Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
678
А количина троши ли, пирмер ако цел ден гледам ТВ да ми истроши 20гб интернет (лупам од ракав бројки)
Единствено доколку си на бакар ти ја намалува брзината но воопшто не ти го троши интернетот ако сакаш гледај 24/7 Тв на двата телевизори ,а доколку има оптика тогаш си ја добиваш целосно брзината која ја имаш со самиот пакет
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Дали има нешто ново околу зголемување на брзината на бакар, за таму каде што има можност секако, на 40/20?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Ајде честитки до Радишанци, поконкретно до жителите на улица Радишанска и улица Скоевска, првите улици во Радишани покриени со новата оптичка телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Информацијава е ептен тазе, ми рекоа дека засега на прсти можеле да се избројат корисниците кои се поврзани на новата оптичка телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком во Радишани, но битно низ повеќето станбени згради на улица Радишанска веќе биле пуштени доводни оптички кабли низ ходниците, а на улица Скоевска повеќето бандери веќе биле опремени за поврзување на куќите со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
298
Поени од реакции
367
Нек зголемат брзина на нет...од кога знам сум на 100/100
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
678
Ајде честитки до Радишанци, поконкретно до жителите на улица Радишанска и улица Скоевска, првите улици во Радишани покриени со новата оптичка телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Информацијава е ептен тазе, ми рекоа дека засега на прсти можеле да се избројат корисниците кои се поврзани на новата оптичка телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком во Радишани, но битно низ повеќето станбени згради на улица Радишанска веќе биле пуштени доводни оптички кабли низ ходниците, а на улица Скоевска повеќето бандери веќе биле опремени за поврзување на куќите со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.
Да работат и во делот на село Радишани пред повеќе од 6 месеци имале проблем со еден жител кој не дозволувал да се прекопа дел од патеката за да се постави кабелот,комшијата мој се бунеше зашто се прекопува дел кој е во државно земјиште а тој го користи за влез во неговиот имот,но тој одговорниот на екипата му ја покажа дозволата од општина и едноставно тие си продолжија со работа во спротивно му кажа дека ќе повикаат полиција за спречување на извршување на работа тоа тие македонска работа се што се прави се прави за подобри услови останува да се прекопа Радишанска и да се поврзе село Радишани со Радишани навистина дечкиве професионално си го работат ова како што копаат така веднаш ја враќаат во правобитна состојба
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
751
Поени од реакции
415
Да работат и во делот на село Радишани пред повеќе од 6 месеци имале проблем со еден жител кој не дозволувал да се прекопа дел од патеката за да се постави кабелот,комшијата мој се бунеше зашто се прекопува дел кој е во државно земјиште а тој го користи за влез во неговиот имот,но тој одговорниот на екипата му ја покажа дозволата од општина и едноставно тие си продолжија со работа во спротивно му кажа дека ќе повикаат полиција за спречување на извршување на работа тоа тие македонска работа се што се прави се прави за подобри услови останува да се прекопа Радишанска и да се поврзе село Радишани со Радишани навистина дечкиве професионално си го работат ова како што копаат така веднаш ја враќаат во правобитна состојба
ajde neka e so srekja, site optika da docekame ☺
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
751
Поени од реакции
415
Telekom i site ostanati naplakjaat + za dopolnitelen priemnik i obavezno ima paketi za doplakanje za sport, hbo i sl i sl...

Telekabel televizijata e 400 denari mesecno, ke platite 0 (citaj NULA) denari za vtor, tret i cetvrt televizor doma i ke gi gledate site sportski kanali bez doplata


Besplatno im zgolemile brzina na site sto imaat optika internet, bez da gi izvestat i bez da se pofalat, drugar vika plaka paket za 100/100, a dobiva 500/500 optika.

da se nadevame ke reagira Telekom i ke ponudi bolje ceni
Автоматски споено мислење:

telekom vs telekabel.jpg

Telekom, brzina 30/5 = 999mkd.
Telekabel, brzina 20/20 = 600mkd.

Telekom, brzina do 100 = 1500mkd.
Telekabel, brzina 150/150 = 1000mkd.

Telekom, brzina do 300 = 2999mkd.
Telekabel, brzina 500/500 = 2500mkd.
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.524
Поени од реакции
7.115
Telekom i site ostanati naplakjaat + za dopolnitelen priemnik i obavezno ima paketi za doplakanje za sport, hbo i sl i sl...

Telekabel televizijata e 400 denari mesecno, ke platite 0 (citaj NULA) denari za vtor, tret i cetvrt televizor doma i ke gi gledate site sportski kanali bez doplata


Besplatno im zgolemile brzina na site sto imaat optika internet, bez da gi izvestat i bez da se pofalat, drugar vika plaka paket za 100/100, a dobiva 500/500 optika.

da se nadevame ke reagira Telekom i ke ponudi bolje ceni
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 340847

Telekom, brzina 30/5 = 999mkd.
Telekabel, brzina 20/20 = 600mkd.

Telekom, brzina do 100 = 1500mkd.
Telekabel, brzina 150/150 = 1000mkd.

Telekom, brzina do 300 = 2999mkd.
Telekabel, brzina 500/500 = 2500mkd.
Јас имам 2 приемника на магенда сум ништо не сум доплатил за вториот приемник.
За цената не е дека сум задоволен али телеком најдобрата стабилна опција барем кај мене.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Телеком веке не наплаќа за втор приемник, но до пред некоја година наплаќаше
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Телеком веке не наплаќа за втор приемник, но до пред некоја година наплаќаше
Македонски Телеком нема наплаќано за втор медија приемник никогаш, од кога тогашен Ти-Хоум за прв пат ја воведе MaxTV услугата, па се` до денешен ден вториот медија приемник никогаш не се наплаќал дополнително на месечно ниво.

Се наплаќаа еднократно 1000 денари за вториот медија приемник, само еднаш и никогаш повторно, но и таа доплата од поодамна е укината.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
751
Поени од реакции
415
Македонски Телеком нема наплаќано за втор медија приемник никогаш, од кога тогашен Ти-Хоум за прв пат ја воведе MaxTV услугата, па се` до денешен ден вториот медија приемник никогаш не се наплаќал дополнително на месечно ниво.

Се наплаќаа еднократно 1000 денари за вториот медија приемник, само еднаш и никогаш повторно, но и таа доплата од поодамна е укината.
kolku plakate za Arena kanalite + Arena Premium?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
kolku plakate za Arena kanalite + Arena Premium?
Чиста 0 (НУЛА), бидејќи ниту користам MaxTV, ниту имам некој интерес за Арена Спорт каналите.

Јас не користам MaxTV од Македонски Телеком, тоа што го пишав за еднократната доплата за вториот рисивер го знам бидејќи порано користев 3 Max пакет од тогашен Ти-Хоум.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Македонски Телеком нема наплаќано за втор медија приемник никогаш, од кога тогашен Ти-Хоум за прв пат ја воведе MaxTV услугата, па се` до денешен ден вториот медија приемник никогаш не се наплаќал дополнително на месечно ниво.

Се наплаќаа еднократно 1000 денари за вториот медија приемник, само еднаш и никогаш повторно, но и таа доплата од поодамна е укината.
Па да де, јас кога барав пред 2-3 год ми бараа 2500 мкд а сега ми го наместија за 0
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Па да де, јас кога барав пред 2-3 год ми бараа 2500 мкд а сега ми го наместија за 0
Така ти рекоа или дефинитивно така ти наплатија ?

И дали им плати толку за вториот медија приемник ?

Не сум дежурен бранител на Македонски Телеком, не користам MaxTV од 2012 година па наваму, но од личното искуство со нив од 2009 до 2012 година можам да потврдам дека само еднаш плативме 1000 денари за вториот медија приемник кога зедовме 3 Max Comfort+ пакет.

Сите луѓе кои ги познавам, а кои се корисници на MaxTV на два телевизора ми имаат потврдено дека или само еднаш платиле 1000 денари за вториот медија приемник - и тоа пред повеќе години, или воопшто не платиле ништо дополнително за вториот медија приемник - ова ми го имаат потврдено тие кои се корисници на MaxTV од 2017 година па наваму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom