Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Мислам дека не се проблемот дека е муслиманска државата. Многу се крволочни Азерите. Ти рачунај крај на 80тите во Баку имало 200.000 Ерменци и уште незнам колкав број низ Азербејџан. Азериве ги имаат исчистено. Претежно цела политика на Турците на Кваказот и Мала Азија последните 100 години се спроведува со етничко чистење. Такви проблеми никад немало во Сирија и во Египет на пример. Кај што живее значително православно население. Додека во Мала Азија на крај на 19 век, повеќе од половина на населението било православни. Денеска и Азербејџан и Турција се 100% муслимани.
Јас мислам дека проблемот е поконкретно со Туркиските народи. Гледај што им се прави на Курдите или на Иранците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Јас мислам дека проблемот е поконкретно со Туркиските народи. Гледај што им се прави на Курдите или на Иранците.
Премногу е комплексно, Курдите од друга страна учествувале во егоздусот на христијанските народи од Османлиското царство како нивни сатрапи. А пак Турскиве народи од таа страна на Касписко море се моментално бајчиња. Све си има своја причина, а мислам дека во некоја иднина ќе стане актуелна повторно и темата за Нагорно Карабах, па ќе имаме можност и подетално да образложуваме. Накратко според мене со Ердо, пан-турцизмот доживува процвет и Турција дефакто станува силен регионален играч, со добра позиција да се шири и понатаму.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Долго време мислев дека Јелцин е еден од најкатастрофалните владетели на Русија, но дека барем на крајот направи нешто паметно што го постави Путин за наследник.

Сега сум сигурен дека Јелцин заеба се.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419

Бате Деки до Соловиев стигнал.
Тоо Деки јуначе наш! Остави жена деца у некое вукојебинче да се тепа у Донбас за парка. Којзнае за што го бараат у Србија. Прав рол модел, нека го поживее Господ и кашлицата да му ја среди.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.725
Долго време мислев дека Јелцин е еден од најкатастрофалните владетели на Русија, но дека барем на крајот направи нешто паметно што го постави Путин за наследник.

Сега сум сигурен дека Јелцин заеба се.
Зошто заеба? Во моментов си сведок на воскреснувањето на новиот СССР, поголем од претходниот, со цела западна европа... Кај и да е ќе почнат да паѓаат владите таму, глеам по америчкиве сајтови клаваат слики од хиперинфлацијата у немачка у 20тите години на минатиот век.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.094
Тоо Деки јуначе наш! Остави жена деца у некое вукојебинче да се тепа у Донбас за парка. Којзнае за што го бараат у Србија. Прав рол модел, нека го поживее Господ и кашлицата да му ја среди.
Иншалах бруда. Иншалах и тебе мозокот да ти го среди. Да одмориш , да не поштедиш од 67ми акаунт да не отвораш опет.
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не верувам Русија да биде осудена од своите партнери. Си знаат тие со кого си имаат работа. Штом за нуклеарната централа во Запорожје не беа осудени, нема ни сега. Ама овие навистина се ретардирани. WW3 и нуклеарен армагедон не ни требаат деца.
Ама јас сум убеден дека Русија дури и 50 нуклеарки да фрли по Украина, останатиот свет пак нема да ја осуди затоа што навистина преку ску*ца им е дојдено од тој Запад...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.094
Нема одмора док траје обнова! Со душа го чекам новото видео на Деки ама на тема пушено сувомеснато и шљива. Војнава не му иде баш за жал.
Мјааааауууи. Кога новиот профил? :kuracc:
Нему не му оди на фронот, ама затоа тебе ти лизга со профили отварање. Интересно е што алтер его ќе користиш и персона следечи пут .
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
Овие разговорите на Шојгу со министрите за одбрана на другиве земји и денес на Герасимов исто со шефовите на Генералштабот на САД и Британија уопште не ми се свиѓаат. Се обвинуваат меѓусебно кој имал валкана бомба, кој ќе правел false flag итн. Мириса на некоја ептен лоша гомненица во најава.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Овие разговорите на Шојгу со министрите за одбрана на другиве земји и денес на Герасимов исто со шефовите на Генералштабот на САД и Британија уопште не ми се свиѓаат. Се обвинуваат меѓусебно кој имал валкана бомба, кој ќе правел false flag итн. Мириса на некоја ептен лоша гомненица во најава.
па укриве се прилично очајни, тоа им е последна сламка, сакаат да направат глобален конфликт. Со оглед на тоа кои наркомани ги водат све е у игра.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.094
Овие разговорите на Шојгу со министрите за одбрана на другиве земји и денес на Герасимов исто со шефовите на Генералштабот на САД и Британија уопште не ми се свиѓаат. Се обвинуваат меѓусебно кој имал валкана бомба, кој ќе правел false flag итн. Мириса на некоја ептен лоша гомненица во најава.
Ниту мене. Е сега види однесување на кретениве, дебиливе и остали шљајм од луѓе собрани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom