Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
@Kadaif нигде не коментирав за колата, не ме интересира у каква состојба е. Еве објасни ми каква штета се прави на моторот ако тропало ланчето? И како работи кола со “малку искривен вентил“?
zategac na lanec se krivi i gi ostetuva zapcite a mozi i da skrsi zategac. Ako skrsi zategac,go kini laneco i vitka ventili.
Redok slucaj e da se skini lance no ako procuka pozelno e da ne se vozi voopsto.
530d
535d
525d imat odlicni motori koj nemat maka so lanec ama poslabio motor 520d 163 i 177ks se haos so lanci. 118D e vejke dosta poznato sranje.
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
133
Поени од реакции
218
zategac na lanec se krivi i gi ostetuva zapcite a mozi i da skrsi zategac. Ako skrsi zategac,go kini laneco i vitka ventili.
Redok slucaj e da se skini lance no ako procuka pozelno e da ne se vozi voopsto.
530d
535d
525d imat odlicni motori koj nemat maka so lanec ama poslabio motor 520d 163 i 177ks se haos so lanci. 118D e vejke dosta poznato sranje.
Нормално дека ако се скине ланец ќе свитка вентили, ама он имаше пишано дека ланец што тропа правел штета на моторот, што нема врска.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Нормално дека ако се скине ланец ќе свитка вентили, ама он имаше пишано дека ланец што тропа правел штета на моторот, што нема врска.
Lanec sho tropa golemi se sansite da preskokne zab ili dva i ke napravi steta na motorot. Ne mora da se skine za da iskrive.
 
Член од
12 мај 2012
Мислења
133
Поени од реакции
218
Lanec sho tropa golemi se sansite da preskokne zab ili dva i ke napravi steta na motorot. Ne mora da se skine za da iskrive.
Ама све е тоа ако се случи некоја промена (кинење, прерипување итн.) самото тропање ништо не може да му направи на моторот како он што викаше, јас не знам кој мења ланец без да почне да тропа. Па дури и на овие N47 што важат за проблематични мотори не се кине ланецот баш како што многу мислат. Уље менуваат на 30к, кога ќе почне да тропа ланчето, попуштаат на радио да не го слушаат, па после плачки.
Мој совет е сите да си купат кола што може да ја одржаваат, затоа постојат и БМВ и Фиат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Ама све е тоа ако се случи некоја промена (кинење, прерипување итн.) самото тропање ништо не може да му направи на моторот како он што викаше, јас не знам кој мења ланец без да почне да тропа. Па дури и на овие N47 што важат за проблематични мотори не се кине ланецот баш како што многу мислат. Уље менуваат на 30к, кога ќе почне да тропа ланчето, попуштаат на радио да не го слушаат, па после плачки.
Мој совет е сите да си купат кола што може да ја одржаваат, затоа постојат и БМВ и Фиат.
Добро зошто вака неподготвен се искажуваш :icon_mrgr:

Тој мотор на N47 има обично ланче (од оние за точак) и нема некаква врска со оние дебели ланци на мотор што ги имаше во 90тите години. Самиот производител тоа ланче го смета за потрошен материјал и му дава период на живот колку на еден клинаст каиш.

Проблемот на денешните ланчиња е што се затегаат со една пластика која се оптега од еден амортизер. Кога тој амортизер ќе откаже да се растега, ќе почне и ланчето да се растега и да тропа па така може и да ти прескокнува и да иде све у пм.

Убао си знаеш. Да си купиш кола со мењато ланче и да го видиш Господ :)
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки на опел астра h 1.4 при притискање на гас се слуша како тропање, што би мпжело да е прпблем
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Можеби полуосовината е...
Сега проверив и на палење тропа, исто така и гас кога ке дадам во место.
Некој мајсѕор во ск што би го проверил или решил ова во еден ден да препорачате, пошто планирав утре на пат да идам. Или не би требало да е нешто сериозно па би можел да ја возам едно 200 км, па таму да барам чаре.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Сега проверив и на палење тропа, исто така и гас кога ке дадам во место.
Некој мајсѕор во ск што би го проверил или решил ова во еден ден да препорачате, пошто планирав утре на пат да идам. Или не би требало да е нешто сериозно па би можел да ја возам едно 200 км, па таму да барам чаре.
Јас не сум од Скопје...но не би ти препорачал да патуваш со таква кола.
Штом тропа и на палење....можно е држач на мотор
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Каде можам да најдам шалтер за менувач за мерцедес W211? Сакам да ја заменам рачката и материјалот.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Каде можам да најдам шалтер за менувач за мерцедес W211? Сакам да ја заменам рачката и материјалот.
Vidi po intetnet ebay ili aliekspres zs ovie nasive so cenite mislis izmislile topla voda 70 evra mi baraa tuka kaj nas, jas si poracav od aliekspres za 12 dollari i eve 2 god nema gajle.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Каде можам да најдам шалтер за менувач за мерцедес W211? Сакам да ја заменам рачката и материјалот.
Prodaja delova rs

Така мислам дека се викаше српскиот сајт за делови, плус се по поевтини цени. Се што ти треба е да најдеш кај да ти стигнат некаде во Врање и да одиш да си ги земеш. Не знам од кој град си ама ако си од Скопје или околина не ти е многу далеку. Ја сум од Куманово па Врање ми е како идење до Скопје, се покрупно или ако ми треба во поголема количина набавувам од таму
 
Член од
22 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
0
Имал мака некој со хладњак на рено меган III? Каков модел да барам, од кој производител, која продавница? Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom