Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
На 9 април, Русија не ја започна војната за никаква денацификација, туку за истребување на украинскиот народ.

Еве денес ситуација, припојуваат украинска земја, забрануваат украински јазик, знаме, култура, историја, парична валутa, демократски избори итн.
Виделе од твоите балисти:

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Кој да биди за русите ако не педер?
kvalitetot na americkata armija e toj... pederi i transovi so vionzito znaminja.

sto se rusite krivi sto samo takvi ostanaa i tie nudat informacii... peder do peder gi podrza ukraina, duri i gej brakovi dozvolija za vreme na vojnata posto neli toa bese prioritet.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Добро сеа знаеме дека си лицемер ама немој до толку.

Тоа што им се случи на твоите љубени од Белград е ради нивна вина а тоа што вие не можете да ги согледате правилно фактите е ваша.

Милошевич, најголемиот виновник, барај ја кај него вината за твоите љубени.
Барај ја и за распадот на Југославија и за војните во Словенија, Хрватска, Босна и Косово.
И не е чудо што сите ги изгуби.

А за Косово, се започна откако им ја укина автономијата која беше загарантирана од Тито и им инсталира српски учители во нивните универзитети и училишта, налик на 19ти век и почеток на 20ти, со големосрпската шовинистичка политика.
Се останато е историја.
А најголем повод да ги срамнат со земјата им даде на НАТО откога почна со етничко чистење налик на овој: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Račak_massacre

Така да, никој не им украде територија, твоите љубени насилно ја укинаа автономијата на Косово.

Значи Србија не можеш да ја изедначиш во никој случај со Украина и да ја користиш како против-аргумент. Напротив можеш единствено со рускиот агресор.

И во двата случаи и едните и другите се губитници а на вас ќе ви остане само омразата.
Да, сите други случаи се оправдани и не се како овој случај. Овој случај е стварно у пичку матер посебен и вреди за него да се уништи светска економија и нуклеарна војна да има.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Добро сеа знаеме дека си лицемер ама немој до толку.

Тоа што им се случи на твоите љубени од Белград е ради нивна вина а тоа што вие не можете да ги согледате правилно фактите е ваша.

Милошевич, најголемиот виновник, барај ја кај него вината за твоите љубени.
Барај ја и за распадот на Југославија и за војните во Словенија, Хрватска, Босна и Косово.
И не е чудо што сите ги изгуби.

А за Косово, се започна откако им ја укина автономијата која беше загарантирана од Тито и им инсталира српски учители во нивните универзитети и училишта, налик на 19ти век и почеток на 20ти, со големосрпската шовинистичка политика.
Се останато е историја.
А најголем повод да ги срамнат со земјата им даде на НАТО откога почна со етничко чистење налик на овој: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Račak_massacre

Така да, никој не им украде територија, твоите љубени насилно ја укинаа автономијата на Косово.

Значи Србија не можеш да ја изедначиш во никој случај со Украина и да ја користиш како против-аргумент. Напротив можеш единствено со рускиот агресор.

И во двата случаи и едните и другите се губитници а на вас ќе ви остане само омразата.
Eве ти за Рачак:

 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Се употребуваат термините руски фашисти, украински фашисти. Ај да видиме една хронологија која горе долу ни е позната на сите.
По распаѓање на СССР важат други правила, правилото на посилниот. Оттука се оние војни, Ирак, Србија, Либија, Афганистан, Сирија со слоганот нов сведски поредок и воведување на западна демократија. Никој не смееше ни да зуцне, а не нешто да превземе во врска со овие напади. Русија во моментов се почувствува силна и го направи тоа што САД го правеа до сега. Не навлегувам кој е во право, а кој цвеќе за мирисање.
За да има војна треба некоја да почне. Прва почна Русија со напад во февруари. Напад со 150 К наспроти 400 К армија која во тој момент ја имаше Украина. Според војните аналитичари нападот треба да биде 3 до 5 спрема 1 војска. Ако сакаше вистински напад требаше минимум 1,2 М армија. Да пуштиш армија од 150 К, а да знаеш пред време дека тој напад ќе биде неуспешен, потполно нелогичен и бесмислен потег. Бесмислен или не...
Дали Украина прва ќе нападнеше, Да и тоа на Крим, а со цел да си ја врати веќе анектираната територија. Од 2014 се вооружува со западно оружје, а армијата тренирана од Нато инструктори, не без причина. Кој го планира(л) овој напад на Крим?
Сега веќе има некаква смисла оној првичен руски напад. Украинската армија е ангажирана за одбрана, а целиот колективан запад начекан во небрано. Оттука се првите нелогични потези. Прво забрана за увоз на руски енергенси, резултат светска енергетска криза и инфлација. По сите медиуми причина на оваа енергетска криза е војната во Украина. Па не е причина војната туку западните санкции. Втор нелогичен потег, посета на Пелоси на Тајван. Испитување на пулсот на Кина, а одговорот енергичен. Значи ни Русија ни Кина повеќе не молчат, туку веднаш ќе превземат конкретни чекори. Трет нелогичен потег, повторно Пелоси во посета на Ерменија, целта е јасна отворање на нов фронт во кој ќе биде засегната Русија. Но во случајов засегната и Турција. Ризик е за Нато затоа што може да ја изгуби Турција како сојузник.
Сега загрижуваат ставовите на двете страни. САД по секоја цена не смее да и се дозволи на Русија да го прави ова што сега го прави. Русија по секоја цена нема да дозволи да ја изгуби оваа вонјна. Буре без дно, во блиска иднина нема да има крај. Од она што не го гледаме, напоредно се врши економска, културна, пропагандна, спорска војна. Последици што долго ќе ги чувтвуваме. Загрижува и саботирањето на северен тек 1 и 2. Значи дека Европа повеќе нема да види руски гас. Пораката е потполно идиотска, оној идиот што тоа го направил без никаква совест прв би го притиснал црвеното копче.
Која ми беше поентата.
Дали сте се запрашале која е вистинската причина за руско-украинската војна.
Украинската агресивно-фашистичка политика, руската агресивно-фашистичка политика или третата демократска страна.
Кој е овде фашистот?
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Eве ти за Рачак:

Да бе, и масакрот во Буча беше исцениран. Не беа тие цивили, укро-нацисти беа.

Важно си пишувате тоа што ви одговара.

А тоа што случајот беше иследуван од независен фински тим кој дојде ди заклучок дека во Рачак се случило криминално дело против човештвото или пак заклучокот на Хјуман Рајтс Уоч кој ги тангира.

Villagers told consistent stories of how government forces rounded up, tortured, and then apparently executed the twenty-three ethnic Albanians on a hill outside of the village. Two witnesses interviewed by Human Rights Watch saw these men being beaten by the police and then taken off in the direction of the hill. Local villagers, foreign journalists, and diplomatic observers who saw the bodies the next day said that the victims had been shot from close range, most of them in the head; some of them appeared to have been shot while running away. Four men are known to have survived. Eighteen other people were killed inside Racak, including a twelve-year-old boy and at least two female civilians, as well as nine soldiers of the KLA. At least one civilian, Nazmi Ymeri (76), was executed in his yard. Witnesses claim that Banush Kamberi, whose headless body was found in his yard, was last seen alive in the custody of the police. At least two people, Bajram Mehmeti and his daughter Hanumshahe (20), were killed by a grenade thrown by the police as they were running through the street.
Human Rights Watch confirmed that a group of approximately forty policeman [sic], in blue uniforms and without masks, shot from a distance of twenty meters on unarmed civilians who were running through their yards.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Да бе, и масакрот во Буча беше исцениран. Не беа тие цивили, укро-нацисти беа.

Важно си пишувате тоа што ви одговара.

А тоа што случајот беше иследуван од независен фински тим кој дојде ди заклучок дека во Рачак се случило криминално дело против човештвото или пак заклучокот на Хјуман Рајтс Уоч кој ги тангира.
zosto ukraincite ne dozvolija internacionalna istraga? bucha bese iscenirana 100%
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Русите изгледа се повлекле од Красни Лиман. Ова е како што рече еден член прва воена ПИРОВА победа на Украина.
Инаку почнале локалното население да го малтретираат...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
стварно, и за овој масакар во изум сега скоро не дозволија независна истрага. Нешто сумливо е у целава работа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.214
Да бе, и масакрот во Буча беше исцениран. Не беа тие цивили, укро-нацисти беа.
...
Важно си пишувате тоа што ви одговара.
Риалити чек: Зошто не им дозволија тогаш ниту сега, на ОН и/или Амнести интернешионал да направат истраги?
(да не линкам сега извори, има наназад побарај).


А тоа што случајот беше иследуван од независен фински тим кој дојде ди заклучок дека во Рачак се случило криминално дело против човештвото
Ако го прочиташ финскиот став (линкот погоре), ќе видиш дека таа Финкињата не спомнува крива страна. Пошто нормално фактите се дека дента ОБСЕ набљудувачите и новинарите од АП кои биле присутни цело време не пријавиле убиени цивили, а селото дефакто било празно освен неколку старци. Следниот ден наеднаш се враќа УЧК и „наоѓа“ ров полн со тела... Очигледно Украинците го применуваат истото сценарио (односно Америте им го дале истото сценарио).

 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.450
Поени од реакции
47.279
Русите изгледа се повлекле од Красни Лиман. Ова е како што рече еден член прва воена ПИРОВА победа на Украина.
Инаку почнале локалното население да го малтретираат...
Многу од овие пирови победи се заредија некако.. :D
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
kvalitetot na americkata armija e toj... pederi i transovi so vionzito znaminja.

sto se rusite krivi sto samo takvi ostanaa i tie nudat informacii... peder do peder gi podrza ukraina, duri i gej brakovi dozvolija za vreme na vojnata posto neli toa bese prioritet.
Не плачи
Таква педерана лгбти транџи цел свет на клоци го креваат
А овде се јунак до јунак Харков на 30км од русија неможат да го земат
Опасна работа да ти били педериве
 

Kajgana Shop

На врв Bottom