Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826
Сега им текна на русиве дека многу трупи се собрале :LOL:

Некој ги преспал последниве два месеци, најверојатно цела команда си дремнала.
Не зезај цела успешност се должи на мобилноста што ја покажаа, тоа е уствари новата тактика, не се собираат со месеци туку за неколку дена.

Сега уште повторно да го погодат местото на делување и втор успех, што веќе ќе даде лоши сигнали.

според мене Керсон ќе е преголем залак, ќе се иде на одсекување на Мариопол од Керсон и Крим. Тоа би им бил добар плен со стратешка тежина.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Не зезај цела успешност се должи на мобилноста што ја покажаа, тоа е уствари новата тактика, не се собираат со месеци туку за неколку дена.

Сега уште повторно да го погодат местото на делување и втор успех, што веќе ќе даде лоши сигнали.

според мене Керсон ќе е преголем залак, ќе се иде на одсекување на Мариопол од Керсон и Крим. Тоа би им бил добар плен со стратешка тежина.
Херсон доби големо појачање уште по првата офанзива! Не би требало да имаат поголеми проблеми таму…

На Запорожје, веќе имаа пробинг атак укрите.. Неколку дена се вжештува таму!
Ако не испратиле појачање русите натаму, никој нема крив да им биде! Што е до ДНР и ЛНР повеќе и да сакаат неможат да мобилизираат!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826
Херсон доби големо појачање уште по првата офанзива! Не би требало да имаат поголеми проблеми таму…

На Запорожје, веќе имаа пробинг атак укрите.. Неколку дена се вжештува таму!
Ако не испратиле појачање русите натаму, никој нема крив да им биде! Што е до ДНР и ЛНР повеќе и да сакаат неможат да мобилизираат!
Според мене Харков не беше никаков проблем што се повлекоа освен ПР. Мариопол и Керсон да се отсечат и да не се поврати територијата набргу, веќе ќе е проблем, и воен и политички.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Според мене Харков не беше никаков проблем што се повлекоа освен ПР. Мариопол и Керсон да се отсечат и да не се поврати територијата набргу, веќе ќе е проблем, и воен и политички.
На русите е да влечат карти сега…
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Запорожје е малце потешко, фронтот е мал 50 км макс, дека ќе нападнат е многу веројатно, дали ќе успеат ќе видиме.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.596
Поени од реакции
3.709
Според непотврдени информации од пред неколку минути, руските окупатори бегаат од Мелитопол во правец Крим .

Оккупанты бегут из Мелитополја в Крым, - мэр Федоров

https://ru.espreso.tv/okkupanty-begut-iz-melitopolya-v-krym-mer-fedorov
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826
Заборавив на можноста Украина да направи офанзива во Руска територија, во Белогородската област. Еве гледам дека и тоа не е исклучено. Тек тогаш ќе стане интересно.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Овој па више не можам да го читам…
Знам дека е во улога на лошиот полицаец во таа нивна игра…
Ама времето на игри им помина!
Отсега на терен ќе се гледа кој губи, а кој победува!

П.С. ако јас се прашам, требаше уште во Февруар со неколку нуклеарки да ја решат прво “неутралната” Швајцарија кога им ги замрзна националните резерви!
После тоа немаше да има глупи игри, на ти го-дај ми го!
П.П.С. ама па за среќа не сум јас одговорен во Русија….
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.655
Поени од реакции
32.717
Театар е потребен за публиката, граѓаните на непријателските држави. За нив е пораката... Инаку исклучиво на терен да се гледаше кој губи/победува, Украина и победување не одат во иста реченица. И да, среќа што ти не одлучуваш за употраба на нуклеарно оружје. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826
Овој па више не можам да го читам…
Знам дека е во улога на лошиот полицаец во таа нивна игра…
Ама времето на игри им помина!
Отсега на терен ќе се гледа кој губи, а кој победува!

П.С. ако јас се прашам, требаше уште во Февруар со неколку нуклеарки да ја решат прво “неутралната” Швајцарија кога им ги замрзна националните резерви!
После тоа немаше да има глупи игри, на ти го-дај ми го!
П.П.С. ама па за среќа не сум јас одговорен во Русија….
Знаеш жаба кога ќе ставиш во жешка вода ќе рипне, ама ако ја вариш на тивко... Нигде никој не се брза, нема потреба од нервозни чекори. Ќе си иде Украина напред назад, Европа е таа што ќе пати највеќе.
Автоматски споено мислење:

Не е потврдена вест, но има на некои телеграм канали.
Украинците копнено влегле во Русија и има борби во пограничното село Вериговка, Белогрод. Дали тоа значи дека почна офанзивата на Москва?
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Вагнер само напаѓа од руска страна и предобро им оди вауууу.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Истава мапа мислам дека е еден месец. Сантим не е помрднато.
Сè повеќе го заобиколуваат Бахмут и тоа малечкото гратче на север. Благодарение на Вагнер кои како платеници се покажуваа попрофесионално од цела руска армија таму што е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom