CN – Народна Република Кина

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Трета ракета на кинезиве е вон контрола, па сега ќе гледаме сапуница, за тоа каде ќе падни и дали ќе направи штета, исто како лани и предлани :pos:

Така се учи …
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
370
Поени од реакции
488
Трета ракета на кинезиве е вон контрола, па сега ќе гледаме сапуница, за тоа каде ќе падни и дали ќе направи штета, исто како лани и предлани :pos:
Глупости се ова, ракетата успешно си ја заврши мисијата, го испорача модулот за кинеската вселенска станица, а ракетата е предвидена да падне назад , поточно ќе согори во најголем дел. Ни прва ни последна, само американската служба се занимава со ефтина пропаганда дека е неконтролирано.
Wentian лабораторискиot модул се приклучи на основниot модул Tianhe

Wentian, првиот лабораториски модул на кинеската вселенска станица, успешно се спои со основниот модул Tianhe, според Кинеската вселенска агенција (CMSA).

Целиот процес траеше приближно 13 часа, соопшти CMSA.
Тоа е прв пат две кинески вселенски летала од по 20 тони да спроведат рандеву и спојување во орбитата, а исто така за првпат да изведат вселенски рандеву и приклучување за време на престојот на астронаутите во орбитата во вселенската станица, соопшти CMSA. .
Подоцна, астронаутите ќе влезат во Wentian според планираното, соопшти CMSA.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Глупости се ова, ракетата успешно си ја заврши мисијата, го испорача модулот за кинеската вселенска станица, а ракетата е предвидена да падне назад , поточно ќе согори во најголем дел. Ни прва ни последна, само американската служба се занимава со ефтина пропаганда дека е неконтролирано.
Не треси бе зелени, првата се распадна над Арапскиот полуостров. Ова е се само не контролирано спуштање на остатоците на ракетата.

Втората кај Малдиви.

Се знае каде се спуштаат сите ракети контролирано, на најголемата водена површина на планетава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Јасен ми е револтот према сегашните (се мисли на владеењето задњи 40г) САД, но не ми е јасно како може да навивате за Кина или Русија, кога буквално истите работи ги прават како САД... Кина ќе го превземе престолот од САД. Населението во САД заслужено го и ќе го јаде, но што корист другите ќе имаме, бидејќи тоа не значи дека за светот ќе биде подобро. Напротив уште полошо ќе е за светската популација, бидејќи политичкиот Кинески систем не е баш подобен, доколку 1вите ешалони го злоупотребуваат. Ќе имаме модерен феудализам.
Абе море 100 пати треба човек да ти објасни дека светот е таков каков што е, и луѓето се тие што се. 4000 години еволуција на цивилизацијата не значи ништо за еволуцијата на човекот. 4000 години е ништо за еволуцијата. Човекот, ментално и физички е на исто ниво како кога живеел во пештери, разликата е само во тоа што ги запишуваме информациите потребни за успешен континуитет на цивилизацијата. Пак на крајот човекот се води од лични и крајно себични побуди, па дури и кога самиот верува дека не е така.

Светот неможеш да го промениш, можеш само да се поставиш на подобра позиција.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.589
Поени од реакции
23.162
Не треси бе зелени, првата се распадна над Арапскиот полуостров. Ова е се само не контролирано спуштање на остатоците на ракетата.

Втората кај Малдиви.

Се знае каде се спуштаат сите ракети контролирано, на најголемата водена површина на планетава.
ednata nad pustina drugata nad voda.... ke si reci covek u nyc ili london padnale pa vakva histerija se diga...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.817
Поени од реакции
31.762
“We have repeatedly made clear our our firm opposition to Speaker Pelosi’s potential visit to Taiwan. If the US side insists on making the visit and challenges China’s red line, it will be met with resolute countermeasures,” China’s Foreign Ministry spokesperson Zhao Lijiang said Wednesday.

“The U.S. must assume full responsibility for any serious consequence arising thereof.”




China has been using this same language since news first broke about Pelosi’s planned trip, with Chinese state media Global Times saying last week that “visiting Taiwan is definitely a red line that Pelosi must never cross.”

During the lead-up to the invasion of Ukraine, Russia was issuing similar warnings using the same phrase. Putin warned over and over again that the west was taking Moscow’s “red lines” on Ukrainian neutrality too lightly, and Washington brazenly dismissed those warnings while continuing to float the possibility of future NATO membership for Ukraine.

“I don’t accept anybody’s red lines,” President Biden told the press in December of last year when asked about the warnings.
Weeks later Putin made good on his threat, launching a horrific war that has killed thousands and which could easily have been prevented with a few low-cost concessions.

“This is that red line that I talked about multiple times,” Putin said. “They have crossed it.”

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.491
Поени од реакции
36.451
Една од групите на кинеската армија вчера на веибо постираше: Preparing for war!

11D8338C-DD15-4AEF-8A50-DC279088D8BA.jpeg
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
Абе море 100 пати треба човек да ти објасни дека светот е таков каков што е, и луѓето се тие што се. 4000 години еволуција на цивилизацијата не значи ништо за еволуцијата на човекот. 4000 години е ништо за еволуцијата. Човекот, ментално и физички е на исто ниво како кога живеел во пештери, разликата е само во тоа што ги запишуваме информациите потребни за успешен континуитет на цивилизацијата. Пак на крајот човекот се води од лични и крајно себични побуди, па дури и кога самиот верува дека не е така.

Светот неможеш да го промениш, можеш само да се поставиш на подобра позиција.
Абе, оти мене тоа ми го кажуваш... Јас тоа 100 пати сум напишал, дека сме варвари со модерно оружје за убивање. Баш поради тоа што човечките карактеристики (алчност, себичност, големо его итн) не се сменети, комунизам, социјализам не можат да успеат на долг рок, ниту напредок по нормална цена да имаме.

Што ти беше поентата што влета ко падобранец и дрн дрн јариња... Сметаш дека не е ментално да се радуваш тоа што Кинескиот систем ќе се воведе на цела планета. Исто како што е ментално е да се радуваш на Рускиот систем, уште па да кажуваш дека бил капиталистички, слободно можело што сака да се работи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.817
Поени од реакции
31.762
Пак? :)
ОК, ајде - а во кој систем може „што сака да се работи“. Постои таков?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Абе, оти мене тоа ми го кажуваш... Јас тоа 100 пати сум напишал, дека сме варвари со модерно оружје за убивање. Баш поради тоа што човечките карактеристики (алчност, себичност, големо его итн) не се сменети, комунизам, социјализам не можат да успеат на долг рок, ниту напредок по нормална цена да имаме.

Што ти беше поентата што влета ко падобранец и дрн дрн јариња... Сметаш дека не е ментално да се радуваш тоа што Кинескиот систем ќе се воведе на цела планета. Исто како што е ментално е да се радуваш на Рускиот систем, уште па да кажуваш дека бил капиталистички, слободно можело што сака да се работи.
Секој систем е подобар од нашиов, ние сме анархија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.817
Поени од реакции
31.762
Не, каму да беше... Ќе можеше да правиш што сакаш (ако можеш да останеш жив притоа).
Ова овде е феудализам. Феудалците прават што сакаат а крепостните селани можат само да работат и да ќутат (ок, можат да зборат ама сеедно, пошто никој не ги слуша).
Автоматски споено мислење:

Уфф... :confused:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Баш ме интересира дали ќе отиде бабава во Тајван, ако не отиде ќе покажат слабост америве, ако отиде а Кина само лае на празно тогаш Кина ќе покаже слабост.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Абе, оти мене тоа ми го кажуваш... Јас тоа 100 пати сум напишал, дека сме варвари со модерно оружје за убивање. Баш поради тоа што човечките карактеристики (алчност, себичност, големо его итн) не се сменети, комунизам, социјализам не можат да успеат на долг рок, ниту напредок по нормална цена да имаме.

Што ти беше поентата што влета ко падобранец и дрн дрн јариња... Сметаш дека не е ментално да се радуваш тоа што Кинескиот систем ќе се воведе на цела планета. Исто како што е ментално е да се радуваш на Рускиот систем, уште па да кажуваш дека бил капиталистички, слободно можело што сака да се работи.
Епа ти, во постот што го цитирав се прашуваш „но не ми е јасно како може да навивате за Кина или Русија, кога буквално истите работи ги прават како САД... “ А јас ти објаснувам зошто, за да ти биде појасно.

Како што кажав, пошто не можеме да го смениме светот, ни останува подобро да се позиционираме. А позицијата што ја имаме кога САД се главните хегемони, како што гледаме не баш ни одговара и иде директно кон наше укинување како народ, па се надеваме на Русија. Генерално и покрај тоа што се зачленивме во НАТО и покрај тоа што нашите коленичари им даваат оружје на Украина, официјална Русија сепак спрема нашиот народ гледа со разбирање. Така да јас цврство верувам дека колку е појака Русија, толку ќе биде подобро позициониран нашиот народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom