Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
332
Поени од реакции
490
Sto planira Putin da pravi so azovcive sto se predadoa?
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.503
Поени од реакции
3.607
Не треба да си академик за некој да распознава лична навреда од генерализација.

Генерализацијата би била: Сите Бугари се неписмени, зошто не знаат да го ископираат правиот линк. Ова, вака како што беше напишано беше директно обраќање, без никаква генерализација.

Јас лично сум неписмен, и мислам дека навредите кон мајка ти се скроз непотребни и невкусни. Ама тоа не го менува фактот дека немаше никаква генерализација.
Аjде ,ве .... четеш мои постови со денови ,реплицираш на нив и праиш генералниот
заклучок дека сум отроден и неписмен.
Типична генерализација со цел навреда на македонски форумџија.
Што и да пишувате и било какви обиди за навреда са небитни за мене ...или казано по македонски -са ми преку к..т.
Колку побрзо го разберете, толку повеќе ќе ги зачуваме офтопиците.
Ама па нема да е интересно ,нели... :D
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
По затворањето на воздушниот простор за авионот на Лавров , Рогозин се заканува на Бугарите, Романците и Црногорците со балистички ракети „Сармат“.
Севернаја ја заборавил.Среќа шо сме тотално небитни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Текстов вика дека ова е прв воен дуел на Т-80.

Интересно интервју со тенкиста на Т-80БВМ кој учествува во специјална воена операција. Меѓу другото, се вели дека термичкиот апарат како дел од нишанот на стрелецот Sosna-U е безвреден и не повеќе од 10 парчиња муниција се натоварени во тенк во битка за да се избегне „огномет“.

- Никогаш немало повеќе од 10 гранати во оклопот. Дури и од искуството на борбите околу аеродромот во Доњецк, знам што се случува со борбено возило кога ќе биде исполнето со муниција. Кога граната од RPG пристигнува од подот во отворот на командантот, а кулата лета до третиот кат од терминалот. Нашите колеги решија да ја игнорираат оваа едноставна вистина и секогаш беа преполни до крај, поради што ги добија прекарот меѓу единицата „стадо леминзи“.

- Тенк дуелите во оваа војна се многу барани од наша страна и се трудиме да ги наметнеме. Супериорноста (на Т80) во брзината наназад и способноста да одиме во страните на непријателот ни дава можност никогаш да не ги загубиме овие дуели. И бидејќи украинските тенкови се целосно исполнети со муниција до крај, не е потребен повеќе од еден удар.

 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Аjде ,ве .... четеш мои постови со денови ,реплицираш на нив и праиш генералниот
заклучок дека сум отроден и неписмен.
Типична генерализација со цел навреда на македонски форумџија.
Што и да пишувате и било какви обиди за навреда са небитни за мене ...или казано по македонски -са ми преку к..т.
Колку побрзо го разберете, толку повеќе ќе ги зачуваме офтопиците.
Ама па нема да е интересно ,нели... :D
Тоа одроден и неписмен се навреди, не се заклучоци. Не се тревожи толку. Првиот е игра на зборови поврзана со твојот ник на форумов.

Темава е цела офтопик. Енергијата што се инвестира во истата е како конфликтов да ќе трае уште 3 дена, а не уште 2-3 години.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
а како би ја прелетувал Северџанија кон Сербендија ако од сите други страни е забранет прелет ?? може да оди до Орбита па после да се спушти во Србија ...
Паметно од нашите непаметни политичари ке беше да не прават ништо, односно да стојат на страна во оваа ситуација и никому ништо, овака на крајот од денот стапот народот ние ке го јадеме…
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.503
Поени од реакции
3.607
Тоа одроден и неписмен се навреди, не се заклучоци. Не се тревожи толку. Првиот е игра на зборови поврзана со твојот ник на форумов.

Темава е цела офтопик. Енергијата што се инвестира во истата е како конфликтов да ќе трае уште 3 дена, а не уште 2-3 години.
Е ,знам ....подговен сум за македонските форуми ,знам што за реакции и навреди да очекувам. :D
Саму дето сум емотивен вампир и навреди и реплики ме мотивират.
А тоа со играта на зборови со никот не сум го пресметнал ,ама хитро е ,допада ми.:)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Sto planira Putin da pravi so azovcive sto se predadoa?
Спрема законот што го спремаат во Руската Дума, најверојатно ќе ги осудат и ќе ги разменат после, затоа што законов што е предложен предвидува размена на осудени воени затвореници.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ovs
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.443
Поени од реакции
40.304
Спрема законот што го спремаат во Руската Дума, најверојатно ќе ги осудат и ќе ги разменат после, затоа што законов што е предложен предвидува размена на осудени воени затвореници.
За што ќе ги разменат?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.644
Поени од реакции
36.308
а како би ја прелетувал Северџанија кон Сербендија ако од сите други страни е забранет прелет ?? може да оди до Орбита па после да се спушти во Србија ...
... па фино лепо требаше Вучиќ да испрати авион да го земаат Лавров и да го донесат во Белград, за Србија немаше да има забрана, затоа мислам дека е ова начин да се покаже вистинското лице на сите држави кои се или не се во ЕУ или НАТО, да речеме да авионот со Лавров ќе прелеташе и покрај забраната од овие држави што ќе беше последицата? ќе го урнеа авионот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.443
Поени од реакции
40.304
Ми нема логика некого да осудиш за воени злосторства и после да го размениш.
Али они си знаат.
не е само тоа, украина преку сила неколку стотини војници да има заробено. Русиве имаат преку 10.000 украинци заробено. Ако разменуваш, трампаш колку што имаш. Овие немаат што да разменат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
не е само тоа, украина преку сила неколку стотини војници да има заробено. Русиве имаат преку 10.000 украинци заробено. Ако разменуваш, трампаш колку што имаш. Овие немаат што да разменат.
Џабе ќе прајме муабет сега, тоа е во моментов што се случува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom