Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.309
три дена украина едно попладне балтик до наредниот понеделник берлин :icon_lol:
нема да ги нападнат еди, не е Путин непромислен. Тие народи не се руски, исто ко со финска и шведска што влегоа у нато. Русија не ја интересираат нив.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Муерте, кај се брзаш ти. Ти се брза негде?
Ех сега јас сум се брзал, дечково вика за едно попладне, тоа сакав да му кажам не се брза така на русија што подолго тоа повеќе и одговара, ама не разбираат сите воена доктрина како тебе бе јамајка :icon_lol: Им се брза на децава
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Ех сега јас сум се брзал, дечково вика за едно попладне, тоа сакав да му кажам не се брза така на русија што подолго тоа повеќе и одговара, ама не разбираат сите воена доктрина како тебе бе јамајка :icon_lol: Им се брза на децава
Откако украина го ослабна цело источно крило на нато, а овие ко шо вика тенеќе се префрлиле на воена економија, зошто би запрале само да ја ослободат украина од американците?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
нема да ги нападнат еди, не е Путин непромислен. Тие народи не се руски, исто ко со финска и шведска што влегоа у нато. Русија не ја интересираат нив.
Попарен петел и од росата бега
Штета во секој случај едно попладне работа
Автоматски споено мислење:

Откако украина го ослабна цело источно крило на нато, а овие ко шо вика тенеќе се префрлиле на воена економија, зошто би запрале само да ја ослободат украина од американците?
И јас истото се прашувам, со оглед колку млоскавично ја завземаат украина штета е да не стигнат до лисабон
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Попарен петел и од росата бега
Штета во секој случај едно попладне работа
Автоматски споено мислење:


И јас истото се прашувам, со оглед колку млоскавично ја завземаат украина штета е да не стигнат до лисабон
До Македонија. :kuracc:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Западњачката воена техника се покажува како подобра од руската воена техника, но не би рекол дека руското оружје е крш. Имаат сосема респектабилно оружје ми нивната тактика е крш.

Кога ќе пратиш колона со тенкови и оклопни транспортери да јуриша до Киев по главен пат без воздушна подршка или обезбедени соседни места и да поминува покрај градови со непеијстелски гарнизони, каков сака нека е тенкот, пепел ќе ги направат.

Тоа што го правеа од Суми и Чернихив, јуришајќи стотици километри по главен пат, од денешен аспект изгледа ептен сулудо.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
И моиве метафори почна да ги користиш тоа ме бендисува те едуцирам :icon_lol: А за спрдачење, не може да се спрдачат луѓе кои им се вести масно и донба девушка, со самото тоа што споредуваш телеграм канали со телевизии и медиумски куќи ни кажуваш дека не само што си дарче туку си и бетер:icon_lol: јас ти предвидов дека ќе го надминеш ама не мислев дека олку брзо ќе биде, ајде сега копиум пијтеси со даре само имај на ум дека тој рано си легнува:icon_lol:
Твои метафори? :facepalm: Јасно е дека си амеба, ама дека и на амеба и треба професионална помош сега дознавам :icon_lol:.

Западните медиумски куќи и телевизии или популарно познати како:

Знаеме дека си чакнат и не предвидовме туку катадневно сведочиме уште од старт дека ги надмашуеш цитро, шеки, штауфер, балистите, татарите и остала наци-екипа заедно :icon_lol:.

Ајде сеа со наци топлите браќа загрлени глејте си The Sun и тинкајте си ги на слики и видеа од нато окупаторските терористички напади и убиства на цивили.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.811
6 милиони украински бегалци се вратиле во Украина.
Моралот кај Украинците е се посилен.
Многу ти е грешка информацијата.

Толку многу бегалци идат на кај запад, што веќе руски слушам повеќе по улиците него ли арапски.

Не можат смештај да им најдат од што се многу. Баш никој не си оди на назад.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Твои метафори? :facepalm: Јасно е дека си амеба, ама дека и на амеба и треба професионална помош сега дознавам :icon_lol:.

Западните медиумски куќи и телевизии или популарно познати како:

Знаеме дека си чакнат и не предвидовме туку катадневно сведочиме уште од старт дека ги надмашуеш цитро, шеки, штауфер, балистите, татарите и остала наци-екипа заедно :icon_lol:.

Ајде сеа со наци топлите браќа загрлени глејте си The Sun и тинкајте си ги на слики и видеа од нато окупаторските терористички напади и убиства на цивили.
Три сати мислење и олку успеа да смислиш :icon_lol:
ова е и за тебе господине ремекдело патетично,буквално блебеташ без ништо да кажеш со цели параграфи али секоја чест за трудот:icon_lol: ајде сега време е да си легнете со дарче касно е веќе:icon_lol:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Screenshot_20221022-222440_Chrome.jpg

Хмммм.
Автоматски споено мислење:

А можеби roden е Едмонд Дантес?!
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Западњачката воена техника се покажува како подобра од руската воена техника, но не би рекол дека руското оружје е крш. Имаат сосема респектабилно оружје ми нивната тактика е крш.
Кога ќе пратиш колона со тенкови и оклопни транспортери да јуриша до Киев по главен пат без воздушна подршка или обезбедени соседни места и да поминува покрај градови со непеијстелски гарнизони, каков сака нека е тенкот, пепел ќе ги направат.

Тоа што го правеа од Суми и Чернихив, јуришајќи стотици километри по главен пат, од денешен аспект изгледа ептен сулудо.
Генерално не можеш да процениш дали нешто е добро или лошо ако не споредиш, ако западното е подобро значи руското е лошо бидеќи во вакви работи второ место нема. Тактиката им е навистина гној ама тоа не значи дека оружјето е како што треба. Е сега во голема мера улога тука игра и одржувањето на истото бидеќи секое оружје кога не се одржува правилно му се намалува ефективноста. По мое е комбинација од три, старо советско оружје кое не беше кизнај што ни кога беше ново, лоша тактика и лошо одржување поради недостаток на средства и општ арамилук.
Загубите во тенкови на пример се огромни за секој модерен конгликт, од друга страна ирак вриеше пт средства плус иед и што уште не а загубите во оклоп беа смешно мали во споредба со ова што го гледаме. Остај муабетите не е исто, оклопот што го имаат украинците кој се користеше да се спротистави на рускиот е претежно инфериорен, т64ки и позајмица т72м од рестото нато и нешто т80ки.
Авијацијата гледаш, колку су 30ки и 34ки паднаа сами? Првото време кога всушност ја користеа авијацијата имаа огромни загуби а сето тоа од застарено советско пво и манпадс.
Е сега пак викам зависи како дефинираш крш
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Арестович во март годинава... :D
"The Russian army is not strong, it is just long, we will eat them slowly, like a salami"

Буквално тоа и се случува, мезе се за украинската армија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Зар остана уште нешто во АРМ да се праќа.

Прегледај го приврзокот 349097
Па ако гледаш што оди на телопот, можда мислат да им го пратат Велешанецот што се обидел да лиши од живот жена. Тотално ќе се вклопи во воената доктрина на Украинците.

Мада јас би направил и мобилизација во Арачиново, Шипковица, Слатино-Тетовско, Зајас и Мала Речица... редно е рамковните администратори да си ја заслужат позицијата што им ја даде вујко сем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom