Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Шо затегнавте бе ? Бар деветче да видевме прва бројка кај КМБ :(

Не ваљда 180 ЕУР MWh на HUPX и 115 EUR ТТФ фјучерси на гасот ве поколебаа.

Ааа, извештајот, Q3.... :vrtioci:
Ова е одлична вест, да се надеваме дека нема да се повтори хаосот од јули / август. Со вакви цени на струјата и гасот верувам дека ќе се избегне длабока економска криза.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
TENDO, пошо установивме дека Сајд Хаслер ти е рудиментална категорија, еве ти апгрејд Неспоредлив навод од некој си глуп и затуцан билионер: ,,Interactive Brokers’ Thomas Peterffy sees the S&P 500 dropping nearly 20% from here'', 4 hours ago (y)

#СитеЌеСиЛегнетеНаБрашното

 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.304
Поени од реакции
2.364
TENDO, пошо установивме дека Сајд Хаслер ти е рудиментална категорија, еве ти апгрејд Неспоредлив навод од некој си глуп и затуцан билионер: ,,Interactive Brokers’ Thomas Peterffy sees the S&P 500 dropping nearly 20% from here'', 4 hours ago (y)

#СитеЌеСиЛегнетеНаБрашното

Абе секој можи да кажи што сака. И јас чекав за време на Корона кризата, индексите уште да паѓаат. Немаше некој од овие што даваат изјави, а што не кажуваше дека earnings за Q2 во 2020 година ќе бидат катастрофа. И навистина тие беа катастрофа, но пазарот веќе го имаше инкорпорирано тоа претхоно во цената.

Единствено Бил Акман од сите овие наместо да дава изјава што мисли, тој реагираше и го продаде акциите од Нетфликс само неколку месеци од како ги купи со загуба од над 400 милиони долари. Ете вчера со новите добивки цената на Нетфликс се искачи на повисоко ниво од продажната цена на Акман. Така да вакви изјави кој што мисли, кој на што се надева ги читам, ама не им давам толкава значење и важност.

Јас сум 100% сега во акции. Со растовиве од оваа недела веќе сум и во позитива YTD. И немам намера да продавам на овие ценовни нивоа. Можеби грешам, и сум спремен да прифатам и 20% пониска вредност на портфолиото. Веќе бев на некои -17% на средината на јуни, па нема да ми е нешто ново и толку застрашувачко.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Абе секој можи да кажи што сака. И јас чекав за време на Корона кризата, индексите уште да паѓаат. Немаше некој од овие што даваат изјави, а што не кажуваше дека earnings за Q2 во 2020 година ќе бидат катастрофа. И навистина тие беа катастрофа, но пазарот веќе го имаше инкорпорирано тоа претхоно во цената.

Единствено Бил Акман од сите овие наместо да дава изјава што мисли, тој реагираше и го продаде акциите од Нетфликс само неколку месеци од како ги купи со загуба од над 400 милиони долари. Ете вчера со новите добивки цената на Нетфликс се искачи на повисоко ниво од продажната цена на Акман. Така да вакви изјави кој што мисли, кој на што се надева ги читам, ама не им давам толкава значење и важност.

Јас сум 100% сега во акции. Со растовиве од оваа недела веќе сум и во позитива YTD. И немам намера да продавам на овие ценовни нивоа. Можеби грешам, и сум спремен да прифатам и 20% пониска вредност на портфолиото. Веќе бев на некои -17% на средината на јуни, па нема да ми е нешто ново и толку застрашувачко.
Супер за тебе и за промена ти верувам. Само мала корекција околу 20% шо можеш да ги издржиш од сеа. Се работи за weighted авериџ во индекс. Индивидуално можат и до -50,60% па и до -93% ала Амазон стајл да тераат од AlltimeH.. Компаративно во тој ковид период сите проблеми беа присутни освен најголемиот, инфлацијата. Прати шо се случува во UK со ,,пивотот'' шо го најави премиерот и министерот за финансии и шо го заклаа инстант, еден месец од превземање на ролја. Новиот министер ретерираше ад хок. Истото е и со ФЕД. Суицидно би било да има стимул на економија која е во ,,cold turkey'' фаза од 20 годишен допинг, со галопирачка безмалку двоцифрена инфлација. Инаку веќе ако има пивот, јебеш* и јас кревам бело знаменце и прв влагам all in.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Zoso druze? Posoci nekoj argument
Дел од компаниите во индексот мислам дека немаа доволна корекција. Мојата прогноза се однесува за периодот до/за извештаите за 2022ва. Мислам дека ќе има намалување на добивките, во комбинација со голема инфлација и рестриктивна монетарна политика.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.304
Поени од реакции
2.364
Супер за тебе и за промена ти верувам. Само мала корекција околу 20% шо можеш да ги издржиш од сеа. Се работи за weighted авериџ во индекс. Индивидуално можат и до -50,60% па и до -93% ала Амазон стајл да тераат од AlltimeH.. Компаративно во тој ковид период сите проблеми беа присутни освен најголемиот, инфлацијата. Прати шо се случува во UK со ,,пивотот'' шо го најави премиерот и министерот за финансии и шо го заклаа инстант, еден месец од превземање на ролја. Новиот министер ретерираше ад хок. Истото е и со ФЕД. Суицидно би било да има стимул на економија која е во ,,cold turkey'' фаза од 20 годишен допинг, со галопирачка безмалку двоцифрена инфлација. Инаку веќе ако има пивот, јебеш* и јас кревам бело знаменце и прв влагам all in.
Кој ќе паѓа повеќе? Ако се направи споредба со најголемиот балон на Насдак во 2001 година имаше пад од 78%. Сега има пад од околу 35%. Но сега главните конситуенти на Насдак се висококвалитетни компании, полни со кеш и со речиси глобален монопол, а не се некои стартапи кои работат со загуба. Оние стартапи што работат со загуба, се во ARKK и тие паднаа повеќе од 75%. А тука се со главна позиција Tesla. Така да и кај нив веќе падот е лимитиран. Веќе изгубија 85%, 90%, 95% од својата вредност.

Најголем загубар кај мене е META. И што знам, не верувам дека уште може да оди надолу. Но чим индеките може да паднат уште 20%, може и таа да оди. Кој знае.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Кој ќе паѓа повеќе? Ако се направи споредба со најголемиот балон на Насдак во 2001 година имаше пад од 78%. Сега има пад од околу 35%. Но сега главните конситуенти на Насдак се висококвалитетни компании, полни со кеш и со речиси глобален монопол, а не се некои стартапи кои работат со загуба. Оние стартапи што работат со загуба, се во ARKK и тие паднаа повеќе од 75%. А тука се со главна позиција Tesla. Така да и кај нив веќе падот е лимитиран. Веќе изгубија 85%, 90%, 95% од својата вредност.

Најголем загубар кај мене е META. И што знам, не верувам дека уште може да оди надолу. Но чим индеките може да паднат уште 20%, може и таа да оди. Кој знае.
Еве насдак прокси во 2022 шо паднаа од ath:
  • META -70%
  • Zoom -90%
  • Netflix -76%
  • Adobe -60%
  • TESLA - 50%
  • Amazon -45%
  • Cisco -40%
  • Alphabet -37%
  • MSFT -37%
Ова се падови пред очигледна дополнителна детериорација на приходи како консеквенца на глобална затегачка политика како и во време на световна борба за превласт и хегемонија. Убеден сум дека во овие цени не се влезени тие потенцијални влошувања а тоа се гледа по кредибилитетот на доларот. Најголем дел од инвеститорите уше веруваат во тој софт лендинг со гребаници и зауздување на ифлацијата со реално стимулирачка референтна каматна стапка од 3,4,5 % во овие услови.
Во 80ти години Пол Волкер на тогашна инфлација од 13% кренал референтна каматна стапка на 20% и биле потребни 13 години инфлацијата да се заузда конечно некаде над 3% пред повторно да напраи баунс.
Се ова ми кажува да ни престои уше пејн ахед!
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
„Сите економски придвижувања покажуваат дека следната година ќе има рецесија и има значајно зголемување на каматните стапки и сето тоа ќе влијае на кредтината страна. Очекувањата се дека и европската ценѕтрална банка ќе ги зголемува стапките и тоа ќе се транферира и преку нашата банка“, вели Нина Недановска, заменик претседателка на Управниот одбор на Шпаркасе банка.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Нема бољи комбо од зелено мсе и црвени pre-market фјучерси на Dow, NASDAQ и S&P500, нема. :love:
 

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
55
Поени од реакции
62
Супер за тебе и за промена ти верувам. Само мала корекција околу 20% шо можеш да ги издржиш од сеа. Се работи за weighted авериџ во индекс. Индивидуално можат и до -50,60% па и до -93% ала Амазон стајл да тераат од AlltimeH.. Компаративно во тој ковид период сите проблеми беа присутни освен најголемиот, инфлацијата. Прати шо се случува во UK со ,,пивотот'' шо го најави премиерот и министерот за финансии и шо го заклаа инстант, еден месец од превземање на ролја. Новиот министер ретерираше ад хок. Истото е и со ФЕД. Суицидно би било да има стимул на економија која е во ,,cold turkey'' фаза од 20 годишен допинг, со галопирачка безмалку двоцифрена инфлација. Инаку веќе ако има пивот, јебеш* и јас кревам бело знаменце и прв влагам all in.

За прв пат, во моето кратко присуство тука се согласувам со тебе :roker:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.304
Поени од реакции
2.364
За прв пат, во моето кратко присуство тука се согласувам со тебе :roker:
Сите може да се согласиме се создадоа услови на пазарот, каде лесно е да се биде мечка. А кога ќе има многу мечки следува...

1666261336684.png
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Me cudi pobaruvackata za USJE. I pokraj ocajnite rezultati. 39% pad na neto dobivka e bajagi alarmantno.

Ne sum ekspert ili insajder ama nesto mi se vrti deka peckite na USJE rabotat na struja. Sto drasticno ke im udri po profitot. Potocno, veke udira.

SELL
 

Kajgana Shop

На врв Bottom