Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Ако некој чека чудо после 5 Октомври преку ноќ, тоа нема да се случи. Сите тие луѓе кои ќе треба да дојдат и да се распределат ќе мора прво да бидат заменети делумно од луѓето кои се мобилизираат, делумно од самите мобилизирани трупи. Треба да се има во предвид дека до сега се мобилизирани само 200К луѓе.

Фронтот мора да се стабилизира сам од себе, и тоа со тие сили што ги има Русија сега на терен. Како што гледам, воопшто не ни покушаваат да задржат територија, ниту пак праќаат засилување и од готовите резерви. Единствено нешто што прави Русија е масовно повлекување под притисок и прегрупирање на нови позиции.

Тоа што би можело да се случи после 5 Октомври е масовен ракетен напад врз инфраструткурата на Украина. Нешто што видовме со нападите на електричните централи, но на многу помасивно ниво, за да се створи политички притисок. Но на терен тоа нема ништо да смени. Воено, нема да видиме ништо во дадениот момент. Како што гледам се трупа опрема и на исток, и на југ преку Крим. Но за да све тоа стане оперативно, ќе треба бајаги време. А за тоа време Украина може да добие уште територии. Ако за тоа што се случува до сега, колку и да изгледа лошо, лесно може да се најде објаснување, факт е дека ако Русија го изгуби Керсон или ако Украинците успеат да го исечат Керсон од Донбас, тоа ќе биде мошне тежок удар за Русија. Не е дека нема да се повратат, веќе нема алтернатива, но дефинитивно угледот на Руската војска ќе биде доведен во прашање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.619
Поени од реакции
40.658
Јас конкретни прашања прашав добив историски тактики на некои генерали од пред 200 год, па добив одговори за нуклеарни, кинжали и сармати.
Тоа не е конкретен одговор, како вие да сте десна рака на Шојгу па знаете што се планира.
А на терен ништо од тоа нема.
Само немој харикири да извршите ако тргне повќе наопаку работава аман...
ти не знаеш кај тераш, земи преиспитај се, оди на бајачка, не замарај луѓе беспотреба.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
ти не знаеш кај тераш, земи преиспитај се, оди на бајачка, не замарај луѓе беспотреба.
Ако сине, после шок прва фаза на лечење е неверување па после прифаќање на вистината.
Тоа барем е факт прихијатриски докажан.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ако сине, после шок прва фаза на лечење е неверување па после прифаќање на вистината.
Тоа барем е факт прихијатриски докажан.
зошто ја мразиш Македонија?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
шупелка една.
Навредите нема да ти помогнат, ти си имаш изградено некој мит на терминатори дека се русиве и сега секој ден си се тешиш. Ај на 30 семптември готово, ај на 3 Октомври ај на 5 Октомври ќе биде. И сега секој што не гледа како тебе е шупелка, е предавник незнам што.

Ако си ме прател од почеток на војната јас изричито застанав зад Русија.
Ме нарекоа Русофил, им објаснив убаво, не сум русофил ама преку курац ми е од западов да си игра курташак со цел свет. Конечно некој застана да им удри шамар.
Е сега јас сеуште сум на тој став.
Само што разликата меѓу мене и тебе е што ти неќеш да ги критикуваш русите за нивните слабости и порази, и неќеш да ги прифатиш фактот дека Украина/НАТО е тежок противник.
А што ако на 5 ти октоври еве пример падне Херсон, Ќе го чекаш 15 ноември за некое чудо да се случи?
Ова твоево е слепо навивање, нема врска со реалноста.
Јас посакувам да беше обратна ситуацијата ама не е.
Ај сега бркајте работа нема да ве замарам.
Автоматски споено мислење:

зошто ја мразиш Македонија?
Северџанија ја мразам, Македонија не.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Северџанија ја мразам, Македонија не.
не делуваш така
овде главни сојузници ти се главните северџани
а навредуваш покажани и докажани македонци и родољуби
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Претпоставувам ова е тоа население што масовно гласаше на референдумот.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
Како што гледам, воопшто не ни покушаваат да задржат територија, ниту пак праќаат засилување и од готовите резерви. Единствено нешто што прави Русија е масовно повлекување под притисок и прегрупирање на нови позиции.
Не се повлекуваат до последен момент (а сепак да можат безбедно да се повлечат), во меѓувреме артилерија работи. Во контраст непријател кој масовно напаѓа максимално се изложува. Загубите се обратнопропорционални. Целата работа не е толку различна (во концепт) од the parthian shot историската тактика која на другата тема (на шега) ја спомна @Klinton

Моменталната трансакција меѓу завојуваните страни е војници и техника, за територија (и штедење на војнички животи).
Од текстот што го линкаше на другата тема:
https://www.thepostil.com/kharkov-and-mobilization/
... stated objectives of “demilitarisation” and “denazification” are not about gaining territory, but about destroying the threat to the Donbass. In other words, the Ukrainians are fighting for territory, while the Russians seek to destroy capabilities. In a way, by holding on to territory, the Ukrainians are making the Russians’ job easier. You can always regain territory—you cannot regain human lives.

и ова:
For the Ukrainians, it is a Pyrrhic victory. They advanced into Kharkov without encountering any resistance and there was hardly any fighting. Instead, the area became a huge “killing zone” (“зона пораженија”), where Russian artillery would destroy an estimated number of 4,000-5,000 Ukrainians (about 2 brigades), while the Russian coalition suffered only marginal losses as there was no fighting.
These losses come on top of those from the Kherson offensives. According to Sergei Shoigu, Russian Defence Minister, the Ukrainians lost about 7,000 men in the first three weeks of September. Although these figures cannot be verified, their order of magnitude matches the estimates of some Western experts. In other words, it seems that the Ukrainians have lost about 25% of the 10 brigades that were created and equipped in recent months with Western help. This is a far cry from the million-man army mentioned by the Ukrainian leaders.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Не се повлекуваат додека апсолутно нема да можат да се повлечат, во меѓувреме артилерија работи. Во меѓувреме напаѓач што масовно напаѓа максимално се изложува. Загубите се обратнопропорционални. Целата работа не е толку различна (во концепт) од parthian shot кај на другата тема (на шега) го спомна @Klinton

Моменталната трансакција меѓу завојуваните страни е војници и техника, за територија (и штедење на војнички животи).
Од текстот што го линкаше на другата тема:
ераhttps://www.thepostil.com/kharkov-and-mobilization/
The words “victory” and “defeat” need to be carefully used. Vladimir Putin’s stated objectives of “demilitarisation” and “denazification” are not about gaining territory, but about destroying the threat to the Donbass. In other words, the Ukrainians are fighting for territory, while the Russians seek to destroy capabilities. In a way, by holding on to territory, the Ukrainians are making the Russians’ job easier. You can always regain territory—you cannot regain human lives.

и ова:
Човече прибери се, не си ти Рон, не читај секакви глупости, стварно си доволно паметен сам да собериш 2 + 2.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
не делуваш така
овде главни сојузници ти се главните северџани
а навредуваш покажани и докажани македонци и родољуби
Спротивен став не е навреда, кај си видел да навредам некого?
Ако сум родољуб не мора 100% со тебе да се согласувам, господ џабе мозок не ми дал.
Немам јас сојузници овде, ова не е чопор форум е.
Ете моменталната ситуација не довела до иста констатација.
Ако одиш назад на форумов ќе видиш дека некогаш и сме имале многу спротивен став.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
Човече прибери се, не си ти Рон, не читај секакви глупости, стварно си доволно паметен сам да собериш 2 + 2.
Мешај ти ширата, и не му расправај работи што не ги разбираш. :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ukraincite se približuvaat kon gradot Herson i toa ne od zapad, tuku od sever kade včera posle nekolku nedeli borba beše probien frontot od strana na Ukrainskite sili i vo poslednive 24 časa imaat poveke kilometarski probiv kon jug...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom