Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.179
Мислев на членовиве на темава, ти , јамајка, дарко што имате некоја пристрасност кон Русија (мислам ти и и сам ми потврди) и хејтред кон Западот, не мислев за Русија и нивните акции.

За Кина можеби би изреагирала така, незнаеме има време ќе видиме, од историски контекст и до денеска гледаме дека војната Кинезите ја водат многу различно од Западот и од Русите. Како што му кажав на Дарко поназад, BRI, инвестиции во Африка, купување на долговите во 2008, клучни пристаништа во Европа и Индиски Океан, Кинески капитал во Европа и САД, политичко влијание преку финансиска помош на покревките држави од ЕУ во време на еврокризата, AIIB како алтернатива на Светска Банка/ММФ , имаш американски и западни корпорации што огромен дел од акциите им се купени од кинески корпорации (пр: Epic Games, Supercell од Tencent). И сето ова економско и политичко влијание без ниту една војна, па КГБ и ЦИА може да им подзавидат. Дури и западњаците сфатија малце касно колку е сатот, дека со ќотег не се гради сфера на влијание па имаш PGII од G7 како против тежа на BRI.

Кина е 10 чекори понапред и од Русија и од САД, и реков сето ова без ниту една војна, па ако ме прашуваш лично кој не би сакал да живее во свет каде што кинескиот начин на добивање влијание е стандард, наместо империјалистичките војни и пучеви од САД и СССР историски сега Русија?

И да не падне Русија, Кина секако е следна за демократизација, чинам фокусот на надворешната политика на САД е Кина, нивниот сериозен противник и потенцијален кандидат за да им ја земе круната.
Како што велат, споредуваш баби и жаби.
Затоа реков, стави ги работите во контекст. Kина да е на ваков начин загрозена, и Кина нема да има избор „суптилно“ да игра. Никој е суптилен кога ќе му впериш (метафоричен) пиштол во глава. Освен тоа Русија не располага со толку фиат како Кина, различен концепт на држави и развој се двете држави, па нормално дека и различни методи имаат.

Мислев на членовиве на темава, ти , јамајка, дарко што имате некоја пристрасност кон Русија (мислам ти и и сам ми потврди) и хејтред кон Западот, не мислев за Русија и нивните акции.
Не пристрасност. Навивање.
Има разлика, голема. Јас навивам за Русија но тоа не значи дека не можам објективно да дискутирам што е лошо а што добро кај нив.

Што се тиче омразата кон западот, мене не ми е јасно како може да бидеш свесен Македонец а да не ја чуствуваш таа омраза. Акцентот е на свесен (пред да почнат обвинувањата од некои).

Хипотетична ситуација: Замисли во Монголија преку државен удар да постават марионетска власт... Не Монголија, ете Казакстан да го демократизираат (а пробаа пред скоро време) и тоа тамошните Ујгури да дојдат на власт (како сунитите во Ирак што како малцинство владееа). Казакстан да стане непријателска држава за Кина, која ќе ги помага милионите Ујгури во Кина да се отцепуваат (долгогодишен влажен сон на Америте). Па Казакстан да се закани дека ќе користи нуклеарно оружје против Кина, дека САД ќе прават воени и ракетни бази таму. Итн, итн. Ај да не претерувам.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Како што велат, споредуваш баби и жаби.
Затоа реков, стави ги работите во контекст. Kина да е на ваков начин загрозена, и Кина нема да има избор „суптилно“ да игра. Никој е суптилен кога ќе му впериш (метафоричен) пиштол во глава. Освен тоа Русија не располага со толку фиат како Кина, различен концепт на држави и развој се двете држави, па нормално дека и различни методи имаат.

Хипотетична ситуација: Замисли во Монголија преку државен удар да постават марионетска власт... Не Монголија, ете Казакстан да го демократизираат (а пробаа пред скоро време) и тоа тамошните Ујгури да дојдат на власт (како сунитите во Ирак што како малцинство владееа). Казакстан да стане непријателска држава за Кина, која ќе ги помага милионите Ујгури во Кина да се отцепуваат (долгогодишен влажен сон на Америте). Итн, итн. Ај да не претерувам.
Затоа реков, не знам како би изреагирала, не гледам на гравчиња, од тоа што ја гледам надворешната политика на Кина до сега немаат направено војна за разлика од САД и Русија.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.381
Поени од реакции
12.087
Ме почеша левово маде и ај реков да видам цитро, игорче, викед и остала багра што пишуваат. И видов света дебарца штом уште вика дека Путин има рак на матка. Зедов денсото маде да го почешам и да легнам да спијам.

Ај за убоо новорусија. Да бог да до Белград да стигнат . Коридор преку Новорѕсија, Маџарска и Србија да отворат. Ја тоа си викам добро што Турциве немаат нуклеарки. Ќе стигнеа до Санџак. Може и на некоја баклава во Виена ќе се качеа .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.179
Затоа реков, не знам како би изреагирала, не гледам на гравчиња, од тоа што ја гледам надворешната политика на Кина до сега немаат направено војна за разлика од САД и Русија.
Не знам дали гледаш на гравчиња, ама знам дека правиш споредби меѓу баби и жаби. Едниве биле суптилни, другиве не... Јас само ти посочив дека само на едните им е вперен пиштол во главата. Дури и без тоа, различни концепти на држави се и со различни ресурси. Не можеш да правиш такви споредби, посебно не од аспект на тоа кој е (фигуративно) подобар а кој полош, во справувањето со американската агресија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Затоа реков, не знам како би изреагирала, не гледам на гравчиња, од тоа што ја гледам надворешната политика на Кина до сега немаат направено војна за разлика од САД и Русија.
Не е вистина, Кина е типична империјална сила... Која во моментов е без моќ да се шири воено.
  • 1 October 1949, the People's Republic of China is proclaimed by Mao Zedong (ruled from 1949 until 1976) at Tiananmen in Beijing.
  • 13 October 1949, Xinjiang is annexed by the People's Republic of China.
  • 1 May 1950, the Island of Hainan was taken under full control by the PLA.
  • 19 May 1950, the largest archipelago of China - Zhoushan, was taken under full control of PLA.
  • 23 May 1951, the area of Tibet Autonomous Region was claimed by the People's Republic of China.
  • 3 September 1954, The People's Republic of China annexed the Yijiangshan Islands and Dachen Islands from the Republic of China during the First Taiwan Strait Crisis (Battle of Yijiangshan) even as the U.S. Seventh Fleet was patrolling nearby.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Не е вистина, Кина е типична империјална сила... Која во моментов е без моќ да се шири воено.
  • 1 October 1949, the People's Republic of China is proclaimed by Mao Zedong (ruled from 1949 until 1976) at Tiananmen in Beijing.
  • 13 October 1949, Xinjiang is annexed by the People's Republic of China.
  • 1 May 1950, the Island of Hainan was taken under full control by the PLA.
  • 19 May 1950, the largest archipelago of China - Zhoushan, was taken under full control of PLA.
  • 23 May 1951, the area of Tibet Autonomous Region was claimed by the People's Republic of China.
  • 3 September 1954, The People's Republic of China annexed the Yijiangshan Islands and Dachen Islands from the Republic of China during the First Taiwan Strait Crisis (Battle of Yijiangshan) even as the U.S. Seventh Fleet was patrolling nearby.
Океј моја грешка, требаше да потенцирам пост 80ти (реформите од Денг), и со ова што го наброја, пак се многу назад од САД и Русија.
Иначе ја имаат нападнато и Виетнам, затоа и омразата од Виетнамците кон Кина
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Каков црн „ватабаутизам“, буквално им враќале мило за драго. Замисли дека си полуписмен сељак (ок, можеби не мораш) и те регрутирале во војскаа. Идеш против истите што можеби ти ги силувале сестрите и мајка ти. Толку незамисливо ти е светењето? Дури и најхуман лик да си бил на почетокот, којзнае во што може да се претвориш после години и години ужаси и војна. И шокојкур има врска тоа во ВСВ со овие руски генерации сега? По таа логика ај да земеме Германците колективно да ги стреламе (тие што останаа покрај тој купот црнци и Арапи што сега живее таму).
А на козаците за што им се светеа?
На украинците?
На пољаците кога ги стрелаа на илјади и ги закопуваа во мас гробници?
На татарите и на ингушите и сите народи од централна азија да не ги редам?
Кој глупак треба да бидеш за вакви работи вака да објаснуваш, може на дарко другарти овие филмови да му ги правиш и слични 12 годишници на форумов.
Ти на пример не знаеш за вековната традиција на пљачкање и силување која руската армија си ја носи со себе си, нешто налик на бугарските кокошкари кои се познати по крадење стока и живина по дворови. Нормално не знаеш дека често до крајот на псв офицерите руски знаеа да ја дадат познатата неофицијална наредба ако го земете место тоа и тоа 2 дена е ваше и тек после стреламе за силување и за пљачкање, и сето ова можеш да го сретнеш во руска литература која ти верувам дека никогаш не си ја читал(во твојот случај успех е што знаеш да читаш :icon_lol: ), да не зборуваме за погромите врз евреите кои буквално беа национален спорт во царска русија - денови дивеење, грабање покуќнина од еврејски домови и дупење се женско што ќе се начека - акти споредливи само со дивјаштвото на Нацистите. Така да немој жити се со тие приказни за светење и слични басни од комуњарските учебници по историја ;)


Тебе не ти е ич смешно, ти се плачи. За разлика од пола овие овде имаш доволно мозочни келии за да знаеш колку добро е изебана русија во даенава ситуација, затоа и си плачите гледам другана тема за украина support group си ја направивте, жал ми е да читам, треба админиве виолина да стават во позадина :icon_lol: И мене би ми се плачело, цел живот да го дркав и да ја чекав русија да се наоружа да се спреми и го уништи сатанистичкиот скапан запад и на крај после години чекање да го гледам митот за русија како се топи како сладолед, сигурно ти иди се што имам да ми испцуеш и мене и на рускиот генералштаб али тоа е од сопствена кожа не се излегува.
Автоматски споено мислење:

Aма тоа е исклучок. Ниту еден народ во историјата нема толкаво ниво на самосвесност и самокритика какво што имаат Германците за Втора Светска. Да ги прашаме Јапонците, да видиш што мислат за Нанкинг.
Да да за ова се согласувам 100%
Затоа и реагирав така на споредбата со германците пошто ако има некој се од а до ш што признава тоа се германците
До тој степен се самообвинуваат ко циган в полиција се да им речеш и нешто што не направиле дека се криви од страв ќе признаат
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.179
А на козаците за што им се светеа?
На украинците?
На пољаците кога ги стрелаа на илјади и ги закопуваа во мас гробници?
На татарите и на ингушите и сите народи од централна азија да не ги редам?
Кој глупак треба да бидеш за вакви работи вака да објаснуваш, може на дарко другарти овие филмови да му ги правиш и слични 12 годишници на форумов.
Ти на пример не знаеш за вековната традиција на пљачкање и силување која руската армија си ја носи со себе си, нешто налик на бугарските кокошкари кои се познати по крадење стока и живина по дворови. Нормално не знаеш дека често до крајот на псв офицерите руски знаеа да ја дадат познатата неофицијална наредба ако го земете место тоа и тоа 2 дена е ваше и тек после стреламе за силување и за пљачкање, и сето ова можеш да го сретнеш во руска литература која ти верувам дека никогаш не си ја читал(во твојот случај успех е што знаеш да читаш :icon_lol: ), да не зборуваме за погромите врз евреите кои буквално беа национален спорт во царска русија - денови дивеење, грабање покуќнина од еврејски домови и дупење се женско што ќе се начека - акти споредливи само со дивјаштвото на Нацистите. Така да немој жити се со тие приказни за светење и слични басни од комуњарските учебници по историја ;)
Aхем...
класичен ватабаутизам
класичен...
...ватабаутизам
Со свој камен по своја глава... :unsure:


жал ми е да читам
Значи преку таквото више од овие западниве што ги оставаат Украинците да се самоубиваат да војуваат со советско оружје.
Автоматски споено мислење:

Е а тие што се дрзнуваат да имаат независна политика, веднаш ги „демократизираат“.


Пакистан сега дава подршка и на Азербејџан во војната против Ерменија.
Автоматски споено мислење:

@Едмонд Дантес инаку ова долу за такер/тејкер беше, ама и за тебе се однесува. Исто и за било кој овде што навива за западниве.

Што се тиче омразата кон западот, мене не ми е јасно како може да бидеш свесен Македонец а да не ја чуствуваш таа омраза. Акцентот е на свесен (пред да почнат обвинувањата од некои).
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Имате видено Армата или СУ57 ?

Или и русиве го чуваат кубурот за зло време :pos:
Јас на парада видов еднаш ама им зариба и после го шлепаа
28680F4600000578-3071828-image-a-1_1430997648414.jpg

иначе @Darko I. вика сега после анексијава ќе ваделе супертајните оружја што ги чувале во визба во кремљ
ептен лошо ќе било :anco:
Автоматски споено мислење:

Screenshot_68.jpg
Кајгана го продаде кучата
 
Последно уредено:

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
поголеми лижачи од вас нема, јас никогаш ни најголемите прозападни безкичмењаци ги немам видено вакви салта мортале да прават да ги оправдаат инвазиите во ирак и слично, да не зборувам за икони со бајден и меркел не сум видел никогаш. Али затоа пола фб во Македонија објавува икони од путин и овде стихотворби му пишувате за да ве спаси од сатанистите :icon_lol:
Кога се работи "за вашите" вие НИКОГАШ ништо немате видено, исто како браќата, во подрум сум бил незнам...

Абе мозок ти течи на форумов....ранг Цитро, барем малце од малце да ти држеа вода муабетите.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Кога се работи "за вашите" вие НИКОГАШ ништо немате видено, исто како браќата, во подрум сум бил незнам...

Абе мозок ти течи на форумов....ранг Цитро, барем малце од малце да ти држеа вода муабетите.
не знам како не ве мрзи вакви не соджајни постови да пишувате
вклучи го мозокот малце можда ќе дадеш некој аргумент
хероју улице :sleep:
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
не знам како не ве мрзи вакви не соджајни постови да пишувате
вклучи го мозокот малце можда ќе дадеш некој аргумент
хероју улице :sleep:
За аргументи кога ќе станеш попаметен полека не се брзај,
Сега си зелен уште - како вистина.

Дури си скролаш на Твитер, таму некаде има нови 4 Косова држави, иди пак ќе речам таму речи им "браќа држете се победуваме...."
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
За аргументи кога ќе станеш попаметен полека не се брзај,
Сега си зелен уште - како вистина.

Дури си скролаш на Твитер, таму некаде има нови 4 Косова држави, иди пак ќе речам таму речи им "браќа држете се победуваме...."
оф златен
се изнамачи и пак никаква логика нема реченицава
али браво за трудот - поштовам (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom