Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
полека бе Кано ги исплаши децава на форумов, човек да те чита изгоре земјава. Чекај има време ќе видиме што ќе има или нема зимава. Иранските дронови пошто почнувате да не ги вадите од уста најверојатно тие ќе бидат 'гејмчејнџерот' за прорусиве како што беа за укрите бајрактарите :icon_lol:
Авијацијата руска имаше доволно време да дојде до израз и не дојде, 6 месеци е војна а немаат абер за воздушна доминација, си летаат укрите на кај сакаат. К*ров ми го отекоа Су 30 Су 34 па мигови па Су 57 паради циркузи и сега им летаат укриве со летечки крнтии су 25ки од дедо ное и ги бомбардираат дури :icon_lol: така да дека сеа снег кога ќе падне нешто дека ќе појачаат можда со штуки ако бомбардираат па повеќе да им се гледа дека бело :icon_lol:
Автоматски споено мислење:


А во Харков кога ќе биде референдумот? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Како бе Дантес ти тоа си го замислуваш дека укрите си летаат?
Човек што не знае ќе помисли дека Црвениот Плоштад им го бомбардираат секој ден!
Имаат ли air-superiority русите?! Имаат
Имаат ли ПВО на фронтот?! Имаат
Што е верно да се каже, освен првите денови, Украина во длабина не е мавана, освен со крстосувачки ракети што ги реметат.
И сега на некој аеродром од Полска им пратиле 5-10 авиони во Лвов, овие ги препратиле на фронт…
Русите им ги обараат како играчки..!

И?! Руската авијација нечини?! Спин ко на пи бол!
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
rusija ne e vo vojna. koga rusija ke objavi oficijalno vojna ke vidime i do kade e avijacijata i kolku i kako ke letaat urkite... toa doprva doaga.
Како би се оправдале жртвите во меѓувреме, пример русија има средства одма да ги п*еби укриве арно ама не ги користи? Не е тоа пример маааалку идиотски?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.535
Поени од реакции
23.054
Како би се оправдале жртвите во меѓувреме, пример русија има средства одма да ги п*еби укриве арно ама не ги користи? Не е тоа пример маааалку идиотски?
a kaj treba da se pravdaat?

i ne ne e idiotski. rusija i ukraina imaa dogovor za prijatelstvo. rusite ne vlegoa vo vojna so ukrainskiot narod, vlegoa prvicno vo specijalna operacija i pred se da si go odbranat svojot narod tamu. kako proaga vremeto ocigledno ke mora da se prosiri taa operacija i proglasi vojna ako veke resile da ja delat ukraina. koga ke dojde toj moment ke bide sosema druga prikazna na bojnoto pole. sega za sega ova e relativno limitirana operacija.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Како бе Дантес ти тоа си го замислуваш дека укрите си летаат?
Човек што не знае ќе помисли дека Црвениот Плоштад им го бомбардираат секој ден!
Имаат ли air-superiority русите?! Имаат
Имаат ли ПВО на фронтот?! Имаат
Што е верно да се каже, освен првите денови, Украина во длабина не е мавана, освен со крстосувачки ракети што ги реметат.
И сега на некој аеродром од Полска им пратиле 5-10 авиони во Лвов, овие ги препратиле на фронт…
Русите им ги обараат како играчки..!

И?! Руската авијација нечини?! Спин ко на пи бол!
Не бе оти спин? :)
Air Superiority немаат во никој случај, затоа и не летаат во длабина туку маваат со крстосувачки и слично, тие порадо би летале ама неможат
Тоа што имаат пво не знам какво значење има, и украинците имаат :toe:
Да не забораваме дека со Хеликоптери од дедо ное им долетаа внатре во руска територија и извршија напад на Белгород :sramezliv:
Замисли сега мексиканци со ми 24ки од 80та година да им долетаат до Лос Анџелес на Американците и да им кренат во воздух склад за гориво
па на форумов масовна ејакулација ќе биде, ќе неможат тастатурите од сперми да ги добришат :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Човек што не знае ќе помисли дека Црвениот Плоштад им го бомбардираат секој ден!
немој да кобиш оти на времето така германски тинејџери со Цесни во Москва им слетуваа
за малце матијас ленин препариран ќе им го украдеше со цесната :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

a kaj treba da se pravdaat?
i ne ne e idiotski. rusija i ukraina imaa dogovor za prijatelstvo. rusite ne vlegoa vo vojna so ukrainskiot narod, vlegoa prvicno vo specijalna operacija i pred se da si go odbranat svojot narod tamu. kako proaga vremeto ocigledno ke mora da se prosiri taa operacija i proglasi vojna ako veke resile da ja delat ukraina. koga ke dojde toj moment ke bide sosema druga prikazna na bojnoto pole. sega za sega ova e relativno limitirana operacija.
Screenshot_48.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Не бе оти спин? :)
Air Superiority немаат во никој случај, затоа и не летаат во длабина туку маваат со крстосувачки и слично, тие порадо би летале ама неможат
Тоа што имаат пво не знам какво значење има, и украинците имаат :toe:
Да не забораваме дека со Хеликоптери од дедо ное им долетаа внатре во руска територија и извршија напад на Белгород :sramezliv:
Замисли сега мексиканци со ми 24ки од 80та година да им долетаат до Лос Анџелес на Американците и да им кренат во воздух склад за гориво
па на форумов масовна ејакулација ќе биде, ќе неможат тастатурите од сперми да ги добришат :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

немој да кобиш оти на времето така германски тинејџери со Цесни во Москва им слетуваа
за малце матијас ленин препариран ќе им го украдеше со цесната :icon_lol:
Автоматски споено мислење:



Прегледај го приврзокот 345582
Тоа дали русите можат или не можат го видовме на 24-ти Февруари!
Излишно е и воопшто муабет да се прави…
Ти објасни Кано дека ова е(сеуште) лимитирана операција.

А btw некој типац од Србија стигнал до Кушадаси летово со Застава 101!
Потполно исто релевантно како и Матијас со цесната… само што ме мрзи да барам гифчиња за да го изразам моето touche!
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Тоа дали русите можат или не можат го видовме на 24-ти Февруари!
Излишно е и воопшто муабет да се прави…
Ти објасни Кано дека ова е(сеуште) лимитирана операција.
Што видовме на 24ти освен пропаднат обид за shock and awe од ваннаби американци :icon_lol: нивната неспособност ја гледаме до ден денес, 6 месеци глупирање од некој што изиграва светска сила. Иначе знам дека е ограничена операција ;)
А btw некој типац од Србија стигнал до Кушадаси летово со Застава 101!
Потполно исто релевантно како и Матијас со цесната… само што ме мрзи да барам гифчиња за да го изразам моето touche!
ако ти е исто некој со стоеден да извози до кушадаси онака и на среде студена војна да му слета некој на црвениот плоштад тогаш очигледно многу се разбираш од овие работи :icon_lol:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Што видовме на 24ти освен пропаднат обид за shock and awe од ваннаби американци :icon_lol: нивната неспособност ја гледаме до ден денес, 6 месеци глупирање од некој што изиграва светска сила. Иначе знам дека е ограничена операција ;)

ако ти е исто некој со стоеден да извози до кушадаси онака и на среде студена војна да му слета некој на црвениот плоштад тогаш очигледно многу се разбираш од овие работи :icon_lol:
А на што се должи твоето разбирање дај просветли не?!
На прераскажување комични ситуации од работнички игри во Елешец 88’-ма?!
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
А на што се должи твоето разбирање дај просветли не?!
На прераскажување комични ситуации од работнички игри во Елешец 88’-ма?!
Јас убаво ви ообјаснувам ама вода в уши имате, кано реферат му напишав за успесите една реченица ми врат ќе сме виделе :kruna: Ти еве викаш имале air supremacy русите, како да ти одговорам на тоа освен со смешки и заебанции?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Северџан и објаснување магаре и музика.
Специјалната операција на Русија е и за да ја уништи западната доминација, тоа го изјавија официјални лица во Москва, ќе трае додека тие сакаат сметаат дека ги исполниле целите нема веќе за едните мед и млеко за други арам и катран, последиците веќе се чувствуваат. Европа е на колена.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.119
Поени од реакции
6.773
Што видовме на 24ти освен пропаднат обид за shock and awe од ваннаби американци :icon_lol: нивната неспособност ја гледаме до ден денес, 6 месеци глупирање од некој што изиграва светска сила. Иначе знам дека е ограничена операција ;)

ако ти е исто некој со стоеден да извози до кушадаси онака и на среде студена војна да му слета некој на црвениот плоштад тогаш очигледно многу се разбираш од овие работи :icon_lol:
европа страда од рестрикции и невидена инфлација, украина пола е разурната буквално без иднина, русија спречи војна на своја територија и се тепа на туѓа територија, нормално си има цена на тоа...... истовремено е присутна на пола афрички континент каде го црпеле раскошот векови европјаните, ги спречи да црпат нафта од блискиот исток, сирија, америка и вазалите, додека арапите полека еден по еден на поклон и бацирака кај путин....... иран и кина во безрезервна поддршка на политиката на русија, во јужна америка база на русија е венецуела

и сето тоа за десетина години сработено по општиот распад на ссср и русија како тогашна локомотива на сојузот, вратена на голема врата славата на руската империја никогаш посилна одколку сега

и ќе се најдат мрсулави северџани да порекнат нешто засега и во иднина непобедиво

П. С. да ја спомнам и вселенската програма, па америка не може ракета со екипаж да крене успешно од земјата откако се скара со русија, а од друга страна не убедуваат дека русија е тотално зависна од западната електронска технологија и не можат ни тенк ни авион да направат функционален
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Значи не е битно дали Русија во војнава има предност во сè, битно е да си ја добие војната. Големо недоразбирање прикажуваат тука поддржувачите на фашистичкиот киевски режим. Доктрините на војување на САД, Обединето Кралство не се исти со на тие на Русија. На Русите не им треба воздушно надвладување ако веќе тоа може целосно да се замени со артилериското скоро бескрајно пукање. Во теков на целата војна Русите ја користат артилеријата до степен да и непријателот цвика за нејзините ефекти. Факт е дека Украина има ненормални загуби токму од таа артилерија. Неколку предности на артилеријата се: бројчана предност наспроти авионите, полесни и побрзи за производство, незадолжителна апаратура, технологија за истата и муниција која многу брзо може да се произведе. Не за џабе Украинциве го бараа ХИМАРС-от, за да ја неутрализираат таа артилериска надмоќ. Но по првичните успеси, поради воспоставените контрамерки на вооружените сили на РФ, ХИМАРС-ите станаа бескорисни за тоа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
ISW вика дека русите прават фортификации кај Чонгар :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom