Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Можи, не велам дека америте не се доволно гнасни да го направат тоа, само некако не ми штима. Затоа што ќе се случи сега ако нема доволно плин и во Европа зоврие народот?

Вака си течеше плин, барем по северен ток 1, се полнеа резервите во Германија.

Не знам, ама нешто не ми штима ...
EU gragjanite ke nema shto da baraat i da se bunat za gas i ukinuvanje na sankciite...Nie se trudme da ja sredime rabotata so Rusija ama gasovod i gas ke nema pa morame da kupuvame LNG od USA koj e kupen od Rusija ,patem. I ke se pritisneme so ushte nekoj paket sankcii

Patetichno, Qrwell da im pozavidi.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
EU gragjanite ke nema shto da baraat i da se bunat za gas i ukinuvanje na sankciite...Nie se trudme da ja sredime rabotata so Rusija ama gasovod i gas ke nema pa morame da kupuvame LNG od USA koj e kupen od Rusija ,patem. I ke se pritisneme so ushte nekoj paket sankcii

Patetichno, Qrwell da im pozavidi.
Па не е точно дека народот на Европа ќе го дозволи овој секс врз нив. Сè повеќе бунт покажува народот и апсолутно не му е сеедно. Не се исплати пола плата да ти оди на струја на пример. Секогаш малите бизниси го јадат најмногу, а ако почнат да паѓаат малите бизниси, тогаш сигурно ќе паднат и останатите. Некој ќе си рече ,,тие се небитни бизниси, да ги гледаме големите бизниси", што е делумно точно. Затоа што ако тие не успеат да врзат крај со крај, тогаш ни големиве нема да можат. Нема да можеш леб од пекара да земеш, овошје и зеленчук од пазар, да пиеш кафе во кафиќ, едноставно ништо. Ќе замре општеството и ќе дојде моментот да јадеш конзерви. Не може држава која е отворена со 70 % од светот да падне ако останатите % (читај марионетските држави) да се откажат. Тоа е самоубиство. Ако веќе не се согласиле и другите 70 % да ја загушат Русија тогаш нема поента да се тера со тоа. Ама некои ќе речат дека санкциите ја удриле економијата на Русија, меѓутоа гледаме дека Русија целосно ги преобрази западните маркети во домашни руски, кинески, индиски, ирански итн.
Ќе дојде денот кога и истово мислење ќе го делат граѓаните во Франција, Германија итн. и ќе се запрашаат за што тие патат. За Украина? За најкорумпираната европска земја пред војната? За олигарсите, за американските фирми за производство на оружје? Има да паѓаат владиве како крушки за два до три месеци.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
EU gragjanite ke nema shto da baraat i da se bunat za gas i ukinuvanje na sankciite...Nie se trudme da ja sredime rabotata so Rusija ama gasovod i gas ke nema pa morame da kupuvame LNG od USA koj e kupen od Rusija ,patem. I ke se pritisneme so ushte nekoj paket sankcii

Patetichno, Qrwell da im pozavidi.
EU граѓаните испаднаа големи ретарди, така да нема што да му се прави. Да беа паметни, ќе се обединеше Европа досега и ќе беше права светска сила.

Сега гледаме дека ЕУ е сеуште само голем пацифициран Балкан.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.110
Поени од реакции
6.760
Западот нормален и здраворазумен?Јас повеќе би рекол лицемерен.Зарем после 2001 уште му веруваш на западот?Како тоа терористите од 2001 станаа борци за човекови права?Ти стварно веруваш во тоа дека командант Тели,Командант Вентили,Командант Бреза и Командант Флорина се борци за човекови права,а Јохан и Љубе се воени злосторници???
има два типа луѓе родени македонци кои ќе го поддржат запад според горе реченото - наивен малоумник, вториот е предавник
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Елон Маск се вмеша со предлог за мировни преговори :pos:

Не било фер гласањето, многу ботови имало на Твитер :D


 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Елон Маск се вмеша со предлог за мировни преговори :pos:

Не било фер гласањето, многу ботови имало на Твитер :D


Со вакви постови, ништо чудно и него сметките да му ги замрзнат и да го канцелираат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Стрелков тврди дека русите им дале 72 часа на жителите на Сватово да се евакуираат.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Кадиров ќе ги праќал малолетните синови во војна. :facepalm:
А се смеевте што Украина регрутира жени..
Дибеци.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Кадиров ќе ги праќал малолетните синови во војна. :facepalm:
А се смеевте што Украина регрутира жени..
Дибеци.
Ооооо глуп, негова одлука е тоа. А дали жените имаат избор?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
EU граѓаните испаднаа големи ретарди, така да нема што да му се прави. Да беа паметни, ќе се обединеше Европа досега и ќе беше права светска сила.

Сега гледаме дека ЕУ е сеуште само голем пацифициран Балкан.
EU samata si go stavi jažeto okolu vratot vo momentot koga započna da se proširuva kon istočna i jugo-istočna Evropa i da pribira vo svojot eliten klub sve i svašta i kompatibilni i totalno nekompatibilni i šljam državi, no izgleda EUropjanite konečno si gi sfatija svoite greški i tokmu i zatoa ponatamošno proširuvanje na EU trt... A tokmu nacii i državi kako što sme nie sme žrtvi na toa t.e. ke izvisime odnosno veke izvisivme što ne vlegovme dosega vo izminative 20-30 god. koga i ćoro i sakato vleguvaše vo taa EU !
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Абе малце многу, сепак идеше ...

Впрочем ако се американците оти не го уништија целосно, туку само дел, а со другиот дел може да се продолжи со работа?

По, веројатно ми е, ако има голема криза во Европа во јануари, да се префрли бесот врз американците, оти нема гас.

Така да, не ми е веројатна теоријата дека се американците.
Ондак Русите ли се?


Од една страна муабетот е дека се неспособни да освојат град на 40 километри од Руската граница, од друга страна успеале да извршат саботажа на 30 километри од брегот на Данска помеѓу три членки на НАТО каде што моментално има и американски пловила?


Кое е сега, неспособни се или супер способни?
Автоматски споено мислење:

Елон Маск се вмеша со предлог за мировни преговори :pos:

Не било фер гласањето, многу ботови имало на Твитер :D


Премија предлог за Украинците.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Ондак Русите ли се?


Од една страна муабетот е дека се неспособни да освојат град на 40 километри од Руската граница, од друга страна успеале да извршат саботажа на 30 километри од брегот на Данска помеѓу три членки на НАТО каде што моментално има и американски пловила?


Кое е сега, неспособни се или супер способни?
Автоматски споено мислење:



Премија предлог за Украинците.
Русите се способни за тоа, и ќе се види сега кога ќе се спуштат долу да видат дали е експлозијата кон внатре или кон надвор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom