CN – Народна Република Кина

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.823
Поени од реакции
21.949
Оваа фразава дека "кинеската армија нема да седи на раце" им е трет пат да ја користат вака во официјален капацитет. Првиот пат е кога ги предупредија САД да не ја поминуваат 36та паралела, вториот пат да не го бомбардираат Северен Виетнам. Кога САД ги игнорираа првиот пат ПЛА ја помина Јалу и НРК влезе во војна со САД, вториот пат кога ги игнорираа почнаа со воена поддршка на Виетнам против САД. Сега изгледа САД се на пат да ги игнорираат по трет пат, баш да видиме дали ќе продолжат Кинезите со традицијата. Нешто ми вели дека ќе се придржат до неа.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Оваа фразава дека "кинеската армија нема да седи на раце" им е трет пат да ја користат вака во официјален капацитет. Првиот пат е кога ги предупредија САД да не ја поминуваат 36та паралела, вториот пат да не го бомбардираат Северен Виетнам. Кога САД ги игнорираа првиот пат ПЛА ја помина Јалу и НРК влезе во војна со САД, вториот пат кога ги игнорираа почнаа со воена поддршка на Виетнам против САД. Сега изгледа САД се на пат да ги игнорираат по трет пат, баш да видиме дали ќе продолжат Кинезите со традицијата. Нешто ми вели дека ќе се придржат до неа.
Можно е да отиде Пелоси во Тајван, ако се разгоре пацификот би било доста гадно. Тајван, Јужна Кореа, Јапонија може и Австралија од една страна, Кина, Северна Кореја можда и Русија од друга.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.823
Поени од реакции
21.949
Можно е да отиде Пелоси во Тајван, ако се разгоре пацификот би било доста гадно. Тајван, Јужна Кореа, Јапонија може и Австралија од една страна, Кина, Северна Кореја можда и Русија од друга.
САД и НРК ги кажаа позициите и нема шанси било кој да трепне, САД се премногу горди и арогантни а и реално ако попуштат тогаш го губат статусот светски хегемон, кој и веќе им е на стаклени нозе. КПК цел легитимитет (или голем дел) го вадат со не повеќе нефер договори те колонијалистичкиот третман кој Западот го имал кон Кина во 19 и 20 век а исто, ако они трепнат тогаш што прават 30 години, сета работа за да Чајна не е намба уан? Мислам дека Тајван се единствени кои можат да го сопрат шитшоуто што надоаѓа ама ќе видиме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Кина не сака повеќе да биде светска сила, која ни на сопствена територија го нема целиот суверенитет.
Нивото на кое се издигна повеќе не дозволува Тајван некаков дома да има.
Уште кога почна Украина, реков дека ова можеби е момент за решавање на тоа прашање.
Aко Кина планира да го "денацификува" Тајван, на начинот на кој Русија ja "денацификува" Украина во моментов, онда нека побрза. Дур трае ова у Украина, им е најбоље време за таква работа. Или одма штом ќе заврши.

Ако го избрале истиов начин, сега му е мајката. Најкасно за година дена.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.153
Поени од реакции
5.636
Епа ти, во постот што го цитирав се прашуваш „но не ми е јасно како може да навивате за Кина или Русија, кога буквално истите работи ги прават како САД... “ А јас ти објаснувам зошто, за да ти биде појасно.

Како што кажав, пошто не можеме да го смениме светот, ни останува подобро да се позиционираме. А позицијата што ја имаме кога САД се главните хегемони, како што гледаме не баш ни одговара и иде директно кон наше укинување како народ, па се надеваме на Русија. Генерално и покрај тоа што се зачленивме во НАТО и покрај тоа што нашите коленичари им даваат оружје на Украина, официјална Русија сепак спрема нашиот народ гледа со разбирање. Така да јас цврство верувам дека колку е појака Русија, толку ќе биде подобро позициониран нашиот народ.
ja precenuvas ulogata na makedonija. nikoj osven nasite komsii ne se zamara so toa sto sme i sto jazik zboruvame. za nikoj osven nasite komsii ne e bitno dali sme makedonci, srbi, bugari, cigani ili marsovci. pricinata sto nemame podrska vo EU e deka EU ima agenda da ne prisvojat i najlesniot pat e nas da ne gazat bidejki nema sansa da gi stisnat grcite i bugarite (sekogas vo politikata se pesaci po patot na najmal otpor). nie da bevme vo EU i bugarija da sakase da vlezi EU togas ke bea na nasa strana bidejki nie ke bevme tie so moznost da blokirame.

rusija e nadvor od toj konflikt bidejki ne e vo EU i talk is cheap, lesno e da komentiras koga sekako ne igras uloga. rusija da bi bila najmokna, da bi vladeela vo evropa i grcite i bugarite da recat deka samo ke sorabotuvaat ako ne snema kako narod togas i rusite bi ne negirale. ednostavno sme najmali ribi vo ribnikot i sekoj ke se svrti protiv nas ako nesto e vo igra i nasite komsii toa go baraat.

zaradi toa bev protiv vlez vo NATO i duri EU bidejki uste pred 20 godini mi bese jasno deka nema da vlezime kako makedonci. spored mene uste pred 15-20 godini trebavme da se otkazeme od tie celi i da rabotime samo na ekonomska sorabotka so EU bez vlez. za zal nemavme politicari koi imaa hrabrost i vizija, ili bea kupeni ili bea glupavi mislejki deka ke vlezime bez da se prodademe.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
ja precenuvas ulogata na makedonija. nikoj osven nasite komsii ne se zamara so toa sto sme i sto jazik zboruvame. za nikoj osven nasite komsii ne e bitno dali sme makedonci, srbi, bugari, cigani ili marsovci. pricinata sto nemame podrska vo EU e deka EU ima agenda da ne prisvojat i najlesniot pat e nas da ne gazat bidejki nema sansa da gi stisnat grcite i bugarite (sekogas vo politikata se pesaci po patot na najmal otpor). nie da bevme vo EU i bugarija da sakase da vlezi EU togas ke bea na nasa strana bidejki nie ke bevme tie so moznost da blokirame.

rusija e nadvor od toj konflikt bidejki ne e vo EU i talk is cheap, lesno e da komentiras koga sekako ne igras uloga. rusija da bi bila najmokna, da bi vladeela vo evropa i grcite i bugarite da recat deka samo ke sorabotuvaat ako ne snema kako narod togas i rusite bi ne negirale. ednostavno sme najmali ribi vo ribnikot i sekoj ke se svrti protiv nas ako nesto e vo igra i nasite komsii toa go baraat.

zaradi toa bev protiv vlez vo NATO i duri EU bidejki uste pred 20 godini mi bese jasno deka nema da vlezime kako makedonci. spored mene uste pred 15-20 godini trebavme da se otkazeme od tie celi i da rabotime samo na ekonomska sorabotka so EU bez vlez. za zal nemavme politicari koi imaa hrabrost i vizija, ili bea kupeni ili bea glupavi mislejki deka ke vlezime bez da se prodademe.
Ајде сега препрочитај што пишав и најди каде некогаш реков дека Македонија има воопшто некаква реална улога во светската политика, за да ја преценам таа наша улога.

Како што кажав светот е тој кој што е. Секој кој ќе дојде на позиција на сила ќе игра исто, бидејќи човекот се води од своите најдолни инстинкти. Според тоа јас лично сметам дека секој обид за промена кон подобро (револуција) освен непотребни жртви, не носи ништо добро и на крај завршува многу често и бетер него ли „злото“ против кое се бореле. Ова чисто накратко да ти го објаснам мојот став.

Е сега во контекст на муабетот, пошто светот не можеме да го измениме и наместо да глумиме Калимеро све што останува во ваквиот свет е да се позиционираме подобро. Со оглед на тоа што нашата моментална позиција со САД како главен хегемон не ни чини воопшто, единствено нешто што ни преостанува е да навиваме за Русија во надеж, дека под нивна капа ќе бидеме подобро позиционирани.

Значи муабетите со ЕУ и НАТО ти се сосема излишни во контекст на мојот муабет, а исто така и импактот на Македонија во светската политика.
Автоматски споено мислење:

Кина не сака повеќе да биде светска сила, која ни на сопствена територија го нема целиот суверенитет.
Нивото на кое се издигна повеќе не дозволува Тајван некаков дома да има.
Уште кога почна Украина, реков дека ова можеби е момент за решавање на тоа прашање.
Којзнае што се дешава по тоа прашање, за нас како луѓе со ограничени информации може да ни изгледа како идеален момент за решавање на Тајванското прашање. Тука има 2 моменти, едниот е она што @kano го кажува околу влијанието што го има Кина во Тајван и спорото враќање на островот кон матицата и вториот момент е воена интервенција.

Мое мислење е дека спорото враќање на Тајван е сосема возможно во некој догледен период. Но исто така мислам дека спорото враќање на Тајван би била само бледа тактичка победа. Според мене вистински удар на САД во моментов би бил успешна воена интервенција на Кина во Тајван. После ова со Украина, во такво едно сценарио САД дефинитивно би ја изгубил улогата на светски хегемон по кратка постапка.

Е сега ако е ова така како што си мислам, тогаш тоа многу добро го знае и САД и нема да смее да дозволи таков потег на Кина, па ако треба и да направи некаква отстапка (чекор назад), за да купи време.

Како што стојат работиве денеска, во Украинското сценарио дефинитивно е вклучена и Кина. Во моментов тоа го гледаме како силна економска подкрепа која ги анулираше последиците на санкциите. Притоа, да се разбереме, во таа економска поткрепа се бајаги земји (Индија, Пакистан, Иран, Виетнам, Индонезија, Бразил). Како што гледам веќе и почнаа отворено да кажуваат дека Кина ја снабдува Русија со репро за оружје и муниција, а и најавуваат заеднички воени вежби. Значи, не само што Кина не беше изненадена од ситуацијава, туку според мене биле свесни и доста спремни.

Дали тоа ќе значи отварање на нов фронт (кој дефинитивно ќе и олесни на Русија) незнам, јас мислам дека не, ама исто така јас си мислев дека и Русија немаше да влезе во Украина, па ете влезе :)
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.153
Поени од реакции
5.636
Ајде сега препрочитај што пишав и најди каде некогаш реков дека Македонија има некаква реална улога во светската политика, за да ја преценам нашата улога.

Како што кажав светот е тој кој што е. Секој кој ќе дојде на позиција на сила ќе игра исто, бидејќи човекот се води од своите најдолни инстинкти. Според тоа јас лично сметам дека секој обид за промена кон подобро (револуција) освен непотребни жртви, не носи ништо добро и на крај завршува многу често и бетер него ли „злото“ против кое се бореле. Ова чисто накратко да ти го објаснам мојот став.

Е сега во контекст на муабетот, пошто светот не можеме да го измениме и наместо да глумиме Калимеро све што останува во ваквиот свет е да се позиционираме подобро. Со оглед на тоа што нашата моментална позиција со САД како главен хегемон не ни чини воопшто, единствено нешто што ни преостанува е да навиваме за Русија во надеж, дека под нивна капа ќе бидеме подобро позиционирани.

Значи муабетите со ЕУ и НАТО ти се сосема излишни во контекст на мојот муабет, а исто така и импактот на Македонија во светската политика.
pogresno me razbra. mislam ja precenuvas ako mislis nekoj bi se zamaral so nasite problemi. a pod zamaranje ne razbiram zboruvanje nego dela. IMO sekako sme naebale bez vrska koj od golemite e na pojak, ednostavno sme nebitni. sega taka zboruvaat deka so toa nisto ne gubat. ako rusite nekogas bi stignale tamu da gi drzat koncite vo evropa togas i grcite i bugarite bi bile so niv i bi ja imale istata konstelacija kako sega, znaci shefot da bira dali ke bide na nivna ili nasa strana.

inace me interesira dali imas konkretna zamisla kako toa bi mozelo da izgleda, potocno kako mislis bi bil toj svet vo koj rusija ke ima takva uloga i kako rusija bi stignala do tamu? rusija bi bila pobogata od zapadot i so toa narodite bi sakale da bidat so niv, da odat masovno kaj niv na pecalba mesto na zapad?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
pogresno me razbra. mislam ja precenuvas ako mislis nekoj bi se zamaral so nasite problemi. a pod zamaranje ne razbiram zboruvanje nego dela. IMO sekako sme naebale bez vrska koj od golemite e na pojak, ednostavno sme nebitni. sega taka zboruvaat deka so toa nisto ne gubat. ako rusite nekogas bi stignale tamu da gi drzat koncite vo evropa togas i grcite i bugarite bi bile so niv i bi ja imale istata konstelacija kako sega, znaci shefot da bira dali ke bide na nivna ili nasa strana.

inace me interesira dali imas konkretna zamisla kako toa bi mozelo da izgleda, potocno kako mislis bi bil toj svet vo koj rusija ke ima takva uloga i kako rusija bi stignala do tamu? rusija bi bila pobogata od zapadot i so toa narodite bi sakale da bidat so niv, da odat masovno kaj niv na pecalba mesto na zapad?
Пак ќе кажам по миљардити пат. Тоа со идење на печалба како мерило за нечива моќ е во најмала рака наивно и детско размислување, да не бидам премногу груб.

На пример кога Отоманска Турција била на врвот на моќта и била наголема светска сила, дали мислиш дека државите сами бирале да бидат со Турција или луѓето иделе да бараат поубав живот таму? Дали кога Русија била во врвот на својата моќ во 19 век, државите сакале да бидат под Русија или луѓето од запад иделе на гурбет во Русија?

Русија е дефакто богата држава и тоа неможеш никако да го оспориш. Русија е дефакто најбогатата држава на светот. И тоа не само со природни ресурси, туку и со човекови ресурси. И ќе биде најбогата, па дури и луѓето да не сакаат да се селат во Русија. И ќе биде најбогата дури и Русите да сакаат да се иселуваат од Русија. Еве земи го пример Израел, доста високо стручни Израелци се селат во САД и во западните земји, ама тоа не значи дека Израел е слаб, тоа не значи дури ни дека Израел слабее со тоа селење, напротив, Израел се повеќе јакне со тоа. Па ако сакаш еве и најблиски примери, Албанците. Албанците имаат најголема стапка на иселеници од сите Балкански народи во поствоената историја, но сепак, како народ највеќе добија.

Како би стигнала Русија до таму... Еве гледаш како стига. Да беше Украинската криза пред 30 години до сега Руската армија ќе колабрираше во Украина неколку пати, а Путин би доживеал пуч од комунистите. Цел свет би ја изолирал Русија, а Кина и Иран би биле само слепи посматрачи. Денеска како што гледаме е многу поинаква ситуацијата. Тие што ја изолираат Русија им се врати како бумеранг, а од друга страна не постигнаа никакви сериозни резултати за Руската економија, ниту пак предизвикаа политичка нестабилност, за што всушност имаат цел санкциите. Напротив се отвори цел нов фронт на држави кои директно и опонираат на западната хегемонија, па ете ти одговор на ова: „rusija bi bila pobogata od zapadot i so toa narodite bi sakale da bidat so niv?“ Едноставно иако е западот кумулативно побогат и помоќен од Русија и иако луѓето на гурбет одат на запад, сепак повеќе од пола свет застана позади Русија во Украинската кампања. Не е тоа дека се побогати, туку ради неправдите што ги направи таа западна хегемонија. Кина, Индија, Индонезија, Виетнам, Пакистан, Египет, Јужна Африка, Бразил, Мексико, Аргентина... Само тука имаш над 4 милијарди луѓе, реално гледано светот веќе навива за Русија во оваа војна.

Па ајде да видиме и на запад. Да се случеше ова пред 30 години, западот ќе беше обединет против Русија, денеска иако таа подршка против Русија преовладува, не е тоа баш некое апсолутно мнозинство. Уморни се луѓето од ЛГБТ, кенсел култура, мигранти... во најмала рака им смета што воопшто нивната држава прави они да патат заради некои таму Украинци.

Така да сумарно ако ги отвориш очите и ако ги тргнеш розовите очила, немора да ги читаш моите проекции за тоа како ќе се случува „освојувањето на Русија“, Туку можеш веќе во живо да го гледаш тоа.

И да, животниот стандард на една држава, не ја мери реалната моќ на таа држава. Да беше така, Либија на Гадафи ќе беше најмоќна држава на светот, но ете гледаме како неславно заврши чоекот, без разлика дали го заслужил тоа или не.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.823
Поени од реакции
21.949
Автоматски споено мислење:

Трепнаа Американците. Искрено очекував Кинезите да попуштат.

 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
Епа ти, во постот што го цитирав се прашуваш „но не ми е јасно како може да навивате за Кина или Русија, кога буквално истите работи ги прават како САД... “ А јас ти објаснувам зошто, за да ти биде појасно.

Како што кажав, пошто не можеме да го смениме светот, ни останува подобро да се позиционираме. А позицијата што ја имаме кога САД се главните хегемони, како што гледаме не баш ни одговара и иде директно кон наше укинување како народ, па се надеваме на Русија. Генерално и покрај тоа што се зачленивме во НАТО и покрај тоа што нашите коленичари им даваат оружје на Украина, официјална Русија сепак спрема нашиот народ гледа со разбирање. Така да јас цврство верувам дека колку е појака Русија, толку ќе биде подобро позициониран нашиот народ.
Добро објаснување, кое се базира на надеж, верба.
Верувај, голем си, знаеш историја, успешен си, значи правиш добри проценки, ќе видиме.
Познати се Русија дека историски многу пати и помогнале Македонија, повеќе не ценат, повеќе соработувале со нас и поголема корист имаат од нас, него ли од Србија, Татарите и Гејците. Само да не испаднеш како шарените, кои заслепени од омраза против Грујо, донесоа поголемо зло.

Русија и Кина кои убиле 100ци милиони свој народ и тоа најдобрите, сигурен сум дека ќе се секираат да се праведни према другите.
Џабе ти е Русија што е најбогата со природни ресурси, кога самиот системот не дозволува да дојде до израз човечкиот капацитет, па мнозинството живее во тиња.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Автоматски споено мислење:

Трепнаа Американците. Искрено очекував Кинезите да попуштат.

Само што потрошија гориво за морнарицата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Претпоставував дека овој потег ќе го повлечат. Нема избор тука, у контекст на геополитичката ситуација.
Тогаш нека донесат сега, една одлука на Кина да и се признае малецка победа и таа будалата Пелоси да не иде на Тајван.
Поинаку, сметам дека би било лошо за САД во контекст на моменталната геополитичка состојба.
Знам дека сега републиканците ќе ги обвинуваат овие дека и се плашат на Кина. Ама за сите е најдобро САД да си го свитка опавчето и да се праи како да никогаш не ни била планирана посетата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
189
Поени од реакции
239
Ова го објавив некаде офтопик, па да го ре-постирам тука, каде му е место:

Кина е интересна : И покрај локдауните на Шангај, извозот од Кина оваа година во однос на минатата РАСТЕ.

(https://twitter.com/RnaudBertrand/status/1547048051625209856)

А тоа НЕ е затоа што претходната 2021 паднал или бил низок. Претходната 2021 година кинескиот извоз беше рекорден, а и 2020 тој порасна во однос на 2019. Еве за оној кој не верува :


Кина дури и енергенти повеќе извезува отколку што увезува

https://twitter.com/SilingWu/status/1549010868427448320

Во екот на трговската војна со Запад, директните инвестиции од странство во Кина од 2019 па наваму се во пораст ... од година во година:


Иднина: Неодамна кинеските и американските компании склучија договор за набавка на милион тони гас годишно од САД во следните дваесе години.


А при сета таа експанзија,

За прв пат во децении,

Економијата на Кина влегува во стагнација.

You couldn't make it up.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom