Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
17 август 2009
Мислења
3.672
Поени од реакции
5.294
Јуанот е валута за респект и ќе биде уште повеќе. Само дека ќе го замени доларот, тешко засега.

И добро е тоа, секогаш е добро да има конкуренција.

Но, во случајов на Русија, нема конкуренција, ќе мора да се врзат за Кина и Јуанот.
Ако те разбрав добро за ова Русија нема конкуренција.
Нормално дека Русија традиционално ќе има слаба економија и валута, што ради самите нив, што ради деценискиот притисок од западот.
Ама има други предности што се недостижни па и незамисливи за западот.

А ако мислеше дека немаат конкуренција у смисла ќе мора да се врзат за Јуанот. Не е точно, индиските рупии и дирхамите од УАЕ на велико ги купуваат со се Јуанот.
А имаат најава на светска резервна валута која ќе ја работат со БРИКС. Имаат опции не е баш црно.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.553
Поени од реакции
5.807
Znaci, Makedonec si....
So IQ pogolem od brojot na konduri, valjda.... Znaes deka Amerikancite/Nato ti ja napravija vojnata 2001... Ti gi obucuvaa teroristite... Na kraj ti gi izvlekoa sose oruzje vo klimatizirani avtobusi... Te nateraa da potpises sramen dogovor so niv... Istite teroristite ti gi instaliraa vo vlasta I svesen si deka drzavata nad 20 godini e nivni zaloznik.... Isto, gledas deka istoto toa Nato e glaven policaec niz cel svet... Toj "odbranben" sojuz pocnuva kup vojni vo nezavisni drzavi.... Unistuva, ubiva, deca ginat....

Na kraj, ti kako Makedonec, sepak si sreken (?) sto Nato se prosiruva I raste se poveke I poveke.... Novi bazi, nova vojska, novo oruzje...

Jas da vi kazam, ona Stoklomski sindrom ili slicni psiholoski poremetuvanja mozat gomna da jadat za mentalen sklop na makedonceto... Pu, jazk....
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
Цела Русија е мафијашка држава и како таква нема иднина ни просперитет, или Путин и неговата багра ќе паднат или цела држава ќе иде во неповрат
Ќе им ебат матер на англо-саксонците и све што е под нивна команда и вазалство. Не 300 000 војска, 100 милиони им се малку, да сме живи и здрави за некоја година ќе сме сведоци. На крај пичките ќе посегнат кон стратешко нуклеарно и цела планета ќе гори, ама пред тоа ќе го јадат курот.
Автоматски споено мислење:


Да беше ЕУ нормална унија немаше да дозволи овие што се исмеваа со цела ЕУ - посебно со Урсула, сега да коментираат во име на ЕУ.
Автоматски споено мислење:


Епа ете во видеото погоре Најџел со малце по дипломатски речник им вика - ЕУ пипето да ми го јадете, па му викаат да се смири а тој ште толку се сили - очи да не ви видам торковци едни. После такво однесување да кажува во ЕУ како ќе биде сега, тоа е трагично.
Имало време кога британците молеле да влезат у ЕУ, види ги сега. Да им ебам и мртво и живо, најголемо ѓубре на планетава се.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ќе им ебат матер на англо-саксонците и све што е под нивна команда и вазалство. Не 300 000 војска, 100 милиони им се малку, да сме живи и здрави за некоја година ќе сме сведоци. На крај пичките ќе посегнат кон стратешко нуклеарно и цела планета ќе гори, ама пред тоа ќе го јадат курот.
Автоматски споено мислење:


Имало време кога британците молеле да влезат у ЕУ, види ги сега. Да им ебам и мртво и живо, најголемо ѓубре на планетава се.
Дали ја слушна главната причина за брегзит на видеово - И вика на Урсула - вие смеете да сте само економска унија, па уште сакате и своја армија да направите. Тоа значи ќе седите во НАТО и ќе ќутите.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
Дали ја слушна главната причина за брегзит на видеово - И вика на Урсула - вие смеете да сте само економска унија, па уште сакате и своја армија да направите. Тоа значи ќе седите во НАТО и ќе ќутите.
Јасно е дека е тоа причината, уште од Шарл Де Гол и сите испади на Франција во минатото и конфликти во НАТО го кажуваат тоа. ЕУ е обид на Франција Германија и сите кои би се приклучиле, кон воена и економска независност, која за жал заврши неславно.
Автоматски споено мислење:

Многу добра анализа.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.332
Поени од реакции
21.806
Go zedoa Ukraincite ostrovot, a?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.386
Поени од реакции
36.321
Go zedoa Ukraincite ostrovot, a?
Русите се повлекле зашто изгледа тежок е за бранење кога константно е во дострел на Украинска ракетна артилерија. Не верувам дека Украинците ќе дојдат на него, зашто ги чека истата судбина ко и Русите, да бидат гаѓани од морнарицата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.332
Поени од реакции
21.806
Русите се повлекле зашто изгледа тежок е за бранење кога константно е во дострел на Украинска ракетна артилерија. Не верувам дека Украинците ќе дојдат на него, зашто ги чека истата судбина ко и Русите, да бидат гаѓани од морнарицата.
Ne znam sto kako, doprva ke vidime. Ama Rusi nema povekje na ostrov i izgleda sepak e vo racete na Ukraincite. Mozebi novata oprema pridonese za ovoj uspeh. Dali ke go zacuvaat dolgo vreme doprva ke vidime.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Siva zona e sega za sega. Ni na ednite ni na drugite ne im se isplati da go zemat zasto ke bidat pod konstanten napad od drugite. Moze ke probaat Ukraincite simbolicno da postavat zname i da napravam teatar ama na tie sto ke im padne zadacata se osudeni na propast.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.386
Поени од реакции
36.321
Ne znam sto kako, doprva ke vidime. Ama Rusi nema povekje na ostrov i izgleda sepak e vo racete na Ukraincite. Mozebi novata oprema pridonese za ovoj uspeh. Dali ke go zacuvaat dolgo vreme doprva ke vidime.
Дали некој ќе биде стациониран на островот, не знам и не верувам се додека и во дострел на двете страни.

Во секој случај, моменталниве случувања околу Лисичанск и заземањето на нафтената рафинерија се неколку магнитуди позначајни.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.332
Поени од реакции
21.806
Sega Ron ke kaze, dobrovolno ja napustija. Kako ne im tekna pred da im ja izvrsat operacijata. Tuku, zestokata borba okolu ostrovot pokazuva deka sepak i toj ima vaznost, pokraj drugite mesta.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.946
Sega Ron ke kaze, dobrovolno ja napustija. Kako ne im tekna pred da im ja izvrsat operacijata. Tuku, zestokata borba okolu ostrovot pokazuva deka sepak i toj ima vaznost, pokraj drugite mesta.
ОК, еве да речеме дека истовариле војска таму. Да видиме каква промена ќе донесе ова во војната.

Каква промена донесоа: освојувањето околу Харков, испред Херсон и "големата контраофанзива" кaј Изјум?
Никаква. Сето тоа беа оперативно и стратешки незначајни работи, чија функција е да покажат дека Украинците нешто прават.

Обратен пример, она што денес се случува во и околу Лисичанск, е, помеѓу другото резултат на освојувањето на Северодоњецк, Попасна и тн.

Од почетокот на војната, до сега, Украинците се далеку од иницијатива и можат да дејствуваат само реактивно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.324
Поени од реакции
40.124
Sega Ron ke kaze, dobrovolno ja napustija. Kako ne im tekna pred da im ja izvrsat operacijata. Tuku, zestokata borba okolu ostrovot pokazuva deka sepak i toj ima vaznost, pokraj drugite mesta.
нема важност игорче, освен за прогласување некои мини победи од двете страни.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Sega Ron ke kaze, dobrovolno ja napustija. Kako ne im tekna pred da im ja izvrsat operacijata. Tuku, zestokata borba okolu ostrovot pokazuva deka sepak i toj ima vaznost, pokraj drugite mesta.
Еве под претпоставка и да има важност друго не ми е јасно, како се палите на некои безначајни напредоци на Украинската војска, тие секој ден губат град по град, гинат по 100 војници во просек признаени од Украинската страна, цените одат до бесвест за кои цела европа го јаде немиен, ти и уште 3-4 ликови дркате на такви ствари демек заземале некој остров, а од почетокот на војната ( почеток го рачунам 2014 година) Украина само губи територии, а не гледам како тој тренд би застанал со оглед на јасните барања на Русите.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Путин сакаше помалку НАТО на своите граници, а доби повеќе НАТО... (на пр. Финска, со која делат копнена граница од над илјада км), а плус и Шведска, така да Балтичкото море веќе доминантно станува НАТОвско море, а плус и она што ќе остане од Украина исто така ќе оди во НАТО !
Автоматски споено мислење:

Повлекувањето на Руските воени сили од стратешкиот Змијски/Змијниј остров мислам дека укажува на тоа дека најверојатно Русите повеќе немаат амбиции за освојување и на тој дел од Украина (Одеса и Одеската област) но сепак не знаеме, ќе видиме што ќе се дешава во иднина откако ќе се заврши со завземањето на цел Донбас, можеби тука и ќе заврши војната т.е. ќе заврши Руската воена операција која започна пред 4 месеци !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom