Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
Да, комплетно суверени. Баш добро и што го нагласија ова - да не стане збуна со теориите на заговор што ги слушаат луѓево тука.
Ок е вака да размишљаш, со оглед на фактот дека најверојатно не го знаеш значењето на зборот суверен.

Дали, според тебе, сите овие притисоци врз Вучиќ, се во контекст да ги направат неговите надворешно-политички ставови малку посуверени одошто се?
 
Последно уредено:
Член од
3 јули 2016
Мислења
191
Поени од реакции
596
игорче, добро е што Путин е претседател, иако вие Путлер го викате. Да беше некој друг работите ќе беа многу полоши за вас. Замисли Стрелков да е претседател, Сармати имаа да летаат до сега.
Mnogu malce lugje vo svetot go razbiraat ova. Putin i Lavrov se ustvari moderate opposition.

Inaku pred nekoj den go posetiv Marburg vo Germanija. Kako Luna park beshe so znaminjata. Ukrainski znaminja, LGBT znaminja i duri i edno zname na DNR vidov. Po ulici sekoj vtori ruski zbori.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
Не е русофил.
Специјлната операција ја нарекува "страшна, криминална агресија со големи разурнувања, загуби и трагедии".
Но и покрај тоа, остатокот од неговите ставови за војната се доволно здраворазумски за да не можат да се вклопат во лажниот јавен наратив, кој се турка на Западот (и кај нас). Па, не е ништо чудно, во целиот тој нерационален занес, некој да го прогласи за русофил.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
It’s funny that people are surprised about Europe and NATO arming and supporting Nazis. Many clearly don’t know history. Europe and its allies sided with nazi Germany too! Until nazi Germany attacked them. In fact, they wanted to destroy Soviet Union using Nazi Germany’s army. This scenario already happened
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
It’s funny that people are surprised about Europe and NATO arming and supporting Nazis. Many clearly don’t know history. Europe and its allies sided with nazi Germany too! Until nazi Germany attacked them. In fact, they wanted to destroy Soviet Union using Nazi Germany’s army. This scenario already happened
не
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Не е русофил.
Специјлната операција ја нарекува "страшна, криминална агресија со големи разурнувања, загуби и трагедии".
Но и покрај тоа, остатокот од неговите ставови за војната се доволно здраворазумски за да не можат да се вклопат во лажниот јавен наратив, кој се турка на Западот (и кај нас). Па, не е ништо чудно, во целиот тој нерационален занес, некој да го прогласи за русофил.
Pa vidi, za samata akcija, kako sakas krsti ja, I jas bi rekol deka e "strasna , so golemi razurnuvanja I tragedii."
Ama...
Bitna rabota e da se vidi golemata slika. Ne bidnala, neli, taa vojna zatoa sto Putin edno utro stanal nadrkan pa resil da I ebe majkata na Ukraina. Imalo pricini sto dovelo do ova, a sto sekoj so zdrav razum moze da gi razbere, pod uslov da e nepristrasen....
A tokmu toa e srzta na iznesenite stavovi.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.306
Чомски е реален. Путин не ни сакаше да ја направи оваа воена операција, едноставно геополитичката состојба го натера. Тоа сите го знаат, освен прогресивните либерали.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
334
Поени од реакции
490
Треба да ги потсеќате на ова вашите комради терористи, ќе подзаборават вака за што се отидени да војуваат :icon_lol: :icon_lol:
Koi se tie komradi teroristi?neli ednite se nacisti drugite osloboduvaci?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281

Kajgana Shop

На врв Bottom