Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Нема грешка дека ќе си ја ебат цивилизацијата западниве земји за некое говедо со име володимир...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Јас сум 50-50, дека Украина ќе влезе во НАТО, ќе знаеме за брзо.
Кој западни земји? УСА кажува кој ќе влезе.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Сè поблиску сме до нуклеарна војна...
И тоа само заради еден наркоман...
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.088
Поени од реакции
12.741
Јас сум 50-50, дека Украина ќе влезе во НАТО, ќе знаеме за брзо.
Кој западни земји? УСА кажува кој ќе влезе.
Не ги примаат овие па шо сака нека е.
Ќе се борат со Русија до задњи украинец ако треба :D но здрава нога у трн не пикаат.
Америка кажува ама англосаксонските народи не се како нас да ќутат и да трпат док некој ги бутка накај амбисот.
Ќе горат владите низ цела западна европа,буквално.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Иља Кива, украински политичар тврди дека пред влезот во НАТО, од Полска ќе дојде контингент на војници во западна Украина.
Автоматски споено мислење:

Ако влезе Украина во НАТО, џабе се мачеа русиве, пак на 300 км од Москва ќе има ракети.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.638
Нема грешка дека ќе си ја ебат цивилизацијата западниве земји за некое говедо со име володимир...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
да е до володимир не би било и до него, нереално е во какви замки и колку моронски постапува цела Европа, буквално цела Европа се пиони на туѓи игри и немаат абер да се стабилизираат ...
Автоматски споено мислење:

Иља Кива, украински политичар тврди дека пред влезот во НАТО, од Полска ќе дојде контингент на војници во западна Украина.
Автоматски споено мислење:

Ако влезе Украина во НАТО, џабе се мачеа русиве, пак на 300 км од Москва ќе има ракети.
Пореално е да го снема Киев од тоа Украина да влезе во НАТО
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Иља Кива, украински политичар тврди дека пред влезот во НАТО, од Полска ќе дојде контингент на војници во западна Украина.
Автоматски споено мислење:

Ако влезе Украина во НАТО, џабе се мачеа русиве, пак на 300 км од Москва ќе има ракети.
Прашањето кое сега логично се поставува е зошто не го направија ова порано?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
да е до володимир не би било и до него, нереално е во какви замки и колку моронски постапува цела Европа, буквално цела Европа се пиони на туѓи игри и немаат абер да се стабилизираат ...
Автоматски споено мислење:


Пореално е да го снема Киев од тоа Украина да влезе во НАТО
Па мене ништо не би ме изненадило. Некако имам чувство дека сите ол ин ќе одат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Прашањето кое сега логично се поставува е зошто не го направија ова порано?
Незнам тоа да ти одговорам ама знам дека. некој му кажал на Зелински да ја донесе оваа одлука.
Автоматски споено мислење:

Е баш ако сите одат ол ин, во Украина камен на камен нема да остане...
Не само Украина, може многу места да чадат, тоа и ме плаши.
Автоматски споено мислење:

По мене забрзана постапка значи без гласање во парламентите во членките…
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Иља Кива, украински политичар тврди дека пред влезот во НАТО, од Полска ќе дојде контингент на војници во западна Украина.
Автоматски споено мислење:

Ако влезе Украина во НАТО, џабе се мачеа русиве, пак на 300 км од Москва ќе има ракети.
Дури и од Украина да останат само Киев и нејзиниот западен дел како некоја идна Украинска држава и доколку Украина во некоја скратена/намалена форма и во тие некои нови нејзини граници би станала членка на НАТО у принцип Русите пак на нивните западни граници ќе си го имаат НАТО пактот и на неколку стотини км воздушна линија од главниот град на РФ ќе има ракети, да !
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ситуацијата околу Лиман.


1664553643559.png


Русите се имаат повлечено од Yampil уште рано сабајлево, има визуелна потврда од Украински воници. Оваа слика е од утрово што ја имам постирано. Русиве од Кремина сакале да орг контра напад ама е меч со 2 острици многу ќе ја ослабат Кремина. Ќе видиме викендов како ќе е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ако влезе Украина во НАТО, џабе се мачеа русиве, пак на 300 км од Москва ќе има ракети.
Во стратешката мапа, не се проблем ракетите. Доколку дојде до ракети, нема да има разлика 300 или 500 километри.

Стратешката поставеност на државата не е само нуклеарната опасност, туку и конвенционалната.

1664554043045.png

40 Милионска НАТО држава, спремна да гине, поставена да го пресече енергетскиот јазол на Русија и истовремено да ги остави без пристап на Касписко и Црно море. Што мислиш колку војска ќе и врзе тука на Русија?

За да ти стане појасно, туку негде кај што се сече лењирчето со Волга е Сталинград.

А друго е например ако Новорусија е во Руски состав и опсегот се зголеми на уште 500 километри, и ако Русија целосно го контролира Украинското крајбрежје.
Автоматски споено мислење:

Ништо работа се упрпа НАТО, не ја примаат Украина, ги оставија на цедило.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Прегледај го приврзокот 346649


Русите се имаат повлечено од Yampil уште рано сабајлево, има визуелна потврда од Украински воници. Оваа слика е од утрово што ја имам постирано. Русиве од Кремина сакале да орг контра напад ама е меч со 2 острици многу ќе ја ослабат Кремина. Ќе видиме викендов како ќе е.
По мапиве ако останат во Лиман ќе изгинат сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom