русија.
Чукнете си ја главата оти овие што ве владеат ве множат со нула, вие сте само пиуни врз кои треба да се прават експерименти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Значи според ова што си го напишал, информацијата дека СССР трошел 80% од својот буџет на Авганистан, е самиот ти? Имаш прочитано некаде (ако имаш тогаш од каде?) или имаш чувство/мислење дека СССР толку трошел и ги лажирале бројките чиновниците за да не примети Горбачов?
Не се замарај, претежно глупости се лупаат тука. Според Твитер Русија ќе пропадне до Нова Година, и ќе се распарчи федерацијата... Па ајде да почекаме еве кај е Нова Година. А бонус со очекуваната офанзива ќе си го врателе Крим Украинците, не само Керсон, за две недели каде и да е.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Значи според ова што си го напишал изворот на информацијата дека СССР трошел 80% од својот буџет на Авганистан е самиот ти? Имаш прочитано некаде (ако имаш тогаш од каде?) или имаш чувство/мислење дека СССР толку трошел и ги лажирале бројките чиновниците за да не примети Горбачов?
Види тоа се боројки од одредени месеци, но заедно е со се што трошеле русите за воени потреби за студената војна.

Муабетот ми е дека Русија тешко ќе издржи воена економија со Украина поддржана од Западот. Освен ако не се вмеша Кина, Руската економија нема да ја издржи специјалната операција.

Не знам откаде кај ти е таа идеја дека ќе биде полошо за западот, кога една Италија има подобра економија од Русија.

М?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Види тоа се боројки од одредени месеци, но заедно е со се што трошеле русите за воени потреби за студената војна.

Муабетот ми е дека Русија тешко ќе издржи воена економија со Украина поддржана од Западот.

Не знам откаде кај ти е таа идеја дека ќе биде полошо за западот, кога една Италија има подобра економија од Русија.

М?
Заборави Тексас да го споменеш.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Види тоа се боројки од одредени месеци, но заедно е со се што трошеле русите за воени потреби за студената војна.

Муабетот ми е дека Русија тешко ќе издржи воена економија со Украина поддржана од Западот. Освен ако не се вмеша Кина, Руската економија нема да ја издржи специјалната операција.

Не знам откаде кај ти е таа идеја дека ќе биде полошо за западот, кога една Италија има подобра економија од Русија.

М?
Буквално руската економија е независна од европската, а сепак ја цица. Не сфаќате дека Русија без Запад е пак Русија. А Европа без евтиниот руски гас и нафта ќе пропадне целосно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Абе многу земји се пред Русија :pos:
Се слагам со тоа, и една земја што е најдоле, да прави вакви проблеми на Европа. Па јас да бев на местото на Европа ќе ја згазев Русија како бубашваба. Среќа што ќе се распаднат самите до нова година, иначе ќе им покажеше убаво Европа. И среќа што наредните две недели Украина ќе си го врати Крим, зошто да требаше Европа да реагира, ќе беше пуздер.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Буквално руската економија е независна од европската, а сепак ја цица. Не сфаќате дека Русија без Запад е пак Русија. А Европа без евтиниот руски гас и нафта ќе пропадне целосно.
Дефинитивен колапс велиш а ? :D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Види тоа се боројки од одредени месеци, но заедно е со се што трошеле русите за воени потреби за студената војна.

Муабетот ми е дека Русија тешко ќе издржи воена економија со Украина поддржана од Западот. Освен ако не се вмеша Кина, Руската економија нема да ја издржи специјалната операција.

Не знам откаде кај ти е таа идеја дека ќе биде полошо за западот, кога една Италија има подобра економија од Русија.

М?
Не, не, нема бегање. Рече дека СССР трошел 80% од својот БДП на Авганистан и тој факт го криеле од самиот лидер.

Имаш цитат, извор, било што за ова или не?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Не, не, нема бегање. Рече дека СССР трошел 80% од својот БДП на Авганистан и тој факт го криеле од самиот лидер.

Имаш цитат, извор, било што за ова или не?
Немам ова го гледав во емисија пред 20 години. Иначе ти појаснив не е само за Авганистан, туку целиот воен сектор трошел толку многу и тоа во одредени месеци.

Што е и нормално, ако си го мериш со толку економски моќни земји како НАТО, ако сакаш да ги стигнеш во воена технологија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom