Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Разнишување на американската хегемонија насекаде, вклучувајќи и на Балканот. Калето ќе има помалку влијание и моќ да нè команда...
Ma jebeš kaleto, ni od niv nema arno, a ušte pomalku arno od rusite !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Не знам што им е планот, ама еве 48 часа нњ можат да се консолидираат.
Вчера се мислеше дека ќе направат одбрана на линија Изјум и Лиман, а денес ги изгубија без војна.

Единствено ако не спремаат некоја офанзива повторно на Киев, пошто огромен број од овие бригади, се всушност од таму. Иако, малку веројатно.
Најголема глупост што може да направат Русите е да тргнат одма да ги враќаат изгубените територии... Една од целите на ваквите акции е да се натера непријателот на брзи и непромислени акции. Колку и да е успешна акцијата, таа територија што ја изгубија Русите, треба да се брани, треба да се обезбедни логистика и така натаму. Имај во предвид дека и Украинците во моментов имаат проблем со ресурси и бројност на војска и дека во моментов дополнителни 2000 квадратни километри ќе им биде само дополнителна тежина. Така да попаметно би им било на Русите на почекаат, барем јас така мислам. Поверојатно е да удрат на друго место, за да компензираат за политичката цена која ја платија.


Иначе како што читам Купајнск е завземен до полоа, односно до реката, а за Изјум и Лиман има сеуште борби, Украинците не се влезени, а Русите не мислеле да се повлечат од таму. Ама ќе видиме за сигурно до утре каква е ситуацијата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.627
Поени од реакции
40.663
Не знам што им е планот, ама еве 48 часа нњ можат да се консолидираат.
Вчера се мислеше дека ќе направат одбрана на линија Изјум и Лиман, а денес ги изгубија без војна.

Единствено ако не спремаат некоја офанзива повторно на Киев, пошто огромен број од овие бригади, се всушност од таму. Иако, малку веројатно.
Ќе видиме наредниов период каде ќе се стабилизира фронтот.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
176
Поени од реакции
713
Može e i najdobro ovaa vojna da ja izgubi Rusija i konečno da sfatat site rusofilski rublja patrioti i od Makedonija i od Srbija i voopšto od sekade deka Rusija e edna obična post-sovetska i post-socijalistička lepeška (slično ko nas) so milion vnatrešni problemi i apsolutno nema šansi da se natprevaruva so kolektivniot zapad na nitu edno pole !
И вие северџаните не знаете што зборите веќе. Еднаш велите Путин е фашист и му давате надимак Путлер,а друг пат велите дека е комунист.Па дај одлучете се.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И вие северџаните не знаете што зборите веќе. Еднаш велите Путин е фашист и му давате надимак Путлер,а друг пат велите дека е комунист.Па дај одлучете се.
Jas nikogaš ne sum napišal nikade deka Putin e fašist, nikogaš, toj si e bivša sovetska KGB komunjara, ko i našive političari ovde, bivši jugo-komunjari, a kobajagi isprani od bivšiot sistem. Putin e nacionalist-bolševik / nacional-bolševik, mešavina i od ruski nacionalizam i od socijalizam. Dugin javno se deklarira kako takov i go propagira toa, a i Putin e na taa linija !
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Jas nikogaš ne sum napišal nikade deka Putin e fašist, nikogaš, toj si e bivša sovetska KGB komunjara, ko i našive političari ovde, bivši jugo-komunjari, a kobajagi isprani od bivšiot sistem. Putin e nacionalist-bolševik / nacional-bolševik, mešavina i od ruski nacionalizam i od socijalizam. Dugin javno se deklarira kako takov i go propagira toa, a i Putin e na taa linija !
Не ми гледа за болшевик, ја форсира црквата и Романови. Националист и патриот е исто за мене.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
176
Поени од реакции
713
Jas nikogaš ne sum napišal nikade deka Putin e fašist, nikogaš, toj si e bivša sovetska KGB komunjara, ko i našive političari ovde, bivši jugo-komunjari, a kobajagi isprani od bivšiot sistem. Putin e nacionalist-bolševik / nacional-bolševik, mešavina i od ruski nacionalizam i od socijalizam. Dugin javno se deklarira kako takov i go propagira toa, a i Putin e na taa linija !
Колку за информација: Русија користи капиталистички економски систем. За тоа што рече дека Путин е националист ти држи вода.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Што се случува во Угљедар?
Се собираат Украински воени сили во тој правец.

Вакви напади имаат бајаги поголем ефект ако се случуваат наизменично на повеќе места. Дури и да се повлечат од освоената територија и да удрат на нова територија би создале поголем хаос.

Само неможе сеуште да се види јасно што се случува.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
Кој е следен?

Лисичанск?
Ако не објави војна чичо Путин и да се фати сериозно со работа, да прати вистинска Руска армија , мислам дека и Мариупол и Крим ќе ги изгуби за месец дена, таман пред зимата да дојде ....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Ако не објави војна чичо Путин и да се фати сериозно со работа, да прати вистинска Руска армија , мислам дека и Мариупол и Крим ќе ги изгуби за месец дена, таман пред зимата да дојде ....
Да се губеше така лесно, прво Керсон ќе го изгубеа.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
Да се губеше така лесно, прво Керсон ќе го изгубеа.
Па еве гледаме на север како лесно губат.. зошто не би и на југ ? Мислиш дека оваа армија која освојува северно е истата што проба долу кај Херсон пред некој ден? Затоа што тие баталјони се собираа горе кај Харкив во исто време кога почна контраофанзивата доле кај Херсон (според руски извори ова дека ги гледале со денови дека се ложат таму) ... можно е да Херсонската офанзива беше лажнјак за ова што се дешава овие 2-3 дена ...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.491
Поени од реакции
36.451
И да свика мобилизација, месеци ќе поминат додека соберат и организираат ефективна воена сила. Доцнат неколку месеци со тоа планирање и сега ќе го платат цехот за тој лош менаџмент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom