Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.499
Поени од реакции
3.581
Македонските извори барем не тврдат дека Скендербег, Колумбо и кралицата Елизабета II се Македонци. :kuracc:
Да ,вие сте поскромни - имате претензии само кон Исус, Мајкл Џексон и целата бела раса. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Не јас ја омаловажував твојата препотенција и поставување како сезнаечки наратор и сегледачко око овде ама ти како и многу други како тебе пробуваш да ја донесеш топката на единствениот терен каде што знаеш а тоа е класичните муабети ти не си македонец и така натаму пошто буквално на друг начин не знаете да дискутирате о вие убер македончишта.
Мојата ароганција и препонтентност ја приметуваат само оние кои и самите ја користат. Ако си ја приметил тоа е затоа што ти така настапуваш, јас само на исто ниво одговарам. На темава ќе најдеш многу луѓе со кои не делам мислење, а не добиваат таков однос.

Секој по заслуга.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Мислам дека Украинците во наредните десетина дена ќе направат уште офанзива, или кај Херсон, Угледар или накај нуклеарната централа.

Моментумот е на нивна страна, Русите очигледно се со премалку трупи и опрема, ваљда се надевале дека украинците ќе седат во ровови и само ќе се бранат, и сега се свртеа коцките.

Ако нападнат голема е шансата да се случи истото како кај Харков.
зависи дали сакаат да ги задржат позициите русите или при случај на нова офанзива масовно ќе ја употребат авијацијата
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.364
Поени од реакции
40.184
Не можат да направат друга успешна офанзива пошто теренот не им одговара. Запорожје и Херсон се бришан простор. Харков е многу поинаков теренот и ради тоа офанзивата беше толку успешна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Види, ова ќе има две реперкусии. Прво, ова значи дека Русија е далеку помала закана во конвенционално вооружување со хај тек технологија, затоа тоа никој не се плаши од Иранската и Северно Корејската воена технологија. Второ ова е силен удар за квалитетот на руската воена индустрија при продажба во светот.

Тоа е митот што падна.

Иначе сите се плашат или би сакале да го имаат Iron Dome, од Израел, како и многу друга воена технологија.

Исто така гледам дека никој нема напишано на темава, па ајде јас. С-400 кој го употребува Русија на Украинска територија, не е во можност да ги спречи HIMARS -те ракети.
Значи митит на САД и 800 милијарди годишен буџет падна во оној момент кога за лично вооружување почма да користа сиг сауер.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Значи митит на САД и 800 милијарди годишен буџет падна во оној момент кога за лично вооружување почма да користа сиг сауер.
Абе остај, како пички избегаа од Афганистан оставајќи 80 милијарди воена опрема, тотално фијаско.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Не троши време на објаснување нема поента. На старт мислев ќе се разберам кога им посочив убав пример дека Русија со напад во Украина под оправдување дека тоа се Руски територии и дека Украина е...
Не, не... Тоа на CNN си го слушнал.

Реалноста е дека САД ја нападна РФ прокси преку Украина. Прво направи државен удар во Украина 2014-та, а потоа квинслишкиот режим почна да го внесува во НАТО - како увертира на нови ракетни бази уште поблиску до руските популациски центри. Ова се ФАКТИ. Не е можно некој ова да не го знае, ако претендира да дискутира на вакви дискусии... Ваквите како тебе резил сте во краткогледоста, или намерно се правите глупи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Пак плачки
Ne se placki tuku fakti. Mnogu pati niz temata e napomenato toa i toa bas od vas. Bukvalno, ne onaka zasekereno tuku bukvalno bas taka kako sto napisav.
A i ok, ne mora da mi veruvas na zbor. Imas eden kup temi za demokratizacija na suvereni drzavi od amerkancite.
Odi proveri si kolku zalopojki se napisani od istite tuka koi stancaat srceparatelni postovi za nepravda i neznam sto i posle dojdi tuka i pisi placki.
P.s jas vekje imam provereno i ti tvrdam deka ova jas sto go pisav e fakt.
Poveli demantiraj me.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Од другите забелешки кои ги имам во моментов, се во врска со нуклеарното оружје.

Освен овде на форумов некој лица кои континуирано се враќаат на таа закана како папагали кога на Русија и оди лошо, нема закани ниту од официјални ниту од неофицијални путинови куропушачи во Москва. Затоа што знаат дека сега иди моментот кога ќе треба да се употребат и не му изгледа тоа така весело.
Разбирам да навиваш, не разбирам со сила да се правиш глуп. Не си неинтелегентен момак, ама некогаш им конкурираш на најглупите овде (што е сериозно достигнување).
Си слушнал за професорот Миаршајмер? Не? Човекот е професор по политички науки, не дека е тоа битно ама битно е дека уште пред неколку години предупреди дека ова ќе се случи. Можеш на јутјуб да најдеш негови предавања (со стотици илјади/милион прегледи).

Еве негов прилично нов есеј: https://www.foreignaffairs.com/ukraine/playing-fire-ukraine
Пошто текстот не е бесплатно достапен (освен за нови членови), еве овде цел го имам пренесено.... Едуцирај се малку, не биди ГЛУП.


 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Класика, само вие сте македонци сите што не се за путко не се македонци :icon_lol:
Makedonci ste de, ama ste generalno talogot na eden narod. Vo vasiot cenet zapad takvite kako vas redovno zavrsuvaa nekako nezgodno. Nema tolerancija zapadot posebno SAD za predavnici i pettokolonasi vo svoite redovi.
A ako uste i se prasuvas zosto ste talogot togas neznam sto da ti recam.
Ete eden hint ke ti dadam. Tuka 99.99% kur gi zabole za Putin i Rusija . Ne navivaat za Rusija od sto mnogu ja sakaat tuku drugo e rabotata, no ti kako klasicen severdjan nemozes toa da go procesiras.
Автоматски споено мислење:

Разбирам да навиваш, не разбирам со сила да се правиш глуп.
Ne se pravi so sila, prirodno e glup ;) .
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Разбирам да навиваш, не разбирам со сила да се правиш глуп. Не си неинтелегентен момак, ама некогаш им конкурираш на најглупите овде (што е сериозно достигнување).
Си слушнал за професорот Миаршајмер? Не? Човекот е професор по политички науки, не дека е тоа битно ама битно е дека уште пред неколку години предупреди дека ова ќе се случи. Можеш на јутјуб да најдеш негови предавања (со стотици илјади/милион прегледи).

Еве негов прилично нов есеј: https://www.foreignaffairs.com/ukraine/playing-fire-ukraine
Пошто текстот не е бесплатно достапен (освен за нови членови), еве овде цел го имам пренесено.... Едуцирај се малку, не биди ГЛУП.


Го гледав уште на почеток и го читав, скоро се од него прочитав и видов, но, како што не научи короната, и видовме како еден куп научници испаднаа кловнови, така и тука, еден куп стручњаци веќе се кловнови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Пред некое време некој ме праша зашто сметам дека руската војска и нивната врхушка е фашистичка..еве една само причина.Кога си пичка у душа,а мислиш дека си мачомен и " јавач на медведи '' правиш вакви работи во немоќ и злоба,само да направиш штета колку можеш повеќе,без желба да постигнеш мир..

Пред некое време некој ме праша зашто сметам дека руската војска и нивната врхушка е фашистичка..еве една само причина.Кога си пичка у душа,а мислиш дека си мачомен и " јавач на медведи '' правиш вакви работи во немоќ и злоба,само да направиш штета колку можеш повеќе,без желба да постигнеш мир..
Знаеш дека првиот ден во ирачката војна, буквално ПРВИОТ ДЕН од војната САД ја бомбардираа главната пречистителна станица на водоводот во Багдад... Еј ВОДОВОДОТ бе!
Директно доведе до десетици и стотици илјади ЦИВИЛНИ ЖРТВИ. Ова и покрај протестите на вазалите во НАТО, кој ги рецка нив.

Понатаму, не ли знаеш дека украинската железница им ја пренесува војската и техниката од еден фронт на друг - и дека таа железница работи на струја?
Па шо кој кур тогаш, САД кога водат војна буквално првиот ден бомбардираат инфрастурктура, струја/вода/гас/СE. Oвде овие се обидоа со „ракавици“ да играат и на крај почнаа да им гаѓаат електрични централи кои Украина ги користи за воена намена... Дали им гаѓаа водовод некад како Америте во Ирак? Не? Епа ај кажуј пак приказни за „фашизам“.

Украинците имаат заглавено војска и техника на исток, пошто немаат функционална железница. Тоа е воена придобивка.

Во меѓувреме Азовци и останатите нацисти се иживљаваат на цивили, а ти инфантилно дрндаш за фашизам - ама наводен фашизам на другата страна која буквално жртвува напредок во војна за да не страдаат цивили. Бизарни и иритантно неуки глупоштии!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Да либтард република е на педери и транџи и црнци ама истовремено и нацистичка германија од всв :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
И ај сега како дадискутира човек сериозно со тебе?Путко е БУКВАЛНО човек од службите на ссср и сите околу него, СЕ ГОРДЕАТсо ссср, во украина со знамиња советски мавтаат, или немаш приметено? Ама и ти ко ванлок легендана уште малце ќе ми речеш сталин грузиец беше па затоа не се вжи ссср:icon_lol:
Кој апологети човече
Таман за миг си помислив дека можеш да испроцесираш нешто, гадно се излажав. Токму намерно го кажав јазот помеѓу либтард републиката и нацистичка Германија, за да ти покажам и покрај таа разлика Германија има континуитет, па дури и пред Хитлер и Германија тоа го прифаќа. Затоа и плаќаше и сеуште плаќа репарации за војната. Додека Советскиот Сојуз е друга држава, Русија нема никаков континуитет со таа држава. Чак што више, таа држава излезе штетна по Руската Империја, Русија излезе територијално и демографски осакатена од таа држава. Таа држава во најголемиот дел од своето владееше ја воделе не-Руси. Еден од тие двајца Руси што ја воделе, на крајот ја растурил таа држава.

Така да претставувањето на Русија како наследник на СССР или пак нејзин главен сегмент, може на пример да ти помине пак, кај дебилите тука попут Шеки и Пиратик, а може ако го фатиш моментот, да го начекаш и тенеке во некое специфично расположение, мада он само за инает ќе го тврди тоа.
Автоматски споено мислење:

Го гледав уште на почеток и го читав, скоро се од него прочитав и видов, но, како што не научи короната, и видовме како еден куп научници испаднаа кловнови, така и тука, еден куп стручњаци веќе се кловнови.
Немој тенеќе да си толку строг кон себеси. Ако човек не се учи од своите грешки, осуден е да ги повтори. Ти два пати понављаше веќе, еднаш за либтардијата еднаш за короната. Греота е трет пат да понављаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom