Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Istorijata si ja pishuva koj kako saka.
Jas ne sporev za nastanite vo Polska kako, prvo ti se fati za toa, e koga go fati oroto kazhi koga USA will face up its past and present. Pa ova poslednovo so severniot tok ni Vardar ne mozhe da gi ispere.
Bi te zamolil koga replicirash ne upotrebuvaj polovi organi...znak deka se gubish vo bliskata dalechina
мхм ми зборуваш за извори и после ми викаш историјата си ја пишува кој сака :icon_lol:
и ми праќаш линк од страна која се вика ИН ДЕФЕНС ОФ КОММУНИСМ :icon_lol:
Ова неможе човек да го измисли
ти се фати за изворите и настаните за полска а кога ти ја затнав муцката почна да блебеташ
Автоматски споено мислење:

Ок, така нека биде, ако ти е подобро на душата.
толку беше? :icon_lol:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
"About Ramzan Kadyrov's accusations against the commander of the Central Military District Alexander Lapin in the retreat near Liman, in fairness, it is necessary to refute the untruth:

All the conclusions of the emotional text of the head of Chechnya are based on incorrect information: General Lapin DID NOT COMMAND THE DEFENSE OF THE estuary and did not sit out in the rear.

▪To blame the retreat in the Kharkov direction, the general, who did not lead the defense of this sector, but was thrown at it WITH A SMALL PART OF HIS TROOPS, as reinforcements and the last attempt to correct the most difficult situation at the front, is extremely wrong.
▪Alexander Lapin never sat in the rear. This can be confirmed by everyone who has ever encountered him. Be it Syria, be it Ukraine, where almost all the fighters of the "O" group know this. This is probably the only group commander who has been in the battle formations of his troops since the beginning of the operation. Therefore, the statement that Lapin was holed up in Lugansk is not true.
Of course, it is necessary to look for the guilty, but blaming the commander for everything, whose area of responsibility was a completely different sector of the front, is to make a gross mistake, from which in the end it will not be possible to draw the right conclusions."
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
мхм ми зборуваш за извори и после ми викаш историјата си ја пишува кој сака :icon_lol:
и ми праќаш линк од страна која се вика ИН ДЕФЕНС ОФ КОММУНИСМ :icon_lol:
Ова неможе човек да го измисли
ти се фати за изворите и настаните за полска а кога ти ја затнав муцката почна да блебеташ
Автоматски споено мислење:


толку беше? :icon_lol:
Toa beshe poentata.. sekoj si pishuva toa shto saka pa i komunistite. Izrazuvaj se malku pocivilizirano...se gubish, zemi neshto za smiruvanje.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
"About Ramzan Kadyrov's accusations against the commander of the Central Military District Alexander Lapin in the retreat near Liman, in fairness, it is necessary to refute the untruth:

All the conclusions of the emotional text of the head of Chechnya are based on incorrect information: General Lapin DID NOT COMMAND THE DEFENSE OF THE estuary and did not sit out in the rear.

▪To blame the retreat in the Kharkov direction, the general, who did not lead the defense of this sector, but was thrown at it WITH A SMALL PART OF HIS TROOPS, as reinforcements and the last attempt to correct the most difficult situation at the front, is extremely wrong.
▪Alexander Lapin never sat in the rear. This can be confirmed by everyone who has ever encountered him. Be it Syria, be it Ukraine, where almost all the fighters of the "O" group know this. This is probably the only group commander who has been in the battle formations of his troops since the beginning of the operation. Therefore, the statement that Lapin was holed up in Lugansk is not true.
Of course, it is necessary to look for the guilty, but blaming the commander for everything, whose area of responsibility was a completely different sector of the front, is to make a gross mistake, from which in the end it will not be possible to draw the right conclusions."
линк дете линк
било што
кој го вели ова
Министерство за Одбрана Руско
Мики Маус
Од Кадиров Мајкаму?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.179
Поени од реакции
81.263
тоа е заради тоа што листата на злосторства што ги сторија германците е толку голема што практично не може сите да ги знае човек ако не е историчар, и повеќето се толку одвратни што ја засенуваат ваквата информација
али секаде како што викаш и самиот го има нештото, од википедија па натаму и секој што сака може да го научи
и што е најважно никој не го негира, јас сум комуницирал со навистина многу германци во животов и никогаш не сум налетал на човек што било кој дел од всв го спори или оправдува, буквално сите се срамат и директно го осудуваат сето тоа. Чак и да не знаат нешто дека се случило ставот им е демек не знам за тоа али сигурно сме го направиле :icon_lol: А треба да се знае тука се согласувам со тебе
Aма тоа е исклучок. Ниту еден народ во историјата нема толкаво ниво на самосвесност и самокритика какво што имаат Германците за Втора Светска. Да ги прашаме Јапонците, да видиш што мислат за Нанкинг.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.274
Твајлајт зоун.

Која е теткава која изнесла ваков „премудар„ заклучок, прескокнувајќи ги сите досега познати кршења на т.н. меѓународно право, кое токму ради Украина некој (Русија) не го почитувал?...
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Aма тоа е исклучок. Ниту еден народ во историјата нема толкаво ниво на самосвесност и самокритика какво што имаат Германците за Втора Светска. Да ги прашаме Јапонците, да видиш што мислат за Нанкинг.
И што зборат јапонците за нанкинг?

Јапонците беа судени за нанкинг батица, тој е суден масакр кој што го имаат признаено во целост.

Или онака колку да се каже нешто.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.179
Поени од реакции
81.263
И што зборат јапонците за нанкинг?

Јапонците беа судени за нанкинг батица, тој е суден масакр кој што го имаат признаено во целост.

Или онака колку да се каже нешто.
Суден е и можеби јапонската влада го имала признаено.

Ние зборевме за самосвесноста на нацијата за своите грешки, а тука, ми се чини, не знаеш како стојат работите во Јапан, а како во Германија.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.274
јас сум комуницирал со навистина многу германци во животов и никогаш не сум налетал на човек што било кој дел од всв го спори или оправдува, буквално сите се срамат и директно го осудуваат сето тоа. Чак и да не знаат нешто дека се случило ставот им е демек не знам за тоа али сигурно сме го направиле :icon_lol: А треба да се знае тука се согласувам со тебе
И, што велиш, како изгледа срамот или неоправдувањето за злата кои нивните претци ги чинеле по Светот во ВСВ и конечно, ш‘о корист има Светов од нивниот срам?...

А тие (Германци) кои „не знаат„ што се издесило во ВСВ или биле у подрум па не виделе или некој до сега ептен јаааако ги денацифицирал...и све заборајле.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.179
Види, мое субјективно мислење од контакт со неколку руси низ годините. Голем дел од ,,градското население,, е вестерницизирано, не е националистички настроено и е анти било каква војна. Не мора некој политички актер да е наивен, доволно е голема група од народот да е наивна.
Фрлање нуклеарно оружје е тешка одлука што не знам дали Путин може да ја преживее политички. Види колку време се токмеше за мобилизацијата. И покрај сите муабети дека е диктатор, сепак внимава на расположението на народот.

Сепак третото сценарио е најреално да се случи. Западните земји нема да остават да дојде до овие 2, кој се доста понепредвидливи како ќе завршат.
Западните држави не постојат како суверени ентитети.
Судбината ни ја решаваат психопатите што ги водат САД, и руските политичари кои се буквално сотерани во ќош. Ни си го дозволувај тој луксуз да веруваш дека очаен човек нема да направи и очајни работи за макар да се обиде да ја избегне судбината која им ја припремаат крвниците.

Што се тиче Русите дека биле култивирани (претпоставувам дека тој збор го бараше). Па кoи нормални луѓе не се „анти војна“?
Но било кој може да биде ставен во воена улога. Од примерот со Украина гледаме дека ако чичо Сем одлучи државата да ти ја бутне во војна, чичо Сем државата ќе ти ја бутне во војна. Им се може, и немаат никакви скрупули. Прават државни удари, менуваат влади, поставуваат марионети, овие во „народно име“ прават се што чичо Сем сака да прават. Дисидентите се решаваат со битанги и платеници, ги јаде мрак.

Уништуваат инфраструктура на други држави, дури и на нуклеарни велесили. Провоцираат крај на светот во надеж дека другата страна ќе биде разумна.
Нема нешто од што овие се воздржуваат, никаков морал, никаква етика. Никакви вредности немаат. И тоа не е ниту во корист на самите граѓани на САД. Напротив и тие самите се заложници на монструозната креација која им ја владее државата, и го малтретира целиот свет загрозувајќи го постоењето на самото човештво. Буквално се персонификација на злото. Антитеза се на идеалите што ни ги продаваат во нивните филмови и поп култура.



Затоа пак не можам да ги сфатам тука, веќе ако им е за ситење на Западот треба да гледаат во друг играч, нека се фокусираат на тоа какво суптилно шамарање им прави Кина последниве години, Русија не е тој што има шанса ни пак можност да го шамара Западот.
Не се работи тука за подјебавање и инаетење кон посилниот.
Затоа што не си бил во ситуација да мора да се браниш за гола егзистенција, затоа не можеш да разбереш.

Кина што ја сметаш за суптилна, да беше во ваква ситуација веќе ќе летаа ракети (кон вазалите, не кон САД). А ако Русија падне, рачунај дека Кина ќе биде следна на ред за „демократизација“.
Слободно букмаркирај го постов.
Автоматски споено мислење:

Ќе биди јако кога ќе почнат да се чистат атомските засолништа и ќе нема јод по продавниците, оваа паника што е сега со мобилизацијата ќе биде 0, спрема тоа.

Убо е вака на телевизија колку сме јаки, ама кога ќе дојде момент да се умира ...
Касниш, уште пред неколку години не само што ги спремија засолништата туку и вежби за засолнување од нуклеарен напад спроведуваа со населението во поголемите градови.
За потасиум јодид не се секирај, не само што сигурно имаат туку и доволно за да ни продаваат.


(eдит во италик)​
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom