Охрид

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Па зошто тогаш постепено оди филтрирањето? Зошто не ставите лежалка 450 евра, пиво 350 евра, виски 1000 евра. Може ќе ви дојде Кристијано Роналдо ако слушне дека сте толку скапи. Нели е подобро една будала да пие пиво за 350 евра, отколу 100 луѓе по 3 евра пиво?

Кај пишува дека мора Охрид да е со поскапи цени? Демек да се издвојат само богаташите? Нее, туку на газдата му одговара да си го наполни џебот а ништо да не сработи. Затоа и после наместо да се развиваат, тонат уште повеќе, и неславно завршуваат во затвори или пребегани во странство.

Ако во Охрид се тие цените, не гледам зошто во Бугарија не би биле дупло поскапи? И двете држави "немаат" море, ама едната има туризам, класи над охридскиот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
16 април 2014
Мислења
7.069
Поени од реакции
11.046
Абе го боли К газдата да мисли на долг рок. Може ќе му ја земат плажата по некоја год. Може и ќе нема туристи по 10 год, ама тој веќе ќе го има натоварено магарето. Тоа е цел проблем.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ако ти е скапо никој не те зема на сила и не те носи Охрид.
Емке, луѓево се однесуваат како да им стои некој со пиштол над глава, „мораш да одиш во Охрид“:pos:

Па за мои пари ќе одам каде што сакам и каде што ми одговара. Одам да си поминам убаво, а не да плукам, вакво е такво е. Затоа што гледам секаде на друго место мед и млеко тече, само во Охрид не им чини.
Луѓе што го прошетале половина свет се воодушевени од Охрид, ама на буржуазијава тука не им чини, вакво им е, такво им е, онакво им е.

Заклучок „Иза доброг коња, прашина се диже“:sneaky:
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.911
Поени од реакции
9.516
Охрид скапо било абе море шо мислите дека некој пари се вртет Охрид којзнајт какви ам ак ги пуштет уш ценине каква клиентела ќе слезит коа и онака од шо слушам многу дечурлана била слезена. Само дерење ич без пардон кој сакат да се осеќат како господин нека платит ко господин. Не сум ова лето ич дојден од обврски а не сум и кај мене вград нешо излезен ама со ова скапо сте досадни море, да се буните за продукти во продавници ама за во ресторани,кафичи абе кој ве шиша таму е луксуз не потреба
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Охриѓани, дали Скопје е скап град за живеење?
 
Член од
24 август 2017
Мислења
321
Поени од реакции
756
Охриѓани, дали Скопје е скап град за живеење?
Skopje ti e retardirano skap, bashka sho e grd, bashka muabet sho naleto e pekol na zima chernobil, bashka so cela seljacana od MK e nasobrana, toplo cokolado 250 den, caj 120den, makijato 90ce ama, spa 3500den za sat i pol, cena kvadrat 1200 do 2400e, a 0 kvalitet cest na mali isklucoci, ama za razlika od vas ne se blamirame po forums fejsovi vesti so fiskalni da go kudime i da placime kako necinel
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Не се проблем цените, услугата е ок, персоналот е секаде доста ок, далеку пољубезен него пред години има подобрување.
Проблемот е ѓубрето и општиот хаос со згради насекаде изградени како било, додуша факт е дека има и доста некултура меѓу туристиве шо фрлаат насекаде, ама мене лично мнгоу ми смета нечистотијата и несреденоста...
И тоа ќе се среди најверојатно со тек на време, ама кој да чека...
Е сеа да не бидам разбрам погрешно: Си стојам на ставот дека Охрид си е убав и Господ дал уба природа и све то... Само некако со тек на време да се среди урбанистички и ќе е топ дестинација...
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2017
Мислења
321
Поени од реакции
756
Не се проблем цените, услугата е ок, персоналот е секаде доста ок, далеку пољубезен него пред години има подобрување.
Проблемот е ѓубрето и општиот хаос со згради насекаде изградени како било, додуша факт е дека има и доста некултура меѓу туристиве шо фрлаат насекаде, ама мене лично мнгоу ми смета нечистотијата и несреденоста...
И тоа ќе се среди најверојатно со тек на време, ама кој да чека...
Е сеа да не бидам разбрам погрешно: Си стојам на ставот дека Охрид си е убав и Господ дал уба природа и све то... Само некако со тек на време да се среди урбанистички и ќе е топ дестинација...
Za cisto cisto e so isklucok na dve tri nedeli od leten period, a za urbanizmot gospod neka mu napomos majkata mu ja rasplakaja ovie turbofolkerive od vlada I opstina taka da kako trgnalo tesko deka nekogas ke se sredit
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Нема да се исфилтрира ништо. Само заобикелен ќе биде Охрид. Јас за себе знам идната година Санторини. За 3000 евра колку што ме кошта одморот во Охрид, Санторини е подобра опција.
Не се проблем цените, услугата е ок, персоналот е секаде доста ок, далеку пољубезен него пред години има подобрување.
Сеа проблем се или не се цените, одлучи?

Дека е урбанистички хаос, потпишувам со две раце. Ова никој нема ни да го реши во догледно време, а штетата е веќе одамна направена. И тоа е тоа што трубиме уназад неколку страни, дека градот нема стратегија за тоа како ќе се развива, ни туристички, ни културно, ни урбанистички. Не знам како може град под заштита на УНЕСКО да нема некоја минимална норма која мора да се задоволи пред да се гради, што од естетска гледна точка што од функционална. Зграда има веќе во секое сокаче. Пред недела-две излезе извештајот од завод за статистика, 50% од становите во Охрид седат празни. Ова треба да е прв аларм на градоначалникот да заузда малце со дозволите за градба. Не може секоја штала да се претвори во зграда од 5 спрата.

Градот има огромен потенцијал, ми се кине срце кога ќе видам колку катастрофално се менаџира и како се упропастува од година во година.[/QUOTE]
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Сеа проблем се или не се цените, одлучи?

Дека е урбанистички хаос, потпишувам со две раце. Ова никој нема ни да го реши во догледно време, а штетата е веќе одамна направена. И тоа е тоа што трубиме уназад неколку страни, дека градот нема стратегија за тоа како ќе се развива, ни туристички, ни културно, ни урбанистички. Не знам како може град под заштита на УНЕСКО да нема некоја минимална норма која мора да се задоволи пред да се гради, што од естетска гледна точка што од функционална. Зграда има веќе во секое сокаче. Пред недела-две излезе извештајот од завод за статистика, 50% од становите во Охрид седат празни. Ова треба да е прв аларм на градоначалникот да заузда малце со дозволите за градба. Не може секоја штала да се претвори во зграда од 5 спрата.

Градот има огромен потенцијал, ми се кине срце кога ќе видам колку катастрофално се менаџира и како се упропастува од година во година
Мораш да знаеш дека малку во љутина и афект пишував пошо Охрид го знам од порано кога беше далеку поубав и ми е малку жал кога ќе видам како некои делови не се како порано. И сакам и понатаму да ми остане кејф да го посетувам.
Не се проблем, еве и некоја екстра такса ако сакаат нека воведат за туристи ако сакаат, ама со парите да средат чистота, повеќе дрва да се посадат, ова она... Секој култутрен турист ќе е спремен да плати екстра, ако се вложи некој напор и работа да е поубаво.
п.с.Мене лично многу повеќе ми значи да видам ново дрво посадено отколку во кафаните колку било што било? Липите по улицине беа убајна... Сега ги нема.
Ево да не испадне само критикувам, таа коцката нова кај поштата кај улицата ме бендисува, такви работи се убави, естетски се. Стариот дел од градот е исто убав. На пешачки застануваат колите, што е за секоја пофалба.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.906
Поени од реакции
1.750
Член од
15 февруари 2019
Мислења
917
Поени од реакции
3.590
супер видео,
бродов мислам беше парркиран кај Силекс?
Силекс или Гранит ми се мешаат мемориите
Иначе добро се изнастоја до накај 2007-08ма, што значи добри 20тина години

Едит: Кај Силекс стоеше
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Бродов го донесе Ѕинго од Нови Сад негде, ама не успеа да го средит, о ај е брод за пловење по река. Плус нешто со моторот имаше проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom