Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Не е можно баш све тоа, ама еве, да речеме дека е можно. Губат уште покатастрофално и бркаат од Крим и Украина. И?

Што според тебе понатаму? Дали личи логично Русите да се помират со тоа, или ти се чини дека тука може, уште пред тоа да се деси, да ги употребат сите средства кои им се на располагање?
Се зависи од политичката клима во државата. Дали ќе влезат во Иран моуд или ќе седнат да преговараат.
Меѓутоа војната во оваа форма, специјалма операција, е одамна отидена.
Влегоа во war of attrition со најбогатите земји у свет.
Може да ги добијат само ако како општество се спремни да дадат се за победа тука. А не ми делува дека се спремни за тоа.
Автоматски споено мислење:

баки, многу се залетавте, до крим дојде. Не значи дека ако ослободиле некој небранет дел дека ќе маршираат до москва.
Долгорочно зборам, не дека утре ќе стигнат. И кој тоа се залетал, ја не сум Украинец.
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
За тебе не е дебакл, ама за русиве на телеграм очигледно е. Бараат мобилизација.
Не можам да предвидам, има многу сценарија. Меѓутоа можно е етничко чистење на секој проруски граѓанин од Украина, губење на Крим и тн.

Клучно е да донесат поише војска. Ја не верувам дека политички може да издржат мобилизација. Не покажуваат знаци на фанатици Русиве.
Мобилизација веројатно бараат русите од регионите (Харков, Донбас, Луханск, Херсон), што е очекувано. Се чувствуваат дека сами се борат против милионска држава, а реално и цело НАТО. Тоа не ја прави ситуацијата дебакл на РФ.

Поентата беше дека РФ веќе е во голема мера отсечена од западниот свет, што уште може да направи западниот свет за да страда РФ на државно и цивилно ниво?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
Поентата беше дека РФ веќе е во голема мера отсечена од западниот свет, што уште може да направи западниот свет за да страда РФ на државно и цивилно ниво?
Може да и даде на Украина помоќни оружја.
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Може да и даде на Украина помоќни оружја.
Тоа веќе не е државно и цивилно, тоа е воено.
Не гледам зошто тогаш и РФ не би го зголемила влогот, дури и со нуклеарно оружје и покрај тоа што настаните се на нивна граница.
Изгледа многу навивачи забораваат дека влогот и можноста за загуба овде е многу поголем за Москва, не за некој илјадници километри оддалечен од настаните. Прашање е само подготвеноста и технички и кадровски на РФ, на што точен одговор верувам дека немаат ни во Вашингтон и покрај целата разузнавачка машинерија на располагање.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Дојдоја северџаните, Бугарите веднаш ееееј. А пред контраофанзивава никаде ги немаше...
Мислиш ме радува много тоа, што украинците нуклеарна сила jа набутаа во кучи гз?
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Мислиш ме радува много тоа, што украинците нуклеарна сила jа набутаа во кучи гз?
Русија не декларира војна на Украина, ако декларира, ќе ја збришат од мапата.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Се ми се чини дека Нато ќе влези во западна Украина,тука пред се мислам на Полска.После последниве случувања на фронтов и будалските одлуки на руската команда ко на пример воени вежби на далечниот исток се е веќе во игра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom