Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.869
Поени од реакции
4.038
Торвалд Столтенберг во 90тите беше главен на мисијата Унпредеп во Скопје.
Да, и одработи што одработи, за да може син му (син на мајка, убав тој!...) да стане секретар(ица) на ОТАН, не по заслуга и по лични квалитети, туку на грбот од татка му...

Секоја сличност со комуњарското однесување кај нас е случајна..
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.174
Белорусија испраќа 70 тенкови од кој првите 30 се веќе на пат за Русија.
Исто така е договорено создавање на заеднички батаљонот кој ќе бидат распоредени на белоруско-украинската граница
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.869
Поени од реакции
4.038
Можеш ли да ги изброиш карактеристиките на фашизмот?
Секако дека можам. Фашизмот не е историска појава „од вчера„, познати се многу нешта околу него, туку, за да не ми бараш линкови и извори на информации, обиди се самиот да дознаеш што е и како е („Интернет„ ти е достапен...), а особено потруди се да ја дознаеш и неговата предисторија, онаа од XIX век, за да ти станат појасни и нештата во нашево време...
Автоматски споено мислење:

вие балгарите не ги имате сите извори и документи?
Нееее...Волгарите сами од себе се извори на сите информации и на сите вистини...

Се‘ што ти преостанува е да им веруваш „на збор„ и „на поверење„.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Прво дефинирај кои се тие "сите што го поддржуваат Зелен мен".
После ако живееш во МК погледни околу тебе, ќе видиш дека се ти е кинеско по дома, или ретко јужно корејско, да одиш во бензинска мораш да туриш или арапска или руска нафта.
Лебот што го јадеш и ѓубривото за патлиџаните и за тревата за кравите кои ти даваат млеко и сирење или се од Донбас или се од Русија.
Струјата пред две години што ја плаќаше ефтина беше благодарение на ефтиниот гас - руски.
Е сите тие горенаведени не се баш со Зелен мен.

И имаш на страна на зелениот бургер кинг, диор, шанел и ветувања дека еден ден ќе можеш да си ги дозволиш овие брендови.
За Украинците зборев. Го заболе курот него што јас или ти мислиме за него, битно му е да ја има поддршката од неговото население за да не се предадат, и поддршката од НАТО за оружје и логистика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom