Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.211
Твитер пропагандава ти е исто како да се отцепи цела З. Македонија и ние да го вратиме с.Долнени после тоа, па да се дуваме дека победуваме.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
@jamajka ме мрзеше да барам линкови кога беше очигледно (освен за фан клуб путин) дека ќе падне за 24 часа. Се признава победата во Лиман или ќе ја прогласиме за пирова или пак за непостоечка бидејќи русите се ,,повлекле"
Јас парите ги клавам на пирова мада можно е и накај тактички маневар маскировка да биди вртелешка
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Победа е на укро-нато-цистите. А успех за русите ако навистина се повлекле со малку загуби. 10:1 сооднос ипак не е шала макар и врапчиња да се.

Користат прилика пред да дојдат појачањата јер едно е да освоиш, а сосема друго да задржиш и контролираш територија. Нивната предност е што знаат дека русите со бројчана инфериорност од 5:1 успејаа да ослободат толку територија но тоа ги остава секаде exposed. Они само користејќи проста логика нападнале онаму каде што процениле дека ќе можат логистички најмногу луѓе и опрема да довлечкаат за најкратко време, притоа русите немаат човечки ресурси да одговорат адекватно бројчано без да ослабат некој друг фронт.

Затоа се тие 300к мобилизирани, за да одвратат вакви екскурзии и држат стабилност во ослободените територии.

Како и да е, според мене, русите повторно имаат лоша проценка, т.е. не им се верува дека толку безвредни се животите на украинците за наци режимот и нато, па така пак се изненадени што фрлаат огромни бројки луѓе да изгинат без разлика на целта.

Сакал некој или не, реалноста е дека сите тие територии се сега дел од Русија и не постои начин да останат под контрола на нацистите па и 10 години да им треба на русите да ги ослободат тие ќе бидат ослободени од нато-цистите. Што значи повторно за ништо згаснати десетици илјади млади животи...

А тек иде зима...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Part2: Како на пример??? Гукни Едмонд или путуј среќо да те моје очи не виде...
Смири се пациенту имам јас и други работи не живеам на форумов
Да се приберам до компјутер ќе ти пратам малце материјалче да читнеш да те едуцираме
Само немој после ко дежурниве да биди муабетот не се овие русите овие се други
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
@jamajka ме мрзеше да барам линкови кога беше очигледно (освен за фан клуб путин) дека ќе падне за 24 часа. Се признава победата во Лиман или ќе ја прогласиме за пирова или пак за непостоечка бидејќи русите се ,,повлекле"
Реков јас, ако го изгубат Русите Красни Лиман, тоа ќе биде прва победа на Украинците во битка. И да се повлекле на крај, битка се водеше за градот неколку дена. Дали била пирова или не, тоа си знаат Украинците. Тоа не значи дека сум рекол дека и Харкив не е победа на Украинците, победа е, секое завземање на територија е победа, без разлика што малтене беше отстапена територијата. Колкав стратешки значај имаат овие победи тоа ќе покаже текот на војната. Поентата за Красни Лиман беше дека можеа да го држат можеби и месец дена без никаков проблем, но ете решија да се повлечат, дали немале мотивација, дали генералите им рекле да се повлечат... тоа ќе го покаже времето.

Далеку е од тоа дека завземањето на Лиман значи дека Русија ќе ја изгуби војната и дека ќе се повлечат од Украина. Но е доволна причина да се порадувате малце.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.210
имам јас и други работи не живеам на форумов
Хаха, буквално те има тогаш кога победуваат Украинциве (ако можеме тека да ги наречеме западниве медиумски кампањи). Ич да не следам што се случува, ако тебе те видам на темиве знам дека нешто се десило поволно за западниве. :LOL:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Види, сакале нејкеле мора да се борат сега. Ако мислат дека можат само да се повлечат од Украина и да живеат како што си живееле, гадно се лажат. Ќе бидат срозени до коска,90тите ќе им изгледаат како golden age во споредба со тоа што следи. Судбината како народ и држава им се решава во оваа војна.
Не пишувам во таа тема ја оставам за руските куртони, а и малце офтопик ти е муабетот, затоа овде ти одговарам.

Русите ќе имаат избор, ќе можат да станат нова Германија, политички и воено вазали, но економски многу богати. Но, чисто се сомневам дека русите ќе тргнат по тој пат.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не пишувам во таа тема ја оставам за руските куртони, а и малце офтопик ти е муабетот, затоа овде ти одговарам.

Русите ќе имаат избор, ќе можат да станат нова Германија, политички и воено вазали, но економски многу богати. Но, чисто се сомневам дека русите ќе тргнат по тој пат.
Не е Русија Северџистан да стане вазал.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Не пишувам во таа тема ја оставам за руските куртони, а и малце офтопик ти е муабетот, затоа овде ти одговарам.

Русите ќе имаат избор, ќе можат да станат нова Германија, политички и воено вазали, но економски многу богати. Но, чисто се сомневам дека русите ќе тргнат по тој пат.
Нема да има таква можност за Русија, се виде тоа во 90ти. Во овие граници никогаш нема да можат да бидат добри вазали.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Нема да има таква можност за Русија, се виде тоа во 90ти. Во овие граници никогаш нема да можат да бидат добри вазали.
Тие воопшто нема да бидат вазали. Пре би ја уништиле Америка со се себе отколку вазали да се.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.281
На сите вас овде коа си замислувате дека Русија ќе изгуби у војнава, секогаш главна премиса ви е дека Русите нема да ги искористат сите воени потенцијали и ќе се повлечат, односно ќе бидат поразени без да искористат све што можат. Друг начин да изгубат - нема. Ако има, кажете кој е.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Друже од 6 браќа колку што имал дедо ми 4ца го дале животот за оваа земја, замисли колку потенцијални братучеди имам изгубено. Денес Македонија се брани во Украина а кланот на путин е агресорот и фашистот кој нема право да се меша во туѓи држави како што тоа го прави бугарија со нас.
А инаку во денешното СДСМ има навистина бугарофилски елементи кои до вчера биле дел од дпмне а веројатно и нивните дедовци се бореле на страната на фашистот Борис НО и во ваква формација таа е мисловна именка за дпмне на Мицко и грујо, толку ми е одвратна таа партија што ми се повраќа и името да ѝ го помислам.
Автоматски споено мислење:


Само има еден мал проблем, не можеш да купиш евра.
Абе ко шо ви е одвратно името на таа партија така ви е одвратно и името Македонија.Денешното СДС нема само бугарофилски елемент туку е апла бугарско-албанска партија.Дури и Бранко ваш тоа го свати ама сега веќе е касно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom