Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.
Знаеш дека пораз или победа се одредува кога војната ќе заврши?
Како ти личи дека заврши таа интервенција на САД кај Талибаните, кои велиш ги порази?
Поразените Талибани ја презема целата земја, а победниците не можеа ни парталите да си ги соберат.

Веројатно ти личи дека Русија победува кај Харков. Така да, океј, непобитен факт е дека , како што велиш, не се разбираш у војна.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.880
Логички е да има што помалце последици за Русија, а вака кога губат опрема и луѓе, логички се констатира дека немаат контрола врз војната.

Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок, а можеле и побрзо али немаше да биде со 0 изгубени војници.

Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.

Русите за Украина имаа друг рачун, а друг им излезе на терен, се скинаа од менување генерали, како беше: Тимот што победува не се менува.

Не сум воено лице, но делот кај што се војува во Украина е гола долина, едвај наоѓаат дрвореди да се кријат, најискрено на почеток бев убеден дека ќе маршираат русите, сега не ми се верува дека биле толку слаби.
хахахахахахахахахахах, легенда си да сибиш беснио.

НАТО во Србија на крај почна да бомбардира врз цивилни објекти и да лупа со оружје обогатено со ураниум оти беше премногу доминантен, уште нуклеарка фалеше да фрлат.

Во Авганистан оставија 7 милијарди опрема на бегање, потрошија 2.3 трилиони, и на крај Талибанците ги заменија со талибанци :pos: :pos: :pos:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Има шпекулации дека министерот Шојгу и Генералот Герасимов им се заблагодариле за досегашната служба. Доколку е така навистина, осеќам должност да им се заблагодарам и да оставам дигитален траг дека сум бил на вистинската страна во историјата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Поразените Талибани ја презема целата земја, а победниците не можеа ни парталите да си ги соберат.
Не збори така, се договорија со Талибаните да бидат фини, и да им дозволат да си ги соберат парталите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
НАТО око не му трепна и лупаше по цивилна инфраструктура во Србија како да нема утре.

Ја не сум против тоа и сметам дека општеството ја води војната, не само војската. Упростено ептен - тие цивили се дел од општеството и работат на секаков начин за напредок на воените заложби. Дали произведуваат муниција или храна или струја... сеедно. Од нивниот куп се регрутира војска и тн.

Затоа не ми е јасно зошто Русија едноставно не ја запука Украина, како што треба. Цивилна структура на било каков начин поврзана со воен напор е мета. Имаат да бираат милион мети. Собрание - здраво, фабрики - здраво, работнички квартови - здраво...

Знам, сеуште има секакви политичко-пропагандни пречки, ама би требало кај и да е, ако се паметни, да не дискриминираат. САД ја гаѓаше амбасадата на Кина, Телевизијата, цивилни возови и сл. во Србија.

Не збори така, се договорија со Талибаните да бидат фини, и да им дозволат да си ги соберат парталите.
па не,
всушност доста опрема оставија, колку што читавме
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
324
Поени од реакции
394
САД ја гаѓаше амбасадата на Кина, Телевизијата, цивилни возови и сл. во Србија.
Кога почнаа да бомбардират трафостаници со графитни бомби(графитот нешто спој правел и гореле кабли све,) Милошевил потпиша капитулација со договор кој никогаш не го испочитуваа западните сили
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Што го чувале досега, ако е толку добар?
Пошто не е само добар (офицер), туку е суров (само кон непријателите, наводно). Види му го името ебаго, а после името види му го надимакот. :)
Наводно бил еден од позаслужните за успехот во Сирија, само имал една „негативност“ за специфичноста на ситуацијата со Украина - ликот бил хард кор применувач на „прекумерна сила“ и безобзирно уништување „без предрасуди“. Ликот е наводно легенда во руските воени кругови, и по добро и по... не толку добро. Војниците наводно го сакаат пошто никад не давал самоубиствени наредби и се грижел за нивната безбедност. Истовремено бил нешто како дефиниција за overkill (ако уште мрда, пукај - ако не мрда, пак пукај - после тоа продолжи уште да пукаш за секој случај).

Некој заебан motherfucker, што би рекле америте. Наводно.




Одлично подготвена тактика од страна на Русите. Се гледа дека се имаат спремано одамна. Победата се надзира. Ура.
Опаа, сум стекнал обожавател. Сум оставил доволно впечаток за да направиш (тро?)дупли акаунт само заради мене? Ќе го разберам ова како своевиден комплемент. Убаво ама не сакам да сум должен - кажи колку треба да платам за рента? Некако не ми е ок да седам rent free во твојата глава. :unsure:


(пст, коментарот за пивото ја прели чашата, а? јбг никад не плукај добро пиво)
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Затоа не ми е јасно зошто Русија едноставно не ја запука Украина, како што треба. Цивилна структура на било каков начин поврзана со воен напор е мета. Имаат да бираат милион мети. Собрание - здраво, фабрики - здраво, работнички квартови - здраво...
Лесно е да се каже, но тешко е да се направи. Сепак станува збор за една хумана човечка величина кој одбра ваков пат од што беше приморан. Човек што се изнагледал секакви неправди во животот, што делел и добро и лошо со секого, неможе така лесно да посегне по овие цели, што изгледаат логични. Во неговото срце има место за покајание на грешниците, не е изгубена секоја надеж.
Автоматски споено мислење:

Опаа, сум стекнал обожавател. Сум оставил доволно впечаток за да направиш (тро?)дупли акаунт само заради мене? Ќе го разберам ова како своевиден комплемент. Убаво ама не сакам да сум должен - кажи колку треба да платам за рента? Некако не ми е ок да седам rent free во твојата глава. :unsure:
Не разбирам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Лесно е да се каже, но тешко е да се направи. Сепак станува збор за една хумана човечка величина кој одбра ваков пат од што беше приморан. Човек што се изнагледал секакви неправди во животот, што делел и добро и лошо со секого, неможе така лесно да посегне по овие цели, што изгледаат логични. Во неговото срце има место за покајание на грешниците, не е изгубена секоја надеж.
Споделете со Дардан уште некоја чиста детска мисла, па да продужиме со муабети за војнава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок, а можеле и побрзо али немаше да биде со 0 изгубени војници.
НАТО (читај САД) ќе го јадеа дамбетер од САД што го јадеше во Виетнам, само ако се обидоа копнена инвазија во Србија.

Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.
Мислиш „НАТО изгуби од Талибаните“? Пошто НАТОСАД дефакто и дејуре изгубија од Талибаните... и сето тоа само со илјадници загинати војници. Great success!

Не сум воено лице...
Не само што не си воено лице, тоа веднаш се гледа, туку немаш ни основни познавања од воената доктрина ниту од реалноста на случувањата.
Ај не се нервирај, пушти си ја „јуесеј јур мај бест френд“ и уживај.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Логички е да има што помалце последици за Русија, а вака кога губат опрема и луѓе, логички се констатира дека немаат контрола врз војната.

Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок, а можеле и побрзо али немаше да биде со 0 изгубени војници.

Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.

Русите за Украина имаа друг рачун, а друг им излезе на терен, се скинаа од менување генерали, како беше: Тимот што победува не се менува.

Не сум воено лице, но делот кај што се војува во Украина е гола долина, едвај наоѓаат дрвореди да се кријат, најискрено на почеток бев убеден дека ќе маршираат русите, сега не ми се верува дека биле толку слаби.
Па види, денес има објава, Словачка, Грција и Полска пуштиле 100 нови тенкови.
Украинската техника е одамна уништена, затоа цела Европа како луди ги празнат магациниве.
Нормално е кога се бориш со НАТО да имаш и загуби.
Има и 10к мин НАТО војска таму.
Тие тргнаа да ја демилитаризираат Украина испадна и Северџанија ја демилитаризираа.
Кога ќе видам Абрамс во Украина ќе знам дека ЕУ веќе ни тегнало нема во магацините.
Леопарди почнаа да излегуваат.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Споделете со Дардан уште некоја чиста детска мисла, па да продужиме со муабети за војнава.
На прагот на третата светска војна и конечен јуриш кон западните делови на Украина, а вам се ви е смешно.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок....
Ako ne znaes, sigurno si bil vo podrum. Ako ne si bil, togas, izvini, glup si...

Toa ebeno Nato, bez dozvola od Sovet za bezbednost na ON, napadna suverena drzava, mame I eba so pedersko raketiranje, pri toa ubivajki kupista civili, unistuvajki civilna infrastruktura I zagaduvajki go regionov so zabranet osiromasen uranium. Pri toa, so nezakonsko odzemanje teritorija napravi presedan I ja otvori Pandorinata kutija...
 
Член од
28 февруари 2013
Мислења
58
Поени од реакции
90
Не збори двапати,кога се пички у душа. Неможат по магарето па по самарот..Цивилни жртви од одмазда во Запорожје...ПИЧКИ РУСКИ КУРВИ РУСКИ
Таму нај веројатно имало страначки инструктори/платеници во некој апартмент.... за жал секоја војна влече и невини жртви....рекоа сојузниците од Донбасс "евакуирајте се од куќи/станови ако покрај вас се стационираат нацисти и војна техника"
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom