Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
По мапиве ако останат во Лиман ќе изгинат сите.
Лиман моментално има околу 10к Руси(ако не сум грешка), повеќе од доволно да се брани подолго време, ако не се повлечат или предадат.

Тука се гледа разликата во освојување на територија од која непријателот се повлекол и освојување на територија во борба.

Тука не ја разбираат многу таа разлика па чекаат да падне наредните саати.

Уствари нека каже @Fenix955 за колку секунди ќе падне Лиман?
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Лиман моментално има околу 10к Руси(ако не сум грешка), повеќе од доволно да се брани подолго време, ако не се повлечат или предадат.

Тука се гледа разликата во освојување на територија од која непријателот се повлекол и освојување на територија во борба.

Тука не ја разбираат многу таа разлика па чекаат да падне наредните саати.

Уствари нека каже @Fenix955 за колку секунди ќе падне Лиман?
Не ми е јасно, ај нема да падне ама по која цена? Зошто нема засилување? Штом решиле да се укопаат во Лиман значи чекаат засилување иначе ќе се повлечеа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не ми е јасно, ај нема да падне ама по која цена? Зошто нема засилување? Штом решиле да се укопаат во Лиман значи чекаат засилување иначе ќе се повлечеа.
Цената е секогаш бајаги поскапа на страната на напаѓачот. Затоа Русите одат со целосно уништување пред да влезат во градовите и затоа споро напредуваат. Очигледно тука многумина не го сваќаат тој момент на урбана битка. Ако стварно решиле Русите да го бранат Красни Лиман, за да го освојат Украинците ќе им треба и доста луѓе и доста време. Засилувањето не мора да е круцијално во моментов за да го задржат градот.

Дури и ако останале по случајност, кога ќе немаат избор и кога ќе се пикнати во ќош им останува да се борат очајно. Или да се предадат. Како што ми мириса, како што можам да заклучам според информациите што ми се достапни, решени се да го бранат градот.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Цената е секогаш бајаги поскапа на страната на напаѓачот. Затоа Русите одат со целосно уништување пред да влезат во градовите и затоа споро напредуваат. Очигледно тука многумина не го сваќаат тој момент на урбана битка. Ако стварно решиле Русите да го бранат Красни Лиман, за да го освојат Украинците ќе им треба и доста луѓе и доста време. Засилувањето не мора да е круцијално во моментов за да го задржат градот.

Дури и ако останале по случајност, кога ќе немаат избор и кога ќе се пикнати во ќош им останува да се борат очајно. Или да се предадат. Како што ми мириса, како што можам да заклучам според информациите што ми се достапни, решени се да го бранат градот.
Ако испадне котел, за 2-3 дена може 1000 војници да изгубат русиве без потреба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ако испадне котел, за 2-3 дена може 1000 војници да изгубат русиве без потреба.
Еве вака остави ја на страна западната еуфорија околу контраофанзивата и размисли малце... Колку време им требаше на Русите да го завземат Мариопол, откако целосно беше опколен ?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Треба да сменат име у Западна Новорусија.

Шала на страна Јенс рече ќе давал изјава, ништо чудно ова да е координиран одговор на референдумите.

Ако е така темава може да се прекрсти во ww3
Прегледај го приврзокот 346702

Признале, не признале, сепак пак ова ќе испадне како со Крим. ;)
На Викепедија.
Абе и цела Украина да ја земат џабе, толку им е. После едино може по Азија да удри по Ермении и Грузии и тоа е натаму нема каде. Пак исто ќе е former communist state ..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Абе и цела Украина да ја земат џабе, толку им е. После едино може по Азија да удри по Ермении и Грузии и тоа е натаму нема каде. Пак исто ќе е former communist state ..
Како беше? Кисело е грозјето...

Туку не кажа уште колку секунди имаат во Красни Лиман.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Еве вака остави ја на страна западната еуфорија околу контраофанзивата и размисли малце... Колку време им требаше на Русите да го завземат Мариопол, откако целосно беше опколен ?
И колку време ќе им треба да го изгубат Мариопол - ако продолжат вака… 1 метар земја немаат освоено цел месец а изгубија илјадници.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.726
И колку време ќе им треба да го изгубат Мариопол - ако продолжат вака… 1 метар земја немаат освоено цел месец а изгубија илјадници.
Пак ќе ги вратат, само се прашувам САД колку време ќе може да праќа оружје, а украина уште колку луѓе ќе фрли во оган. Што е до Русија, веројатно и неколку години можат да тераат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
И колку време ќе им треба да го изгубат Мариопол - ако продолжат вака… 1 метар земја немаат освоено цел месец а изгубија илјадници.
Изгубија тоа што беше висок ризик да се одбрани, а реално немаа луѓе за напад. Украинците изиграа паметно и ги протиснаа кај што беа најслаби.

Искрено незнам што би било сега разлика од претходно, но мислам ќе се смени динамиката.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Изгубија тоа што беше висок ризик да се одбрани, а реално немаа луѓе за напад. Украинците изиграа паметно и ги протиснаа кај што беа најслаби.

Искрено незнам што би било сега разлика од претходно, но мислам ќе се смени динамиката.
Дали од утре се чека конечно адекватен одговор на Русија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom