Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.342
Поени од реакции
6.905
Igorce!!!

Kade si be drugar???
Imam za prodavanje eden Tocak treba sqmo malce da go podmackash!
Ama pokraj tolku rezervi maslo shto imash ne bi bili problem za tebe.
:pos: :pos: :pos:

Знаеш што ќе биде одговорот? И онака во недела не се вози многу, германците дома седат, ништо страшно. :D
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
997
Поени од реакции
3.986
Денес Талибанците соопштиле дека го чуваат редот и нема да дозволат Авганистан да стане Украина 2.0

IMG_20220615_122134_951.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
NATIONALIST UNITS SHOT UKRAINIAN SERVICEMEN WHO TRIED TO SURRENDER IN NOVOMIKHAILOVKA


“So, after conducting firepower preparation to the offensive of Russian troops in the area of the settlement of Novomikhailovka of the Donetsk People’s Republic, more than 30 servicemen of the 25th battalion of the 54th Mechanized Brigade of the Armed Forces of Ukraine decided to lay down their arms and surrender.

The Ukrainian servicemen who occupied a strong point in the area of the Animal Farm radioed to the command of the Russian unit, asking to cease fire and provide a corridor for exit.

At about 22 o’clock, the AFU servicemen with white flags began advancing towards the Russian positions.

At that moment, a unit of the Ukrainian nationalists, which arrived at the stronghold on armored vehicles, opened crossfire in the back on the servicemen of the 54th Brigade of the Armed Forces of Ukraine.

As a result of this shooting, 32 Ukrainian servicemen were fatally wounded and killed.



 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.948
Не им е толку ефтино во маркетите. Храната им е некои си 30% повисока од Македонија. А платите им се исти како овде. Е сега горивата им се пола цена, сметките им се многу ефтини итн. итн.
1 руб е скоро 1 ден.





Еве ги кај нас: https://cenometar.mk/табела/
Ne gledam deka se nesto poeftini i od zapad, neli kako sto vikas.
Автоматски споено мислење:

Igorce!!!

Kade si be drugar???
Imam za prodavanje eden Tocak treba sqmo malce da go podmackash!
Ama pokraj tolku rezervi maslo shto imash ne bi bili problem za tebe.
:pos: :pos: :pos:

Ne si izgleda tolku dolgo Germanija kako sto vikas. Inace ke znaese deka vo 70tite pri nafatenata kriza imase slobodni denovi vo Germanija odnosno nedeli, kade ne se vozese so kola. Inace naftata sekade odi nagore ne ti go sfakjam seirot koga i ti si vo Germanija i plakas tuka za benzin. Mozebi nemas kola, koj znae? Inace da, ne bi bilo problem za mene.
Автоматски споено мислење:

Da be inssh!
Ama imash o rekordna Indlacija. 7,9% mislam rekoja za Ovaj mesec.
Snoshti na vesti pocnaa da kazhuvaat deka 25% povejce se troshat Diskont proizvodi od pred vonjsta.

Nema povejce bio mevce i sekakvi drugi lukzuzi.
Vouager druze, si se smees na inflacija a se zalis na istava tema deka masloto bili skapo. Nemozam da ti pomognam so toj um. Inace marketite osetija kako lugjeto kupuvaat poinaku i ke reagiraat koga ke vidat deka ne im se trosi robata. Osnovnoto sekako mora da se trosi ama sam vikas ima sekogas poeftina alternativa. A sto e loso diskontot? Germanija e izvor na diskontot neli go znaes ALDI.
Автоматски споено мислење:

Знаеш што ќе биде одговорот? И онака во недела не се вози многу, германците дома седат, ништо страшно. :D
Naprotiv. I so 2€/l ne gledam deka namalile da setaat i da odat po odmori. Ocigledno moze da si dozvolat. Neka mu ja dumaat tie sto stavaat benzin za 500ce.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.523
Поени од реакции
7.065
Ne gledam deka se nesto poeftini i od zapad, neli kako sto vikas.
Автоматски споено мислење:


Ne si izgleda tolku dolgo Germanija kako sto vikas. Inace ke znaese deka vo 70tite pri nafatenata kriza imase slobodni denovi vo Germanija odnosno nedeli, kade ne se vozese so kola. Inace naftata sekade odi nagore ne ti go sfakjam seirot koga i ti si vo Germanija i plakas tuka za benzin. Mozebi nemas kola, koj znae? Inace da, ne bi bilo problem za mene.
Автоматски споено мислење:


Vouager druze, si se smees na inflacija a se zalis na istava tema deka masloto bili skapo. Nemozam da ti pomognam so toj um. Inace marketite osetija kako lugjeto kupuvaat poinaku i ke reagiraat koga ke vidat deka ne im se trosi robata. Osnovnoto sekako mora da se trosi ama sam vikas ima sekogas poeftina alternativa. A sto e loso diskontot? Germanija e izvor na diskontot neli go znaes ALDI.
Автоматски споено мислење:


Naprotiv. I so 2€/l ne gledam deka namalile da setaat i da odat po odmori. Ocigledno moze da si dozvolat. Neka mu ja dumaat tie sto stavaat benzin za 500ce.
Ne be prijatele,
Salam jangladh si.
Vo 70tite bev dete pa ne se sejcqvam kako bilo .

Jas po cwl den sum vo Mercedes AMA drug mi go plajca gorivito, vo prevod mi e galje kolkz koshta.

Toa so masloto ne beshe deka jas kukam tuku fogurativno za toa kako se odvovaat rabotite.

A kako shto gledam ne e dalekz da mu dojdi na shvabive preku takvoto. I togas izleguvaat na ulica.
E togash ce bidi veselo, tie ne se kako nashive za sendvic i sokce prodadeni
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.446
Почнаа да халуцинираат украинските официјални лица.
Ај што халуцинираат, ама јас таква дискрепанција на изјави од официјални Украински лица како што е пример со нив, не сум видел до сега од една држава. Зеленски вели едно, Генералштабот изјавува друго, Гувернерот на Харков трето, Кулеба четврто. Ај покрај тоа па и нивните изјави се менуваат секој ден. Зеленски еден ден вели дека Крим ќе го вратат, другиот ден дека состојбата е многу тешка и трпат големи загуби. Страшна работа.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.342
Поени од реакции
6.905
Naprotiv. I so 2€/l ne gledam deka namalile da setaat i da odat po odmori. Ocigledno moze da si dozvolat. Neka mu ja dumaat tie sto stavaat benzin za 500ce.
Друже ти не си го видел Скопје што е. Бензинот и нафтата дупло поскапеа последниве години, поготово последнава, македончето за инат повеќе вози. Со кола и до маалска продавница се иде сега. :D
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.772
Поени од реакции
8.410
Друже ти не си го видел Скопје што е. Бензинот и нафтата дупло поскапеа последниве години, поготово последнава, македончето за инат повеќе вози. Со кола и до маалска продавница се иде сега. :D
Имаше сега за новите пресметки за цена на струја еден коментар, нормално парафразирам "И ај нека објаснат како може некое домаќинство да биде под првата граница, кога еве за 60м2 стан требаат 2 клими. По 10 саати на ден ако работат, тоа за еден месец е веќе скоро до првата граница". И тоа комплетно сериозен не е саркастичен.

Неспособност и слабост како ментална така и физичка има фатено длабоки корени. Во огромен дел заради фрустрации и комплекси на нивните родители.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
764
Поени од реакции
936
Имаше сега за новите пресметки за цена на струја еден коментар, нормално парафразирам "И ај нека објаснат како може некое домаќинство да биде под првата граница, кога еве за 60м2 стан требаат 2 клими. По 10 саати на ден ако работат, тоа за еден месец е веќе скоро до првата граница". И тоа комплетно сериозен не е саркастичен.

Неспособност и слабост како ментална така и физичка има фатено длабоки корени. Во огромен дел заради фрустрации и комплекси на нивните родители.
i ti i jas sme offtopic no cekaj dali te imam dobro razbrano:

ako pustas klima za da ne ti bide doma 50C kao sto e vo Skopje toa e odraz na psihofizicka slabost i nesposobnos? I toa ide od frustracii i komplexi sto proizleguvaat od roditelite? Bato ti odma upisi se psihologija noviot Freud si majkemi.

pa istava logika i za zima togash da ja primenime, kakvi mazi ste vie sto greete doma, se znae jambolija nashe nacionalno obelezje i tocka. Kako praele krali marko i ace nash na vremeto :D :D :D da zakoleme po edna mecka na Korab i da si nagrneme kozhata
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.772
Поени од реакции
8.410
i ti i jas sme offtopic no cekaj dali te imam dobro razbrano:

ako pustas klima za da ne ti bide doma 50C kao sto e vo Skopje toa e odraz na psihofizicka slabost i nesposobnos? I toa ide od frustracii i komplexi sto proizleguvaat od roditelite? Bato ti odma upisi se psihologija noviot Freud si majkemi.

pa istava logika i za zima togash da ja primenime, kakvi mazi ste vie sto greete doma, se znae jambolija nashe nacionalno obelezje i tocka. Kako praele krali marko i ace nash na vremeto :D :D :D da zakoleme po edna mecka na Korab i da si nagrneme kozhata
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Ај што халуцинираат, ама јас таква дискрепанција на изјави од официјални Украински лица како што е пример со нив, не сум видел до сега од една држава. Зеленски вели едно, Генералштабот изјавува друго, Гувернерот на Харков трето, Кулеба четврто. Ај покрај тоа па и нивните изјави се менуваат секој ден. Зеленски еден ден вели дека Крим ќе го вратат, другиот ден дека состојбата е многу тешка и трпат големи загуби. Страшна работа.
Зеленски кога вика дека ќе го вратат Крим тоа е објективна проценка на професионалец. Кога вика дека ситуацијата е тешка, тоа е негов личен и емотивен став.

Зошто по афилација е Русин, ама зошто го избраа за претседател мора да оди против самиот себе, и професионално да го врати Крим во рамките на Украина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Ај што халуцинираат, ама јас таква дискрепанција на изјави од официјални Украински лица како што е пример со нив, не сум видел до сега од една држава. Зеленски вели едно, Генералштабот изјавува друго, Гувернерот на Харков трето, Кулеба четврто. Ај покрај тоа па и нивните изјави се менуваат секој ден. Зеленски еден ден вели дека Крим ќе го вратат, другиот ден дека состојбата е многу тешка и трпат големи загуби. Страшна работа.
Taa украинска какофонија што доаѓа од официјалните нивни кругови, уште од пред некое време, беше мета на западни критики.
Автоматски споено мислење:

Друже ти не си го видел Скопје што е. Бензинот и нафтата дупло поскапеа последниве години, поготово последнава, македончето за инат повеќе вози. Со кола и до маалска продавница се иде сега. :D
ја барем така правам, за другите не знам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom